Ten mały piesek cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników czworonogów. Jest przesympatyczny, choć bywa też niesforny i niezależny. Sprawdź koniecznie, jakie cechy charakteru przypisywane są tej rasie, a także, czy jest ona podatna na różne choroby. Czy pies z grupy szpiców może stać się twoim najlepszym przyjacielem? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. 

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: psy od 30 do 38 cm, suki mniejsze;
masa ciała: od 4 do 6 kg
Szatasierść: odstający, prosty włos okrywowy, obfity i długi prócz pyska, uszu i części łap, gdzie krótki; tworzy kryzę, pióra;
maść: jednolita biała bez przebarwień
❤️ Długość życia12–15 lat
🐶 Charakterwesoły, inteligentny, bystry

Szpic japoński – charakterystyka i wzorzec rasy

Jakie cechy związane z wyglądem są charakterystyczne dla szpiców japońskich? Przede wszystkim można powiedzieć, że są to niewielkie psy o proporcjonalnej sylwetce. Małe trójkątne uszy, ciemne oczy, długa, prosta i odstająca sierść – wszystko to sprawia bardzo eleganckie wrażenie. Pożądane i poprawne jest jedynie umaszczenie śnieżnobiałe – psy w innym kolorze nie są uznawane za rasowe.

szpic japoński-wyglad

Jeśli chodzi o wysokość, psy mają od 30 do 38 cm w kłębie przy wadze wynoszącej od 4 do 6 kg. 

Charakter szpica japońskiego

Czas poznać charakter szpica japońskiego! To jednej z najważniejszych aspektów, na który musisz zwrócić uwagę, jeśli myślisz o kupnie czworonoga. Ważne jest, abyś wcześniej wiedział, jakie cechy są charakterystyczne dla danej rasy i czy pasują one do twojego trybu życia, a także odpowiadają innym domownikom. 

Charakter szpica japońskiego

Szpic japoński to przede wszystkim pies bardzo wesoły, chętny do zabawy o każdej porze dnia. Jest inteligentny i bystry. Ma niezwykle silną więź z domownikami, zarówno dorosłymi, jak i dziećmi.Jest przyjazny i wierny, daje wiele ciepła i miłości właścicielom. Natomiast w stosunku do osób obcych bywa raczej bardzo zdystansowany i nieufny.

Na zachowanie pupila bardzo duży wpływ ma jego właściciel. To właśnie od ciebie zależy, czy pies będzie posłuszny i ułożony. Dobrym sposobem budowania relacji jest codzienna nauka przez zabawę.

Szpic japoński – zdrowie i długość życia

Ten pies z grupy szpiców żyje około 12-14 lat. Choć to niewielka rasa, można powiedzieć, że jest wytrzymała, silna i mało podatna na choroby. Warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu, ponieważ, gdy będzie go zbyt mało, pies może przybierać na wadze. 

szpic japoński-zdrowie

Jeśli chodzi o choroby typowe dla rasy, szpic japoński ma predyspozycje do:

  • zwichnięcia rzepki;
  • wad zgryzu;
  • zatkania kanalików łzowych. 

To kilka dolegliwości, które występują u większości psów małych ras. 

Jak pielęgnować psa z grupy szpiców?

Trzeba mieć na uwadze fakt, że jest to pies długowłosy i pielęgnacja będzie bardziej wymagająca. Psa powinieneś czesać przynajmniej kilka razy w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie. Zwróć także uwagę na zęby, na których może pojawiać się kamień. 

Hodowla psa rasy szpic japoński

szpic japoński-hodowla

Szpic japoński potrzebuje dużo ruchu, jest żywiołowym i energicznym psem. Łatwo go wychowasz, jeśli poświęcisz mu się wystarczająco dużo uwagi. Podstawą jest tutaj socjalizacja, która sprawia, że pies będzie dobrym towarzyszem, odpowiednio zachowującym się wobec obcych psów czy ludzi.

Jeśli planujesz kupno szpica japońskiego, wybierz odpowiednią hodowlę. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że pies będzie zdrowy. Od odpowiedzialnego hodowcy otrzymasz też wiele rad dotyczących wychowania psa i tego, jak na co dzień się z nim obchodzić. Zaproszenie do domu nowego członka rodziny w postaci psa to ogromna odpowiedzialność. Pamiętaj, że zwierzę to nie zabawka, a decyzja o jego zakupie powinna być dobrze przemyślana. 

Szpic japoński – cena szczeniaka

Szpic japoński – cena szczeniaka

Wiesz już, że w twoim domu zamieszka szpic japoński? Cena szczeniaka będzie różniła się w zależności od hodowli, skojarzenia, a także płci szczeniaka czy jego przeznaczenia.Waha się ona w przedziale od 3000 do 6000 zł. Pamiętaj, że może się dynamicznie zmieniać.

Historia rasy szpic japoński

Jaka jest historia szpica japońskiego? Nie da się jasno i jednoznacznie wskazać, jakie były początki powstania tej rasy.Według niektórych źródeł rasa jest związana ze szpicem niemieckim, który w XX wieku trafił do Japonii. 

Szpic japonski%E2%80%93historia rasy

Od roku 1948 szpic japoński został uznany w Japonii za rasowego psa. To właśnie wtedy Japoński Związek Kynologiczny sformułował dokładny wzorzec, który obowiązuje do dziś. Obecnie rasa ta jest znana w wielu innych krajach. Dużą popularność zdobywa między innymi w Finlandii, Szwecji i Włoszech.

Opis rasy szpic japoński – dla kogo?

szpic japoński-dla kogo

Szpic japoński to niezwykle sympatyczny pies, który świetnie sprawdzi się w przypadku osób oczekujących od pupila wiele miłości i zabawy. Ma bardzo dużą potrzebę przebywania obok właściciela. Właśnie z tego względu jest to rasa dla osób, które mają w ciągu dnia wystarczająco dużo czasu, aby zajmować się czworonogiem. Szpice świetnie dogadują się także z dziećmi i innymi zwierzętami.

Szpic japoński – zdjęcia

Ciekawostki o szpicu japońskim

Do Polski para szpiców japońskich trafiła w 1998 roku. Jednak nie doczekała się potomstwa. Pierwszy miot szpica japońskiego w Polsce, w legalnej hodowli Związku Kynologicznego, przyszedł na świat dopiero w 2019 roku! Kolejną ciekawostką może być fakt, że szpic ten to jedyna rasa japońska, której pochodzenie jest w pełni europejskie.

Ciekawostki o szpicu japonskim

Psy to cudowne zwierzęta domowe. Bardzo często ludzie traktują pupila jak członka rodziny. Szpic japoński bardzo dobrze czuje się w domu, w którym są dzieci. Z kolei dziecko już od najmłodszych lat może uczyć się odpowiedzialności za inne stworzenia. Zarówno w przypadku szpica japońskiego, jak i psów innych ras bardzo ważne jest wychowanie. Czworonóg może być najlepszym przyjacielem człowieka, jeśli ten obdarzy go miłością i uwagą.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje szpic japoński?

Pies tej rasy kosztuje od 3000 zł do 6000 zł. Im bardziej wierny pies w typie, tym wyższa jest jego cena. Niestety hodowli tej rasy jest mało w Polsce, w związku z czym możesz być zmuszony do tego, aby importować zwierzaka z innego kraju. To podnosi koszty zakupu.

Jak długo żyje szpic japoński?

Pies ten żyje średnio ok. 14 lat, choć może żyć nawet do 16 lat.