Problem bezdomności kotów nie jest jedynym argumentem przemawiającym za tym, że warto pomyśleć o sterylizacji swojego pupila. Sterylizacja psów i kotów może również wydłużyć życie zwierzaka, a także ustrzec go przed różnymi chorobami. Nie da się ukryć, że taki zabieg wiąże się ze sporymi kosztami. Właśnie dlatego właściciele czworonogów mogą skorzystać z darmowej sterylizacji kotów i psów. Takie akcje organizowane są w wielu miastach w Polsce. Sterylizacja kotki za darmo w 2022? Sprawdź, w jaki sposób uzyskać bezpłatną sterylizację dla kota!

Na czym polega sterylizacja i kastracja zwierząt?

Bardzo często terminu kastracja i sterylizacja używa się zamiennie. Jednak pojęcia te oznaczają nieco inne zabiegi. Sterylizacja to zabieg pozbawiający zwierzaka płodności poprzez podwiązanie jajowodów lub nasieniowodów. Z kolei kastracja to zabieg polegający na nieodwracalnym pozbawieniu zwierzaka płodności poprzez usunięcie jajników, a nawet całej macicy. Taki zabieg powinien być wykonany u doświadczonego weterynarza. Jeśli troszczysz się o swojego pupila, koniecznie kontroluj stan jego zdrowia i wykonuj zabiegi, które mogą poprawić jakość życia kota.

Dlaczego warto kastrować i sterylizować koty?

Jest kilka argumentów, które przemawiają za tym, że warto wykonać zabieg sterylizacji. Przede wszystkim sterylizacja jest bardzo dobrym sposobem zapobiegania bezdomności zwierząt. Niestety wciąż wiele zwierząt spędza swoje życie w schroniskach lub błąka się po lasach i ulicach. Nadmierny i nieplanowany przyrost prowadzi do przepełnienia schronisk i cierpienia. Wykonując ten zabieg u weterynarza, możesz uchronić swojego zwierzaka przed różnymi chorobami narządów rodnych. To również sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań związanych z ciążą. Wykastrowane zwierzęta są również mniej agresywne, zmniejsza się ryzyko ucieczki, ciąży urojonej, a zwierzak jeszcze bardziej przywiązuje się do swojego ludzkiego stada.

Kliknij!
Hipotermia u kota to stan zagrażający życiu. Jak ją rozpoznać i skutecznie pomóc zwierzęciu?

Sterylizacja kotki za darmo 2022 – akcja zapobiegania bezdomności

Kastracja to zabieg, o którym powinien pomyśleć każdy właściciel czworonoga. Nie da się ukryć, że zabieg wiąże się z pewnymi kosztami, które musi ponieść właściciel. Jeśli chodzi o cenę, przed kastracją należy wykonać badania krwi, do tego dochodzi cena samego zabiegu, a także wizyty kontrolnej i niezbędnych leków. Niektórzy rezygnują z wizyty u weterynarza ze względu na zbyt wysokie koszty, a to ogromny błąd. Na szczęście można skorzystać z bezpłatnej usługi finansowanej z budżetu miasta.

Akcje darmowych zabiegów sterylizacji i kastracji

W wielu dużych miastach w Polsce organizowane są akcje darmowej kastracji psów i kotów w 2022. Zdecydowanie warto skorzystać z takiej okazji i zadbać o swojego zwierzaka. Jeśli zapobiegniesz niekontrolowanemu rozmnażaniu przynajmniej w przypadku swojego kota, to w ten sposób wiele zwierzaków uniknie życia w schronisku lub błąkania się po ulicach.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Zastanawiasz się, co musisz zrobić, aby skorzystać z darmowej kastracji kota w 2022 u lekarza weterynarii? Przede wszystkim zabieg może być wykonany u zwierzaka powyżej szóstego miesiąca życia, musi być również zakwalifikowany do znieczulenia ogólnego przez lekarza weterynarii. Z tego względu przed zabiegiem wykonuje się między innymi badanie krwi. Natomiast jeśli chodzi o warunki, jakie musi spełnić właściciel, dokładne wytyczne zależą od konkretnego miasta.

W Warszawie wymagane jest:

 • okazanie dokumentu potwierdzającego posiadanie Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka;
 • okazanie dowodu tożsamości;
 • okazanie książeczki zdrowia lub paszportu zwierzaka;
 • wypełnienie wniosku o wykonanie zabiegu kastracji;
 • zwierzak musi być zaczipowany;
 • zwierzak musi mieć ukończone sześć miesięcy;
 • psy powinny mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Jakie usługi są finansowane?

Wszystkie warunki powinny być spełnione, aby móc ubiegać się o darmowy zabieg w wybranej lecznicy. Zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji, jeśli do tej pory przed wykonaniem zabiegu powstrzymywały cię związane z nim wysokie koszty. Warto także dokładnie dowiedzieć się, jakie usługi są finansowane przez miasto:

 • wizyta kwalifikująca do zabiegu;
 • wykonanie zabiegu w narkozie;
 • zapewnienie opieki pooperacyjnej od czasu wybudzenia;
 • wizyta kontrolna i zdjęcie szwów.
Kliknij!
Objawy zatrucia u kota – jak je rozpoznać? Pierwsza pomoc przy zatruciu roślinami i nie tylko

Sprawdź wymagania, które trzeba spełnić w twoim mieście i skorzystaj z darmowego zabiegu dla swojego pupila.

Każdy właściciel czworonoga z pewnością zgodzi się z tym, że zarówno psy, jak i koty potrafią być źródłem szczęścia i dać właścicielowi wiele miłości. Jeśli masz pod opieką cudownego pupila, wiesz, jak ważne są regularne wizyty u weterynarza i kontrolowanie zdrowia zwierzaka. Kastracja to zabieg, który ma wiele zalet i zdecydowanie warto rozważyć wykonanie go swojemu pupilowi. Sterylizacja kotki za darmo w 2022? To możliwe dzięki akcjom mającym na celu ograniczanie bezdomności wśród zwierząt. Sprawdź, gdzie w twojej okolicy wykonuje się bezpłatnie zabiegi kastracji i sterylizacji.