Tetry cesarskie to niewielkie ryby, które najbardziej efektownie prezentują się w większej grupie. Świetnie sprawdzają się w akwariach słodkowodnych o licznej obsadzie i gęstej roślinności. Bywają często mylone z innymi gatunkami tetr, choć niesłusznie. Sprawdź, czy rozmnażanie tetry cesarskiej jest trudne i jakich warunków wymaga ten gatunek.

Tetra cesarska – pochodzenie

Tetry cesarskie to ryby słodkowodne, występujące w naturze w Ameryce Południowej. Zamieszkują przede wszystkim rzeki Kolumbii. Żyją w dużych ławicach. Takich samych warunków wymagają w akwarium hobbysty. Nie będą czuły się dobrze, hodowane pojedynczo. Zdecyduj się na przynajmniej parę tetr cesarskich, jeśli nie większe stado.

Tetra cesarska – czarna czy niebieska? Wygląd ryby

Dorosłe tetry cesarskie osiągają długość mniej więcej 6 cm, przy czym samce są większe i mają nieco dłuższe płetwy. Płeć łatwo można rozpoznać po kolorze tęczówki, która u samic jest zielono-żółta, a u samców – niebieska. Tetry cesarskie mają wydłużone ciało z biegnącym poziomo, niebiesko-zielonym pasem. Przy odpowiednim, niezbyt intensywnym oświetleniu lekko połyskują.

Tetra cesarska to ryba o dobrej odporności. Jest wytrzymała, dlatego polecana również początkującym akwarystom. Bez nadmiernego stresu oraz w optymalnych warunkach może przeżyć nawet do pięciu lat.

Błyszczyk cesarski a inne odmiany tetry

Warto wiedzieć, że tetra cesarska czarna to w rzeczywistości nazwa… nieistniejącego gatunku. Tetra cesarska nie występuje w całkowicie czarnym wybarwieniu. Z kolei tetra czarna to nic innego jak ryba zwana również żałobniczką zwyczajną. Charakteryzują ją nieco inny kształt ciała, a także ciemne umaszczenie z charakterystycznymi pionowymi, czarnymi pasami. 

Innym gatunkiem jest również tetra niebieska. Ryba ta zwana jest maranką. Należy do tej samej rodziny, co tetra cesarska. Wyróżnia się całkowicie niebieskim wybarwieniem o bardziej lub mniej intensywnym odcieniu. Gatunek ten jest stosunkowo rzadki, trudno dostępny dla początkujących akwarystów.

Jak zachowują się tetry cesarskie?

Tetry cesarskie są łagodne, ale w ramach swojego gatunku dość terytorialne. Dotyczy to przede wszystkim samców. Z tego powodu ważne jest, aby zbiornik miał odpowiednią strukturę – z gęstą roślinnością i licznymi kryjówkami. 

Tetry cesarskie nie atakują innych ryb, wręcz przeciwnie – bywają raczej ofiarami agresji. Z uwagi na stadny tryb życia zaleca się, aby mieszkały w ławicy liczącej przynajmniej 10 sztuk. Samców powinno być proporcjonalnie mniej.

Ryba ta z powodzeniem żyje w akwarium wielogatunkowym. Musisz tylko pamiętać, że z uwagi na łagodne usposobienie i niewielkie rozmiary często pada ofiarą gatunków mięsożernych albo bardziej agresywnych. Z tego powodu uważnie dobieraj obsadę zbiornika, decydując się na gatunki żyjące np. w innych jego partiach.

Charakterystyczną cechą tetry cesarskiej jest sposób pływania. Porusza się ona raczej powoli, nawet w ławicy. Głowę ma zwykle skierowaną lekko ku dołowi.

Błyszczyk cesarski i jego potrzeby

Z uwagi na to, że tetra cesarska żyje w ławicach, wymaga również adekwatnie dużego akwarium. Minimalna pojemność zbiornika to w przypadku tej ryby około 80 litrów, zakładając, że stado obejmuje tylko dziesięć sztuk błyszczyków cesarskich. 

Tetra cesarska – rozmnażanie

Gatunek ten jest jajorodny, co oznacza, że składa ikrę. Aby rozmnażanie tetry cesarskiej zakończyło się sukcesem, warto odłowić parę do osobnego zbiornika. Większe szanse powodzenia ma pozostawienie dwójki osobników przeciwnych płci w tak zwanym akwarium tarliskowym, o odpowiednio przygotowanych warunkach.

Tarło u tetry cesarskiej wymaga odpowiedniej temperatury wody, oscylującej wokół 28°C, a także pH na poziomie ok. 7.0. Parametry wody ustalisz dzięki specjalnym paskom diagnostycznym. Sam przebieg tarła bez problemu rozpozna nawet początkujący akwarysta. Po jego zakończeniu warto odłowić parę dorosłych osobników z powrotem do głównego zbiornika, aby zapobiec zjadaniu ikry.

Tetry cesarskie wylęgają się w ciągu kilku dni po zakończonym tarle. Zauważysz je jako małe, ruchome punkciki po około tygodniu od momentu wylęgania. Warto pozostawić narybek w osobnym zbiorniku, aby miał dostęp do dobrej jakości pożywienia w odpowiednim rozmiarze. Uchroni go to też przed byciem zjedzonym. Pamiętaj, że młode tetry cesarskie mają bardziej restrykcyjne wymagania, na przykład związane z regularnymi podmianami wody.

Tetra cesarska – warunki w zbiorniku

Błyszczyk cesarski potrzebuje dużego zbiornika gęsto obsadzonego roślinnością. Dla grupy dziesięciu osobników preferowane jest akwarium o pojemności przynajmniej 80 litrów. Ryby te szczególnie dobrze czują się i wyglądają przy słabszym oświetleniu i ciemniejszym podłożu. Woda powinna być raczej miękka, lekko kwaśna, o temperaturze powyżej 24°C. 

Tetra cesarska nie wymaga szczególnej dbałości o czystość wody. Warto wymieniać ok. 10% z niej regularnie. Bardzo istotne jest natomiast to, aby była ona dobrze natleniona. Wskazane jest stosowanie filtra, ewentualnie grzałki.

Żywienie tetry cesarskiej

Tetra cesarska, pomimo tego, że wszystkożerna, nie zjada roślin zasadzonych w zbiorniku. Z powodzeniem spożywa pokarm suchy. Nie pogardzi jednak również żywym, zwłaszcza zooplanktonem. Dla narybku pokarm musi być odpowiednio drobny. 
Wśród wielu gatunków ryb słodkowodnych, polecanych początkującym akwarystom, znalazła się również tetra cesarska. Jest ona stosunkowo odporna na choroby i dobrze radzi sobie w towarzystwie przedstawicieli tego samego gatunku. Świetnie prezentuje się zwłaszcza w dużym, wypełnionym roślinnością zbiorniku. Wybierz ją, jeśli zaczynasz swoją przygodę z hodowlą ryb.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.