Popularność kotów szkockich zwisłouchych wzrasta razem z popularnością mediów społecznościowych. Dzięki swojej wyjątkowo uroczej aparycji związanej z oklapniętymi uszami zwierzęta te świetnie wyglądają na zdjęciach, rozczulają i przyciągają coraz to nowych obserwatorów. Niestety, ich wyjątkowa uroda nie idzie w parze z dobrym zdrowiem, dlatego jeśli decydujesz się na kupno tego kota, powinna być to bardzo dobrze przemyślana decyzja. Kot zwisłouchy bardzo przywiązuje się do opiekuna i ma przyjacielski sposób bycia.

Kot szkocki zwisłouchy – podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: do 35 cm
waga: kotki do 5 kg, kocury do 6 kg
Szatafutro: krótkie, gęste, puszyste, odstające od skóry
maść: wszystkie typy prócz znaczeń point, kolorów liliowego, czekoladowego
? Charakterłagodny, cichy, towarzyski, nieśmiały do obcych
❤️ Długość życia9-12 lat

Scottish fold – opis rasy

Scottish fold – opis rasy

Nazwa rasy tych kotów domowych pochodzi od ich szkockiego pochodzenia oraz charakterystycznych uszek. Koty tej rasy to zwierzęta o średnich gabarytach. Osiąga około 30 centymetrów wysokości. Samce ważą zazwyczaj nie więcej niż 6 kg, kotki natomiast dorastają najwyżej do 5 kg. Sylwetka jest dosyć dobrze umięśniona, a ciało i głowa zaokrąglone.

Według wzorca rasy koty tej rasy dożywają od 15 do 18 lat.

Kończyny tego kota są nieco krótsze niż cała reszta ciała. Policzki są pełne a nos krótki i szeroki. Jego ogon ma średnią długość i jest gruby u nasady. Średniej długości futro, puszyste i gęste, nie powinno przylegać do ciała. Ta rasa występuje w bardzo różnych umaszczeniach. Poza charakterystycznymi uszami są bardzo podobne do kotów brytyjskich krótkowłosych. Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu są oczywiście uszy. Warto zaznaczyć, że koty szkockie zwisłouche rodzą się z prostymi uszami, które zaczynają opadać dopiero po kilku tygodniach. Uszy są małe, szeroko rozstawione i skierowane do środka głowy. Za opadające uszy odpowiedzialny jest gen dominujący.

Kot szkocki zwisłouchy – charakter

Kot zwisłouchy – charakter

Obok uroczego wyglądu charakter jest tym, co sprawia, że szkocki fold cieszy się tak ogromną popularnością. Koty te są niezwykle łagodne i przyjacielskie. Chętnie spędzają czas z człowiekiem i bardzo się do niego przywiązują. Właśnie dlatego przedstawiciel tej rasy to doskonały pupil dla rodziny – jest cierpliwy i stosunkowo dobrze (jak na kota) znosi zmiany. Dobra adaptacja do nowego miejsca zamieszkania sprawia, że kotek bardzo dobrze odnajduje się w nowym domu. 

Warto jednak zaznaczyć, że ten uroczy kot z załamanymi uszami nie będzie czuł się dobrze podczas długich godzin spędzonych w domu bez opiekuna. Koty te źle znoszą samotność, dlatego szkocki zwisłouchy nie nadaje się na jedynego kota w domu. Jeżeli nie możesz poświęcić mu bardzo dużej ilości uwagi, troski i czułości, będzie potrzebował towarzystwa przedstawiciela swojego gatunku. Przed wprowadzeniem kolejnego kota, należy jednak zastosować socjalizację z izolacją. Dobrze przeprowadzone łączenie powinno sprawić, że wzajemna akceptacja z czasem zamieni się w przyjaźń. Szkockie foldy są bowiem bardzo towarzyskie i sympatyczne. 

Są bardzo inteligentne, co może okazać się utrapieniem dla właścicieli. Nie tylko możemy nauczyć je aportować, czy wykonywać proste sztuczki, ale również one same notorycznie potrafią otwierać szafki w poszukiwaniu ulubionych smakołyków.

Szkocki zwisłouchy jest kotem zrównoważonym i przyjacielskim, który zazwyczaj bardzo dobrze dogaduje się z ludźmi i innymi zwierzętami, w tym z kotami innej rasy. Jego spokojny charakter nie oznacza jednak, że nie potrzebuje ruchu. Bardzo chętnie bawi się wędką i piłeczkami, dobrze radzi sobie także z zabawkami interaktywnymi. Łatwo zauważyć, że ze wszystkich domowników wybiera sobie jedną osobę, którą darzy największym uczuciem.

