Psy sznaucery miniaturowe to urocze, energiczne i inteligentne psy o charakterystycznej szczeciniastej brodzie i brwiach, które nadają im wyjątkowy wygląd. Są idealnymi towarzyszami zarówno do mieszkania, jak i większych przestrzeni. Ich inteligencja ułatwia tresurę, a lojalność i przywiązanie czynią z nich czujnych stróżów. Sprawdź, co warto jeszcze wiedzieć o tych psiakach!

Podstawowe informacje o sznaucerze miniaturowym

Ogólny wyglądmocny, raczej krępy niż lekki pies o szorstkiej sierści i eleganckim wyglądzie;
pomniejszona wersja sznaucera
Rozmiarwysokość w kłębie: od 30 do 35 cm;
masa ciała: od 4 do 8 kg
Szatasierść: twardy, szorstki włos okrywowy, krótszy na głowie i uszach; krzaczaste brwi i broda; gęsty podszerstek;
maść: czarna z czarnym podszerstkiem; biała; czarno-srebrna; pieprz i sól
Charakterinteligentny, czujny, odważny, wytrzymały
Długość życia12–15 lat
Użytkowośćpies do towarzystwa
PochodzenieNiemcy
Klasyfikacja FCIgrupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła), sekcja 1 (pinczery i sznaucery)

Sznaucer miniaturowy to mały pies o krępej i muskularnej sylwetce – maksymalny wzrost, jaki osiąga, to 30–35 cm w kłębie. Prawidłowa waga sznaucera miniaturowego nie przekracza natomiast 8 kg. Tego czworonoga charakteryzuje szorstki, twardy i gęsty włos okrywowy oraz miękki podszerstek – na kufie i nad oczami włos okrywowy tworzy długą brodę i krzaczaste brwi. Zgodnie ze standardem sznaucer miniaturka może mieć jedno z czterech rodzajów umaszczenia: jednolite białe, jednolite czarne, czarno-srebrne oraz „pieprz i sól”

Jaki charakter mają sznaucery miniaturowe?

Sznaucer miniaturowy to jeden z największych ekstrawertyków wśród psów – jest radosny, figlarny, a swoje przywiązanie do właściciela okazuje spontanicznie i niezwykle ekspresyjnie. To pies, który nawet w podeszłym wieku zachowa szczenięcą beztroskę i godzinami będzie się bawił, biegając po domu lub ogrodzie. Jest odważny – bez wahania zaatakuje psa większego od siebie, rzadko przejawia jednak zachowania agresywne. 

Jaki temperament mają psy rasy sznaucer miniaturowy?

Przy całej swojej figlarnej naturze jest też psem czułym i wrażliwym, dlatego należy się z nim obchodzić łagodnie, choć konsekwentnie. Sznaucer miniaturowy nie zapomniał o dziedzictwie przodków jako psów stróżujących – to czujny ochroniarz, choć trzeba się liczyć z tym, że podnosząc alarm, będzie głośno szczekał. Pies ten łatwo przystosowuje się do nowych warunków, odnajdzie się zarówno w mieszkaniu w mieście, jak i w domu z ogrodem na przedmieściach. Pamiętaj jednak o poziomie aktywności sznaucera miniaturowego na spacerach, które powinny trochę „wymęczyć” psa.

sznaucer miniaturowy stoi na skale

Cechy idealnego właściciela dla sznaucera miniaturowego

Idealny właściciel psa rasy sznaucer miniaturowy to osoba cierpliwa, konsekwentna i pełna miłości, która zrozumie potrzeby tej energicznej i inteligentnej rasy. Jako psy wymagające regularnej aktywności fizycznej i umysłowej, sznaucery miniaturowe najlepiej odnajdują się w towarzystwie aktywnych ludzi, którzy poświęcą im czas na codzienne spacery, zabawy i treningi. 

Właściciel powinien być także gotowy na regularne sesje pielęgnacyjne, w tym szczotkowanie i trymowanie sierści, by utrzymać wyjątkowy wygląd psa. Ważna jest także zdolność do ustanawiania jasnych zasad i granic, co pomoże w zachowaniu zdrowej dynamiki i hierarchii w domu, w którym przebywa rasa psa sznaucer miniaturowy. A opinie o sznaucerze miniaturowym są jednoznaczne: ten psiak musi mieć posłuch, bo inaczej naprawdę broi!

sznaucer miniaturowy na ulicy

Sznaucer miniaturowy – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

W niewielkim ciele psa rasy sznaucer miniaturowy kryje się całkiem spora ilość energii, dla której należy znaleźć ujście. Aby pies dobrze się rozwijał, zarówno psychicznie, jak i fizycznie, potrzebuje regularnej i dużej dawki ruchu. Wprawdzie sznaucer miniaturka, w przeciwieństwie do swoich większych kuzynów, będzie się świetnie bawił, biegając po mieszkaniu, nie oznacza to jednak, że można zrezygnować ze spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.

