Terier irlandzki przez lata nazywany był „czerwonym diabłem”. W istocie jest to pies bardzo charakterny, energiczny i odważny. Dobrze prowadzony, nie powinien sprawiać jednak dużych problemów. Opiekun powinien być świadomy jego potrzeb i umiejętnie je zaspokajać. Pozostawiony sam sobie może stać się nadmiernie zaczepny, a nawet agresywny. Raczej nie jest to rasa polecana niedoświadczonym przewodnikom. Sprawdź, czy sprostasz jego potrzebom. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: ok. 45 cm;
masa ciała: suki ok. 11,40 kg, psy ok. 12,25 kg
Szatasierść: przylegająca, drutowata, ostra, gęsta; niewielka broda; na głowie sierść gładka i prosta;
maść: jednolita od czerwonej, przez pszeniczną, po żółtoczerwoną; dopuszczalne niewielkie białe znaczenia na piersi
Długość życia13–15 lat
Charakterstanowczy, pojętny, przymilny wobec ludzi, odważny, zdecydowany, łagodny

Terier irlandzki – wzorzec rasy

Terier irlandzki to pies średniej wielkości, którego wysokość w kłębie wynosi około 46 centymetrów. Wzorzec zakłada jednakową miarę dla obydwu płci. Praktyka jednak pokazuje, że psy mieszczą się zazwyczaj w wymiarach 46-52 centymetrów, a suczki 45-48 centymetrów. 

Podana we wzorcu waga również nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość. Według niej psy powinny ważyć 12,2 kilograma, a suki 11,4 kilograma. Zazwyczaj zwierzęta te bywają dużo cięższe. Suki dochodzą nawet do 17 kilogramów, a psy mogą ważyć od 13 do nawet 20. 

Wzrok przyciąga charakterystyczna głowa teriera irlandzkiego. Jest długa i wąska, a linie czaszki i kufy przebiegają równolegle. Uszy są nieduże, trójkątne i złamane powyżej głowy. Sylwetka psa jest zwarta i wpisana w prostokąt. 

terier irlandzki stoi bokiem

Umaszczenie i okrywa teriera irlandzkiego

Szata teriera irlandzkiego jest dwuwarstwowa. Pod szorstkim włosem okrywowym znajduje się gęsty podszerstek. Sierść dobrze przylega do ciała, a włos jest nieco dłuższy na łapach i kufie. 

Dopuszczalne umaszczenia to:

  • rudopszeniczne;
  • pszeniczne;
  • ruda.

Wzorzec dopuszcza białą plamkę na piersi, jednak nie powinna ona być duża. 

Charakter teriera irlandzkiego

Terier irlandzki w swojej ojczyźnie był bardzo dobrze znany. Nie zawsze jednak wiązało się to z dobrą opinią, o czym świadczy ludowe określenie „rudy diabeł”. Na szczęście współczesne psy tej rasy nie mają wiele wspólnego z przodkami. Lata wysiłków hodowlanych doprowadziły do tego, że teriery irlandzkie są psami otwartymi na ludzi, sympatycznymi i relatywnie łagodnymi. 

Osobowość i aktywność teriera irlandzkiego

Zanim zdecydujesz się na zakup tego psa, pamiętaj, że ciągle masz do czynienia z terierem. Chociaż irlandczyk jest miły w obejściu i ma dosyć dużą cierpliwość do dzieci, nadal drzemie w nim istota żywiołowa i pełna indywidualizmu. 

Opinie o terierze irlandzkim wyraźnie wskazują, że jest to bystry pies, który kocha ruch. Ma doskonałą kondycję i jest świetnym sportowcem. Nie można go pozbawić aktywności, ponieważ bardzo szybko zamieni się to we frustrację, która poskutkuje przekopanym ogródkiem i zniszczonymi meblami. 

Terier irlandzki – szkolenie

Terier irlandzki jest psem inteligentnym i bardzo wszechstronnym. Równie chętnie wybierany jest zarówno przez myśliwych, jak i przez fanów psich sportów. W przypadku tych ostatnich doskonale poradzi sobie zarówno we frisbee, jak i agility, obedience czy tańcu z psem. 

Pomimo dużej inteligencji pies tej rasy może nie być szczególnie łatwym obiektem szkolenia. Tak jak każdy terier, szybko się nudzi i ma naturę indywidualisty. Przy odrobinie cierpliwości, konsekwencji i przy pomocy metod pozytywnych z pewnością trening posłuszeństwa da dobre wyniki. 

terier irlandzki na wybiegu

Terier irlandzki – stosunek do innych zwierząt

Terier irlandzki bywa zaczepny w stosunku do innych psów. Warto mieć tego świadomość i już od szczeniaka pracować nad normalizowaniem kontaktów z innymi przedstawicielami tego samego gatunku. W tej kwestii kluczowy jest okres socjalizacji, który u każdego szczeniaka, niezależnie od rasy, rozgrywa się między trzecim a dwunastym tygodniem życia. Wówczas trzeba aranżować spotkania teriera z innymi psami; godne polecenia są także zajęcia w psim przedszkolu. 

