Problem bezdomności kotów nie jest jedynym argumentem przemawiającym za tym, że warto pomyśleć o sterylizacji swojego pupila. Sterylizacja psów i kotów może również wydłużyć życie zwierzaka, a także ustrzec go przed różnymi chorobami. Nie da się ukryć, że taki zabieg wiąże się ze sporymi kosztami. Właśnie dlatego właściciele czworonogów mogą skorzystać z darmowej sterylizacji kotów i psów. Takie akcje organizowane są w wielu miastach w Polsce, w wyznaczonych przychodniach weterynaryjnych. Sterylizacja kotki za darmo? Sprawdź, w jaki sposób uzyskać bezpłatną sterylizację dla kota i psa!
Na czym polega sterylizacja i kastracja zwierząt?
Bardzo często terminu kastracja i sterylizacja używa się zamiennie. Jednak pojęcia te oznaczają nieco inne zabiegi. Sterylizacja to zabieg pozbawiający zwierzaka płodności poprzez podwiązanie jajowodów lub nasieniowodów. Z kolei kastracja to zabieg polegający na nieodwracalnym pozbawieniu zwierzaka płodności poprzez usunięcie jajników, a nawet całej macicy. To kastracja wykonywana jest o wiele częściej. Taki zabieg powinien być przeprowadzony przez doświadczonego weterynarza.
Dlaczego warto kastrować i sterylizować koty i psy?
Jest kilka argumentów, które przemawiają za tym, że warto wykonać zabieg sterylizacji. Przede wszystkim sterylizacja jest bardzo dobrym sposobem zapobiegania bezdomności zwierząt. Niestety wciąż wiele zwierząt spędza swoje życie w schroniskach lub błąka się po lasach i ulicach. Nadmierny i nieplanowany przyrost prowadzi do przepełnienia schronisk i cierpienia. Z tego powodu tak ważne jest sterylizowanie kotów wolno żyjących.
Wykonując sterylizację w doświadczonym gabinecie weterynaryjnym, możesz uchronić swojego zwierzaka przed różnymi chorobami narządów rodnych, w tym nowotworami. Dodatkowo kastracja:
- wpływa na zmniejszenie agresji powodowanej popędem płciowym u samców;
- zmniejsza potrzebę ucieczek u zwierząt;
- ogranicza zachowania terytorialne u kotów wychodzących, co zmniejsza ryzyko wpadania w konflikty i zarażania się chorobami;
- zmniejsza ryzyko zainfekowania schorzeniami przenoszonymi drogą płciową;
- nie zmienia potrzeby stróżowania u psa;
- nie zmniejsza łowności u kota.
Sterylizacja kotki za darmo – akcja zapobiegania bezdomności
Kastracja to zabieg, o którym powinien pomyśleć każdy właściciel czworonoga. Wiąże się on jednak z pewnymi kosztami, które musi ponieść właściciel. Przed kastracją należy wykonać badania krwi, do tego dochodzi cena samego zabiegu, a także wizyty kontrolnej i niezbędnych leków. Niektórzy rezygnują z zabiegu ze względu na zbyt wysokie koszty, a to ogromny błąd. Na szczęście można skorzystać z bezpłatnej usługi finansowanej z budżetu miasta.
Akcje darmowych zabiegów sterylizacji i kastracji
W wielu dużych miastach w Polsce organizowane są akcje darmowej kastracji psów i kotów. Mowa m.in. o Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu czy Łodzi. Również mniejsze miasta coraz częściej oferują taką możliwość swoim mieszkańcom. Wystarczy skontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta czy Gminy.
Zdecydowanie warto skorzystać z takiej okazji i zadbać o swojego zwierzaka. Jeśli zapobiegniesz niekontrolowanemu rozmnażaniu przynajmniej w przypadku swojego kota, to w ten sposób wiele zwierzaków uniknie życia w schronisku lub błąkania się po ulicach. Dodatkowo wiele miast przeprowadza też darmowe czipowanie zwierząt. Znakowanie zwiększa bezpieczeństwo twojego pupila i jest niezbędne do przeprowadzenia darmowego zabiegu kastracji.
Bezpłatny zabieg – jakie warunki trzeba spełnić?
Zastanawiasz się, co musisz zrobić, aby skorzystać z darmowej kastracji kota lub psa u lekarza weterynarii? Przede wszystkim zabieg może być wykonany u zwierzaka powyżej szóstego miesiąca życia. Pupil musi być również zakwalifikowany do znieczulenia ogólnego przez lekarza weterynarii. Z tego względu przed zabiegiem wykonuje się między innymi badanie krwi. Natomiast jeśli chodzi o warunki, jakie musi spełnić właściciel, dokładne wytyczne zależą od konkretnego miasta.
W Warszawie wymagane są:
- okazanie dokumentu potwierdzającego posiadanie Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka;
- okazanie dowodu tożsamości;
- okazanie książeczki zdrowia lub paszportu zwierzaka;
- wypełnienie wniosku o wykonanie zabiegu kastracji;
- zwierzak musi być zaczipowany elektronicznie;
- zwierzak musi mieć ukończone sześć miesięcy;
- psy powinny mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Jakie usługi są finansowane?
Wszystkie warunki powinny być spełnione, aby móc ubiegać się o darmowy zabieg w wybranej lecznicy. Zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji, jeśli do tej pory przed wykonaniem zabiegu powstrzymywały cię związane z nim wysokie koszty. Warto także dokładnie dowiedzieć się, jakie usługi są finansowane przez miasto:
- wizyta kwalifikująca do zabiegu (wywiad kliniczny);
- wykonanie zabiegu w narkozie;
- zapewnienie opieki pooperacyjnej od czasu wybudzenia;
- wizyta kontrolna i zdjęcie szwów.
Sprawdź wymagania, które trzeba spełnić w twoim mieście i skorzystaj z darmowego zabiegu dla swojego pupila. Pamiętaj, że można poddać zwierzaka zabiegowi bezpłatnemu aż do wyczerpania środków w budżecie miasta. Nie warto zwlekać!
Każdy właściciel czworonoga z pewnością zgodzi się z tym, że zarówno psy, jak i koty potrafią być źródłem szczęścia i dać właścicielowi wiele miłości. Jeśli masz pod opieką cudownego pupila, wiesz, jak ważne są regularne wizyty u weterynarza i kontrolowanie zdrowia zwierzaka. Kastracja to zabieg, który ma wiele zalet i zdecydowanie warto rozważyć wykonanie go swojemu pupilowi. Sterylizacja kotki za darmo? To możliwe dzięki akcjom mającym na celu ograniczanie bezdomności wśród zwierząt. Sprawdź, gdzie w twojej okolicy wykonuje się bezpłatnie zabiegi kastracji i sterylizacji.