Świnka morska rozetka to zwyczajowa nazwa odmiany abisyńskiej. Jak możesz się domyślić, pochodzi od długiego futerka zwierzęcia, które przypomina nieco rozłożoną rozetkę. Te zwierzaki są świetnymi towarzyszami zabaw, dlatego często kupuje się je dla dzieci. Czy słusznie? To żywe istoty, które nie mogą być traktowane jak zabawki. Świnka morska rozetka ma też swoje wymagania, które trzeba spełnić, ponieważ w przeciwnym razie stanie się osowiała lub zachoruje. Zanim zdecydujesz się na przygarnięcie pupila pod swój dach, musisz je poznać, aby decyzja była przemyślana. Przeczytaj i sprawdź, czego potrzebuje to urocze zwierzę!

Jak wyglądają świnki morskie rozetki? Futro i umaszczenie

świnka morska rozetka

Świnki morskie abisyńskie wyróżniają się długą sierścią, która rozchodzi się na boki. Nadaje to zwierzęciu nieco zadziornego, ale też zabawnego wyglądu. Tę odmianę kawii cechują też nieco sterczące na boki uszy. Zwierzaki występują w odmianach jednokolorowych lub w mieszankach kolorystycznych. Popularne są świnki morskie rozetki:

  • białe;
  • czarne;
  • brązowe;
  • kolorowe z białymi znaczeniami. 

Waga w ich przypadku to od 700 do 1300 gramów, czyli dość sporo. Świnki morskie abisyńskie mają zazwyczaj od 23 do 35 centymetrów długości.

Rozetka świnka morska i jej usposobienie

Świnki, jak wszystkie gryzonie, są na początku dość płochliwe. Stosunkowo szybko przyzwyczajają się jednak do człowieka, o ile ten wie, jak się z nimi obchodzić. Świnka morska rozetka to towarzyskie zwierzę, które przepada za kontaktem z człowiekiem. Będzie też idealne dla dzieci, zwłaszcza na pierwszego pupila. Kawia lubi być głaskana i trzymana na kolanach. Człowiek nie wystarczy jednak pupilowi do szczęścia. Świnka potrzebuje towarzystwa przynajmniej jeszcze jednego osobnika swojego gatunku. Bez niego zwierzę może stać się smutne i osowiałe, nawet przy najlepszej opiece ze strony człowieka.

Na jakie choroby jest narażona ta rasa świnek morskich?

Omawiana odmiana stosunkowo często cierpi ze względu na problemy z oczami. Do chorób narządu wzroku zalicza się w ich przypadku zaćma i małoocze. Musisz więc regularnie obserwować pupila. W razie niepokojących objawów nie czekaj, tylko od razu udaj się do lekarza weterynarii. Ze względu na ryzyko cukrzycy musisz także uważać na dietę świnek. Nie mogą dostawać zbyt dużo tłuszczu ani cukru, a smakołyki trzeba podawać raczej oszczędnie.

Świnka morska rozetka długowłosa – pielęgnacja

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym kawii domowej będzie czesanie jej futerka. Nawet świnka morska krótkowłosa, taka jak rozetka, wymaga regularnego szczotkowania.Taka pielęgnacja pozwala jednocześnie na kontrolę futerka. Musisz sprawdzać ślady ewentualnych insektów. Od czasu do czasu świnkę morską rozetkę warto również wykąpać. W dobrych sklepach zoologicznych z pewnością dostaniesz odpowiedni szampon do pielęgnacji futerka. Pupilowi należy regularnie obcinać pazurki, gdyż zbyt długie powodują u niego ból. Pod żadnym pozorem nie wolno zaś stosować do mycia kawii ludzkiego szamponu ani mydła. 

Świnka morska rozetka – jaka klatka?

Świnka morska rozetka wymaga klatki o wymiarach przynajmniej 60 x 30 x 30 centymetrów, ale to nie wszystko. Wspominaliśmy już, że nie powinno się trzymać jednego zwierzęcia, więc zapewne zorientujesz się, że mieszkanie dla kawii musi być większe. Świnki powinny:

  • mieć odpowiednio dużo miejsca na ruch;
  • zmieścić wszystkie niezbędne akcesoria, czyli zabawki, miseczki na jedzenie i picie, a także domek. 

Klatkę ustaw z dala od przeciągów i wiatru. Przestrzeń dla zwierzaka nie może być również silnie nasłoneczniona. Miejsce powinno być ustronne i spokojne, aby zwierzęta nie były narażone na hałas.

świnka morska rozetka

Świnka morska rozetka – aktywność

Oprócz odpowiedniej klatki zwierzęta potrzebują także codziennych wyjść. Wybieg powinien być odpowiednio ogrodzony, by pupilom nic się nie stało. Świnka morska rozetka wymaga też stymulacji poprzez odpowiednie zabawki. Mogą to być:

  • tunele;
  • piłeczki;
  • gryzaki;
  • labirynty.