Warto tylko pamiętać, że psy te nie zatraciły instynktu szczurołapów, w efekcie czego każde napotkane małe zwierzę może w nich budzić pragnienie pogoni. Spuszczanie sznaucera ze smyczy na nieogrodzonym terenie jest więc sporym ryzykiem. Charakterystyka sznaucera miniaturowego na pewno nie pozwala nazwać tych psiaków spokojnymi i pokornymi!

Sznaucer miniaturowy – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Pies tej rasy mocno przywiązuje się do właściciela – lubi być blisko niego, źle znosi samotność. Dobrze dogaduje się z dziećmi, zwłaszcza starszymi, które umieją się z nim obchodzić. Socjalizowany od szczenięctwa, będzie tolerował, a nawet lubił inne zwierzęta w domu. W stosunku do obcych może być jednak nieufny i wrogi. Dobrze to uwzględnić, gdy planujesz to, jak trenować psa rasy sznaucer miniaturowy.

Jakie są metody treningowe dopasowane do sznaucera miniaturowego?

Jak trenować psa rasy sznaucer miniaturowy? Sznaucer miniaturowy uwielbia zwłaszcza zabawy z całą swoją ludzką rodziną – czy to w mieszkaniu, czy też w plenerze. Pobyt na świeżym powietrzu to doskonała okazja do treningu. Złoty standard dla tej rasy to pół godziny ćwiczeń dziennie, najlepiej rozłożonych na kilka krótszych treningów odbywanych na przestrzeni całego dnia. Proste ćwiczenia (np. wykonywanie komend typu „siad”) można zacząć, gdy pies ma 8 tygodni, dbając o różnorodność tych „zajęć” – sznaucery miniaturowe są bardzo inteligentne i chętnie się uczą. Niestety, szybko ulegają nudzie. 

Energię sznaucera miniaturki można rozładować także poprzez sporty kynologiczne. Psy tej rasy szczególnie dobrze radzą sobie w takich konkurencjach jak obedience, agility oraz rally-o. Wykorzystaj te informacje o rasie sznaucer miniaturowy, gdy zastanawiasz się nad treningiem dla podopiecznego!

Sznaucer miniaturowy na jasnym tle

Jak dbać o zdrowie sznaucera miniaturowego?

Długowieczne i zdrowe – tak można określić sznaucery miniaturowe. Niestety, jak w przypadku większości psów rasowych są dość mocno obciążone genetycznie. To oznacza, że psiaki często cierpią na charakterystyczne choroby. 

Jakie są najczęściej występujące choroby u sznaucera miniaturowego?

Sznaucery miniaturowe mają słabe drogi moczowe oraz genetyczną skłonność do schorzeń oczu. Najczęstsze choroby rasy sznaucer miniaturowy to przede wszystkim:

  • kamica pęcherza moczowego – choroba, w przebiegu której na skutek przesycenia moczu poszczególnymi składnikami mineralnymi w pęcherzu tworzą się skupiska zwane kamieniami. Organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wydalić, w efekcie czego dochodzi do blokady dróg moczowych – może to powodować ból, stany zapalne, krwawienie, infekcje oraz problemy z oddawaniem moczu; 
  • atopowe zapalenie skóry – przewlekła, zapalno-świądowa choroba skóry o podłożu genetycznym; 
  • postępująca atrofia siatkówki – stopniowe pogarszanie się stanu siatkówki oka, objawiająca się najpierw ślepotą nocną i prowadząca do całkowitej utraty wzroku;
  • zespół suchego oka – występuje, gdy jedno lub oba oczy wytwarzają za małą ilość albo zły typ łez. Prowadzi to do wysuszenia oka, co z kolei może powodować infekcje; 
  • zaćma – zmętnienie soczewki oka;
  • zespół Cushinga (hiperadrenokortycyzm) – zaburzenie hormonalne, w wyniku którego organizm produkuje zbyt dużo kortyzolu. Prowadzi to do zaburzenia metabolizmu oraz ryzyka rozwoju groźnych dla życia psa chorób takich jak cukrzyca, zapalenie trzustki, zakażenie nerek i układu moczowego, wysokie ciśnienie krwi, choroba zatorowo-zakrzepowa płuc;
  • zapalenie trzustki – naciek zapalny miąższu trzustki, niekiedy także martwica, obrzęk i zwłóknienie tego narządu. Jest to schorzenie o bardzo ciężkim przebiegu, zwłaszcza w przypadku jego ostrej postaci, charakteryzuje się wysoką śmiertelnością.

