Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób świata, która ma śmiertelne konsekwencje zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Na szczęście, od wielu lat funkcjonują przeciw niej szczepienia. Taka profilaktyka skutecznie chroni ssaki przed zachorowaniem i śmiercią. Czy szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe? Kiedy należy umówić swojego psa na pierwszy lub kolejny zastrzyk? Czy ludzie też muszą się szczepić? Dziś odpowiemy na wszystkie twoje pytania w tym temacie.

Szczepienie psa na wściekliznę – obowiązek czy wybór?

W Polsce wszystkie psy powyżej 3 miesiąca życia muszą obowiązkowo odbyć szczepienie przeciw wściekliźnie. Jest to przepis narzucony przez ustawę o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Oznacza to, że każdy właściciel czworonoga musi udać się z nim na szczepienie psa przeciwko wściekliźnie w terminie do 30 dni od ukończenia 3 miesiąca życia.

Co w przypadku adoptowanych psów, których wiek nie jest dokładnie znany? Warto udać się z nim do weterynarza, który pomoże oszacować ile miesięcy lub lat ma pies. Jeśli historia medyczna jest nieznana, należy założyć, że zwierzak nie dostawał żadnych preparatów ochronnych i natychmiast udać się na obowiązkowe szczepienia psa. 

Po co wykonywać szczepienia przeciw wściekliźnie?

Wścieklizna to poważna choroba wirusowa, która może być przenoszona praktycznie przez wszystkie ssaki. Wirus bytuje w ślinie zwierzęcia. Zarażenie się nim następuje zwykle po ugryzieniu przez nosiciela. Wystarcza też samo oślinienie rany lub błony śluzowej człowieka bądź drugiego zwierzęcia. 

Obowiązkowe szczepienia psa przeciwko wściekliźnie zostały wprowadzone w życie dlatego, że jest to choroba śmiertelna. Źródłem pierwotnego zakażenia są przeważnie dzikie zwierzęta, ale nie tylko. Wektorami wścieklizny mogą być:

  • nietoperze;
  • szopy pracze;
  • gatunki drapieżne – lisy, kuny, łasice;
  • psy;
  • koty;
  • wiewiórki;
  • bydło;
  • gryzonie.

Wścieklizna należy do grona najbardziej niebezpiecznych chorób wirusowych. Nie istnieje na świecie lek, który skutecznie ją likwiduje. Dlatego tak ważne jest szczepienie przeciw wściekliźnie, które chroni przed zachorowaniem. Zaszczepione zwierzęta są odporne na tę chorobę zarówno przed, jak i po kontakcie z chorym zwierzęciem.

W krajach rozwiniętych wścieklizna została praktycznie całkowicie wyeliminowana. Odpowiedzialna jest za to właśnie szczepionka przeciw wściekliźnie. Zastrzyki podaje się zarówno zwierzętom domowym, jak i dzikim. Taka skuteczna i konsekwentna profilaktyka sprawiła, że w Polsce i krajach zachodnich praktycznie nie zdarzają się zachorowania wśród ludzi. Jednakże w wielu mniej rozwiniętych krajach jest to nadal realne zagrożenie.

Objawy wścieklizny

Jak rozpoznać tę niebezpieczną chorobę? W pierwszej kolejności pojawiają się rozdrażnienie, bóle głowy i pogorszony apetyt. W miejscu ugryzienia może być odczuwalne mrowienie. Wraz z rozwojem choroby objawia się wodowstręt, światłowstręt i najbardziej typowe dla wścieklizny napady szału. Następnie występują porażenia nerwów, zapalenie mózgu i rdzenia, a ostatecznie – śmierć. 

Jeśli napotkasz obce zwierzę, które może być nosicielem wścieklizny – omijaj je szerokim łukiem. Na nosicielstwo u zwierząt dzikich wskazuje zwykle charakterystyczna piana wokół pyska, a także brak okazywania strachu przed człowiekiem.

Szczepionka przeciw wściekliźnie

Szczepienie przeciw wściekliźnie to zastrzyk, który zawiera martwego wirusa. Procedura ta jest bardzo prosta, a przy tym skuteczna. W Polsce zminimalizowała zakażenia ludzkie do zera. U zwierząt też obserwuje się tą chorobę znacznie rzadziej niż kiedyś. Szczepionka przeciw wściekliźnie dla psów jest immunogenna. Co to oznacza? Już jedna dawka szczepionki wywołuje u zwierzaka długotrwałą ochronę.