Dobrym pomysłem będzie także zainstalowanie specjalnego toru z przeszkodami. Rozwiniesz inteligencję zwierzęcia, a przy tym pomożesz mu zachować odpowiednią porcję ruchu. 

Czym powinna być karmiona świnka morska rozetka?

Podstawą diety takiej świnki powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb gatunku karma. Oprócz niej w klatce musi się znaleźć sianko. To wzbogacone tymiankiem ma więcej wartości odżywczych niż zwykłe, więc warto na nie postawić. Jak każdy gryzoń, świnka morska abisyńska potrzebuje czegoś do ścierania zębów. Mogą do tego służyć gałązki lub specjalne drewniane zabawki. Świnkę morską rozetkę możesz od czasu do czasu nieco rozpieścić przysmakami. Należą do nich:

  • brokuły;
  • sałata;
  • natka pietruszki;
  • rzodkiewka;
  • szpinak;
  • papryka;
  • jabłka;
  • gruszki.

Świnka morska rozetka – cena za jednego osobnika

Kawie nie są zbyt drogimi zwierzętami. Ich ceny zaczynają się już od 50 zł, ale zazwyczaj to kwoty w sklepach zoologicznych. Są to miejsca, z których najlepiej nie kupować zwierząt, ponieważ nie wiadomo, w jakich warunkach były hodowane. Najlepiej po zakup świnki morskiej rozetki udać się do renomowanego hodowcy. Cena może być nieco wyższa – zazwyczaj wynosi około 150 zł – ale za to masz gwarancję pozyskania zwierzęcia z pewnego źródła. Zyskujesz wówczas pewność, że pupil nie będzie obciążony chorobami ani wadami genetycznymi.

Jak długo żyje świnka morska rozetka?

Świnki z jednej strony nie są długowiecznymi zwierzętami, jednak z drugiej mogą ci towarzyszyć przez dobrych kilka lat. W hodowli dożywają zwykle od 5 do 7 lat. Wszystko zależy tutaj przede wszystkim od predyspozycji genetycznych danego osobnika, jednak nie bez znaczenia jest opieka i troska ze strony właściciela. Zadbana świnka, która ma zapewnione najlepsze warunki, może dożyć spokojnie 10, a nawet 12 lat.

Skąd pochodzi świnka morska rozetka?

Świnka morska rozetka, tak jak inne kawie, wywodzi się z Ameryki Południowej. Świnki morskie zostały tam udomowione jeszcze przed przybyciem Europejczyków. Ślady ich obecności datuje się na tysiące lat przed naszą erą, więc z pewnością towarzyszą ludziom od zarania dziejów. W Europie po raz pierwszy pojawiły się w XVI wieku, choć popularnością zaczęły cieszyć się dużo później, bo około XVIII wieku.

świnka morska rozetka

Świnka morska (rozetka i nie tylko) – ciekawostki na temat gatunku

Świnki morskie to fascynujące zwierzęta, o których na pewno chciałbyś się dowiedzieć jeszcze więcej. Oto ciekawostki na ich temat, które warto poznać:

  • świnki morskie mogą tworzyć monogamiczne związki;
  • osobniki żyjące razem w stadzie są ze sobą bardzo związane i przeżywają rozłąkę lub stratę. Jeśli zaś wyczują intruza, wówczas są wobec niego agresywne i odganiają go od stada;
  • świnki świetnie kopią i zamieszkują wykopane przez siebie norki i tunele;
  • najstarsza świnka miała w momencie śmierci 15 lat i została dzięki temu wpisana do księgi rekordów Guinessa;
  • zwierzęta te słyszą dźwięki o częstotliwości aż 33000 Hz. Dzięki tak rozwiniętemu słuchowi są w stanie sprawnie wychwytywać wszystkie zagrożenia;
  • naukowcy wyróżnili 11 typów sygnałów dźwiękowych, jakie wydają kawie. Mogą one wyrażać niepokój, agresję, zadowolenie i ból;
  • świnki rozróżniają 4 kolory (żółty, zielony, brązowy i niebieski);
  • w 1961 roku dwie świnki morskie wraz z psem i myszami zostały wystrzelone w kosmos, skąd bezpiecznie wróciły.

Świnka morska rozetka przez wiele osób jest uznawana za świetnego pupila dla dzieci. Czy słusznie? To zależy od tego, czy opiekun będzie w stanie odpowiednio zadbać o pupila. Trzeba troszczyć się o zdrowie zwierzaka, a szczególnie o jego wzrok. Odpowiednia dieta również jest bardzo ważna, ponieważ ten gatunek jest narażony na cukrzycę. Musisz zapewnić kawii towarzystwo w postaci innej świnki morskiej abisyńskiej, a w klatce postawić wszystko, co jest jej potrzebne do życia i rozwoju. Jeśli spełnisz te wymagania, zwierzak może towarzyszyć ci przez lata!

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)