Szare umaszczenie, czasami zwane także niebieskim, jest wynikiem genetycznego rozjaśnienia czarnego koloru, które zawdzięczamy recesywnemu allelowi d. Jeżeli w puli genetycznej spotka się on z allelem B, który niesie za sobą czarną sierść, otrzymamy kota szarego. Takie umaszczenie jest typowe dla wielu ras. Czasami pojawia się jednak także u kotów dachowych. Sprawdź, w jakich rasach spotkasz szare koty.

Szare koty – najpopularniejsze rasy z takim umaszczeniem

Szare kotki zachwycają, ale każda z ras ma swoje wymagania. Poznaj je bliżej.

Kot brytyjski szary – wyniosły arystokrata

Koty brytyjskie szare, a dokładnie niebieskie, są według statystyk najchętniej wybieraną rasą kotów w Polsce. Te sympatyczne kociaki z miękkim futerkiem przypominają nieco małe misie. 

Kot brytyjski szary ma prawdziwie arystokratyczny charakter. Lubi spędzać czas z człowiekiem, jest łagodny i ceni sobie miękkie posłania i wszelkie wygody. Na świat patrzy z dużą dozą dystansu. 

Brytyjczyka możesz kupić zarówno w wersji długowłosej, jak i krótkowłosej. Co więcej, kot brytyjski szary nie ma innych rodzajów umaszczenia.

szare koty
szare koty – poznaj najpiękniejsze rasy kotów o jednolitym, szarym umaszczeniu 5

Kot perski niebieski 

Persy to rasa znana chyba wszystkim, nawet osobom, które nie interesują się felinologią. Piękna długa okrywa, ogromne oczy i spłaszczony pyszczek są ich znakiem rozpoznawczym. Rasa występuje w różnych rodzajach umaszczenia. Szare koty perskie nie są szczególnie częste, dlatego zawsze budzą zachwyt. 

Koty tej rasy są sympatyczne i przywiązane do człowieka. Nie przepadają za aktywnością, dlatego często trzeba aktywizować je do zabawy. Wymagają intensywnej pielęgnacji i są niestety podatne na wiele chorób. Mimo tego mają miliony miłośników na całym świecie. 

Szary maine coon

Maine coon to rasa szarych kotów, która uchodzi na największą. To bardzo duże zwierzaki w typie pierwotnym. Mają długą i gęstą sierść, a na ich uszach znajdują się charakterystyczne frędzle. 

Oprócz ciekawego wyglądu koty te mają także wspaniałe charaktery. Są kochające i niezwykle inteligentne. Mogą żyć w dużych stadach, są łagodne w stosunku do dzieci i szybko uczą się sztuczek. Umaszczenie szare nie występuje w rasie szczególnie często, jednak każdorazowo budzi zachwyt. 

Szary kot norweski leśny 

Koty norweskie leśne bywają mylone z maine coonami. Są od nich jednak nieco drobniejsze i mają bardziej trójkątne szczęki. To bardzo stara rasa pierwotna, która służyła jeszcze podbijającym świat wikingom. 

Norwegi są niezwykle piękne i długowieczne. Słyną z sympatycznego charakteru i dużej otwartości na człowieka. Bardzo lubią się wspinać, dlatego cenią sobie wysokie drapaki i legowiska na półkach. W umaszczeniu szarym prezentują się wyjątkowo okazale. 

Niebieski kot burmski

Koty burmskie słyną z doskonałej inteligencji i żelaznego zdrowia. Są długowieczne, ciekawskie i zakochane na zabój w swoim człowieku. 

Ich umaszczenie nie jest jednolite. Kolor szary przeplata się z cynowym, dlatego na szare koty burmskie często mówi się „srebrne”. Te wyjątkowo piękne zwierzaki nie występują szczególnie często w naszym kraju. Jeżeli marzysz o szarym kocie, zdecydowanie warto rozważyć tę kandydaturę. 

szare koty
szare koty – poznaj najpiękniejsze rasy kotów o jednolitym, szarym umaszczeniu 6

Rasy wyłącznie szarych kotów

Oto szare koty, wśród których ten rodzaj umaszczenia jest jedyny.

Korat – szary kotek z Tajlandii

Koraty to bardzo stara rasa, która narodziła się w Tajlandii. W literaturze wspominano o nich już w XIV wieku. Koty te w swoim ojczystym kraju kojarzone są przede wszystkim ze szczęściem. Ich obecność w domu ma przynieść spokój i dobrobyt.

W Polsce te piękne koty o szarym futerku nie są szczególnie popularne. Jeżeli jednak szukasz zwierzaka o bardzo spokojnym i przyjacielskim usposobieniu, który jednocześnie odznacza się pięknym wyglądem, to korat z pewnością spełni twoje oczekiwania. 

Nebelungi – szare koty z mgły

Nazwa nebelunga pochodzi od niemieckiego słowa nebe, które oznacza mgłę. Koty tej rasy wyglądają niemal jak rosyjskie niebieskie. Wyjątkiem jest długość sierści. Krótka u kotów rosyjskich, tutaj jest półdługowłosa. 

Te piękne szare koty nie są szczególnie popularne w naszym kraju. Rasa nie ma bardzo długiej historii. Pierwszy miot przyszedł na świat w Stanach Zjednoczonych dopiero w 1984 roku. Nebelungi są bardzo przyjazne. Cenią sobie ciepło domowego ogniska i bliskie towarzystwo człowieka. 

Kot kartuski – szary Francuz 

Koty kartuskie bardzo często nazywane są narodową rasą Francji. W istocie wywodzą się jednak z Afryki, z której przybyły do Europy w XIV wieku. Szybko zostały docenione ze względu na świetne umiejętności łowieckie. 

Obecnie te piękne szare koty z pomarańczowymi oczami przypominają nieco rosyjskie niebieskie. Różnią się jednak kształtem głowy – ich nos jest nieco wydłużony, tak jak u kotów rosyjskich. 

szare koty
szare koty – poznaj najpiękniejsze rasy kotów o jednolitym, szarym umaszczeniu 7

Oprócz pięknego wyglądu kartuzy mają także przyjazne i spokojne charaktery. Dobrze dogadują się z dziećmi, o ile oczywiście są przez nie traktowane łagodnie. W Polsce działa kilka hodowli tej rasy, dlatego z pewnością znajdziesz kociaka dla siebie.

Kot rosyjski niebieski 

Ostatni szary kot na naszej liście to rosyjski niebieski. Popularność tej rasy nie słabnie i nie ma w tym nic dziwnego. Koty rasy rosyjski niebieski są nie tylko smukłe, piękne i delikatne. Ma także niezwykle przyjazny charakter. Koty rosyjskie niebieskie słyną z wysokiego ilorazu inteligencji. Ich miłośnicy bardzo cenią sobie nie tylko chęć do nauki, ale także przenikliwe spojrzenie.

Szare koty – podsumowanie 

Szare koty zdecydowanie wyróżniają się spośród innych umaszczeń. Występują dosyć rzadko, ponieważ do ich powstania konieczne jest spotkanie się konkretnych alleli w puli genetycznej. Niektóre rasy kotów dostępne są tylko w szarym umaszczeniu, inne z kolei dopuszczają je we wzorcu. 

W bardzo rzadkich przypadkach koty niebieskie, bo tak często nazywa się ciemnoszare umaszczenie, występują także wśród dachowców. Pula kocich genów jest bardzo bogata i często sprawia przeróżne niespodzianki.