Skłonności do zaczepiania innych psów można przepracować. Nie da się jednak ukryć, że terier irlandzki nie daje sobie w kaszę dmuchać. Nie odpuści żadnej zaczepki ze strony innego psa, a sprowokowany – będzie walczył do upadłego. Odwagą i walecznością nie ustępuje bowiem największym rasom psów obronnych

Terier irlandzki – zdrowie

Teriery irlandzkie to bardzo odporne i zdrowe zwierzęta. Ich hodowcy z dumą podkreślają, że niemal wszystkie choroby genetyczne udało się z tej rasy wyeliminować. Jeszcze kilka dekad temu teriery te cierpiały na rogowacenie opuszek palców i kamicę moczową. Obecnie problemy z opuszkami prawie nie występują, a prowadząca do kamicy cystynuria zdarza się niezwykle rzadko. 

Oczywiście mowa tu terierach irlandzkich pochodzących z dobrych hodowli, zarejestrowanych w ZKwP. W przypadku psa kupionego z niepewnego źródła nie mamy żadnego wpływu na to, jakie będzie jego zdrowie oraz, w jakich warunkach żyli jego rodzice. 

Terier irlandzki – pielęgnacja

Pielęgnacja przedstawicieli rasy teriera irlandzkiego zazwyczaj nie przysparza żadnych kłopotów. Psy te nie linieją, co jest szczególnie wygodne dla osób nielubiących sierści leżącej w każdej części domu. Warto jednak pamiętać, że martwa sierść nie wypada, więc blokuje zdrowy wzrost nowej. Właśnie dlatego mniej więcej co trzy-cztery miesiące należy psa wytrymować. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnego groomera. 

Raz w tygodniu warto także wyczesać psa. Poprawia to ukrwienie skóry i wpływa pozytywnie na wygląd szaty. Jeżeli regularnie poddasz swojego irlandczyka trymowaniu, praktycznie nie będzie mowy o linieniu. 

terier irlandzki podczas pielęgnacji

Terier irlandzki – hodowla

Terier irlandzki nie należy do szczególnie popularnych w naszym kraju ras. Wprawdzie pod patronatem Związku Kynologicznego w Polsce działa kilka hodowli, jednak bardzo często na szczeniaki trzeba trochę poczekać. 

Pamiętaj, aby korzystać wyłącznie z usług hodowli, które działają pod patronatem ZKwP i wystawiają rodowody FCI. W ten sposób uzyskujesz szczeniaka, który jest zgodny ze wzorcem rasy zarówno pod kątem wyglądu, jak i charakteru. Rodowodowe teriery irlandzkie uchodzą za jedne z najbardziej zdrowych ras. W przypadku psa z pseudohodowli nie jest to jednak wcale takie oczywiste.

Terier irlandzki – cena

Jeśli interesuje cię zakup szczeniaka teriera irlandzkiego, cena wynosi aktualnie około 3,5 tysiąca złotych. Pamiętaj jednak, że jest to jedynie mocno uśredniona, orientacyjna kwota, która w praktyce może odbiegać od tej, jaką poda ci hodowca. Wiele zależy bowiem od czynników takich, jak przodkowie szczeniaka, renoma hodowli czy zgodność ze wzorcem rasy. Kwestie finansowe zawsze ustalaj bezpośrednio z hodowcą. 

Terier irlandzki – historia rasy

Teriery irlandzkie pochodzą z hrabstwa Cork w Irlandii, które znajduje się na południu wyspy, tuż przy Morzu Celtyckim. Jest to jedna z najstarszych lokalnych ras. Historycy kynologii uważają, że to właśnie od niego pochodził nieistniejący już terier staroangielski, a także równoległe rasy, takie jak terier walijski czy tan terrier. 

Oficjalne wiadomości o rasie terierów irlandzkich pochodzą jednak dopiero w XIX wieku. Pierwsza wystawa, na jakiej pokazano tę rasę, odbyła się w Dublinie w 1875 roku. Wówczas jeszcze osobniki były bardzo niewyrównane. Dominowały różne owłosienia i maści. Ostatecznie postawiono na kolor rudy, który był bardzo bliski Irlandczykom. 

Rozwój rasy teriera irlandzkiego

Klub zrzeszający miłośników rasy powstał w 1879 roku. Dokładnie rok później ukończono prace nad pierwszym wzorcem. Co ciekawe, wzorzec, który obecnie obowiązuje w FCI, jest niemal niezmienioną kopią dziewiętnastowiecznego standardu. 

