Ostatnio sezony wakacyjne w Polsce potrafią być naprawdę upalne. Oznacza to problemy nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt. Mogą się one przegrzać tak samo jak my, a przy tym często wcale tego po nich nie widać. Dlatego właśnie radzimy czego absolutnie nie robić naszym psom w upał.

Nie pokrywaj swojego zwierzaka kremem przeciwsłonecznym lub sprayem na owady przeznaczonym dla ludzi

Dla wielu z nas jest to oczywiste, warto jednak podkreślić ten punkt. Nie powinniśmy używać na swoich psach żadnych produktów przeciwsłonecznych ani środków odstraszających owady, które nie są oznakowane specjalnie do użytku na zwierzętach. Tak, to prawda, że większość ssaków jest podatna na oparzenia słoneczne i ukąszenia owadów. Ale to nie znaczy, że powinieneś używać na swoim psie tych samych produktów, które sam stosujesz latem. Wiele filtrów przeciwsłonecznych i środków odstraszających owady zawiera składniki, które są szkodliwe w przypadku spożycia. Pamiętaj, że Twój zwierzak nie rozumie, czym są te produkty ani dlaczego są używane. Jeśli zdecydujesz się pokryć nimi ich skórę, jest duża szansa, że będzie chciał zbadać substancję, używając węchu lub smaku.

Spożywanie produktów z filtrem przeciwsłonecznym może powodować ślinotok, wymioty, biegunkę, nadmierne pragnienie i letarg, podczas gdy niewłaściwe stosowanie środków odstraszających owady, które zawierają DEET, może prowadzić do problemów neurologicznych. Zamiast tego poszukaj kremu przeciwsłonecznego lub sprayu na owady zaprojektowanego specjalnie do użytku dla zwierząt. Należy jednak uważać – niektóre spraye, które działają na psy, mogą być toksyczne dla kotów. Po znalezieniu odpowiedniego produktu przeczytaj instrukcję i przetestuj go na małym skrawku skóry swojego zwierzaka przed nałożeniem. Umożliwi to sprawdzenie reakcji alergicznych. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia Twojego zwierzaka w upale, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Bierzesz swojego psa na wycieczkę? Zabierz ze sobą dużo wody

Podobnie jak ludzie, zwierzęta domowe są podatne na odwodnienie, jeśli nie piją wystarczającej ilości wody. Jeśli wybierasz się ze swoim psem do lasu, na kemping albo w góry, koniecznie musisz mieć dostęp do wody do picia dla swojego zwierzaka. Możesz również przynieść małą miskę, z której Twój zwierzak będzie mógł się napić. W ciągu dnia psy muszą wypijać od 15 do 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Nie czekaj, aż Twój zwierzak będzie spragniony.

Nie zostawiaj zwierzęcia bez opieki, gdy znajduje się w pobliżu zbiorników wodnych

Uważaj, aby nie zostawiać zwierząt domowych bez nadzoru w pobliżu basenów, stawów, jezior. Nie wszystkie zwierzęta potrafią pływać, a skok na głęboką wodę może szybko zamienić się w tragedię, jeśli nie ma Cię w pobliżu. Jeśli po raz pierwszy zabierasz swojego zwierzaka w pobliże zbiornika, stopniowo wprowadzaj go do wody. Nigdy nie wrzucaj zwierząt do jakiegokolwiek zbiornika wodnego wbrew ich woli. Nie tylko je to przeraża, ale także może być niebezpieczne, jeśli nie są dobrymi pływakami.

Jeżeli jednak nasz zwierzak lubi wodę, to w upały można mu pomóc, kupując mały basenik, w którym może się schłodzić. Jeżeli nie chcemy wydawać na niego majątku, to takie produkty można czasami znaleźć na promocji w dyskontach (np. gazetka Biedronki posiada taką ofertę w te wakacje).

Nie ignoruj oznak udaru cieplnego

Udar cieplny to zagrażająca życiu sytuacja medyczna charakteryzująca się niemożnością obniżenia temperatury ciała. Ponieważ psy nie mają gruczołów potowych rozproszonych po całym ciele, tak jak ludzie, regulują swoją temperaturę, dysząc. Z kolei koty zachowują odpowiednią temperaturę ciała, używając własnej śliny i liżąc swoje ciało. Zarówno psy, jak i koty, a także króliki, świnki morskie i inne gryzonie są podatne na rozwój udaru cieplnego. Nieleczony stan ten może spowodować poważne, potencjalnie nieodwracalne uszkodzenie narządów Twojego zwierzaka. Niektóre objawy udaru cieplnego u psów obejmują drgawki, otępienie i zachowanie podobne do majaczenia. Koty mogą wykazywać oznaki stresu związanego z upałami poprzez nadmierną pielęgnację, osłabienie lub zaczerwienienie języka. Jeśli zauważysz którekolwiek z nich u swojego zwierzaka, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Jeśli to możliwe, unikaj wyprowadzania psa w najgorętszych porach dnia

Jeśli powierzchnia chodnika czy drogi jest zbyt gorąca dla twoich bosych stóp, to zdecydowanie jest zbyt gorąca dla łap twojego zwierzaka. W ciągu dnia ekstremalnie wysokie temperatury mogą spowodować, że temperatura chodnika osiąga naprawdę niebotyczne wysokości. W niektórych lokalizacjach odnotowano, że temperatura chodników była wystarczająco wysoka, aby spowodować oparzenia drugiego stopnia. Ponadto wysiłek fizyczny podczas fali upałów naraża naszego psa na ryzyko odwodnienia i udaru cieplnego. Postaraj się wyprowadzać zwierzęta na spacer wieczorem, aby zminimalizować te niebezpieczeństwa. Inną opcją może być zaopatrzenie ich w buciki, choć nie wszystkim zwierzakom może podobać się ten pomysł.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.