Obecnie są to psy bardzo temperamentne i raczej niechętne do kontaktu z obcymi. Zdecydowanie nie jest to rasa polecana każdemu, dlatego jej popularność w naszym kraju jest raczej niewielka. Jej miłośnicy cenią sobie jednak duże możliwości tych psów i ich olbrzymią skuteczność na polowaniu. 

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: od 33 do 40 cm;
masa ciała: suki od 7,5 do 8,5 kg, psy od 9 do 10 kg
Szatasierść: prosty, gęsty; może być szorstki lub gładki;
maść: czarna, ciemnobrązowa, szaro-czarna – wszystkie ze znaczeniami w kolorze złotorudym; możliwa jasna lub ciemna maska
❤️ Długość życiado 15 lat
🐶 Charakterwytrwały, temperamentny, odważny, posłuszny, sympatyczny

Terier niemiecki – wygląd

W przypadku jagdteriera opis rasy zawarty w oficjalnym wzorcu FCI zakłada harmonijną, nieco kanciastą i muskularna budowę ciała. To niewielki pies, którego wysokość w kłębie nie przekracza 40 centymetrów. Co ciekawe, samce i samice są zazwyczaj tej samej wysokości, przy czym suczki są nieco lżejsze. Ich waga nie przekracza ośmiu kilogramów, podczas gdy psy mogą ważyć nawet dziesięć kg.

Obecnie jagdteriery występują w dwóch wariantach, dlatego w zależności od linii pojawia się terier niemiecki krótkowłosy lub szorstkowłosy. Rodzaj sierści jest więc zależny od wariantu rasy. Niemiecki terier myśliwski gładkowłosy ma okrywę włosową, która jest zwarta i dobrze przylegająca do ciała. Psy szorstkowłose mogą natomiast pochwalić się gęstą, prostą i szorstką sierścią. Jagdterier występuje zazwyczaj w następujących umaszczeniach: 

terier niemiecki – wygląd
  • czarnym
  • ciemnobrązowym
  • szaro–czarny melanż ze złotorudym.

Jagdterier – charakter

jagdterier – charakter

Terier niemiecki jest typowym psem pracującym, który świetnie radzi sobie na polowaniach. Niestety, w roli psa do towarzystwa może czuć się źle i sprawiać problemy. To pewne siebie, aktywne i bardzo uparte psy, które wyróżniają się dosyć dużą inteligencją. Wzorzec FCI zakłada całkowity brak agresji i lękliwości, jednak mimo tego jadgteriery słyną z trudnego zawierania kontaktów z innymi zwierzętami. Lepiej sprawdzą się jako jedyne psy w domu, nie poleca się także trzymania ich w jednym domu z kotami i małymi zwierzętami.

Terier niemiecki jest bardzo inteligentny i szybko uczy się nowych sztuczek. Ze swoim przewodnikiem współpracuje chętnie, jednak jego charakter sprawia, że szkolenie powinno odbywać się pod okiem profesjonalisty. To pies z bardzo bardzo silnym instynktem łowieckim, dla którego pogoń za kotem będzie czymś absolutnie naturalnym. Podczas szkolenia warto położyć nacisk na posłuszeństwo, a ono samo powinno być połączone dużą dawką aktywności fizycznej. 

Niemiecki terier myśliwski – zdrowie

W przypadku rasy terier niemiecki opinie weterynarzy i hodowców są jasne – psy te są niezwykle długowieczne. Z powodzeniem dożywają nawet piętnastego roku życia i niemal do końca zachowują żywotność oraz energię. 

Jest to rasa kształtowana do polowań i selekcjonowana wyraźnie pod kątem użytkowości. Dzięki temu wszystkie osobniki powinny być bardzo zdrowe i odporne na warunki atmosferyczne. Terier niemiecki może polować niemal w każdych warunkach. Warto także pamiętać o tym, że jest to pies niezwykle odporny na ból. Właśnie dlatego po polowaniu lub intensywnym spacerze należy dokładnie sprawdzić jego stan fizyczny, ponieważ szansa, że pies da znać o potencjalnej ranie, jest niewielka. 

Terier niemiecki – pielęgnacja

terier niemiecki – pielęgnacja

Terier niemiecki szorstkowłosy wymaga nieco intensywniejszej pielęgnacji niż linia krótkowłosa. Mimo wszystko nie są to psy, które wymagają regularnych wizyt u groomera czy szczególnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Należy regularnie je wyczesywać w celu usuwania martwej sierści. Wskazana jest także regularna kontrola uszu i pazurów. 

