Owczarki belgijskie mają kilka odmian, wśród których na uwagę zasługują psy tervuereny. To płowa odmiana owczarka belgijskiego długowłosego – bardzo inteligentnego psa, który staje się wiernym przyjacielem człowieka przy odpowiednim szkoleniu i wczesnej socjalizacji. Jaki ma charakter i dla kogo taki czworonóg będzie się najlepiej nadawał?

Wygląd tervuerena

Długowłosy, płowy owczarek belgijski tervueren jest dużym psem o proporcjonalnej, muskularnej budowie ciała. Ma wyraźnie zaznaczony kłąb i prosty grzbiet. Lekko opasający zad oraz szerokie lędźwie dopełniają wizerunku eleganckiego czworonoga, który porusza się z dużą gracją. Ogon tervuerena jest mocno owłosiony, a kończyny są mocno umięśnione, dzięki czemu osiąga duże prędkości. Oczy owczarka belgijskiego długowłosego są brązowe, a uszy trójkątne, sztywne i wysoko osadzone. Nos jest czarny, z szerokimi nozdrzami.

Masa ciała dorosłego osobnika tervueren wynosi około 25–32 kg. Pies rasy owczarek belgijski długowłosy w kłębie ma od 60 do 65 cm, a suki osiągają od 55 do 60 cm.

Konieczne jest wskazanie kolorystyki sierści owczarków tervueren. Mają one dwuwarstwową szatę, w skład której wchodzi podszerstek – gęsty i miękki oraz długi, prosty włos okrywkowy. Umaszczenie tych psów może być płowe albo szare. Owczarki belgijskie długowłose czarne to zwykle psy w odmianie groenendael. Natomiast czworonogi rasy tervueren mają tylko ciemną końcówkę włosów w sierści, co może sprawiać wrażenie przyczernienia na grzbiecie, łopatkach czy klatce piersiowej. Szczególnie długie włosy tervuereny mają na szyi, jak i na ogonie. Z kolei na głowie, uszach i nogach włos jest wyraźnie krótszy.

Kliknij!
Posokowiec bawarski

Pomimo faktu, że zgodnie ze standardem rasy tervueren ma umaszczenie płowe, zdarza się, że występuje też czarna maska i tzw. smolenie.

Charakter tervuerena

Z uwagi na fakt, że owczarek belgijski tervueren wywodzi się od psów pasterskich, będzie doskonałym stróżem i jednocześnie przystosowany jest do wypełniania poleceń właściciela. Najpierw jednak musi zostać odpowiednio wyszkolony – z tym nie powinieneś mieć wiele problemów, ponieważ owczarki belgijskie długowłose cechują się ponadprzeciętną inteligencją.

Być może właśnie ona powoduje, że psy te rozumieją więcej, niż nam się wydaje. Z tego powodu musisz zachować ostrożność, być cierpliwy i konsekwentnym przy wychowywaniu czworonogów tervueren. Szczeniaki powinny być traktowane z odpowiednią dozą delikatności z uwagi na swoją wrażliwość. Jeśli poczują się urażone, np. przez krzyk właściciela, mogą po prostu odmówić współpracy z opiekunem. Jeśli jednak od najmłodszych lat obdarzysz owczarka belgijskiego długowłosego uczuciem, odwdzięczy się lojalnością i przywiązaniem.

Pod względem temperamentu tervueren cechuje się dużą energią. Jest psem czujnym i aktywnym, dzięki czemu będzie pilnie strzegł ciebie i twojego domu. W jego charakterze nie ma z kolei śladu lęku czy agresji, przez co jest to czworonóg opanowany i dumny.

Czy ta rasa jest zdrowa?

Na ogół owczarki belgijskie długowłose są odporne na różne schorzenia i są raczej zdrowymi psami. Rzadko kiedy chorują, nawet na przeziębienie. Zdarzają się jednak przypadki takich schorzeń, jak:

  • padaczka;
  • dysplazja stawu biodrowego;
  •  dziedziczne choroby oczu;
  • alergie pokarmowe.

Poważnym problemem występującym u pewnego odsetka owczarków belgijskich długowłosych jest nowotwór żołądka.

Pielęgnacja – czego potrzebuje tervueren?

Owczarek belgijski długowłosy wymaga szczególnej pielęgnacji swojej sierści, by prezentowała się doskonale. Wystarczy jednak wyszczotkować ją średnio raz w tygodniu. W okresie linienia musisz ponadto dokładnie wyczesać podszerstek zwierzęcia, by ograniczyć gubienie sierści w całym domu.

