Salony fryzjerskie dla zwierząt to coraz częstszy widok w polskich miastach i miasteczkach. Groomer, bo tak profesjonalnie nazywa się psi fryzjer, jest specjalistą nie tylko od tworzenia wymyślnych fryzur. Jego wiedza na temat rodzajów i specyfiki sierści pozwala na wybranie odpowiedniego rodzaju pielęgnacji. Zaniedbanie strzyżenia psa, który go potrzebuje, może poskutkować sfilcowaniem się sierści i chorobami skóry. 

Strzyżenie psa – rodzaje sierści

strzyżenie psa - rodzaje sierścist

Sposób pielęgnacji sierści psa, w tym także strzyżenie, jest uzależniony od jej rodzaju. Większość ras (w tym wiele kundelków) ma dwuwarstwową okrywę włosową. Oznacza to, że ich sierść składa się z włosa głównego i podszerstka. 

Włos okrywowy stanowi dłuższą warstwę ochronną. Stanowi barierę dla brudu i nadmiaru promieni słonecznych. Krótsza warstwa, czyli podszerstek, jest odpowiedzialna przede wszystkim za termoregulację. Chroni psa nie tylko przed zimnem, ale także przed przegrzaniem się. Kiedy robi się chłodniej, psy z podszerstkiem stają się bardziej puchate. 

Niektóre psy mają wyłącznie włos okrywowy. W naturalny sposób są one więc mniej odporne na trudne warunki atmosferyczne. Wśród nich znajdują się popularne rasy takie jak:

Strzyżenie psów – kiedy trzeba to robić? 

strzyżenie psa - kiedy trzeba robić

Wiesz już, jakie są rodzaje psiej sierści. Teraz warto skupić się bezpośrednio na strzyżeniu. Które rasy (albo psy w typie rasy) naprawdę tego wymagają? 

Na początku warto wyraźnie zaznaczyć to, których psów nigdy nie powinno się strzyc. W tej grupie znajdują się wszystkie zwierzęta, które mają podszerstek, a ich włos okrywowy nie rośnie. W ich przypadku może to prowadzić do poważnych problemów z sierścią, między innymi do miejscowego wyłysienia. 

W niektórych przypadkach jednak strzyżenie psów jest konieczne. Mowa tu o rasach, których włos okrywowy nieustannie rośnie. Są to między innymi wymienione już maltańczyki i yorki, ale także posiadające obfity podszerstek, takie jak shih tzu

Pamiętaj, że żadnego psa nigdy nie można strzyc do gołej skóry. Jest wówczas narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych oraz na mechaniczne uszkodzenia skóry. 

Jak ostrzyc psa na lato? 

Czy strzyżenie psa na lato jest konieczne? Odpowiedź nie jest prosta i zazwyczaj brzmi po prostu: to zależy. Podczas gorących miesięcy powinieneś zadbać o to, aby twój pupil nie był narażony na przegrzanie. 

Najgorzej w upały radzą sobie psy z bardzo obfitym podszerstkiem, szczególnie te, których naturalnym środowiskiem jest północ. Opiekunowie niekiedy wychodzą z założenia, że zwierzęciu pomoże ostrzyżenie sierści. Nic z tych rzeczy! Wbrew pozorom to właśnie obfity podszerstek chroni zwierzaka przed wysoką temperaturą. 

Natura wyposażyła psy w mechanizm dyszenia, który pozwala im na termoregulację. Z kolei włos okrywowy i podszerstek chronią przed promieniami słonecznymi. Pozbawienie zwierzaka tej bariery nie pomoże mu, a jedynie zaszkodzi. 

Niektórym rasom – takim jak shih tzu – warto na lato zapewnić lżejszą fryzurę. W żadnym wypadku nie jest to jednak reguła, która odnosi się do wszystkich psów. Większość z nich nie potrzebuje żadnego strzyżenia, nawet w upały. 

Ile kosztuje strzyżenie psa?

strzyżenie psa - ile kosztuje

Nie można jednoznacznie określić ceny za strzyżenie psa, ponieważ jest ona uzależniona od wielu czynników – miasta, renomy salonu oraz przede wszystkim wielkości psa i długości jego sierści. 

Zasada jest prosta – im więcej pracy trzeba poświęcić na strzyżenie psa, tym więcej musi zapłacić opiekun. W wielu przypadkach wizyta u groomera nie ogranicza się wyłącznie do strzyżenia. Psa trzeba wcześniej wykąpać i dokładnie uczesać, często z użyciem konkretnych kosmetyków. W różnych salonach ceny za te usługi mogą się różnić, jednak zazwyczaj trzeba za nie dodatkowo zapłacić. 

Za wizytę u groomera z pieskiem małej rasy (takim jak york czy maltańczyk) trzeba najczęściej zapłacić od 100 do 150 złotych. Skomplikowane uczesania w luksusowych salonach mogą jednak kosztować jednorazowo nawet 300 złotych. 

Psy ras dużych, na przykład pudle królewskie wymagają dużo dłużej wizyty, która może kosztować cię nawet 500 złotych. O cenę najlepiej zapytać groomera jeszcze przed wizytą. 

Strzyżenie psa – podsumowanie

strzyżenie psa - podsumowanie

Nie wszystkie psy trzeba strzyc. Niektóre jednak potrzebują regularnego skracania sierści oraz wykonywania określonych zabiegów. Strzyżenie psów z podszerstkiem, których włos okrywowy nie rośnie, jest bardzo złym pomysłem, który może skończyć się dla zwierzaka tragicznie. 

Jeżeli masz wątpliwości, czy twój pies wymaga strzyżenia, umów się na wizytę zapoznawczą u dobrego groomera. W ten sposób uzyskasz konkretne informacje na temat typu sierści twojego podopiecznego.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.