Szczekanie jest jednym ze sposobów werbalnej psiej komunikacji. Szczekanie psa w nocy nie jest jednak zachowaniem pożądanym. Nie tylko nie pozwala opiekunowi się wyspać, ale także świadczy o tym, że w domu coś nie gra. Może to być problem z ustaleniem zasad lub potwierdzenie zaburzeń behawioralnych. Sprawdź, jak pomóc psu, który szczeka w nocy, a przy okazji także sobie.

Szczekanie psa w nocy – jakie są tego przyczyny?

Nie ma jednej przyczyny tego, że pies szczeka w nocy. Najczęściej nocne ujadanie jest próbą zaalarmowania domowników o potencjalnym niebezpieczeństwie, które czai się na zewnątrz. Istnieje jednak wiele innych przyczyn. Szczekanie psa w nocy może być konsekwencją:

  • nudy;
  • nadmiernego pobudzenia;
  • strachu, czy niepokoju;
  • próby zwrócenia na siebie uwagi.

Jeżeli chcesz sprawić, żeby pies nie szczekał w domu, musisz najpierw zlokalizować przyczynę takiego stanu rzeczy. W tym celu warto skonsultować się z behawiorystą.

Kiedy w nocy szczeka szczeniak

Wycie i szczekanie w nocy to częsta domena szczeniaków. Psie maluchy, które trafiają do nowego domu, bywają zdezorientowane. Przeżywają także rozłąkę z matką i rodzeństwem. Jak pomóc szczeniakowi, który nie przestrzega ciszy nocnej? Niestety, przez kilka pierwszych nocy zazwyczaj trzeba zacisnąć zęby i jakoś przeżyć hałasy. Staraj się, aby piesek miał swoje – spokojne i komfortowe – miejsce do spania. Dobrze sprawdzi się klatka kennelowa, ale musisz do niej przyzwyczaić swojego pupila.

Nauka zostawania samemu na noc to świetny wstęp do ustalenia zasad panujących w domu. Z pozoru może wydawać się bezduszne, jednak w istocie pomaga uporządkować świat szczeniaka i lepiej znosić nieobecność właściciela.

Szczekanie dorosłego psa w nocy – jak z tym walczyć?

Jeżeli powodem nocnego szczekania czworonoga są kręcący się na zewnątrz ludzie, zadbaj o to, aby dokładnie zasłonić wszystkie okna. Możesz także rozważyć skorzystanie z generatora białego szumu.

Szczekanie psa w nocy można także ograniczyć, zapewniając mu aktywność. Mowa tu nie tylko spacerze, który męczy fizycznie. Wspólna zabawa, czy trening pozwolą także na zmęczenie psychiczne. W ten sposób unikniecie nudy i frustracji, które czasami prowadzą do nadmiernego szczekania. W wyciszeniu przed snem pomoże także kong pełen smakołyków lub gryzak.

W najgorszej sytuacji są osoby, których psy szczekają, chcąc zwrócić na siebie uwagę. Wówczas jedynym sposobem na oduczenie takiego zachowania jest ignorowanie swojego psa. Podobnie jak w przypadku szczeniaków, trzeba ugruntować przekonanie, że za szczekanie psa w nocy nie otrzyma on nagrody w postaci twojej uwagi.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.