Zadaniem psów myśliwskich jest, w zależności od potrzeb łowieckich i rasy psa, tropienie rannej zwierzyny, pogoń za zającem czy lisem, wypłaszanie zwierząt z kryjówek lub aport łupu. Pies polujący powinien być odporny na odgłosy wystrzałów, odważny, posłuszny, szybki i w dobrej kondycji. Potrzebny ci taki towarzysz do pomocy przy polowaniach? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest szkolenie psów myśliwskich.

Poznaj grupy psów łowieckich

Rasy myśliwskich piesków dzielą się na grupy, z których każda ma nieco odmienny instynkt, przydatny podczas polowań. I tak wyróżniamy:

  • posokowce i tropowce – np. niektóre wyżły i spaniele, posokowiec bawarski. Tropią zdrową i ranną zwierzynę po jej śladach i lub węsząc farbę;
  • norowce i płochacze – np. jamniki, teriery. Potrafią wypłoszyć zwierzęta z nory i z zarośli;
  • aportery – golden retriever, labrador retriever. Aportują upolowane ptactwo z wody;
  • legawce – różne odmiany wyżłów. Służą do wystawiania zwierzyny myśliwemu;
  • psy do pogoni za zwierzyną – np. ogar polski, gończy alpejski.

Psiak też może mieć charakter

Ze względu na osobowość pieski dzielą się na:

  • optymistów (zrównoważone, sprytne, inteligentne);
  • flegmatyków (stabilne, mało ruchliwe);
  • melancholików (mało mobilne, niewytrzymałe);
  • choleryków (niespokojne, niecierpliwe).

Pamiętaj, że rasa niekoniecznie oznacza, że piesek sprawdzi się na polowaniu. Ważne są też jego osobowość i dobre szkolenie psów myśliwskich.

Jak dopasować rasę psa do swoich potrzeb?

Zastanów się, do jakich zadań potrzebujesz czworonoga? Niektóre rasy mają wszechstronny instynkt, a dobre szkolenie nauczy je zarówno tropić, jak i aportować czy polować. Jeśli chodzi o charakter, to w łowiectwie przydatni są zwłaszcza psi optymiści. Równie istotne jest twoje podejście do piesków, cierpliwość przy ćwiczeniach i konsekwencja.

Zobacz także:  Dlaczego pies ze schroniska sika w domu? Jak go tego oduczyć? Poradnik

Kiedy i od czego zacząć szkolenie psów myśliwskich?

Tresurę szczeniaka zacznij od nauki podstawowych komend i posłuszeństwa. Kolejny etap to habituacja, czyli stopniowe przyzwyczajenie do środowiska lasu i odgłosów zwierząt oraz wystrzałów broni. Ucz go tropienia po ścieżkach i przynoszenia łupu. Nagradzaj za wykonanie polecenia. Bądź stanowczy, konsekwentny, ale nie podnoś głosu.

A co w sytuacji, gdy piesek myśliwski nie poluje? Swoje naturalne instynkty może zaspokajać podczas spaceru w parku lub poprzez kopanie dołków. Świetnym pomysłem mogą być też różne psie sporty.

Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.