Chociaż z natury nie jest skłonny do szalonych eskapad,scottish fold jest drapieżnikiem z instynktem łowieckim, dlatego należy zapewnić mu wiele okazji do polowania i zabawy. Brak bodźców będzie powodował frustrację, która wyładowana zostanie na twoich kanapach i fotelach.

Szkocki fold – zdrowie

szkocki zwisłouchy zdrowie

Niestety, pomimo wysiłków wielu hodowców szkocki zwisłouchy nie jest rasą, którą można zaliczyć do naturalnie zdrowych. Koty te przenoszą wiele chorób dziedzicznych, które nie tylko skracają im życie, ale także znacząco utrudniają funkcjonowanie.

Największą zmorą tej rasy jest dziedziczna skłonność do deformacji stawów i kości oraz chrząstek – nie tylko w zaokrąglonych na końcu uszach, ale także w pozostałych częściach ciała. Odpowiada za nią ta sama mutacja, która kotom tej rasy dała nowej rasie wygląd uszu, który odróżnia ją od scottish straight. Prowadzi to do problemów z poruszaniem się. Stosunkowo często chorują także na kardiomiopatię przerostową.

Ze względu na problemy zdrowotne scottish fold uchodzi za rasę kontrowersyjną. Często podnoszą się głosy wnoszące o zaprzestanie rozmnażania foldów. Warto zaznaczyć, że dobry hodowca, który na bieżąco bada swoje zwierzęta i ma wiedzę o genetyce, znacząco minimalizuje ryzyko chorób. Opieka nad tą rasą wymaga jednak dużego rozsądku i odpowiedzialności zarówno od hodowcy, jak i opiekuna.

Scottish fold – pielęgnacja

szkocki zwisłouchy pielęgnacja

W przypadku szkockich zwisłouchych pielęgnacja nie jest szczególnie absorbująca ani dla zwierzaka, ani dla opiekuna. Częstotliwość czesania zależy od długości sierści. W przypadku kotów krótkowłosych wystarczy, czesanie raz w tygodniu w celu usunięcia martwej sierści. Szkockie długowłose należy czesać nieco częściej, ponieważ ich włos ma tendencję do powstawania kołtunów. 

Uszy tego kota wymagają regularnej kontroli. Jeżeli zauważysz, że zbiera się w nich nadmiar wydzieliny, dobrym pomysłem będzie delikatne usunięcie jej zwilżoną ściereczką. Także okrągłe, szeroko otwarte oczy kota należy przecierać, jeżeli w kącikach zbierają się tak zwane „śpiochy”. Używajmy do tego wacika z czystą wodą lub solą fizjologiczną. Należy unikać rumianku, który wbrew powszechnemu przekonaniu, nie łagodzi, ma natomiast działanie drażniące.

Nawet pomimo swojego bardzo uroczego wyglądu szkocki zwisłouchy z oklapniętymi uszami nadal pozostaje drapieżnikiem i tak jak wszystkie koty jest gatunkiem inwazyjnym. Właśnie dlatego najlepszym miejscem jego bytowania jest dom z dobrze zabezpieczonym balkonem i oknami.

Szkocki zwisłouchy – hodowla

szkocki zwisłouchy hodowla

Jak już wiesz, szkockie foldy ma tendencję do zapadania na poważne choroby. Właśnie dlatego wybór hodowli jest tak istotną kwestią. Bardziej niż na wyglądzie kociaka warto więc skupić się na zdrowiu jego przodków. Dobra hodowla powinna być zrzeszona w PZF, czyli Polskim Związku Felinologicznym. Jest to najstarszy w Polsce klub hodowców kotów działający pod auspicjami WCF (World Cat Federation). Inne organizacje, na które warto zwracać uwagę to CFA, czyli Federation Internationale Feline.

Twój kociak powinien otrzymać rodowód. Nie jest to świstek papieru potrzebny jedynie jest na wystawach, a zaświadczenie o pochodzeniu zwierzęcia, w tym także o jego zdrowiu. Dobry plan hodowlany minimalizuje ryzyko chorób genetycznych, dlatego przed zakupem śmiało zadawaj hodowcy pytania – o wyniki badań, zdrowie i charakter rodziców oraz dziadków twojego przyszłego kociaka.