Terier niemiecki – hodowla

W naszym kraju nie ma zbyt wielu hodowli teriera niemieckiego. Wynika to z faktu, że jest to rasa stricte użytkowa, która służy przede wszystkim myśliwym. Mimo wszystko nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem szczeniaka dla siebie. Warto jednak pamiętać, aby wybierać psy wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce. Tylko w ten sposób otrzymasz rodowód FCI, czyli będziesz miał pewność o zgodności psa ze wzorcem rasy. 

Terier niemiecki – cena

Szczeniaki rasy terier niemiecki z rodowodem FCI to obecnie wydatek od 2 000 do 3 000 złotych. Ceny mogą nieco się od siebie różnić, ponieważ każda hodowla ustala je indywidualnie. 

Terier niemiecki – historia rasy

terier niemiecki – historia rasy

Chociaż rasa została ukształtowana w Niemczech i to ten kraj jest jej patronem, jagdterier w istocie pochodzi z Wielkiej Brytanii. Przodkiem teriera niemieckiego jest foksterier. Kynolodzy rozczarowani rozwojem tej rasy postanowili, poprzez domieszki krwi innych psów, stworzyć na jej zupełnie nową. Foksteriery były wówczas hodowane głównie pod kątem wystaw, dlatego w hodowlach zwracano szczególną uwagę na ich odpowiedni wygląd. Pasja do polowania i instynkt myśliwski zeszły na dalszy plan. Jagdterier miał być odpowiedzią na wszystkie te problemy i idealnym psem użytkowym. 

Ciemna sierść tych psów nie rzucała się w oczy podczas polowania. Pierwszymi psami, z których rozpoczęto hodowle były dwa czarne foksteriery (których czystość rasy budzi obecnie kontrowersje wśród historyków kynologii). 

W 1926 roku w Niemczech powstał Deutsche Jagdterrier Club. FCI uznało rasę dopiero w 1968 roku. W Polsce rasa ta znajduje się od wielu lat, jest jednak bardzo mało znana. Przewodnikami tych psów są głównie myśliwi. 

Terier niemiecki – dla kogo?

Jeżeli na co dzień nie parasz się polowaniem, powinieneś poważnie zastanowić się nad zakupem teriera niemieckiego. Psy te nie są bowiem polecane jako towarzysze rodziny. Jako rasa stricte użytkowa sprawdzają się głównie w pogodni za zwierzyną. 

Jeżeli jednak jesteś zdeterminowany, a polowania raczej omijasz, powinieneś nastawić się na bardzo intensywne szkolenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie szkoleniowca, który zajmuje się na co dzień psami myśliwskimi. Jagdterier ma bowiem silny charakter, jest niezależny i bardzo energiczny. Od przewodnika wymaga konsekwencji i doświadczenia. Nie dogaduje się z innymi psami, należy także trzymać go z dala od kotów. 

Pomimo niewielkich rozmiarów nie jest to pies do bloku. Jego naturalnym środowiskiem są okolice lasu. W mieście będzie nieszczęśliwy i sfrustrowany, co może rodzić zachowania kompulsywne, a nawet agresywne. 

Terier niemiecki – ciekawostki

  • Terier niemiecki to najmniejsza rasa, jaka kiedykolwiek miała znaleźć się na liście psów agresywnych. Kontrowersyjna decyzja zapadła w Rosji w 2006 roku, jednak ostatecznie odstąpiono od tej próby. 

Jagdterier to bardzo energiczny i żywiołowy pies, który został stworzony przede wszystkim pod kątem użytkowym. Jego przeznaczeniem jest polowanie na zwierzynę, tropienie jej, a nawet zabijanie. Dodatkowo rasa ta nie jest skora do zabawy z innymi psami. Wręcz przeciwnie, teriery niemieckie wyjątkowo nie przepadają za przedstawicielami swojego gatunku. Jest to pies dla bardzo doświadczonych opiekunów, jednak nie poleca się traktowania go jako psa towarzyszącego.

Popularne imiona dla psa rasy terier niemiecki

Popularne imiona dla psa rasy terier niemiecki to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Bibliografia:
1) http://www.zkwp.pl/main.polish/zg/wzorce/103.pdf