Lubisz spędzać czas na łonie natury i to o każdej porze roku? Chciałbyś podczas spacerów mieć przy sobie wiernego przyjaciela, który zawsze entuzjazmem będzie reagował na twoje towarzystwo? W takim razie wybierz psa rasy tamaskan! Jeśli jeszcze jej nie znasz, koniecznie przeczytaj nasz opis!

Tamaskan dog – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 61 do 71 cm
masa ciała: od 23 do 45 kg
Szatasierść: gęsta, prosta, z obfitym podszerstkiem
maść: wilczasto-szara, czarno-szara i rudo-szara
Długość życia14–15 lat
Charakterłagodny, inteligentny, lojalny, chętny do pracy

Tamaskan dog – łagodny przyjaciel czy uparty indywidualista?

Jaki jest charakter tamaskana? Ten groźnie wyglądający pies w rzeczywistości uwielbia kontakt z człowiekiem! Jest bardzo inteligentny, łagodny oraz chętnie współpracuje stąd też tamaskany bardzo często biorą udział w zawodach obedience i agility (czyli konkursach posłuszeństwa). Wykorzystywane są także jako psy pracujące z uwagi na charakter, świetny węch i wytrzymałość na trudne warunki zostają psimi ratownikami. Ich zaangażowanie i łagodne podejście do ludzi docenia się też w dogoterapii.

Tamaskan dog stoi w lesie

Warto jednak wiedzieć, że aby tamaskan stał się posłusznym i lojalnym towarzyszem, musi przejść gruntowne szkolenie. Pies tej rasy potrzebuje łagodnego, choć konsekwentnego przewodnika, który poświęci mu dużo czasu. Cechą szczególną psów tamaskan jest właśnie ciągłe poszukiwanie kontaktu z człowiekiem – bez niego stają się sfrustrowane i zaczynają przejawiać zachowania destrukcyjne.

Tamaskany nie sprawdzą się jako psy stróżujące. Dla pełni zdrowia psychicznego i szczęścia potrzebują one wiele ruchu i czasu spędzanego z człowiekiem. Nie mogą być zamykane na terenie posesji (nawet rozległej) ani trzymanej w kojcach. Pamiętaj też, że tamaskan ma bardzo silny instynkt łowiecki. Podczas spacerów lepiej więc trzymać go zawsze na smyczy i spuszczać z niej jedynie na przygotowanych do tego, zamkniętych wybiegach. W innej sytuacji może on pognać za zwierzyną i po prostu się zgubić.

Wzorzec wyglądu – tamaskan wg wytycznych FCI

Oficjalny wzorzec dla tamaskanów zakłada, że dorosłe psy powinny mierzyć ok. 6171 cm w kłębie i ważyć przeciętnie 2345 kg. Warto też zaznaczyć, że zawsze psy tej rasy są większe od suk, a różnice w rozmiarach widać już na pierwszy rzut oka.

tamaskan suka stoi bokiem

Cechą charakterystyczną wyglądu tamaskan jest jego podobieństwo do wilka. Tak jak ten dziki drapieżnik, tamaskan również jest zwierzęciem silnym i wytrzymałym o atletycznej sylwetce oraz długich, smukłych łapach.

Włos okrywowy sierści tamaskana jest gruby i bardzo gęsty, dzięki czemu chroni ciało psa przed wychłodzeniem i wilgocią. Dopuszczalne są trzy rodzaje umaszczenia:

  • szare;
  • czarne;
  • rude (a dokładnie wilczasto-szare, czarno-szare i rudo-szare).

Zdrowie wywodzącej się z Finlandii rasy psów

Z uwagi na fakt, że tamaskan to młoda rasa psów, część chorób dotykających osobniki może jeszcze nie być opisana. Na ogół jednak te psy cieszą się dobrym zdrowiem. Częściej niż samice chorują samce tamaskanów – 10% z nich zapada na wnętrostwo jąder. Inne choroby, które zdarzają się bardzo rzadko, to padaczka, mielopatia zwyrodnieniowa oraz dysplazja stawów biodrowych (która wynika z rozmiarów psów i jest typową chorobą ras dużych i olbrzymich).

tamaskan dog stoi w jesiennym lesie

Tamaskan – hodowla i jej historia

Tamaskan to bardzo młoda rasa psów. Pierwsze szczenięta na świat przyszły w 2006 r. w Szkocji. Dlaczego więc mówi się o tym, że rasa wywodzi się z Finlandii?

Pierwsze próby stworzenia rasy psa o wyglądzie wilka, ale lojalnym i oddanym charakterze, podjęto już w latach 80. XX. Prace prowadzono na terenie Wielkiej Brytanii, a udział brali w nich hodowcy z Kanady i Stanów Zjednoczonych. W ten sposób stworzono rasę wilczaków Harrison (1998 r.). Jednak między hodowcami doszło do konfliktów, co zaowocowało podziałami oraz podjęciem przez część z nich osobnych dalszych prac.

Tamaskan siedzi na stoliku i pozuje

W 2002 r. jedna z brytyjskich hodowczyń odwiedziła hodowlę w Laponii, w której również pracowano nad stworzeniem nowej rasy psów w typie wilczym. Tam właśnie wybrała i zarezerwowała sześć par psów, które następnie krzyżowała dalej z przedstawicielami ras northern inuit dog oraz utonagany. Właśnie z tych krzyżówek wywodzą się pierwsze tamaskany.

Obecnie funkcjonuje TDR (Rejestr Psów Tamaskan), który zrzesza 48 hodowli tamaskanów z całego świata (w tym dwie z Polski). Celem stowarzyszenia jest sprawowanie nadzoru nad dalszym rozwojem rasy.

Tamaskany po raz pierwszy w Polsce pojawiły się w 2016 roku – jako pierwszą sprowadzono suczkę z hodowli znajdującej się na terenie Chorwacji.

Tamaskan dog to duży pies, który wyglądem przypomina wilka. Groźny wygląd maskuje jednak niezwykle przyjazny charakter – w żyłach tamaskanów nie płynie ani jednak kropla krwi wilka! Przeciwnie – te psy to cudowni, lojalni przyjaciele. W zamian oczekują jednak wiele ruchu i zaangażowania ze strony opiekuna.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.