Dawniej, kiedy świnie służyły ludziom jedynie jako zwierzęta hodowlane, nikomu nie przyszłoby do głowy trzymania ich w domu. Świnka miniaturka to ciekawa alternatywa dla tych, którzy chcą trzymać to zwierzę we własnym domu.

Z artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się świnka miniaturka. Podpowiemy ci także, jak prawidłowo zadbać o jej dobrostan oraz przybliżymy koszty związane z jej zakupem i utrzymaniem. Poznasz również najpopularniejsze odmiany tych inteligentnych zwierząt.

Pochodzenie domowych mini świnek

Próby krzyżowania ras świń podejmowano już w latach 80. XX wieku, głównie w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. W eksperymencie brały udział zwierzęta ras gloucester old spot, ossabaw island, kune-kune i świnka wietnamska. W wyniku krzyżowania powstała nowa rasa nazwana miniaturową świnką zwisłobrzuchą. Wyróżnia się cztery wielkości w obrębie tej nowej rasy:

  • juliana pig;
  • pocket pig;
  • tea-cup pig;
  • micro mini pig.

Do Polski moda na trzymanie świnki miniaturki w domu przyszła stosunkowo niedawno, ale z łatwością znajdziesz hodowlę specjalizującą się w tej rasie.

Świnka miniaturka – ogólna charakterystyka

Świnka miniaturka może żyć nawet 20 lat, dlatego powinieneś dobrze przemyśleć jej zakup. Podobnie jak typowe świnie, są to zwierzęta inteligentniejsze od psa i bardzo przywiązują się do swojego opiekuna. Oddanie jej po jakimś czasie wiązałoby się dla niej z ogromną traumą i cierpieniem. Zwierzątko jest wszystkożerne tak jak jego więksi kuzyni.

Świnka miniaturka – rozmiar

Waga dorosłego osobnika waha się między 25 a 50 kilogramów. Dla przykładu świnie hodowlane potrafią ważyć nawet do 400 kg. Miniaturowe rasy wielkością można porównać do średniego psa. Dorastają do około 35-40 centymetrów wysokości.

Świnka miniaturka – charakter

Zachowaniem bliżej jest śwince miniaturce do psa niż do dzika. Podobnie jest także w przypadku świń hodowlanych – są to bardzo inteligentne stworzenia. Potrafią nawiązać z człowiekiem prawdziwą więź, reagują na imię i chętnie uczą się sztuczek.Miniaturowy prosiaczek obdarzy cię tak samo szczerym uczuciem, jakim darzą ludzi mniej kontrowersyjne zwierzęta domowe, psy. Świnka domowa uwielbia wręcz towarzystwo człowieka, nie lubi samotności i merda ogonkiem, kiedy jest zadowolona.

Świnka miniaturka – wychowanie

Zwierzęta te wymagają dużo uwagi i czułości, uwielbiają drapanie za uchem, przytulanie, jednak podobnie jak w przypadku psa, od samego początku należy zacząć szkolenie i wyznaczanie granic. Mikro świnka musi wiedzieć, kto jest jej opiekunem, co jej wolno, a czego nie. Najważniejsza w wychowaniu młodego prosiaczka jest konsekwencja. Jeśli w przyszłości nie będzie mogła wchodzić na sofę, to od początku należy ją do tego przyzwyczajać i nie robić wyjątków. To bardzo bystre stworzenia, dzięki czemu nauka nie powinna trwać zbyt długo.

Szkolenie świnki miniaturki

Oczywiście podczas szkolenia całkowicie unikaj przemocy, nawet jeśli świnka miniaturka nie zawsze będzie robiła dokładnie to, czego od niej oczekujesz. Bądź cierpliwy, a zaowocuje to pełnym zrozumieniem i przywiązaniem do ciebie. Młode zwierzę jest bardzo energiczne i szybko się nudzi. Powinieneś zapewnić jej dużo uwagi i rozrywki, w innym wypadku będzie głośno kwiczeć i niszczyć meble.

Świnka miniaturka a ogród i spacery

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, powinieneś zapewnić jej dostęp do ogrodu, pamiętaj jednak, że to zwierzątko domowe uwielbia ryć w ziemi i taplać się w błotku. Zabezpiecz odpowiednio swoje rośliny, ponieważ w innym przypadku na pewno prędzej czy później świnka będzie wśród nich kopała. Nauka czystości nie powinna przysporzyć ci większych trudności. Zwierzę, podobnie jak kot, bez problemu będzie załatwiało się do kuwety lub na spacerach, które uwielbia, ponieważ ponad wszystko lubi odkrywać otoczenie. Bardzo dobrze chodzi na smyczy.

Mikro świnka a dzieci

Świnka domowa nadaje się do domu, w którym są dzieci. Dobrze wychowana nie gryzie i nie musisz się bać o bezpieczeństwo swoich pociech. Oczywiście tak samo, jak w przypadku każdego innego zwierzęcia, musisz wytłumaczyć dziecku, że to nie jest zabawka, tylko żywe i odczuwające stworzenie.

Świnka miniaturka – czym ją żywić?

