W artykule przedstawimy historię powstania rasy oraz jej wzorzec. Opowiemy również o charakterze i usposobieniu szpiców niemieckich małych. Znajdziesz tu także przydatne wskazówki dla opiekunów tych psiaków.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 24 do 30 cm;
masa ciała: od 8 do 10 kg
Szatasierść: dwuwarstwowa, z prostym, nastroszonym włosem okrywowym i gęstym, bawełnianym podszerstkiem; gdzieniegdzie krótki, aksamitny włos; sierść tworzy grzywę, frędzle, portki;
maść: biała, pomarańczowa, szara cieniowana, czekoladowa, czarna; rzadziej kremowa i pomarańczowa – jednolita lub z nalotem, czarna podpalana, łaciata
Długość życiaok. 12–15 lat
Charakternieufny wobec obcych, bez instynktu myśliwskiego, wytrzymały, pojętny, łatwy w szkoleniu, czujny, żywy

Rys historyczny

Większość badaczy uważa, że każdy szpic niemiecki wywodzi się od psa torfowego uważanego za najstarszą rasę europejską. Pierwotnie przedstawiciele tej rasy osiągali średnie lub duże rozmiary. Wówczas w Niemczech były wykorzystywane przede wszystkim jako psy stróżujące oraz podwórzowe. Dopiero w XIX wieku hodowcy zaczęli selekcjonować mniejsze osobniki, które miały pełnić funkcję zwierząt towarzyszących i wystawowych.

Pod koniec stulecia oficjalnie uznano szpica wilczego, dużego, małego, miniaturowego (pomeranian) jako osobne rasy. Szpic średni został wyodrębniony dopiero w 1969 roku. Co ciekawe, w miotach szpiców niemieckich małych rodzą się zarówno większe, jak i mniejsze osobniki od wzorcowych, a dopiero po kilku miesiącach życia kwalifikuje się je do właściwej rasy.

Szpic niemiecki mały cieszy się ogromną popularnością w większości państw europejskich, lecz poza jego ojczystym kontynentem nie jest uznawany. Najwięcej hodowli psów tej rasy znajduje się na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Danii, Holandii, Finlandii i Czech.

Szpic niemiecki mały – opis i wzorzec rasy psów

Najbardziej charakterystyczną cechą psów rasy szpic niemiecki mały jest ich pyszczek do złudzenia przypominający ten występujący u lisów. Czaszka ma średnią wielkość i bardzo widoczne zwężenie w okolicy nosa z mocno zaznaczonym stopem. Tak samo jak u szpica miniaturowego oraz innych odmian trójkątne uszy są mocno sterczące. Czarne oczy o lekko migdałowatym kształcie mają średnią wielkość. Uzębienie powinno tworzyć zgryz nożycowy, jednak wśród psów tej rasy często stwierdza się braki, zwłaszcza zębów przedtrzonowych.

Szpice należą do grupy ras pierwotnych, co jest dobrze widoczne w typie ich sierści. Pierwszą warstwę stanowi wełnisty i gruby podszerstek, którego zadaniem jest ułatwienie utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała zwierzaka. Długi, odstający włos okrywowy ma dość sztywną strukturę i chroni czworonoga przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak na przykład promieniowanie słoneczne. Włos na szyi oraz barkach powinien być dłuższy i bardziej obfity niż na reszcie ciała, tworząc w ten sposób fryzurę przypominającą lwią grzywę.

Szpice niemieckie małe osiągają wysokość w kłębie od 24 do 30 centymetrów, a masa ich ciała powinna mieścić się w przedziale od 5 do 10 kilogramów. Do akceptowalnych typów umaszczenia należy białe, czarne, brązowe, pomarańczowe, kremowe, rude z czarnym nalotem, czarne z podpalaniem oraz tzw. wilczaste, czyli szare cieniowane. Łaciate umaszczenie jest akceptowane, jeśli tłem jest kolor biały, a łaty są rozłożone na całym ciele.

Charakter i usposobienie szpiców małych

Szpic mały to żywy, energiczny zwierzak, który uwielbia zabawę. Większość osobników jest ciekawska i przyjaźnie nastawiona do otoczenia, jednak zdarzają się też takie o wyższym poziomie instynktu stróżowania, które zachowują nieufność w kontaktach z tym, czego nie znają. Psy tej rasy są wyjątkowo czujne, w związku z czym chętnie sygnalizują szczekaniem każdą zmianę w otoczeniu, co bywa dosyć uciążliwe dla ich opiekunów.

