Za co kocha się teriery? Przede wszystkim za niesamowity upór i inteligencję. W każdym z nich niezależnie od tego, czy jest to trzykilogramowy yorkshire terrier, czy trzydziestokilogramowy airedale terrier, tkwi dusza nieustraszonego wojownika.

W artykule przybliżymy ich pochodzenie i usposobienie. Udzielimy wskazówek dotyczących pielęgnacji i żywienia. Przedstawiamy dwie z trzydziestu czterech ras – doskonałego teriera pracującego oraz świetnego towarzysza rodziny.

Rasy terierów – hodowla i początki hodowli

Większość ras psów terier wywodzi się ze średniowiecznej Anglii. Istnieją na to liczne dowody, a wizerunek tych zwierząt można odnaleźć na obrazach i w utworach pochodzących z tego okresu.

Rasy uzyskiwano poprzez krzyżowanie osobników o określonych cechach. Jaki był tego cel? Uzyskanie psa, który byłby wojownikiem idealnym do polowania na zwierzynę. Na tyle dużego, by nie bał się dzika, ale równocześnie tak małego, by wszedł do nory borsuka.

terier szkocki czarny

Teriery stały się popularne zarówno wśród klasy wyższej, jak i biedoty. Dbały o domy i pastwiska, usuwając z nich takich intruzów jak myszy czy szczury. Dzielnie brały udział w polowaniach na lisy, wydry, węże, świstaki i łasice, a nawet dziki. Strzegły licznych posiadłości i pilnowały dzieci – w tej roli sprawdzają się świetnie również dzisiaj.

Terier – grupy według FCI

Teriery stanowią trzecią grupę w klasyfikacji FCI. Rasy są podzielone na cztery sekcje. Chociaż wszystkie różnią się od siebie wyglądem, to hodowcy psów rasowych zgodnie uznają, że w każdym z nich drzemie mały wojownik o silnym charakterze. Wśród nich znajdziesz nie tylko idealnego psa do towarzyszenia podczas łowów, ale i takiego, który będzie doskonałym towarzyszem dla całej rodziny.

Teriery duże i średnie

terier stoi na trawie

Teriery małe

terier pszeniczny leży

Teriery w typie bull

Terier w typie bull stoi bokiem

Toy teriery

yorkshire terrier siedzi w trawie

Teriery w innych grupach FCI

Nie wszystkie teriery są zgromadzone w III grupie FCI. Niektóre znalazły się w innych grupach, np. psów ozdobnych i do towarzystwa czy sznaucerów. Do tych ras zaliczają się:

Zobacz także:  Airedale terrier
suka mix terrier siedzi na białym tle

Hybrydy terierów

Istnieją również rasy nieuznane, które są hybrydami terierów albo stanowią miksy uznawane przez inne organizacje na świecie. Mowa na przykład o takich psach jak:

terier w typie bull leży na kocu

Teriery – usposobienie

Psy tych ras mają silny instynkt myśliwski i temperament wojownika. Są w stanie nie tylko wyśledzić i dogonić swoją ofiarę, ale również ją zabić. Terier to nieustraszony łowca, dlatego często ma problemy z życiem w dobrych relacjach z innymi psami.

Nierzadko pięciokilogramowe maluchy są tak pewne siebie, że nie czują strachu przed 10 razy cięższymi zwierzakami i przejawiają wobec nich zachowania agresywne.

foksterier biegnie po łące

Upór teriera sprawia, że nawet doświadczeni trenerzy napotykają trudności podczas jego szkolenia. Jednak mimo tych cech przedstawiciel tej grupy jest zwykle przyjazny, wesoły i towarzyski wobec ludzi.