W przypadku niektórych z wymienionych chorób możliwe jest przeprowadzenie badań przesiewowych – przed zakupem szczeniaka warto zapytać o nie wybranego hodowcę. Informacje o rasie sznaucer miniaturowy pozwolą ci też na zadanie w hodowli pytań o zdrowie rodziców wybranego szczeniaka.

sznaucer miniaturowy z kwiatami

Dieta i żywienie – jak dopasować do sznaucera miniaturowego?

Zdrowe sznaucery miniaturki raczej nie narzekają na brak apetytu ani nie wybrzydzają przy jedzeniu. Psy tej rasy można karmić zarówno pokarmem przygotowanym samodzielnie w domu, jak i kupowanym w sklepach zoologicznych. Decydując się na pierwsze z tych rozwiązań, warto skonsultować się z weterynarzem, który podpowie, jak zbilansować posiłki, by dostarczały psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych lub doradzi odpowiednią suplementację.

Kupując gotową karmę, należy wybierać tę wysokiej jakości, dostosowaną do wieku, rozmiaru i poziomu aktywności zwierzęcia. Sznaucerom miniaturkom można podawać pokarm przeznaczony dla małych i średnich psów– rozmiar poszczególnych „kęsów” dopasowany jest do niewielkich szczęk tych zwierząt. 

Podstawę diety sznaucera powinno stanowić mięso, najlepiej wołowina, cielęcina lub baranina. Poza tym w jego codziennym jadłospisie nie może zabraknąć ryb i warzyw. Warto przy tym pamiętać, by kupować karmę jak najbardziej naturalną. Psie układy pokarmowe nie są przystosowane do trawienia wysokoprzetworzonej żywności. Bezwarunkowo unikamy takich produktów, jak soja, kukurydza, pszenica, sztuczne barwniki spożywcze, ziarna i oleje roślinne.

Posiłki powinno się podawać o stałych godzinach: w przypadku szczeniaka 3–4 razy dziennie, w przypadku psa powyżej 6. miesiąca życia – 2 razy na dobę. Pupilowi należy też zapewnić stały dostęp do wody pitnej. 

A co z psimi łakociami? Jest na nie miejsce w codziennej diecie, lepiej jednak zachować je jako nagrody podczas treningu lub zabawy, żeby nie ryzykować nadwagi. Natomiast absolutnie nie należy karmić sznaucera jedzeniem z ludzkiego stołu. Nie tylko wyrabia to w zwierzęciu nawyk żebrania o żywność, ale może też poważnie mu zaszkodzić. 

Jak pielęgnować psy rasy sznaucer miniaturowy?

Nawet jeśli nie zamierzamy pokazywać naszego sznaucera na wystawach, jego pielęgnacja wymaga nieco zachodu, choć nie jest przesadnie skomplikowana – zresztą każdy psi rodzic chce, by jego pupil wyglądał pięknie i zdrowo. Psy tej rasy mają podwójną sierść, składającą się z twardego włosa okrywowego i miękkiego podszerstka. Aby prezentowała się estetycznie, musi być często czesana, najlepiej raz dziennie, a z pewnością 2–3 razy w tygodniu. Do zabiegu tego doskonale nadaje się szczotka z miękkim włosiem lub grzebień o podwójnym rozstawie zębów. Pamiętaj o tej charakterystyce sznaucera miniaturowego, jeśli wolisz mniej wymagającego psiaka!

Kolejnym elementem pielęgnacji są regularne kąpiele – co najmniej raz w miesiącu, ale nie częściej niż raz na tydzień. Do kąpieli warto użyć wysokiej jakości szamponu dla psów szorstkowłosych, należy jednak pamiętać, by do okolic brody i pyska stosować preparaty łagodne, niepowodujące szczypania oczu. Można także użyć spłukiwanej po kilku minutach odżywki do sierści na nogach i brodzie. Wycieramy psa ręcznikiem lub suszymy suszarką, uważając, by nie poparzyć skóry zwierzęcia, a następnie przeczesujemy sierść. 

