Na nowy dom w całej Polsce czekają tysiące psów. Sporą ich grupę stanowią zwierzęta, których okres dorosłości już minął. Psi seniorzy często szukają nowych opiekunów znacznie dłużej niż młodsze zwierzęta, a bywa, że umierają w placówkach. Jakie są stare psy do adopcji? Dlaczego w ogóle szukają domów? Sprawdź!

Stare psy do adopcji – dlaczego szukają domów?

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których można spotkać stare psy do adopcji. Przede wszystkim niektóre z nich trafiają tam jako zwierzęta dorosłe, a niekiedy nawet szczeniaki. Te psiaki, które nie znajdą nowych domów na czas, po prostu zostają w schronisku. W efekcie są tam nawet do podeszłego wieku, a niektóre po prostu żyją tam cały czas i umierają również w schroniskowym kojcu.

Zdarzają się jednak również inne sytuacje. Dlaczego starsze psy trafiają do adopcji? Przede wszystkim w wyniku:

 • śmierci opiekuna – gdy rodzina nie chce się dalej zajmować psem albo nie ma kto go do siebie wziąć;
 • celowego porzucenia – niektórzy bez skrupułów wyrzucają zwierzęta, które żyły obok nich przez wiele lat, aby zamienić je na młode, zdrowe psy, pełne energii i łatwe do ułożenia;
 • zagubienia – wiele starszych psów puszczanych jest luzem z uwagi na powolne tempo spacerowania; gdy zdarzy się, że taki pies ucieknie albo się zgubi, zwykle trafia do schroniska;
 • braku środków właściciela na utrzymanie zwierzęcia – zwłaszcza w sytuacji, gdy piesek jest chory i wymaga przewlekłego leczenia albo kosztownej operacji.
Kliknij!
Ile sutków ma pies, czyli psia anatomia! Poznaj zewnętrzną budowę psa!

Wszystkie stare psy do adopcji trafiają w podobny sposób jak ich młodsi pobratymcy. Niestety nie mają tak wiele szczęścia, bo interesuje się nimi o wiele mniej osób. Tymczasem niekiedy warto rozważyć adopcję starszego psa.

Stare psy do adopcji – dla kogo?

Przede wszystkim warto brać pod uwagę stare psy do adopcji, jeśli senior z twojej rodziny poczuje potrzebę posiadania psa. W takim przypadku bardzo złym pomysłem jest kupowanie mu szczeniaka czy przygarnięcie młodego psa. Po pierwsze, mają one o wiele większe potrzeby związane z socjalizacją, a także wychowaniem. Po drugie, są często bardzo energiczne, co przy starszych osobach bywa złym rozwiązaniem. Co więcej, szczenię ze schroniska może urosnąć do znacznych rozmiarów, a starsza osoba nie da sobie z nim rady.

Warto też myśleć o przyszłości. Senior, który adoptuje starszego psiaka, nie musi martwić się, kto zajmie się psem przez następnych kilkanaście lat, jak w przypadku szczeniaka. Bardzo często taki pies żyje mniej więcej tyle lat, co jego opiekun.

Kiedy jeszcze warto rozważyć starego psa do adopcji? Na przykład w sytuacji, gdy:

 • nie zależy ci na psie bardzo aktywnym, a do tego chcesz adoptować psa, którego zachowanie i charakter są dobrze znane;
 • decyzja o adopcji wynika z empatii – chcesz pomóc psu, który nie ma szansy na nowy dom.

Adopcja psa w podeszłym wieku – co musisz wiedzieć?

Stare psy do adopcji mają podobne potrzeby jak młodsze zwierzęta, należy jednak przeanalizować kilka kwestii.

Zalety adopcji starszego psa

Plusem jest to, że zarówno suczka, jak i pies są już zwykle wykastrowane albo wysterylizowane – odpada kastracja w przyszłości. Co więcej, starsze psy do adopcji są zwykle dobrze znane opiekunom w schronisku. Wiadomo, czy są przyjazne, nerwowe, grzeczne albo wesołe, czy lubią kontakt z człowiekiem, czy też są nieśmiałe. W ten sposób możesz łatwiej wybrać czworonoga zgodnego ze swoimi potrzebami i doświadczeniem. Dodatkową zaletą jest to, że nawet średniej wielkości zwierzak nie ma tyle siły, aby pociągnąć opiekuna na spacerze, co zwiększa komfort chodzenia na spacery i ich bezpieczeństwo.

Kliknij!
Wyprawka dla szczeniaka – co warto kupić?

Na to musisz zwrócić uwagę

Starszy pies też musi rozładować nadmiar energii, zwłaszcza gdy jest to pies w typie aktywnej rasy. Taki czworonożny towarzysz zwykle lubi towarzystwo człowieka i szybko się może do niego przyzwyczaić. Nie nadaje się więc do domu, gdzie będzie długo zostawał sam. Jednocześnie u psów lękliwych zbudowanie zaufania może być nieco trudniejsze. Dodatkowo niektóre stare psy do adopcji nie chodzą na smyczy, bo nikt ich tego nie nauczył. Jeśli pies jest kontaktowy i spokojny, możesz nauczyć go komend i sztuczek, ale postępy bywają wolniejsze niż w przypadku młodszych psów.

Stare psy do adopcji a kwestie zdrowotne

Zastanów się, czy stać cię na przygarnięcie staruszka. Choć adopcja sama w sobie jest bezpłatna, musisz pamiętać, że stare psy do adopcji często mają problemy zdrowotne. Oznacza to regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, a niekiedy leczenie przewlekłe czy nawet zabiegi. Wszystkie te rzeczy wiążą się z rosnącymi kosztami utrzymania.

Warto też dodać, że adopcja starszego psa bywa dużym obciążeniem emocjonalnym. Możesz zyskiwać nowego przyjaciela, który jednego dnia jest pogodny, przytula się i biega po domu, a drugiego poważnie zachoruje i odejdzie. Z tego powodu zastanów się, czy sprostasz codziennej opiece i pielęgnacji chorego psa na starość, a także, czy uda ci się poradzić sobie z bólem po jego odejściu. Jednocześnie pamiętaj, że dajesz mu dom w jesieni życia, co jest nie do przecenienia.

Jak przygotować się na starszego psa?

Stary pies do adopcji ma specjalne potrzeby. Upewnij się, że przygotujesz odpowiednio dla niego dom:

 • zainwestuj w miękkie, ortopedyczne posłanie bez wysokiego progu;
 • jeśli pies może wchodzić na kanapę, ustaw przy niej schodki;
 • umów wizytę w gabinecie weterynaryjnym w celu wykonania niezbędnych badań;
 • wybierz miękką i lekkostrawną karmę, którą pies łatwo zje;
 • weź na początek kilka dni urlopu, aby sprawdzić, czy pies umie zachować czystość i by towarzyszyć mu w aklimatyzacji.
Kliknij!
Na czym polega sport agility dla psów? Sprawdź, jak możesz zrobić dla nich tor!

Stare psy do adopcji często mają mniej szczęścia niż młodsze zwierzęta. Zainteresowanie nimi jest znikome, dlatego zwykle umierają zapomniane w schroniskach. Jeśli masz miejsce i siły, aby sprostać ich adopcji, zdecyduj się na nią!