Popularność kotów szkockich zwisłouchych wzrasta razem z popularnością mediów społecznościowych. Dzięki swojej wyjątkowo uroczej aparycji związanej z oklapniętymi uszami zwierzęta te świetnie wyglądają na zdjęciach, rozczulają i przyciągają coraz to nowych obserwatorów. Niestety, ich wyjątkowa uroda nie idzie w parze z dobrym zdrowiem, dlatego jeśli decydujesz się na kupno tego kota, powinna być to bardzo dobrze przemyślana decyzja. Kot szkocki zwisłouchy bardzo przywiązuje się do opiekuna i ma przyjacielski sposób bycia.

Scottish fold – wygląd

Kot szkocki zwisłouchy to przedstawiciel kotów o średnich gabarytach. Osiąga około 30 centymetrów wysokości. Samce ważą zazwyczaj nie więcej niż 6 kg, kotki natomiast dorastają najwyżej do 5 kg. Sylwetka jest dosyć dobrze umięśniona, a ciało i głowa zaokrąglone. Kończyny tego kota są nieco krótsze niż cała reszta ciała. Policzki są pełne a nos szeroki i krótki. Futro puszyste i gęste, nie powinno przylegać do ciała. Szkocki fold występuje w bardzo różnych umaszczeniach.

szkocki zwisłouchy hodowla

Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu są oczywiście uszy. Warto zaznaczyć, że koty szkockie rodzą się ze stojącymi uszami, a zaczynają one opadać dopiero po kilku tygodniach. Uszy są małe, szeroko rozstawione i skierowane do środka głowy.

Kot zwisłouchy – charakter

Obok uroczego wyglądu charakter jest tym, co sprawia, że szkocki fold cieszy się tak ogromną popularnością. Koty te są niezwykle łagodne i przyjacielskie. Chętnie spędzają czas z człowiekiem i bardzo się do niego przywiązują. Właśnie dlatego przedstawiciel tej rasy to doskonały zwierzak dla rodziny – jest cierpliwy i stosunkowo dobrze (jak na kota) znosi zmiany. Dobra adaptacja do nowego miejsca zamieszkania sprawia, że kotek bardzo dobrze odnajduje się w nowym domu. 

Zobacz też:
Jak uspokoić kota w stresującej sytuacji? Czy popełniasz te częste błędy wychowawcze?

Warto jednak zaznaczyć, że ten uroczy kot z oklapniętymi uszami nie będzie czuł się dobrze podczas długich godzin spędzonych w domu bez opiekuna. Koty szkockie źle znoszą samotność, dlatego przedstawiciel tej rasy nie nadaje się na jedynego kota w domu. Jeżeli nie możesz poświęcić mu bardzo dużej ilości uwagi, troski i czułości, będzie potrzebował towarzystwa przedstawiciela swojego gatunku. Przed wprowadzeniem kolejnego kota, należy jednak zastosować socjalizację z izolacją. Dobrze przeprowadzone łączenie powinno sprawić, że wzajemna akceptacja z czasem zamieni się w przyjaźń. Szkockie foldy są bowiem bardzo towarzyskie i sympatyczne. 

szkocki zwisłouchy zdrowie

Szkocki zwisłouchy jest kotem zrównoważonym i przyjacielskim, który zazwyczaj bardzo dobrze dogaduje się z ludźmi i innymi zwierzętami. Jego spokojny charakter nie oznacza jednak, że zwierzak nie potrzebuje ruchu. Bardzo chętnie bawi się wędką i piłeczkami, dobrze radzi sobie także z zabawkami interaktywnymi. Łatwo zauważyć, że ze wszystkich domowników wybiera sobie jedną osobę, którą darzy największym uczuciem.

Chociaż z natury nie jest skłonny do szalonych eskapad, scottish fold jest drapieżnikiem z instynktem łowieckim, dlatego należy zapewnić mu wiele okazji do polowania i zabawy. Brak bodźców będzie powodował frustrację, która wyładowana zostanie na twoich kanapach i fotelach.

Szkocki fold – zdrowie

Niestety, pomimo wysiłków wielu hodowców szkocki zwisłouchy nie jest rasą, którą można zaliczyć do naturalnie zdrowych. Koty te przenoszą wiele chorób genetycznych, które nie tylko skracają im życie, ale także znacząco utrudniają funkcjonowanie. Największą zmorą tej rasy jest dziedziczna skłonność do deformacji kości, stawów i chrząstek – nie tylko w uszach, ale także w pozostałych częściach ciała. Prowadzi to do problemów z poruszaniem się. Koty szkockie stosunkowo często chorują także na kardiomiopatię przerostową.

Ze względu na problemy zdrowotne scottish fold uchodzi za rasę kontrowersyjną. Często podnoszą się głosy wnoszące o zaprzestanie rozmnażania tych kotów. Warto zaznaczyć, że dobry hodowca, który na bieżąco bada swoje zwierzęta i ma wiedzę o genetyce znacząco minimalizuje ryzyko chorób. Opieka nad tą rasą wymaga jednak dużego rozsądku i odpowiedzialności zarówno od hodowcy, jak i opiekuna.

Zobacz też:
Ile śpi kot? Poznaj dobowy rytm życia kota i jego potrzeby związane ze snem!

Scottish fold – pielęgnacja

szkocki zwisłouchy pielęgnacja

W przypadku szkockich kotów zwisłouchych pielęgnacja nie jest szczególnie absorbująca ani dla zwierzaka, ani dla opiekuna. Częstotliwość czesania zależy od długości sierści. W przypadku kotów krótkowłosych wystarczy, czesanie raz w tygodniu w celu usunięcia martwej sierści. Koty szkockie długowłose należy czesać nieco częściej, ponieważ ich włos ma tendencję do powstawania kołtunów. 

