W dalszej części przeczytasz między innymi, ile kosztuje szczepienie przeciw kleszczom dla psa. W tekście dokładnie opisaliśmy też metody, które są skuteczne w walce z tymi pasożytami oraz jakie zagrożenie może sprowadzić na twoich podopiecznych brak odpowiednich zabezpieczeń.

Kleszcze są niebezpieczne zarówno dla psów, jak i ludzi. Sprawdź, jak minimalizować to zagrożenie. Przeczytaj!

Borelioza to poważna choroba – w jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Borelioza to jedna z wielu chorób przenoszonych przez kleszcze. Wywoływana jest przez bakterie z grupy Borellia. Mogą na nią zachorować zarówno psy, jak i ludzie. Warto pamiętać, że same pajęczaki nie powodują choroby z Lyme, ale transportują bakterie, które przenoszą wraz z ukąszeniem.

Po przyczepieniu owada przenoszenie bakterii trwa od 24 do 48 godzin. Dlatego tak ważne jest, abyś usunął intruza jak najszybciej. Pierwsze objawy występują dopiero po około 4 miesiącach od ukąszenia, dlatego ogromne znaczenie ma zapobieganie zakażeniu.

Objawy boreliozy u psów

Nieleczone schorzenie może prowadzić do śmierci pupila, a przy łagodniejszym przebiegu powoduje uszkodzenie nerek, serca i całego układu nerwowego. Najczęstsze objawy zakażenia boreliozą u psa to:

  • rumień wokół ugryzienia;
  • gorączka;
  • bolesność w stawach (często wraz z opuchlizną);
  • utrata apetytu;
  • apatia;
  • obrzęk węzłów chłonnych;
  • biegunka;
  • wymioty.

Choroba jest uleczalna, ale kuracja potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od jej przebiegu. Zdecydowanie lepsze dla czworonoga i tańsze dla opiekuna będzie wykonanie szczepienia przeciw kleszczom dla psa.

Zakres występowania i cykl życia kleszcza

W trakcie swojego życia samica kleszcza składa w ziemi nawet do kilku tysięcy jaj. Larwy po wykluciu wspinają się na krzewy i źdźbła trawy. Tam czekają, aż w pobliżu pojawi się żywiciel. Kiedy mają okazję, przenoszą się, aby bytować na nim kilka dni.

Następnie postać larwalna odpada i przemienia się w nimfę, która znowu potrzebuje krwi, aby móc przekształcić się w kleszcza. Dorosłe osobniki żyją głównie w wysokich trawach, dlatego szczególnie trzeba uważać na psy myśliwskie, pasterskie oraz mające swój kawałek podwórka.

Szczepienie przeciwko kleszczom dla psa – jak działa?

Szczepienia polegają na podaniu środka zawierającego antygeny, czyli materiał biologiczny drobnoustrojów chorobotwórczych, a dokładniej pobudzający układ odpornościowy do produkcji przeciwciał chroniących przed tym konkretnym patogenem.

Możesz spać spokojnie, bo od samego zastrzyku zwierzak nie zachoruje. Podczas zasysania krwi zaszczepionego osobnika kleszcze pobierają przeciwciała. W rezultacie bakterie Borelli umierają już w organizmie pasożyta. Dzięki temu twój pupil jest chroniony, a kleszcz, który go ugryzł, nie będzie zarażał innych.

Szczepionka przeciwko boreliozie – czy każdego psa można zaszczepić?

Co ważne, można przeprowadzić szczepienie przeciw kleszczom dla psa w każdym wieku, a szczepionkę podać również szczeniętom i ciężarnym sukom. Aby pupil uzyskał pełną ochronę przeciwko boreliozie, należy powtórzyć dawkę w odstępie około 5 tygodni.

Po pierwszorazowym pełnym wyszczepieniu powinieneś pamiętać o corocznej powtórce, aby utrzymać ochronę na odpowiednim poziomie. Oczywiście każdy przypadek należy omówić indywidualnie. Dopytaj lekarza weterynarii, czy na pewno twój pupil może zostać poddany wakcynacji.

Ile kosztuje szczepienie psa przeciw kleszczom?

Ceny zabiegów weterynaryjnych będą się różniły. Zależą głównie od regionu, w którym mieszkasz (czy jest to większe miasto i gabinetów jest dużo, czy mniejsza miejscowość i niska konkurencja). Jednak zawsze należy dbać o swojego czworonoga, a przed boreliozą skutecznie chroni szczepienie psa przeciw kleszczom.

Cena może się wahać w zależności od zakładu, ale oscyluje w granicach od 30 do 100 złotych. Jest to niska kwota, jeśli porówna się do niej koszty leczenia rozwiniętej choroby.

Pamiętaj o przeciwdziałaniu innym chorobom odkleszczowym

Szczepienie przeciw kleszczom dla psa skutecznie chroni go przed zapadnięciem na boreliozę. Niestety, to nie jedyne niebezpieczeństwo, ponieważ ślina kleszcza zawiera o wiele więcej bakterii i wirusów. Dużym zagrożeniem jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), rzadziej występujące przypadłości to:

  • anaplazmoza;
  • erlichioza;
  • hepatozoonoza.

Babeszjoza jest groźną chorobą, której obawia się chyba każdy właściciel psa w sezonie kleszczowym. Jaki mają przebieg najczęściej spotykane choroby odkleszczowe? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Kleszczowe zapalenie mózgu – czy się go obawiać?

Zakażenie wirusem KZM niekiedy skutkuje odkleszczowym zapaleniem mózgu. Dosyć rzadko występuje u psów, natomiast jeśli już dojdzie do zarażenia, choroba przebiega gwałtownie. Jej objawy mogą przypominać wściekliznę.

