Twój pies coraz mniej chętnie wychodzi na spacery? Jego ruchy stały się nagle ociężałe i powolne? Być może obserwujesz właśnie rozwój spondylozy u psa. Sprawdź, czym jest to schorzenie, kiedy udać się do lekarza weterynarii i jak pomóc pupilowi.

Czym jest spondyloza u psa?

Czym właściwie jest spondyloza u psa? Pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się poważna choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Jest ona nieuleczalna i w konsekwencji prowadzi czasem nawet do paraliżu. Można jednak (a nawet powinno się!) leczyć spondylozę! Odpowiednio dobrane leki w połączeniu z fizjoterapią minimalizują odczuwany ból i sprawiają, że pies na dłużej zachowuje sprawność.

spondyloza u psa

Czym skutkuje ta choroba?

Spondyloza jest chorobą o podłożu genetycznym. Jej objawem jest tworzenie się kostnych zwyrodnień w odcinku piersiowo-lędźwiowym lub lędźwiowo-krzyżowym oraz szyjnym psiego kręgosłupa. Początkowo przypominają one niewielkie wypustki. Z czasem jednak rozrastają się i powodują zupełne unieruchomienie kolejnych kręgów. Powiększone wypustki uciskają również nerwy, a to wywołuje silny ból. Pies ma coraz większe problemy z poruszaniem się, a w końcu może nastąpić nawet kompletny paraliż kończyn.

Brak objawów spondylozy

Choć spondyloza u psa może okazać się chorobą niezwykle poważną, warto pamiętać, że u wielu psiaków latami nie daje ona żadnych objawów. Ucisk na nerwy jest tak niewielki, że praktycznie nie wywołuje podrażnień, a pies nie odczuwa bólu. Bardzo często w takich sytuacjach o chorobie opiekun psiaka dowiaduje się przypadkowo, podczas wykonywania rutynowych badań.

Spondyloza u psa – objawy

Rozpoznanie spondylozy we wczesnym etapie jest bardzo trudne. Zwykle nie daje ona wówczas żadnych objawów. Jeśli jednak zauważysz, że twój pupil zaczyna unikać spacerów, a rano trudno mu się podnieść, bacznie go obserwuj! Inne niepokojące symptomy to:

  • apatia;
  • brak apetytu;
  • problemy z wypróżnianiem się;
  • niedowład łap (na zaawansowanym etapie choroby);
  • kulawizna;
  • sztywnienie okolicy zadu i sztywny chód;
  • przewrażliwiona (bardzo czuła nawet na lekki dotyk) okolica zadu.

Jak zdiagnozować spondylozę u psa?

Warto wiedzieć, że żaden z wymienionych objawów klinicznych nie jest symptomem wyróżniającym. Wszystkie mogą równie dobrze oznaczać wiele innych schorzeń (np. choroby zapalne, zakaźne czy osobnicze wady rozwojowe). Aby zyskać pewność, że to właśnie spondyloza u psa jest przyczyną jego problemów i móc rozpocząć leczenie objawowe, konieczne będzie wykonanie badania RTG. Weterynarz wspomoże się również wywiadem, aby móc wykluczyć zapalenie kręgosłupa albo złamanie którejś z kości. Warto przy tym pamiętać, że spondyloza dotyka głównie psów starszych, więc wiek będzie jednym z czynników, które specjalista weźmie pod uwagę.

spondyloza u psa

Kiedy twój pupil jest najbardziej narażony na zachorowanie?

Zwyrodnienie kręgosłupa może pojawić się i rozwijać u każdego starszego czworonoga. Zwykle pierwsze objawy zaczynają być zauważalne po ukończeniu przez pupila 6-7 lat. Niemniej przedstawiciele olbrzymich i dużych ras są bardziej genetycznie narażeni na zachorowania. Szczególnie dotyczy to owczarków niemieckich (40% wszystkich zachorowań), bokserów (20% zachorowań) i labradorów (spondyloza dotyka ok. 3% z nich).

Które rasy nie są narażone na spondylozę?

Jeśli jednak twój pies należy do przedstawicieli ras chondrodystroficznych, ryzyko zachorowania na spondylozę jest u niego bardzo niewielkie. Cechami charakterystycznymi psów chondrodystroficznych są krótkie kości biodrowe i łapy. Należą do nich np. jamniki, spaniele, buldogi francuskie, basset houndy czy pudle. Wszystkie te rasy również narażone są na choroby kręgosłupa (zwłaszcza krążków międzykręgowych), ale nie spondylozę.

Sposoby leczenia psiego kręgosłupa dotkniętego chorobą

Czy spondylozę u psa można skutecznie wyleczyć? Niestety, nie, ale można jednak minimalizować jej objawy. To sposób, by pies na dłużej zachował, choć częściową sprawność, a niedowład kończyn czy zaniki mięśniowe pojawiły się jak najpóźniej. Leczenie znacznie poprawi też komfort życia twojego pupila. Na czym polega? Przede wszystkim stosuje się leki, które uśmierzają ból. Należą do nich:

  • sterydowe leki przeciwzapalne;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • leki przeciwbólowe.

Leczenie polega także na podawaniu psu suplementów diety bogatych w chondroitynę oraz kwas hialuronowy, które również przyczyniają się do ograniczenia bólu okolicy kręgosłupa.

spondyloza u psa

Ćwiczenia i rehabilitacja metodą walki ze spondylozą

Weterynarze zalecają też, aby leczenie psów ze spondylozą połączyć z kontrolowanym wysiłkiem fizycznym pupila. Spacery i inne aktywności należy planować tak, aby nie dochodziło do przeciążeń mięśni. Ważne jest także utrzymywanie prawidłowej masy ciała psiaka. Zaawansowana spondyloza u psa leczona jest również poprzez fizjoterapię. Ćwiczenia dobierane są adekwatnie do wieku, kondycji i możliwości ruchowych czworonoga. Większość psów dzięki ich regularnemu wykonywaniu unika całkowitego zesztywnienia kręgosłupa.

Zwyrodnienia kostne i choroby kręgosłupa mogą znacząco utrudniać psu funkcjonowanie. Czasem możliwe jest w ich przypadku zastosowanie laseroterapii lub leczenia operacyjnego. W przypadku innych schorzeń, jak spondyloza, możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Ono jednak także może przynieść bardzo dobre efekty. Jeśli więc dojdzie do zdiagnozowania u twojego pupila którejś z tego typu chorób, nie bój się. Nie zawsze rokowania będą bardzo złe. Podawaj leki, ćwicz z pupilem i rób wszystko, aby nie obniżać jakości życia psa. Z chorobą może on wciąż funkcjonować całkiem normalnie!

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.