Duże ryby fascynują wielu akwarystów. Niestety, zazwyczaj ich wymagania się równie duże, jak rozmiary ciała. Sum akwariowy to gatunek, który w młodym wieku wcale nie imponuje swoim wzrostem. Nieświadomy opiekun może zakupić go za niską cenę i dopiero po kilku latach uświadomić sobie, jakiego olbrzyma ma w swojej kolekcji. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze cechy tego gatunku.

Sum akwariowy – występowanie

sum akwariowy - występowanie

Sum rekini (Pangasianodon hypophthalmus) pochodzi z Azji. Ryby te pływają w rzekach i dorzeczach Tajlandii, Wietnamu, Laosu, czy Kambodży. Częściej niż w akwarystyce wykorzystuje się je w celach konsumpcyjnych. Jedzona chętnie także w Polsce panga to właśnie sum rekini.

Jak wygląda sum rekini?

W naturalnym środowisku oraz w sztucznych hodowlach konsumpcyjnych ryby te mogą osiągnąć nawet 130 cm długości. W warunkach akwarystycznych bardzo rzadko jednak przekraczają 90 cm. Nawet pomimo tego są to jednak olbrzymie ryby, które wymagają bardzo dużych zbiorników.

Ubarwienie tych ryb akwariowych jest ciemnografitowe lub czarne z jaśniejszym podbrzuszem. Płetwa grzbietowa ma trójkątny kształt, a ogonowa jest długa i szeroka.

W sklepach akwarystycznych najczęściej można spotkać małe ryby tego gatunku, których płeć jest niemożliwa do określenia. Niewiele osób ma świadomość, jak duże rozmiary mogą one osiągnąć, kiedy dorosną. A są to zwierzęta długowieczne, które mogą żyć nawet 20 lat. Głównie z tego powodu coraz częściej pojawiają się głosy, aby tego gatunku w ogóle nie traktować jako ryby akwariowej.

Akwarium dla sumów akwariowych

sum akwariowy - akwarium

Dorosły sum rekini raczej nie powinien być trzymany w domowym akwarium. To ryba ławicowa, która z natury jest dosyć aktywna i potrzebuje dużo miejsca do pływania. Minimalne wymiary zbiornika dla jednego suma akwariowego to 450 x 180 x 180. Jak widać, jest to bardzo duże akwarium, dlatego hodowanie dorosłego suma może być naprawdę dużym wyzwaniem.

Sum akwariowy nie jest z natury szczególnie agresywny. Jednak ze względu na swoje rozmiary trzymanie z innymi gatunkami w akwarium ogólnym może skończyć się szybkim zjedzeniem mniejszych towarzyszy. Ryby tego gatunku nie potrzebują w swoim otoczeniu zbyt wielu roślin. Większość z nich prędzej czy później i tak zostałaby zjedzona lub stratowana.

Żywienie sumów akwariowych

Sumy akwariowe są wszystkożerne, dlatego zadowoli je każdy rodzaj pokarmu. Oczywiście dieta powinna być w miarę urozmaicona. Dobrze sprawdzi się suszona karma w formie płatków lub granulatu. Urozmaicaj ją żywym i mrożonym pokarmem.

Czy warto kupić suma akwariowego?

sum akwariowy - czy warto

Często w sklepach można spotkać malutkie sumiki, które kosztują zaledwie kilkanaście złotych. Zdecydowana większość klientów nie ma jednak pojęcia, jak duże te ryby potrafią urosnąć. Na początku nie potrzebują one rozległego zbiornika. Po kilku latach ich rozmiar staje się już tak pokaźny, że właściciele nie mają innego wyboru niż poszukać rybom nowego domu. Jego znalezienie nie jest jednak proste.

Sum akwariowy jest tak ogromną rybą, że zazwyczaj nie polega się trzymania go w charakterze pupila. Prawie metr długości i duża ruchliwość sprawiają, że tej rybie potrzeba akwarium, które w większości polskich domów po prostu się nie zmieści. Warto więc dobrze sprawdzać każdą rybę, którą zamierzasz dodać do swojego zbiornika.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.