Kliknij!
Owczarek alzacki a owczarek niemiecki i historia rasy

Hodowla owczarków belgijskich tervueren

W Polsce rasa tych psów jest słabo rozpowszechniona. Takie zwierzęta hodowane są z myślą o byciu najlepszym przyjacielem człowieka, ale i do uprawiania wszystkich rodzajów psich sportów. Hodowla owczarków belgijskich tervueren przy zakupie powinna przekazać nabywcy metryczkę lub rodowód nabywanego czworonoga. Szczeniaki muszą być już zaszczepione i dwukrotnie odrobaczone. Oddaje się je do nowych domów najwcześniej, kiedy mają skończone 8 tygodni. 

Cena psów rasy tervueren

Kupując psa z renomowanej, zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce i FCI hodowli, trzeba za niego zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Ile tak naprawdę kosztuje owczarek belgijski tervueren? Cena mieści się w przedziale od 2,5 do 3 tys. zł.

Historia rasy

Owczarki belgijskie wywodzą się najprawdopodobniej od, żyjących w środkowej Europie w okresie brązu, psów pasterskich. Inna teoria głosi, że pochodzą one od zwierząt będących krzyżówką miejscowego mastiffa z deerhoundem. Flamandzcy mnisi sprowadzili je do Anglii w XIII wieku. 

Początkowo owczarki belgijskie wykorzystano jako psy użytkowe do różnego rodzaju prac. W 1981 roku profesor Adolf Reul zaczął tworzyć katalog wzorców dla poszczególnych typów tych zwierząt. Tervueren, czyli owczarek belgijski długowłosy, był jednym z nich. W tym samym czasie powstał pierwszy klub tej rasy. Od 1898 roku istnieją cztery następujące odmiany zwierząt:

  • Groenendael – owczarek długowłosy czarny;
  • Laekenois – owczarek szorstkowłosy płowy;
  • Malinois – owczarek krótkowłosy, płowy;
  • Tervueren – owczarek długowłosy płowy.

Dlaczego odmiana owczarka długowłosego zyskała nazwę „tervueren”? Pochodzi ona od nazwy niewielkiego miasteczka w Belgii, w którym mieszkał piwowar Corbell. Był właścicielem dwóch płowych owczarków belgijskich – psa Toma i suki Poes. Miot tej pary składał się między innymi z suczki Miss de Tervueren, a jej właściciel M. Danhieux pokrył ją następnie czworonogiem o czarnej sierści – Duc de Groenendael. Dzięki temu w 1897 roku przyszedł na świat protoplasta długowłosej, płowej odmiany owczarka belgijskiego, który został nazwany Milsart.

Kliknij!
Mały gończy gaskoński

Dla kogo ten pies będzie odpowiednim towarzyszem?

Nawet szczeniaki tervueren wymagają od właściciela konsekwencji w szkoleniu i poświęcenia uwagi na właściwe ułożenie, by w przyszłości słuchać człowieka. Pozostawiony sam sobie owczarek belgijski długowłosy może mieć skłonności do bycia upartym, niezależnym i zachowywać się w sposób dominujący. Doświadczony miłośnik czworonogów, który ma czas na urozmaicone treningi i jest w stanie zapewnić owczarkowi solidną dawkę ruchu na świeżym powietrzu każdego dnia, jak najbardziej może zaopiekować się przedstawicielem tej rasy.

Nie możesz zostawiać go samego w mieszkaniu przez wiele godzin, ponieważ nie znosi samotności. Osamotniony może zniszczyć meble lub inne drobiazgi w domu – głównie z powodu nudy. Jeśli więc rzadko jesteś obecny w domu, wybierz inną rasę na przyjaciela.

Pies owczarek tervueren nadaje się do trzymania w domu, w którym są dzieci, choć nie powinieneś nigdy pozostawiać dorosłego zwierzęcia z małymi pociechami. Owczarki belgijskie długowłose są raczej przyjaźnie nastawione do domowników i bardzo przywiązują się do właścicieli. Nadają się jednak bardziej do trzymania w domu z dużym podwórkiem niż do małego mieszkania w bloku wielorodzinnym.

Ciekawostki o rasie tervueren

Z uwagi na duże możliwości szkolenia i przyswajania nowych umiejętności, owczarki tervueren wykorzystywane są one jako psy ratownicze, policyjne i wojskowe. Dobrze sprawdzą się w roli przewodnika osób niewidomych.