Angielski springer spaniel to rasa, która bardzo często jest wybierana przez rodziny z dziećmi. Wynika to z wyjątkowego charakteru tego psa. Chociaż stworzony w celach polowania na drobną zwierzynę, ma wiele cech, które sprawiają, że jest doskonałym psem towarzyszącym. Łagodny i wesoły charakter czynią z niego odpowiedniego towarzysza dziecięcych zabaw. Springer spaniel angielski nie jest głośny, a odpowiednio ułożony nie przejawia żadnych oznak agresji. 

English springer spaniel – wygląd 

Springer spaniel to średniej wielkości pies, który charakteryzuje się mocną i muskularną budową ciała. Występuje w kolorach czarno-białym lub brunatno-białym ze znaczeniami. Okrywa włosowa przylega do ciała, a gruby podszerstek chroni psa przed niekorzystnymi skutkami pogody. Charakterystyczne są także – tak typowe dla spanieli – duże, zwisające uszy. 

Angielski springer spaniel – charakter 

Charakter tej rasy sprawia, że english spaniel jest psem wprost wymarzonym dla rodzin z dziećmi. Psy te mają bowiem bardzo dużo energii do zabawy, a jednocześnie są niezwykle łagodne i delikatne. Uwielbiają pieszczoty i czas spędzony z opiekunem. Pozbawione agresji i umiarkowanie głośne zdecydowanie nie nadają się na psy stróżujące. 

Wyhodowane w celach myśliwskich psy rasy springer spaniel zachowały ogromną pasję do węszenia i aportowania. Są zawsze gotowe do zabawy i bardzo energiczne w kontaktach z ludźmi. Aktywność na świeżym powietrzu jest niezwykle ważna dla ich prawidłowego rozwoju, koniecznością są więc długie spacery z elementami tropienia oraz zabawy węchowe. 

springer spaniel angielski charakter

English springer spaniel – zdrowie

Nie warto obawiać się o zdrowie psów tej rasy, ponieważ spaniele angielskie należą do wyjątkowo długowiecznych zwierząt, które rzadko chorują. Średnia długość ich życia wynosi około 13-14 lat. Czy jednak oznacza to całkowitą wolność od chorób? 

Zobacz też:
Zapalenie spojówek u psa – jak je leczyć? Sprawdź objawy i przyczyny tej choroby

Różnego rodzaju problemy zdrowotne natury genetycznej są eliminowane przez dobrego hodowcę już na etapie rozrodu. Schorzenia typowe dla tej rasy to między innymi problemy z oczami, które nieleczone mogą prowadzić nawet do utraty wzroku. Angielski springer spaniel może także cierpieć na metaboliczne zaburzenie trawienia cukrów, zwane fukozydozą. Warto jednak zaznaczyć, że u szczeniąt kupionych w dobrych hodowlach problemy te nie występują praktycznie nigdy. 

Psy rasy springer spaniel angielski można uznać za bardzo zdrowe. Poddawane właściwej polityce hodowlanej i odpowiedniej pielęgnacji mają szansę spędzić u twojego boku nawet kilkanaście lat.

English spaniel – pielęgnacja

Psy rasy spaniel springer to zwierzęta o miękkim włosie i podszerstku średniej długości. Wymagają one określonych zabiegów kosmetycznych – szczotkowania, a także regularnego strzyżenia. 

Chociaż włos psów tej rasy nie ma tendencji do splątywania się, przynajmniej raz w tygodniu należy angielskiego spaniela dokładnie wyczesać. Pozbywasz się w ten sposób martwego włosa i rozczesujesz problematyczne partie sierści: na łapach, uszach i pod pachami. Hodowcy zalecają odwiedzanie groomera przynajmniej raz na półtora miesiąca w celu ostrzeżenia sierści. 

Bardzo istotnym elementem dbania o psa rasy english spaniel jest dokładna pielęgnacja uszu. Długie ucho, pokryte równie długim włosem, utrudnia dobrą wentylację i dopływ powietrza. Właśnie dlatego włosy na tej części ciała należy regularnie strzyc. Bardzo ważne jest także zachowanie odpowiedniej flory bakteryjnej. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć wacikiem zewnętrzną stronę ucha. Wewnątrz znajduje się naturalna fizjologiczna wydzielina, której nie należy usuwać. Dopóki nie zauważysz niepokojących objawów, takich jak zmiana koloru wydzieliny czy jej nadmiar, należy po prostu zaakceptować jej istnienie. 

Angielski springer spaniel – hodowla

W przypadku rasy springer spaniel szczenięta, które są zgodne z wzorcem i zdrowe, powinny pochodzić ze sprawdzonej hodowli. Zadbaj więc o to, aby hodowla, którą bierzesz pod uwagę, była zrzeszona pod auspicjami Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Organizacja ta jest członkiem jedynej instytucji, która dopuszcza międzynarodowy przepływ rodowodów, czyli FCI. Jak ognia unikaj powstających jak grzyby po deszczu innych związków – ich istnienie ma bowiem na celu jedynie obejście Ustawy o Ochronie Zwierząt i legalizację tak zwanych pseudohodowli. 

Zobacz też:
Zapalenie pęcherza u psa – czy jest groźne? Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć zapalenie pęcherza u psa

Springer spaniel angielski – cena

Wiesz już, że szczeniąt spaniela angielskiego należy szukać wyłącznie w dobrych hodowlach zrzeszonych w ZKwP. Ile kosztuje piesek z dobrym rodowodem? Decydując się na szczeniaka rasy springer spaniel angielski, musisz nastawić się na wydatek od czterech do nawet sześciu tysięcy złotych. 

English spaniel – historia rasy

Spaniele są jednymi z najstarszych psów myśliwskich, których ślady odnaleźć można w źródłach historycznych sięgających wczesnego średniowiecza. Dopiero w XIX wieku rozpoczęto pierwsze podziały tej kategorii na cocer spaniele i springer spaniele, w zależności od funkcji pełnionej na polowaniu. Kennel Club oficjalnie uznał je za dwie odrębne rasy na początku XX wieku. W Polsce springer spaniel pojawił się w latach 60. 

Angielski springer spaniel – dla kogo? 

Psy rasy english spaniel doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi, które jednak wiodą stosunkowo aktywny tryb życia. Zwierzęta te potrzebują dużo ruchu, zabawy i pracy z opiekunem. Nie nadają się natomiast na psy stróżujące. Ze względu na silny instynkt łowiecki podczas szkolenia warto zwrócić uwagę na naukę przywołania. 

English springer spaniel – ciekawostki

  • springer spaniel to najwyższy ze wszystkich brytyjskich spanieli
  • oprócz polowań wykorzystywany jest także w policji lub straży granicznej
  • można uprawiać z nim psie sporty – zarówno agility, jak i frisbee

Angielski springer spaniel to pies posłuszny, delikatny i bardzo przywiązany do właściciela. Świetnie sprawdza się jako towarzysz rodziny, bywa jednak wykorzystywany w pracy w służbach. Tak jak każdy pies wymaga szkolenia i dobrego ułożenia, jest jednak chętny do pracy i stosunkowo uległy.

Bibliografia:
1) Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012