Opinie o terierze irlandzkim potwierdzają, że pies ten dosyć znacząco różni się od innych terierów, szczególnie tych angielskich. Jest to konsekwencja pewnych historycznych zaszłości między Irlandczykami a Anglikami. Hodowcy z Zielonej Wyspy dążyli do tego, aby ich narodowy terier był inny, a nawet lepszy od psów z Brytanii. Uzyskano doskonałego i wszechstronnego psa użytkowego, który na dodatek zachwycał piękną i elegancką sylwetką. 

Szczyt popularności teriera irlandzkiego przypada na przełom wieków XIX i XX. Wówczas hodowli było najwięcej, a za pochodzące z nich psy trzeba było zapłacić duże kwoty. Popularność ta z czasem wyhamowała, a w hodowlach rozpoczęły się różnego rodzaju eksperymenty. Dążono między innymi do tego, aby terierowi przypisać jak najwięcej cech wilczarza irlandzkiego. Tych prób z czasem zaniechano, jednak psy te nigdy już nie odzyskały swojej dawnej popularności. 

Terier irlandzki współcześnie

Obecnie zainteresowanie tymi psami na całym świecie utrzymuje się na równym poziomie. Teriery irlandzkie mają swoich miłośników, jednak rasa uchodzi za dosyć rzadką. Być może dlatego spokojne i nierozchwiane nadmierną popularnością prace hodowlane pozwoliły na stworzenie psa niezwykle odpornego, zdrowego i długowiecznego. Także charakter terierów irlandzkich jest wyjątkowo przystępny jak na tę grupę psów. 

W Polsce terier irlandzki pojawił się w dwudziestoleciu międzywojennym. Był i pozostaje do dzisiaj rasą rzadką, zarezerwowaną raczej dla pasjonatów. 

Terier irlandzki – dla kogo?

Kto będzie odpowiednim opiekunem dla teriera irlandzkiego? Przede wszystkim osoba, która rozumie konieczność szkolenia i pracy z psami tej grupy. Irlandczyk jest wprawdzie stosunkowo łagodny i sympatyczny, jednak nadal pozostaje walecznym uparciuchem. Nie wolno zaniechać szkolenia z posłuszeństwa ani socjalizacji, szczególnie tej z innymi psami. 

Terier irlandzki jako pies pracujący

Terier irlandzki dobrze odnajdzie się w domu miłośnika psich sportów. To bardzo wszechstronny zwierzak, który dobrze poradzi sobie w różnych dyscyplinach. Sport będzie zresztą doskonałym sposobem na zagospodarowanie jego nieskończonych pokładów energii. Sprawdzi się lepiej dla aktywnej rodziny niż dla miłośników leżenia na kanapie przed telewizorem. 

Doskonale poradzi sobie też jako stróż. Zostawianie teriera samego na wiele godzin w ogródku nie jest jednak dobrym pomysłem. Pozbawiony nowych bodźców z nudów zapewne przekopie ci wszystkie rabatki. Traktowanie go jako psa stróżującego ma więc sens, jednak tylko wtedy, kiedy zapewnimy terierowi irlandzkiemu dużo aktywnej zabawy i spacerów. 

Terier irlandzki jako pies rodzinny

Terier irlandzki dobrze sprawdzi się jako pies rodzinny. W przeciwieństwie do foksterierów czy wielu innych psów z tej grupy, ma dużo cierpliwości do dzieci i zazwyczaj bardzo dobrze się z nimi dogaduje. Przywiązuje się do rodziny i jest dla niej bardzo wiernym i empatycznym towarzyszem. 

Pies tej rasy świetnie czuje się w na otwartych przestrzeniach, jednak warto pamiętać, że ma bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Jeżeli pies jeszcze na sto procent nie opanował przywołania, na spacery powinien wychodzić na bardzo długiej lince. 

Terier irlandzki – ciekawostki

Terier irlandzki stał się bohaterem jednej z książek Jacka Londona – „Jerry z Wysp”.

Rudy kolor sierści został szybko zaakceptowany ze względu na to, że Irlandczycy również często bywali rudzi.

Terier irlandzki był pierwszą rasą, u której zakazano przycinania uszu.

Terier irlandzki to sympatyczny i żywiołowy pies, w którym drzemie jednak wybuchowy temperament. Być może współczesne psy tej rasy nie zasłużyły na miano rudych diabłów, jednak ich mocny charakter wymaga szkolenia i dobrej socjalizacji. Jeżeli je otrzymają, będą doskonałymi psami dla aktywnej rodziny.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 139 /02.04.2001, https://www.zkwp.pl/wzorce/139.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.03.2001.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.