Nie oznacza to jednak, że jeden zastrzyk wystarcza dożywotnio. Pamiętaj, że jest to choroba bardzo groźna – śmiertelna i nieuleczalna. W związku z tym, w Polsce wprowadzono coroczne obowiązkowe szczepienie psa. Tylko taka rzetelna profilaktyka jest w stanie skutecznie chronić zwierzęta i społeczeństwo przed niszczycielską siłą tej choroby. Na terenie Unii Europejskiej i wielu krajów świata właściciele psów mają obowiązek szczepić je co najmniej raz na 3 lata. Musisz o tym pamiętać, wyjeżdżając z i przyjeżdżając do Polski.

Jak przebiega obowiązkowe szczepienie psa?

Szczepienie przeciw wściekliźnie wykonasz w każdym gabinecie weterynaryjnym. Najlepiej najpierw zadzwonić i umówić się na wizytę. Poinformuj lekarza o wieku psa, jego stanie zdrowia i dacie poprzedniego szczepienia. Przed każdym szczepieniem warto wykonać kontrolne badanie kału zwierzęcia. W ten sposób weterynarz będzie w stanie określić, czy twój pies jest zarobaczony czy nie. Niektórzy lekarze radzą, aby przed zastrzykiem odrobaczyć zwierzaka. 

Przeciwwskazania do wykonania szczepienia przeciw wściekliźnie to:

  • trwająca choroba (nie dotyczy to chorób przewlekłych takich jak niewydolność nerek lub wątroby, cukrzyca, itp.);
  • prawdopodobieństwo silnego zarobaczenia psa – w takim przypadku szczepionka przeciw wściekliźnie może być po prostu nieskuteczna;
  • ciąża;
  • młody wiek (poniżej 12 tygodni).

Należy zachować większą ostrożność w przypadku psów, u których wcześniej występowały po szczepionkach reakcje alergiczne. Koniecznie poinformuj o takiej sytuacji swojego weterynarza przed wykonaniem zastrzyku.

Aby szczepienie przeciw wściekliźnie dało oczekiwane efekty, musi być spełnionych kilka warunków:

  • zastrzyk musi być wykonany przez upoważnionego do tego lekarza weterynarii;
  • wiek psa w dniu szczepienia powinien wynosić przynajmniej 12 tygodni;
  • weterynarz wykonujący szczepienie jest zobowiązany odpowiednio to udokumentować w książeczce zdrowia lub paszporcie zwierzęcia;
  • w przypadku zwierząt znakowanych – najpierw należy wszczepić chip bądź odczytać jego dane. Dopiero następnie wykonuje się szczepienie przeciw wściekliźnie;
  • okres ważności szczepienia liczy się od nabycia odporności ochronnej. Ustalany jest on przez upoważnionego lekarza weterynarii. Powinien być też wpisany w odpowiednią do tego sekcję dokumentu identyfikacyjnego psa;
  • jeśli kolejne szczepienie nie zostało wykonane w tym okresie ważności, uznaje je się za pierwotne. 

Szczepienie przeciw wściekliźnie dla ludzi

Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe; człowieka – nie. Zastrzyki podaje się też ludziom, którzy są narażeni na kontakt ze wściekłymi zwierzętami w pracy lub na wyjeździe. Można stosować szczepienia profilaktyczne lub takie, które zalecane są po kontakcie z zakażoną śliną. Oba rodzaje podaje się ludziom w kilku dawkach, z ustalonymi odstępami.
Szczepienie przeciw wściekliźnie jest bezpieczne i skuteczne. Jest to jedyny sprawdzony sposób na uchronienie się przed tą śmiertelną chorobą. Jedyne skutki uboczne to ewentualny ból i złe samopoczucie. To niewielka cena w porównaniu z korzyściami. Szczepionka przeciw wściekliźnie podawana jest psom obowiązkowo co roku od czasu ukończenia 3 miesięcy. Ludzie powinni szczepić się tylko, jeśli są bezpośrednio narażeni na ugryzienie i zachorowanie. Nigdy nie zaniedbuj tego obowiązku. Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie przekłada się na zdrowie zwierzęcia, ale też twojej rodziny i całego społeczeństwa.

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)