Czy wiesz, że królikowi powinno podawać się szczepionki co 6–12 miesięcy? Niestety wielu opiekunów rezygnuje z ich stosowania. W artykule omówimy choroby zakaźne, przed którymi chronią dostępne na rynku preparaty. Wyjaśnimy również, kiedy powinno wykonywać się szczepienie królika i jak przygotować się do wizyty u lekarza weterynarii. Dowiesz się również, dlaczego należy wdrożyć taką profilaktykę.

Szczepienie królika – czy jest obowiązkowe?

Z prawnego punktu widzenia szczepienie królika nie jest obowiązkowe, jednak odpowiedzialny i kochający opiekun powinien zabezpieczać swojego podopiecznego za pomocą regularnych szczepień. Jest to również profilaktyka zalecana przez większość lekarzy weterynarii.

Przed jakimi chorobami chroni szczepionka?

Króliki można, a nawet trzeba szczepić przeciwko: myksomatozie, pomorowi i katarowi królików. Istnieje możliwość podania oddzielnych preparatów dla każdego z tych schorzeń, ale weterynarze coraz częściej decydują się na użycie jednej szczepionki chroniącej jednocześnie przed pomorem królików oraz myksomatozą. To rozwiązanie wygodniejsze nie tylko dla podopiecznego, ale i opiekuna, ponieważ wymaga wykonywania szczepień przypominających jedynie raz w roku, a nie co sześć miesięcy jak ma to miejsce w przypadku użycia dwóch preparatów.

Myksomatoza

To choroba wirusowa, która dotyka zarówno domowe, jak i dzikie króliki. Wywołuje ją Leporipoxvirus, który przenoszony jest najczęściej przez kleszcze, komary, pchły. Pierwsze objawy można zaobserwować już po 3 dniach od zakażenia. Charakterystyczny jest silny obrzęk powiek, warg, odbytu i narządów płciowych. W efekcie często dochodzi do zniekształcenia tkanek w okolicach głowy, a szczególnie pyszczka. Choroba charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, która sięga nawet 100%.

Pomór królików – wirusowa krwotoczna choroba królików (RHD)

To wysoce zaraźliwa choroba wywoływana przez wirusy. Rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub wektory, którymi najczęściej są owady. Do zakażenia może dojść także podczas korzystania z tych samych przedmiotów, ponieważ patogen znajduje się w wydzielinach układu oddechowego. W przypadku postaci nadostrej choroby śmierć następuje w ciągu kilku godzin od infekcji. W formie ostrej pojawiają się takie objawy jak gorączka, omdlenia, drgawki, apatia. W wypadku typu podostrego najczęstszymi symptomami są: utrata apetytu, przyspieszone bicie serca i przekrwienie oczu.

Katar króliczy

To choroba, która nie jest tak groźna, jak wcześniej opisane schorzenia. Jednak jako kochający opiekun, powinieneś zaszczepić przed nią swojego królika, ponieważ może ona doprowadzić do poważnych powikłań. Jakie symptomy powinny być niepokojące? Przede wszystkim będą to: kaszel, żółty wypływ z nosa, kichanie, ospałość i brak apetytu. Podstawą leczenia jest wdrożenie odpowiednio dobranych leków i zadbanie o higienę w klatce gryzonia.

Kiedy szczepić królika?

Kalendarz szczepień królika powinien być ustalony w porozumieniu z lekarzem. Zwykle przygarniane są maluchy – te najwcześniej można zabrać do kliniki weterynaryjnej na zastrzyk dopiero po osiągnięciu przez nie masy przynajmniej 500 gramów. Zwierzę musi być zdrowe podczas takiego zabiegu, więc nowy osobnik powinien być obserwowany przez 3–4 tygodnie przed podaniem preparatu. Szczepienie królika musi być poprzedzone odrobaczeniem i badaniem kału.

Szczepienie królika – zaszczep pupila, zanim będzie za późno

Koszt szczepienia królika jest niewielki, a może skutecznie ochronić zwierzaka przed zachorowaniem na myksomatozę i pomór królików. Obie choroby charakteryzuje wysoka śmiertelność i ogromne cierpienie. Chory potrzebuje natychmiastowej pomocy. Jeśli zauważysz symptomy w nocy, udaj się do całodobowej przychodni weterynaryjnej.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.