Pielęgnacja – czesanie, strzyżenie, trymowanie

Teriery różnią się od siebie rodzajem sierści. W przypadku ras gładkowłosych pielęgnacja jest niezwykle prosta, ponieważ ogranicza się do szczotkowania.

jasny terier siedzi na trawie

Psy z szorstką sierścią wymagają także przeprowadzania zabiegów trymowania warstwy okrywowej. Jednak w żadnym wypadku nie wolno ich strzyc maszynką. Podszerstek jest gęsty, w związku z czym trzeba regularnie wyczesywać martwe włosy.

Przy odpowiedniej pielęgnacji sierść teriera pomaga mu komfortowo czuć się w niemalże każdych warunkach atmosferycznych. Poza dbaniem o okrywę włosową niezbędne jest również kontrolowanie długości pazurów i skracanie ich w razie potrzeby.

Ochrona przeciw pasożytom

Oczywiście jak każdy inny pies, terier musi być zabezpieczany przeciwko pasożytom zewnętrznym. Obroża przeciwkleszczowa powinna być noszona nie tylko latem, ale przez cały rok. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku tabletek bójczych i kropli odstraszających pasożyty.

Żywienie teriera

Dieta psa rasowego zasadniczo nie różni się od tej stosowanej u kundelków. Pod uwagę musisz brać przede wszystkim wiek i wyniki badań danego zwierzaka.

terier je z miski

Jaką psią dietę najlepiej wybrać dla teriera? Najważniejszy jest oczywiście skład. Pierwsze pozycje powinno zajmować pełnowartościowe mięso. Unikaj karm, których głównym składnikiem jest zboże lub produkty pochodzenia zwierzęcego niewiadomego pochodzenia. Niestety wysokiej jakości pożywienie nie jest dostępne w marketach, więc dobrze jest mieć większy zapas jedzenia dla swojego podopiecznego.

BARF – idealna dieta dla psa?

Coraz większą popularnością cieszy się dieta oparta na BARF-ie. To sposób żywienia, który polega na podawaniu psu mięśni (czyli mięsa), kości oraz podrobów zwierzęcych. Zwierzaki zwykle uwielbiają tego typu jedzenie, a opiekunowi pozwala to zaoszczędzić trochę pieniędzy. Niestety nie jest to sposób żywienia pozbawiony wad.

Tego rodzaju posiłki wymagają dodatkowej suplementacji, a niedoświadczony opiekun może mieć problem z ułożeniem jadłospisu, który zaspokoi wszystkie potrzeby teriera.

szczeniak yorkshire terrier

Zanim szczenię pojawi się w twoim domu

Jeśli niebawem czeka cię adopcja lub zakup szczeniaka teriera, pamiętaj, że musisz zapewnić mu dostęp do specjalnej karmy dla juniorów. Czym różni się od zwykłej? Przede wszystkim ma zwiększoną zawartość białka oraz odpowiedni stosunek wapnia i fosforu, dzięki czemu układ kostny malucha rozwija się prawidłowo.

Najlepiej przed odebraniem zwierzaka dowiedzieć się, jaką karmę je obecnie. Nie powinno się z dnia na dzień całkowicie zmieniać diety, by uniknąć dolegliwości żołądkowych. W dodatku wprowadzenie nowego pokarmu to dodatkowy stres dla zmieniającego miejsce zamieszkania zwierzaka.

Zobacz także:  Canaan dog

Każdy terier wymaga konsekwencji

biały terier siedzi na dworze

Terier to pies pewny siebie i uparty. Przysparza to niemałych problemów podczas szkolenia. Jednak psy te charakteryzuje też inteligencja i kreatywność, co można wykorzystać podczas treningów.

Jeśli do twojej rodziny dołączył terier, powinieneś natychmiast zacząć z nim pracować. W przeciwnym razie wasze wspólne życie szybko stanie się dla ciebie męczące. Jako opiekun musisz być bardziej uparty, a w zasadzie konsekwentny od swojego psa, co nie nie jest łatwe w przypadku terierów.

Jak nie szkolić psa?