Pojawia się gorączka, utrata apetytu, zmęczenie, występują drgawki i zaburzenia równowagi. Pies może stać się agresywny nawet wobec ciebie. Nie ma skutecznego leczenia ani odpowiedniej szczepionki, dlatego warto skupić się na pozostałych metodach zapobiegania.

Babeszjoza zagraża zdrowiu i życiu zwierząt – chroń psa przed kleszczami

Babeszjoza to najczęściej występująca choroba wirusowa u psów, rzadziej zapadają na nią koty. Wywołuje ją pierwotniak Babesia canis, który może przebywać w ślinie wszystkich gatunków kleszczy. Zakażenie prowadzi do groźnej anemii, uszkodzenia wątroby, nerek, trzustki, a nieraz mózgu.

Bez natychmiastowej pomocy klinicznej często kończy się to śmiercią. Szybkie wykrycie choroby i zastosowanie odpowiednich leków to większe prawdopodobieństwo wyleczenia. Niestety, właściciele często zbyt późno zauważają nietypowe objawy i jest za późno.

Szczepienie przeciwko boreliozie nie wystarczy, by zabezpieczyć psa

Co prawda zaszczepienie zwierzaka przeciwko boreliozie przynosi zamierzony efekt, ale choroba ta nie jest najgroźniejszą, na którą może zapaść po ukąszeniu. Nie ma skutecznego zastrzyku zapobiegającego zapaleniu opon mózgowych ani infekcji innymi patogenami, ale warto, abyś otoczył swojego pupila dodatkową ochroną odstraszającą kleszcze.

Metody ochrony przed kleszczami

Na rynku są dostępne obroże czy tabletki, a nawet krople spot-on. Wskazane jest, abyś skonsultował z weterynarzem, która metoda będzie najlepsza. Warto bowiem nie tylko zdecydować się na szczepienie przeciw kleszczom dla psa, lecz także otoczyć go szerszą opieką.

Odstraszające obroże a odkleszczowe zapalenie opon mózgowych

Specjalne obroże ochronne to jedne z popularniejszych środków na kleszcze. Są wygodne w użyciu i można znaleźć modele o różnym czasie działania (dla niektórych to nawet 8 miesięcy). Skutecznie działają również na pchły. Ważne jest, aby obroża została odpowiednio założona.

Musi dość ciasno przylegać do skóry zwierzęcia. Optymalny odstęp między obrożą a ciałem to szerokość dwóch palców. Jeśli jesteś właścicielem psa aktywnego czy pływającego, ucieszy cię, że dostępne są wersje wodoodporne. Stosować je można już od 7. tygodnia życia.

Czy krople i tabletki skutecznie chronią przed kleszczami?

Pasożyty można zwalczać na wiele sposobów. Preparaty typu spot-on to kolejny z nich. Podaje się je miejscowo na sierść w dogodne miejsce na ciele, którego pies nie dosięgnie językiem, najczęściej stosowane są na kark. Kleszcze pospolite i ryzyko, które wraz z nimi się pojawia, możesz zmniejszyć, podając pupilowi specjalne tabletki.

Tabletki przeciwkleszczowe odstraszają i zabijają insekty. Czas działania to od 1 do 3 miesięcy. Jednak po osiągnięciu przez psa sędziwego wieku należy konsultować z weterynarzem podanie doustnych preparatów, ponieważ ich działanie jest bardzo silne.

Którą metodę zabezpieczenia wybrać na odkleszczowe choroby?

Kleszcze są bardzo niebezpieczne dla psów. Jednak stan wiedzy medycznej i ciągły jej rozwój powoduje, że możesz skutecznie chronić swojego zwierzaka dzięki różnym zabezpieczającym substancjom czynnym. W związku z tym prawdopodobieństwo zarażenia groźną chorobą maleje. Istotne jest, abyś dobrał metodę odpowiednio do wieku i aktywności psa, ale również oglądał jego sierść po każdym spacerze.

Pajęczaki wpuszczają substancje znieczulające, dlatego najprawdopodobniej zwierzę nawet nie poczuje ukłucia, ty musisz zadbać o jak najszybsze usunięcie nieproszonego gościa. Czy szczepienie przeciw kleszczom dla psa to najskuteczniejsza metoda ochrony? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Szczepienia psów przeciwko chorobom i ich skuteczność

Kleszcze u psa to zmora właścicieli. Abyś kompleksowo zadbał o zdrowie pupila, musisz jednak pamiętać o wszystkich szczepieniach przeciw wszystkim chorobom zakaźnym. Zastrzyki takie to zazwyczaj tak zwany koktajl, który podawany jest domięśniowo. Zawiera przeciwciała chroniące przez takimi przypadłościami jak:

  • nosówka;
  • parwowiroza;
  • leptospiroza.

Osobno podawana jest szczepionka przeciwko wściekliźnie oraz boreliozie. Niestety, niedostępna jest preparat przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, ale możesz uniknąć ryzyka, stosując którąś z wymienionych wcześniej metod przeciwkleszczowych.

Zaszczepienie psa przed kleszczami – ważny obowiązek opiekuna

Zaszczepienie psa to twój obowiązek jako opiekuna, a zaniedbanie tej czynności niesie za sobą konsekwencje prawne. Z wielu powodów warto zdecydować się na szczepienie przeciw kleszczom dla psa. Przede wszystkim dla dobra twojego pupila, ale także po to, by uniknąć kosztów kuracji, które potrafią być bardzo wysokie.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.