Te niewielkie czworonogi uwielbiają kontakt z człowiekiem i mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Zdecydowanie nie sprawdzają się w roli psów podwórkowych, ponieważ zbyt długa rozłąka z opiekunem sprawia, że cierpią. Ze względu na łatwe przystosowanie do nowych sytuacji dobrze odnajdują się w roli towarzyszy podróży czy spotkań ze znajomymi. Jednak wymaga to odpowiednio przeprowadzonego procesu socjalizacji.

Szpice małe często wybierane są na psy rodzinne, ponieważ na ogół nie przejawiają zachowań agresywnych. Nie zaleca się ich zakupu rodzinom z małymi dziećmi, ze względu na ich niewielkie rozmiary. Maluchy nienauczone odpowiedniego kontaktu z psami z łatwością mogą zrobić im krzywdę, a zagrożone czworonogi mogą bronić się przed natarczywymi atakami, gryząc. Szpice na ogół nie mają problemów z towarzystwem innych zwierząt, jednak wprowadzenie do domu kotów powinno być poprzedzone odpowiednim zapoznaniem.

Chociaż szpic niemiecki mały uwielbia wylegiwać się na kanapie ze swoim opiekunem, nie można zapominać o zapewnieniu mu regularnej aktywności fizycznej. Psy tej rasy chętnie wychodzą na dłuższe spacery, ale doskonale odnajdą się w wielu dziedzinach psich sportów, takich jak na przykład agility czy dogfrisbee.

Szpic niemiecki mały – zdrowie

Szpice niemieckie małe uznaje się za psy zdrowe, wytrzymałe i długowieczne. Wśród przedstawicieli tej rasy rzadko zdarzają się choroby genetyczne, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na ich pochodzenie. Czworonogi z pseudohodowli często rodzą się w wyniku chowu wsobnego, co zwykle prowadzi do licznym wad genetycznych.

Najczęstszymi przypadłościami małych szpiców są choroby oczu (przede wszystkim zaćma, PRA oraz RD) i zwichnięcia rzepki. Bardzo dobrze radzą sobie z niskimi temperaturami, ze względu na posiadaną warstwę izolacyjną, jednak nie najlepiej znoszą upały. Średnia długość życia waha się od 12 do nawet 15 lat, ale przy odpowiedniej opiece zwierzaki mogą żyć także dłużej.

Pielęgnacja psów rasy szpic niemiecki mały

Szpice niemieckie małe mimo swojej imponującej, długiej sierści wcale nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak pamiętać, że należy wyczesywać je pod włos. W większości przypadków wystarczy wykonywać tę czynność dwa razy w tygodniu, ale w okresie linienia zaleca się zwiększenie częstotliwości szczotkowania. Kąpiele wykonuje się w razie potrzeby, kiedy dojdzie do zabrudzenia futra, a po ich zakończeniu dobrze jest nabłyszczyć szatę przy pomocy odżywki dedykowanej dla zwierząt.

Nie należy zapominać o regularnym skracaniu pazurków, zwłaszcza w przypadku czworonogów mieszkających poza obszarem miejskim, które nie mają możliwości ich samodzielnego ścierania, na przykład o beton.

Żywienie szpica małego

Szpic niemiecki mały nie wymaga stosowanie specjalnego żywienia. Jednak jak każdy czworonóg zasługuje na wysokiej jakości pożywienie, które zapewni mu zdrowie i dobrą kondycję. Ze względu na jego niewielkie rozmiary, należy starannie odmierzać porcje posiłków. Nawet ich niewielkie zwiększenie, jeśli będzie regularne, może doprowadzić do powstania nadwagi i otyłości.

Czym najlepiej karmić pupila? Najwygodniej skorzystać z gotowej, dobrze zbilansowanej i wysokiej jakości karmy dla psów. Przed zakupem zwróć uwagę na jej skład. Produkty bazujące na zbożach lub produktach odzwierzęcych nieznanego pochodzenia nie są warte uwagi. Znacznie lepsze będą te, w których składzie znajduje się głównie mięso, owoce, warzywa z dodatkiem odżywczych olejów.

Szpice małe będą doskonałym towarzyszami zarówno dla rodzin, jak i singli. Doskonale odnajdują się w nowych sytuacjach i stosunkowo łatwo się je szkoli. Niestety bywają szczekliwe i uparte, co może być problematyczne dla niedoświadczonych opiekunów.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 97, 12.11.2019/EN, wersja polska 13.11.2019, https://www.zkwp.pl/wzorce/97.pdf, tłumaczenie: Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.09.2019.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.