Nawet jeśli nasz sznaucer nie jest bywalcem wystaw, warto regularnie strzyc i trymować jego sierść – średnio co 5–8 tygodni. Można to robić samodzielnie, wymaga to jednak nieco wprawy, lepiej więc powierzyć wykonanie zabiegu profesjonalnemu groomerowi. Uzupełnieniem tych czynności powinno być przycinanie pazurów raz w miesiącu oraz cotygodniowe sprawdzanie stanu uszu i ich ewentualne czyszczenie. Najlepiej robić to wacikiem zwilżonym roztworem do mycia uszu psa. Nadmiar wosku, nieprzyjemny zapach lub zaczerwienie powinny być dla właściciela sygnałem, że czas odwiedzić weterynarza, pies może bowiem właśnie przechodzić infekcję ucha.

sznaucer miniaturowy stoi na pniu drzewa

Wprowadzenie szczeniaka rasy sznaucer miniaturowy do nowego domu

Wprowadzenie szczeniaka rasy sznaucer miniaturowy do nowego domu to moment, który wymaga odpowiedniego przygotowania i cierpliwości. Przede wszystkim stwórz bezpieczną przestrzeń dla szczeniaka (legowisko, zabawki, miski na wodę i jedzenie).

W pierwszych dniach koniecznie zapewnij mu spokój i regularny schemat dnia, co pomoże szczeniakowi poczuć się komfortowo i bezpiecznie w nowym otoczeniu. Wprowadzanie go do domu powinno być stopniowe, z daniem czasu na eksplorowanie otoczenia i zapoznanie się z nowymi członkami rodziny.

Ważne jest także rozpoczęcie procesu socjalizacji i treningu od najmłodszych lat, uwzględniając charakter sznaucera miniaturowego oraz jego potrzebę aktywności. 

Od Redakcji

Sznaucery miniaturowe są dość niepozorne, ale nie daj się zmylić ich wyglądowi! Te psiaki naprawdę potrafią dokazywać, a ich instynkty łowcze mogą odezwać się w najmniej spodziewanym momencie.

Historia i pochodzenie rasy sznaucer miniaturowy

Historia sznaucerów miniaturowych sięga XIV wieku. Ich przodkami były wiejskie psy stróżujące zamieszkujące tereny Niemiec i Szwajcarii (pojawiały się one m.in. na obrazach Albrechta Dürera). Ze względu na niezwykłą czujność i odwagę wykorzystywano je do pilnowania gospodarstw oraz polowania na gryzonie, zwłaszcza szczury. 

Czego nie wiesz o rasie sznaucer miniaturowy? Oto kolejne ciekawe informacje!

Pochodzenie i rozwój rasy sznaucer miniaturowy

Szczury pojawiły się w Europie już w średniowieczu. Prawdziwa ich ekspansja miała jednak miejsce dopiero w XVIII wieku. Tuż po postawieniu łap na starym kontynencie zwierzęta te stały się trudną do opanowania plagą: niszczyły żywność, roznosiły choroby, powodowały straty w mieniu gospodarczym. Ludzie podjęli bezpardonową walkę z tym nowym szkodnikiem, a do pomocy wzięli inne zwierzęta: najpierw koty, z czasem natomiast psy, a konkretnie nieduże, szorstkowłose psy należące do grupy pinczerów (nazywano je pinczerami stajennymi).

Nowe psy traktowano jako jedną rasę, dopiero w 1836 roku dr Ludwig Reichenbach dokonał podziału na pinczery gładkowłose oraz pinczery szorstkowłose – te drugie zostały później wyodrębnione jako rasa sznaucerów. Ich obecna nazwa pochodzi od zwycięzcy Trzeciej Międzynarodowej Niemieckiej Wystawy Psów w Hanowerze w 1879 roku, który na imię miał… Schnauzer (w języku niemieckim słowo „die Schnauze” oznacza „pysk”). Wprawdzie jako określenie tej rasy słowo „sznaucer” pojawiało się już wcześniej, jednak dopiero dzięki hanowerskiemu czempionowi zaczęto go używać powszechnie. Jak widać, historia sznaucera miniaturowego jest zaskakująca!

W 1899 roku kynolog Josef Berta, przewodniczący Klubu Sznaucera i Pinczera w Niemczech, uznał, że pinczer małpi i sznaucer to dwie odrębne rasy i nie powinny być wspólnie pokazywane na wystawach. Rok później doszło do ich oficjalnego rozdzielenia. Pierwsza niemiecka hodowla sznaucerów miniaturowych powstała w Saksonii na początku XX wieku – hodowano głównie psy o umaszczeniu brązowym i czarnym. Sznaucer miniaturka „pieprz i sól” po raz pierwszy pojawił się dopiero w 1912 roku we Frankfurcie. 

Obecność rasy sznaucer miniaturowy w Polsce

Do Polski psy tej rasy przybyły relatywnie późno, bo dopiero w latach 60. XX wieku. Niezależnie od siebie sprowadzili je nad Wisłę Elżbieta Chwalibóg i Władysław Kłodziński.