W żadnym wypadku nie powinieneś stosować podczas szkolenia kar. Prawdopodobnie pomoże ci to oduczyć zwierzaka niektórych złych zachowań, ale z całą pewnością sprawi, że stanie się on nieufny wobec ciebie i przestanie chcieć z tobą pracować. Trening powinien być przyjemnością zarówno dla opiekuna, jak i podopiecznego.

terier irlandzki leży

Co zamiast kar?

Oczywiście pozytywne wzmacniane pożądanych zachowań. Wybór nagrody będzie zależeć od preferencji danego psa. Smakołyki są uwielbiane przez prawie każdego teriera, jednak trzeba mieć na uwadze, że zwierzak nie powinien jeść ich zbyt dużo. Dobrym sposobem jest odjęcie z posiłku garści chrupek i używanie ich w ramach nagrody.

Jeżeli ćwiczysz z podopiecznym wykonywanie komendy, którą już dość dobrze opanował, nie musisz za każdym razem dawać mu za to smakołyka. Dobrą alternatywą są pieszczoty lub zabawa szarpakiem – zależnie od tego, co bardziej lubi twój czworonożny przyjaciel.

Zmęczyć teriera? Ciężkie, ale możliwe

Teriery to psy wymagające wysiłku fizycznego oraz umysłowego. Znudzone, nawet po odpowiednio przeprowadzonym treningu, same znajdą sobie zajęcie. Niestety pięciominutowy spacer wokół bloku to zdecydowanie za mało dla takiego wulkanu energii.

Każdy terier, nawet ten ważący nie więcej niż trzy kilogramy, potrzebuje dużo ruchu. Jak mu go zapewnić? Dobrym sposobem są psie sporty, takie jak agility i obedience. To świetna rozrywka nie tylko dla psa, ale i dla opiekuna.

terier na śniegu

Aktywność fizyczna oczywiście jest istotna, ale nie można zapominać o zapewnieniu zwierzakowi odpowiedniej ilości stymulacji umysłowej. Terier jako pies myśliwski miłość do tropienia zwierzyny ma we krwi.

Jak zaspokoić jego instynkty? Organizując różne zabawy. Pochowaj w domu smakołyki, a następnie zwolnij psa i pozwól mu szukać nagród. Możesz też kupić lub sam wykonać zabawki na inteligencję, które są niezwykle pomocne i potrafią zająć zwierzaka na długo.

Teriery a socjalizacja

Szczenię, które nie przejdzie odpowiedniego procesu socjalizacji, może sprawiać wiele problemów w swoim dorosłym życiu – a wtedy będzie o wiele trudniej o ich skorygowanie. To proces, który zaczyna się już w 5. tygodniu życia malucha, dlatego niezwykle ważne jest wybranie doświadczonego hodowcy. Przed zakupem najlepiej zweryfikować czy dana hodowla widnieje w spisie Związku Kynologicznego w Polsce.

Nie izoluj szczeniaka

Maluch nie może być izolowany od ludzi i innych zwierząt. Po wykonaniu kompletu szczepień powinien w pełni uczestniczyć w życiu rodzinnych. Oczywiście nie wolno zapoznawać go ze wszystkimi nowościami naraz, ale nie można też chronić go przed wszystkim, co dotychczas było nieznane. Staraj się zabierać teriera w różne miejsca oraz poznawać go z różnymi ludźmi i zwierzętami.

Dzięki intensywnym spacerom zwierzak szybko zacznie zauważać, co jest prawdziwym zagrożeniem, a co tylko się nim wydaje. Pozwól mu poznawać nowe dźwięki, zapachy, powierzchnie i nie zapominaj o nagradzaniu pozytywnych zachowań.

Zobacz także:  Owczarek niemiecki czarny
terier siedzi na skale

Przykładowe popularne teriery

Oto dwa teriery, które mają zupełnie skrajne charaktery. Warto brać pod uwagę, że psy mogą tak bardzo różnić się od siebie!