Szkocki zwisłouchy – cena

szkocki zwisłouchy cena

Kot highland fold z dobrej hodowli działającej pod auspicjami WCF to wydatek od 2 500 do 3 500 złotych. Przed zakupem zawsze weryfikuj rodowód i pochodzenie kotka. Maluchy sprzedawane na portalach ogłoszeniowych za kilkaset złotych pochodzą najpewniej z pseudohodowli i są wynikiem niekontrolowanego rozrodu. W takich przypadkach choroby genetyczne są niestety bardzo prawdopodobne.

Stan zdrowia zwierzęcia o zwisających uszach sprawił, że rasa nie została zaakceptowana w Europie, jednak w Stanach Zjednoczonych zaczęto krzyżować ją z innymi kotami ras takich jak brytyjskie i amerykańskie krótkowłose. W ten sposób wyróżniamy teraz zarówno zwisło- jak i prostouche, a ta rasa dopuszczona jest do legalnej sprzedaży. Jedyną organizacją, która do tej pory nie uznała highland folda jest FIFe, czyli Federation Internationale Féline

Szkocki zwisłouchy – historia rasy kota

Szkocki fold to rasa stosunkowo nowa, wyhodowana przypadkowo na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Nazwa scottish fold jest połączeniem dwóch słów, które odnoszą się do kraju pochodzenia oraz charakterystycznych „złamanych” uszu.

Pierwszym znanym nam zwierzęciem tej charakterystycznej rasy była biała kotka imieniem Susie, znaleziona w gospodarstwie na początku lat 60 przez Williama Rossa. Zwróciła na siebie uwagę, ze względu na niespotykany sowi wygląd, a kiedy urodziła podobne do siebie kocięta, żona Rossa poprosiła o jedno z nich właśnie z tego miotu. Scottish foldy jako rasa zostały zarejestrowane w 1966 roku przez angielski związek hodowców.

Kot zwisłouchy szkocki – dla kogo?

Jeżeli zastanawiasz się, czy kot zwisłouchy jest dla ciebie, odpowiedz sobie na kilka istotnych pytań.

  • Czy jesteś w stanie poświęcić mu bardzo dużo czasu? Highland fold zdecydowanie nie jest zwierzęciem, które może samotnie spędzać dużo czasu. Wymaga on dużo pieszczot i uwagi. Wiąże się to również z naturalną chorowitością zwierzęcia – wizyty u weterynarza będą angażować nie tylko nasz portfel, ale i czas.
  • Czy jeżeli dużo pracujesz lub często nie ma cię w domu, możesz pozwolić sobie na drugiego kota do towarzystwa? Możliwość posiadania dwóch kotów albo psa i kota sprawia, że twój nowy pupil nie będzie szalał z tęsknoty za tobą.
  • Czy rozumiesz, że kot rasy szkocki zwisłouchy może poważnie zachorować i wymagać długiego i kosztownego leczenia?

Jeżeli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, możesz zabrać się za szukanie hodowli. Highland fold jest przyjazny i spokojny, dlatego świetnie sprawdzi się w domu, w którym dorastają dzieci. To wierny towarzysz drzemek i doskonały kompan do zabawy.

Kot szkocki zwisłouchy – zdjęcia

Szkocki fold – ciekawostki

szkocki zwisłouchy ciekawostki
  • W Polsce występują od 1997 roku
  • Zwierzęta te żyją średnio 12-16 lat
  • Przedstawiciele tej rasy mają skłonność do nadwagi

Highland fold to rasa przyjazna i bardzo spokojna, która jednak nie stroni od dobrej zabawy. Chociaż jego aparycja wskazuje na co innego, nie jest ani pluszową zabawką, ani ładnym dodatkiem do mieszkania. To kot, który ma takie same potrzeby żywieniowe i pielęgnacyjne jak inne rasy. W kwestiach zdrowia wymaga od opiekuna dużej czujności i częstych wizyt kontrolnych, dlatego przez wielu hodowców uznawany jest za rasę przeznaczoną raczej dla doświadczonych opiekunów. To zwierzę domowe, które otoczone miłością i uwagą oraz odpowiednią opieką weterynaryjną będzie doskonałym kompanem przez kilkanaście długich lat.

Bibliografia: http://www.wcf-online.de/WCF-EN/standard/shorthair/scottish-fold.html;

Archiwum: styczeń 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.