Uszy tego kota wymagają regularnej kontroli. Jeżeli zauważysz, że zbiera się w nich nadmiar wydzieliny, dobrym pomysłem będzie delikatne usunięcie jej zwilżoną ściereczką. Także oczy kota należy przecierać, jeżeli w kącikach zbierają się tak zwane „śpiochy”. Używajmy do tego wacika z czystą wodą lub solą fizjologiczną. Należy unikać rumianku, który wbrew powszechnemu przekonaniu, nie łagodzi, ma natomiast działanie drażniące.

Nawet pomimo swojego bardzo uroczego wyglądu szkocki zwisłouchy nadal pozostaje drapieżnikiem i tak jak wszystkie koty jest gatunkiem inwazyjnym. Właśnie dlatego najlepszym miejscem jego bytowania jest dom z dobrze zabezpieczonym balkonem i oknami.

Kot szkocki zwisłouchy – hodowla

Jak już wiesz, kot zwisłouchy ma tendencję do zapadania na poważne choroby genetyczne. Właśnie dlatego wybór hodowli jest tak istotną kwestią. Bardziej niż na wyglądzie kociaka warto więc skupić się na zdrowiu jego przodków.

Dobra hodowla powinna być zrzeszona w PZF, czyli Polskim Związku Felinologicznym. Jest to najstarszy w Polsce klub hodowców kotów działający pod auspicjami WCF (World Cat Federation). Twój kociak powinien otrzymać rodowód. Nie jest to świstek papieru potrzebny jedynie jest na wystawach, a zaświadczenie o pochodzeniu zwierzęcia, w tym także o jego zdrowiu. Dobry plan hodowlany minimalizuje ryzyko chorób genetycznych, dlatego przed zakupem śmiało zadawaj hodowcy pytania – o wyniki badań, zdrowie i charakter rodziców oraz dziadków twojego przyszłego kociaka.

Szkocki zwisłouchy – cena

szkocki zwisłouchy cena

Kot szkocki zwisłouchy z dobrej hodowli działającej pod auspicjami WCF to wydatek od 2 500 do 3 500 złotych. Przed zakupem zawsze weryfikuj rodowód i pochodzenie kotka. Maluchy sprzedawane na portalach ogłoszeniowych za kilkaset złotych pochodzą najpewniej z pseudohodowli i są wynikiem niekontrolowanego rozrodu. W takich przypadkach choroby genetyczne są niestety bardzo prawdopodobne.

Zobacz też:
Biegunka u kota – z czym się wiąże i jak jej zapobiegać?

Szkocki kot zwisłouchy – historia rasy

Szkocki fold to rasa stosunkowo nowa, wyhodowana przypadkowo na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Nazwa scottish fold jest połączeniem dwóch słów, które odnoszą się do kraju pochodzenia oraz charakterystycznych „złamanych” uszu.

Warto zaznaczyć, że rasa bardzo długo nie była uznawana przez światowe związki felinologiczne ze względu na bardzo duże obciążenie genetyczne i podatność na choroby. Na przełomie lat 60. i 70. trwały intensywne prace hodowlane w Stanach Zjednoczonych i ostatecznie od roku 1974 koty szkockie mogą być sprzedawane legalnie. Także kocięta w naszym kraju pochodzą od tych amerykańskich.

szkocki zwisłouchy ciekawostki

Zwisłouche koty szkockie – dla kogo?

Jeżeli zastanawiasz się, czy kot szkocki zwisłouchy jest dla ciebie, odpowiedz sobie na kilka istotnych pytań.

  • Czy jesteś w stanie poświęcić temu kotu bardzo dużo czasu?
  • Czy jeżeli dużo pracujesz lub często nie ma cię w domu, możesz pozwolić sobie na drugiego kota do towarzystwa?
  • Czy rozumiesz, że kot tej rasy może poważnie zachorować i wymagać długiego i kosztownego leczenia?

Jeżeli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, możesz zabrać się za szukanie hodowli. Szkocki fold jest kotem przyjaznym i spokojnym, dlatego świetnie sprawdzi się w domu, w którym dorastają dzieci. To wierny towarzysz drzemek i doskonały kompan do zabawy.

Szkocki fold – ciekawostki

  • W Polsce rasa funkcjonuje od 1997 roku
  • Koty szkockie żyją średnio 12-16 lat
  • Przedstawiciele tej rasy mają skłonność do nadwagi

Kot szkocki zwisłouchy to przyjazny i bardzo spokojny zwierzak, który jednak nie stroni od dobrej zabawy. Chociaż jego aparycja wskazuje na co innego, nie jest ani pluszową zabawką, ani ładnym dodatkiem do mieszkania. To kot, który ma takie same potrzeby żywieniowe i pielęgnacyjne jak inne rasy. W kwestiach zdrowia wymaga od opiekuna dużej czujności i częstych wizyt kontrolnych, dlatego przez wielu hodowców uznawany jest za rasę przeznaczoną raczej dla doświadczonych opiekunów. Otoczony miłością i uwagą oraz odpowiednią opieką weterynaryjną będzie doskonałym kompanem przez kilkanaście długich lat.

Zobacz też:
Smutny kot – co powoduje złe samopoczucie? Jak pomóc znudzonemu kotu?

Bibliografia:
1) http://www.wcf-online.de/WCF-EN/standard/shorthair/scottish-fold.html