Kot jest obligatoryjnym mięsożercą. W przeciwieństwie do ludzi, czy psów jego układ pokarmowy niemal w ogóle nie potrzebuje węglowodanów. Owoce, warzywa a tym bardziej zboża nie dostarczają kotom żadnych składników odżywczych, dlatego ich obecność w diecie zdrowego zwierzęcia nie jest uzasadniona żadnymi naukowymi przesłankami. Na szczęście coraz więcej osób decyduje się na karmienie swojego zwierzaka zgodnie z jego potrzebami. Sprawdź, jakie surowe mięso dla kota będzie najlepsze.

Kot – obligatoryjny mięsożerca i surojad

Zarówno koty, jak i psy są zwierzętami z rzędu Carnivora, czyli drapieżców. Podstawą diety obydwu gatunków jest mięso. Koty są jednak mięsożercami obligatoryjnymi, czyli takimi, które nie są w stanie przetrwać na diecie wegetariańskiej. Koci układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia pokarmu roślinnego. Dlatego koty nie są w stanie syntezować z roślin ani witaminy A, ani kwasu arachidonowego. Mięso jest im niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. To z niego, a nie z węglowodanów zwierzęta te czerpią energię.

Kot jest także ścisłym surojadem

Oznacza to, że dawane mu mięso powinno być surowe. Gotowane mięso podaje się wyłącznie kotom chorym, które otrzymały indywidualne zalecenia żywieniowe od dietetyka.

Surowe mięso dla kota – czy jest bezpieczne?

Surowe mięso dla kota jest bardzo ważnym elementem jego diety. Można podawać je jako urozmaicenie jadłospisu opartego na karmie komercyjnej. Jest także podstawą zbilansowanej diety BARF. Zdecydowanie nie powinno się jednak karmić kota wyłącznie mięsem bez żadnych suplementów. To prosta droga do powstawania niedoborów.

Żołądek mięsożercy radzi sobie z bakteriami zawartymi w surowiźnie

Wiele osób martwi się tym, że surowe mięso może być dla kota niebezpieczne. To szeroko rozpowszechniony mit. W diecie kota powinno znaleźć się tylko mięso dobrej jakości, które pochodzi prosto ze sklepów. A to są przecież produkty przebadane i bezpieczne. A co z pasożytami? Pamiętaj, że kał każdego kota powinien być badany na ich obecność przynajmniej raz na pół roku. W razie potrzeby zwierzę jest odrobaczane. Zdecydowanie większą szansę na złapanie pasożytów ma kot wychodzący, który styka się codziennie z piaskownicami i chodnikami, a dodatkowo poluje na ptaki i gryzonie. Mięso jakości human grade jest dla zwierząt bezpieczne.

Zwierzęciu można dawać także wieprzowinę, z wyłączeniem podrobów wieprzowych oraz surowej dziczyzny. Tych nie należy podawać ze względu na zagrożenie chorobą Aujeszky’ego.

Surowe mięso dla kota a żywienie karmą komercyjną

Żywienie kota dobrymi wysokomięsnymi karmami bez zbóż jest jedną z najlepszych opcji. Jednak nawet przy takim modelu żywienia kot może jeść surowe mięso. Wystarczy serwować je trzy razy w tygodniu. Pamiętaj, żeby stawiać raczej na mięso mięśniowe niż podroby. Wybieraj kawałki poprzerastane, zawierające skórę, żyły, czy ścięgna. Zwierzak świetnie bawi się, jedząc czyści zęby, a przy okazji zaspokaja swoją potrzebę gryzienia.

Dieta BARF dla kota – co to takiego?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się dieta BARF, czyli Biologically Appropriate Raw Food. Coraz chętnie sięgają po nią nie tylko opiekunowie kotów i psów, ale także mniejszych zwierząt mięsożernych – na przykład fretek.

Dieta BARF w wersji kociej składa się z:

  • mięsa mięśniowego;
  • podrobów;
  • kości (mogą być zastąpione mączką kostną);
  • suplementów.

Dobrze zbilansowany BARF przygotowuje się według indywidualnego przepisu. Trzeba wziąć pod uwagę stan zdrowia zwierzęcia oraz jego wiek. Posiłki przygotowuje się na dłuższy okres – na przykład dwóch tygodni – i mrozi. Następnie wystarczy rozmrozić gotowy posiłek i dać go zwierzęciu.

Dietę BARF trzeba bilansować

To bardzo ważna kwestia. Nie szukaj w internecie gotowych przepisów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jednego z dostępnych w sieci narzędzi, które pozwalają obliczyć zapotrzebowanie kota na białka, węglowodany i tłuszcz. Konieczne będzie także wymierzenie odpowiedniej dawki suplementów. Biologicznie odpowiednie surowe pożywienie wymaga zaangażowania. Jeżeli nie masz do tego głowy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kupno dobrych puszek z gotową karmą komercyjną.

Zalety diety BARF

BARF to dieta, która ma bardzo wiele zalet.

  • jest kompletna i pełnowartościowa;
  • można dostosować ją do stanu zdrowia zwierzęcia;
  • charakteryzuje się wysoką smakowitością.

Trzeba jednak zaznaczyć, że koty, które do tej pory były żywione niezdrowym pokarmem (na przykład karmami opartymi na zbożu), mogą mieć problem z początkowym zaakceptowaniem surowego mięsa w swojej diecie. Każdą zmianę w jadłospisie zaleca się przeprowadzać ostrożnie i stopniowo.

Surowe mięso dla kota – podsumowanie

Surowe mięso dla kota nie jest niebezpieczne, o ile wybierasz produkty z wiadomego źródła, odpowiednio przebadane. Pamiętaj jednak, że surowe mięso powinno być suplementowane. Możesz zdecydować się na dietę typu BARF, opartą na surowym mięsie, ale jednocześnie doskonale zbilansowaną. Jeżeli twój kot je na co dzień karmę komercyjną, możesz urozmaicić jego dietę, wprowadzając trzy mięsne posiłki w tygodniu.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.