Świnki miniaturki, podobnie jak hodowlane, są wszystkożerne. Przygotowanie dla nich jadłospisu nie powinno przysporzyć problemów. Musisz jednak pamiętać, że jej żołądek to nie śmietnik i każdy pokarm powinien być świeży i dobrej jakości. Nie wolno podawać prosiaczkom słodyczy, ostrych i solonych dań. Najlepszym pożywieniem są świeże owoce, makarony, siemię lniane, kasze, ryż i warzywa. Dieta świnek powinna być bogata w ziarna zbóż i rośliny strączkowe.

Pamiętaj jednak, że świnki domowej nie należy przekarmiać. Ma niepohamowany apetyt i tendencję do tycia. Standardowo pupil powinien otrzymywać posiłek dwa razy dziennie, a kaloryczność musi uwzględniać pory roku. Latem, gdy może spędzać dużo czasu w ogrodzie i podjadać, nie marnuje energii na zachowanie temperatury ciała, można jej podawać mniej kaloryczne posiłki, zimą należy ją zwiększyć. Zapewnij podopiecznemu stały dostęp do wody.

Podczas karmienia weź pod uwagę zdolności zwierzaka do brudzenia siebie i otoczenia. Miska powinna być ciężka i stabilna, żeby prosiak nie mógł jej łatwo przewrócić. Pod naczyniem połóż łatwo dającą się wyczyścić podkładkę, ale najlepiej karmienie przenieść w miarę możliwości na zewnątrz, bo nigdy nie wiesz, czym może cię zaskoczyć kreatywne zwierzę.

Świnki miniaturowe – najpopularniejsze odmiany

Istnieje kilka ras hodowlanych świnek miniaturek. Wiele osób może sądzić, że to malutkie stworzenia podobne do świnki morskiej, nic bardziej mylnego. Niektóre odmiany mogą ważyć nawet 60 kg. Najpopularniejsze z nich to:

  • kune-kune;
  • gloucester old spot;
  • ossabaw island;
  • wietnamska zwisłobrzucha.

O dokładne standardy musisz zapytać hodowcę. Wybieraj oczywiście jedynie renomowanych sprzedawców, ponieważ w innym przypadku może się okazać, że sprzedano ci większy okaz, niż planowałeś posiadać. Świnki swoją maksymalną wagę osiągają dopiero po kilku latach swojego życia.

Opieka weterynaryjna nad świnką

Świnki miniaturki podatne są na wiele chorób wirusowych, dotykających ich większych kuzynów. Powinieneś stale obserwować zachowanie swojego pupila. Brak apetytu, osowiałość, wychłodzenie ciała to podstawowe symptomy choroby. Oczywiście najlepiej jest zachować profilaktykę i zabezpieczyć podopiecznego odpowiednimi szczepieniami. Nie zawsze jest to jednak w pełni skuteczne.

ASF a świnka miniaturka

Najgroźniejszą przypadłością, wśród chorób świń jest ASF, czyli afrykański pomór świń, którego epidemia w Polsce zbiera krwawe żniwo. ASF jest wysoce zakaźną chorobą krwotoczną wywoływaną przez wirusa. Wszystkie grupy wiekowe są na niego podatne. Do najczęstszych objawów zalicza się wysoką gorączkę, utratę apetytu, krwotoki na skórze i narządach wewnętrznych. Śmierć następuje w ciągu 2 do 10 dni.

Niestety nie ma jeszcze szczepionki na tego groźnego wirusa. Jedynym sposobem uniknięcia zakażenia to brak kontaktu z innymi przedstawicielami gatunku i pełna kontrola zwierzęcia podczas spaceru. Unikaj lasów, pól i innych miejsc, w których mogły przebywać dziki. Zakażenie następuje poprzez kontakt z odchodami chorego osobnika.

Inne groźne dla świnek choroby

Inne niebezpieczne przypadłości to:

  • choroba Aujeszky’ego;
  • zespół rozrodczo-oddechowy świń;
  • zakażenia rotawirusowe;
  • wirusowe zapalenie żołądka i jelit.

Nie bagatelizuj objawów, jeśli się pojawią i czym prędzej udaj się do lekarza weterynarii. Zapewnij też swojemu podopiecznemu podstawowe szczepienia oraz opiekę medyczną, a unikniesz przykrych następstw zaniedbania.

Świnki miniaturki – cena

Na terenie naszego kraju funkcjonuje wiele hodowli oraz pseudohodowli świnek miniaturek. Cena będzie różniła się zależnie od miejsca. Najbezpieczniej wybrać sprawdzonego sprzedawcę z wieloma pozytywnymi opiniami. Rozbieżność cenowa tych zwierząt jest duża, bo od 30 do ponad 1000 złotych za sztukę. Przy zakupie warto sprawdzić jakiej wielkości byli rodzice i podpytać hodowcę jak obchodzić się z nowym członkiem rodziny.

Koszt zakupu, utrzymania i pielęgnacji świnki miniaturki nie jest wygórowany. Warto jednak dokładnie przemyśleć zakup, ponieważ jest to zobowiązanie na długie lata. Choć świnki szybko się uczą i odznaczają dużą inteligencją, mają charakterystyczne potrzeby, którym możenie sprostać każdy opiekun.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.