Ciekawe fakty i rekordy rasy sznaucer miniaturowy

Aby przodkowie sznaucerów miniaturowych jeszcze lepiej radzili sobie z wyłapywaniem gryzoni, zaczęto je pomniejszać, krzyżując je z małym pinczerem małpim i kilkoma innymi rasami małych psów, m.in. z pudlem czarnym i szpicem wilczym.

Znane osobistości i historie związane z rasą sznaucer miniaturowy

Rasa sznaucer miniaturowy, dzięki swojemu urokowi i charakterystycznemu wyglądowi, zyskała sympatię wielu znanych osobistości i stała się bohaterem wielu interesujących historii. Jedną z najbardziej znanych postaci, która miała słabość do tych psów, był amerykański aktor i komik Bob Hope, który słynął ze swojego poczucia humoru i miłości do zwierząt. Sznaucery miniaturowe pojawiały się także w literaturze i filmach, często przedstawiane jako inteligentne i wiernie przywiązane do swoich właścicieli psy

Jaką rolę odgrywają psy rasy sznaucer miniaturowy w pracy i służbie?

Psy rasy sznaucer miniaturowy pomimo niewielkich rozmiarów są cenione jako skuteczni stróże. W przeszłości wykorzystywane były głównie jako psy do zwalczania gryzoni, jednak dziś nie jest to palący problem. Sznaucery miniaturowe często służą jako psy terapeutyczne. Są doskonałymi towarzyszami dla osób potrzebujących emocjonalnego wsparcia, w tym osób starszych i dzieci.

Jak prezentują się sznaucery miniaturki w obiektywie?

Najczęściej zadawane pytania

sznaucer miniaturowy na łące

Ile kosztuje pies rasy sznaucer miniaturowy?

Ile kosztuje sznaucer miniaturowy? Psy tej rasy nie należą do najdroższych – cena sznaucera miniaturowego z rodowodem wynosi ok. 2 tys. zł, miesięczny koszt utrzymania natomiast zazwyczaj nie przekracza 150 zł. To niewielki wydatek w porównaniu z zyskiem w postaci oddanego, lojalnego i radosnego przyjaciela całej rodziny. Jak widzisz, cena sznaucera miniaturowego jest naprawdę przystępna w porównaniu do wielu innych rasowych psiaków.

Jak długo żyją psy rasy sznaucer miniaturowy?

Ile wynosi długość życia sznaucera miniaturowego? Ta rasa psów domowych słynie ze swojej długowieczności. Przeciętnie, te energiczne i inteligentne psy żyją od 12 do 15 lat, choć wiele z nich dożywa nawet starszego wieku, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Kluczem do ich długiego i zdrowego życia jest zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia, odpowiednia opieka weterynaryjna i dużo miłości. Dbałość o ich zdrowie psychiczne i fizyczne pomaga im cieszyć się pełnym i aktywnym życiem. Pamiętaj też, że na to, ile lat żyje sznaucer miniaturowy, duży wpływ będą miały geny po rodzicach psiaka.

Czy rasa sznaucer miniaturowy jest łatwa do szkolenia?

Sznaucer miniaturowy jest uważany za rasę łatwą do szkolenia ze względu na swoją inteligencję i chęć do współpracy. Te psy szybko uczą się nowych komend i chętnie wykonują polecenia, co czyni proces treningu zarówno efektywnym, jak i przyjemnym. Ich bystrość i zdolność do koncentracji są kluczowe w nauce różnych zachowań i sztuczek. Ważne jest jednak, aby podczas szkolenia stosować pozytywne metody wzmocnienia, takie jak nagrody i pochwały, co pomaga w budowaniu silnej więzi między psem a jego właścicielem. Konsekwencja i cierpliwość w treningu są niezbędne, aby sznaucer miniaturowy mógł w pełni rozwijać swoje umiejętności i potencjał.

Czy sznaucer miniaturowy jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Sznaucer miniaturowy w mieszkaniu? Tak! To zasługa nie tylko małej wagi sznaucera miniaturowego, ale i jego niewielkich rozmiarów. Ważne jest jednak, aby pamiętać o regularnych spacerach i zabawach, aby sznaucer miniaturowy mógł spalać nadmiar energii i pozostać szczęśliwym, zdrowym psem. Ich adaptacyjność i łagodny temperament czynią je idealnymi towarzyszami dla mieszkańców miast. Sznaucery miniaturowe żyjące w małej przestrzeni doskonale radzą sobie ze względu na swoje niewielkie rozmiary.

Bibliografia

FCI Standard N° 183 / 18.04.2007, https://www.zkwp.pl/wzorce/183.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 06.03.07.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)