Na nowy dom w całej Polsce czekają tysiące psów. Sporą ich grupę stanowią zwierzęta, których okres dorosłości już minął. Psi seniorzy często szukają nowych opiekunów znacznie dłużej niż młodsze zwierzęta, a bywa, że umierają w placówkach. Jakie są stare psy do adopcji? Dlaczego w ogóle szukają domów? Sprawdź!

Stare psy do adopcji – dlaczego szukają domów?

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których można spotkać stare psy do adopcji. Przede wszystkim niektóre z nich trafiają tam jako zwierzęta dorosłe, a niekiedy nawet szczeniaki. Te psiaki, które nie znajdą nowych domów na czas, po prostu zostają w schronisku. W efekcie są tam nawet do podeszłego wieku, a niektóre po prostu żyją tam cały czas i umierają również w schroniskowym kojcu.

Zdarzają się jednak również inne sytuacje. Dlaczego starsze psy trafiają do adopcji? Przede wszystkim w wyniku:

  • śmierci opiekuna – gdy rodzina nie chce się dalej zajmować psem albo nie ma kto go do siebie wziąć;
  • celowego porzucenia – niektórzy bez skrupułów wyrzucają zwierzęta, które żyły obok nich przez wiele lat, aby zamienić je na młode, zdrowe psy, pełne energii i łatwe do ułożenia;
  • zagubienia – wiele starszych psów puszczanych jest luzem z uwagi na powolne tempo spacerowania; gdy zdarzy się, że taki pies ucieknie albo się zgubi, zwykle trafia do schroniska;
  • braku środków właściciela na utrzymanie zwierzęcia – zwłaszcza w sytuacji, gdy piesek jest chory i wymaga przewlekłego leczenia albo kosztownej operacji.

Wszystkie stare psy do adopcji trafiają w podobny sposób jak ich młodsi pobratymcy. Niestety nie mają tak wiele szczęścia, bo interesuje się nimi o wiele mniej osób. Tymczasem niekiedy warto rozważyć adopcję starszego psa.

Stare psy do adopcji – dla kogo?

Przede wszystkim warto brać pod uwagę stare psy do adopcji, jeśli senior z twojej rodziny poczuje potrzebę posiadania psa. W takim przypadku bardzo złym pomysłem jest kupowanie mu szczeniaka czy przygarnięcie młodego psa. Po pierwsze, mają one o wiele większe potrzeby związane z socjalizacją, a także wychowaniem. Po drugie, są często bardzo energiczne, co przy starszych osobach bywa złym rozwiązaniem. Co więcej, szczenię ze schroniska może urosnąć do znacznych rozmiarów, a starsza osoba nie da sobie z nim rady.

Warto też myśleć o przyszłości. Senior, który adoptuje starszego psiaka, nie musi martwić się, kto zajmie się psem przez następnych kilkanaście lat, jak w przypadku szczeniaka. Bardzo często taki pies żyje mniej więcej tyle lat, co jego opiekun.

Kiedy jeszcze warto rozważyć starego psa do adopcji? Na przykład w sytuacji, gdy:

  • nie zależy ci na psie bardzo aktywnym, a do tego chcesz adoptować psa, którego zachowanie i charakter są dobrze znane;
  • decyzja o adopcji wynika z empatii – chcesz pomóc psu, który nie ma szansy na nowy dom.

Adopcja psa w podeszłym wieku – co musisz wiedzieć?

Stare psy do adopcji mają podobne potrzeby jak młodsze zwierzęta, należy jednak przeanalizować kilka kwestii.

Zalety adopcji starszego psa

Plusem jest to, że zarówno suczka, jak i pies są już zwykle wykastrowane albo wysterylizowane – odpada kastracja w przyszłości. Co więcej, starsze psy do adopcji są zwykle dobrze znane opiekunom w schronisku. Wiadomo, czy są przyjazne, nerwowe, grzeczne albo wesołe, czy lubią kontakt z człowiekiem, czy też są nieśmiałe. W ten sposób możesz łatwiej wybrać czworonoga zgodnego ze swoimi potrzebami i doświadczeniem. Dodatkową zaletą jest to, że nawet średniej wielkości zwierzak nie ma tyle siły, aby pociągnąć opiekuna na spacerze, co zwiększa komfort chodzenia na spacery i ich bezpieczeństwo.

Na to musisz zwrócić uwagę

Starszy pies też musi rozładować nadmiar energii, zwłaszcza gdy jest to pies w typie aktywnej rasy. Taki czworonożny towarzysz zwykle lubi towarzystwo człowieka i szybko się może do niego przyzwyczaić. Nie nadaje się więc do domu, gdzie będzie długo zostawał sam. Jednocześnie u psów lękliwych zbudowanie zaufania może być nieco trudniejsze. Dodatkowo niektóre stare psy do adopcji nie chodzą na smyczy, bo nikt ich tego nie nauczył. Jeśli pies jest kontaktowy i spokojny, możesz nauczyć go komend i sztuczek, ale postępy bywają wolniejsze niż w przypadku młodszych psów.

Stare psy do adopcji a kwestie zdrowotne

Zastanów się, czy stać cię na przygarnięcie staruszka. Choć adopcja sama w sobie jest bezpłatna, musisz pamiętać, że stare psy do adopcji często mają problemy zdrowotne. Oznacza to regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, a niekiedy leczenie przewlekłe czy nawet zabiegi. Wszystkie te rzeczy wiążą się z rosnącymi kosztami utrzymania.

Warto też dodać, że adopcja starszego psa bywa dużym obciążeniem emocjonalnym. Możesz zyskiwać nowego przyjaciela, który jednego dnia jest pogodny, przytula się i biega po domu, a drugiego poważnie zachoruje i odejdzie. Z tego powodu zastanów się, czy sprostasz codziennej opiece i pielęgnacji chorego psa na starość, a także, czy uda ci się poradzić sobie z bólem po jego odejściu. Jednocześnie pamiętaj, że dajesz mu dom w jesieni życia, co jest nie do przecenienia.

Jak przygotować się na starszego psa?

Stary pies do adopcji ma specjalne potrzeby. Upewnij się, że przygotujesz odpowiednio dla niego dom:

  • zainwestuj w miękkie, ortopedyczne posłanie bez wysokiego progu;
  • jeśli pies może wchodzić na kanapę, ustaw przy niej schodki;
  • umów wizytę w gabinecie weterynaryjnym w celu wykonania niezbędnych badań;
  • wybierz miękką i lekkostrawną karmę, którą pies łatwo zje;
  • weź na początek kilka dni urlopu, aby sprawdzić, czy pies umie zachować czystość i by towarzyszyć mu w aklimatyzacji.

Stare psy do adopcji często mają mniej szczęścia niż młodsze zwierzęta. Zainteresowanie nimi jest znikome, dlatego zwykle umierają zapomniane w schroniskach. Jeśli masz miejsce i siły, aby sprostać ich adopcji, zdecyduj się na nią!

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.