Niemiecki terier myśliwski

Wśród psów tej rasy możemy wyróżnić teriera niemieckiego szorstkowłosego i gładkowłosego. Niekiedy tego psa nazywa się również jagdterierem. Jego silny charakter sprawia, że doskonale sprawdzi się w roli kompanów myśliwego, jednak nie będzie dobrym psem rodzinnym.

Rasa została ukształtowana w Niemczech, ale jak większość terierów pochodzi z terenów Wielkiej Brytanii. We krwi jagdteriera znajdują się domieszki z puli genetycznej foksteriera i innych niemieckich ras myśliwskich. Rasowy pies powinien mierzyć od 33 do 40 cm i ważyć nie więcej niż 10 kg. Występuje w umaszczeniu czarnym, ciemnobrązowym bądź szaro-czarnym z rudymi znaczeniami.

Terier walijski (Welsh Terrier)

Terier walijski (Welsh Terrier)

Początkowo był znany jako Carnarvonshire Welsh Terrier, jednak z czasem skrócono nazwę. Według wzorca rasy terier walijski powinien mierzyć od 36 do 39 cm i ważyć nie więcej niż 10 kg. Ma silnie umięśnione ciało o zwartej budowie, w związku z czym sprawdza się w wielu dyscyplinach dla czworonogów.

Jego sierść ma umaszczenie czarne podpalane lub szaro-czarne podpalane. Ogon średniej długości jest wysoko osadzony. Lata starannej hodowli sprawiły, że jego charakter złagodniał i obecnie ten terier może być świetnym towarzyszem aktywnej rodziny.

Terier – zdjęcia przykładowych ras

Terier, w zależności od rasy, doskonale będzie czuć się w roli zarówno stróża oraz towarzysza łowów, jak i przyjaciela rodziny. Jego pewność siebie i ogromne podkłady energii sprawiają, że świetnie odnajduje się w wielu dyscyplinach psich sportów, ale wymaga doświadczonego opiekuna, który go odpowiednio poprowadzi.

Jeżeli na początku jego życia zadbasz o nauczenie go zasad panujących w domu, zyskasz wiernego przyjaciela na całe życie.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są rodzaje terierów?

Teriery dzielą się na miniaturowe, małe, w typie bull, a także średnie i duże. Część psów z rodowodem terierów należy również do ras ozdobnych.

Czy terier niemiecki jest agresywny?

Każdy terier ma niski próg pobudzenia, przez co łatwo wpada w wysokie emocje. Źle prowadzony terier niemiecki, jak każdy inny, może być zagrożeniem dla innych zwierząt, a czasem też dla ludzi.

Ile kosztuje pies terier?

To zależy od rasy teriera. Psy mogą kosztować od 2000 zł do nawet 12000 zł. Mowa o psach z rodowodem ZKwP.

Jaki terrier do domu?

Każdy terier sprawdzi się domu. Wszystkie psy w tym typie wymagają jednak konsekwencji, aktywności fizycznej oraz cierpliwości do ich pomysłów. Wychowanie teriera nie jest proste, dlatego psy w tym typie nie są polecane początkującym opiekunom.

Jaki charakter ma terier?

Teriery to zwykle psy bystre, czujne, niekiedy szczekliwe. Większość ma silny instynkt myśliwski. Niektóre są bardziej nieufne do obcych niż inne.

Jak wygląda pies terier?

Terier może ważyć od 2,5 do nawet prawie 30 kg. To, jak wygląda, zależy głównie od rasy, którą reprezentuje.

Co jedzą teriery?

Terier mogą być żywione pokarmem gotowanym lub surowym z suplementami, a także posiłkami gotowymi. Kaloryczność i skład należy dopasować do potrzeb konkretnego psa.

Jak wychować teriera?

Wymaga to cierpliwości, spokoju i konsekwencji, a także pomysłu, który sprawi, że pies będzie interesował się bardziej tobą niż otoczeniem.

Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.