Kanarek domowy to niedużej wielkości ptak, znany przede wszystkim ze swojego wspaniałego śpiewu. Trzeba przyznać, że kanarki to bardzo wesołe i piękne stworzenia, ale ich talent muzyczny przykuwa uwagę najbardziej. Zwłaszcza, że ten przyjemny świergot potrafi poprawić humor każdemu, niezależnie od tego, jak bardzo zły lub zmęczony się czuje. Co jednak zrobić, gdy ptak zamilknie? Czy śpiew kanarka zależy tylko od niego, czy może coś powstrzymuje go przed wydobywaniem z siebie dźwięków? Czy zdolności wokalne przejawiają tylko samce? Dowiedz się więcej o kanarkach śpiewających i przekonaj się, jak je oswoić. Czytaj czas tekst!

O czym świadczy śpiew kanarka?

Na pewno wiesz, że kanarki śpiewają. Właśnie dlatego są popularne, a ich hodowla jest powszechna. Czy jednak wiesz, skąd bierze się śpiew kanarka? Umiejętności wokalne ptaka wynikają z poziomu jego hormonów. Ten, który ma najwięcej testosteronu, zaśpiewa zawsze najpiękniej i najgłośniej. Zagłusza konkurencję i dzięki temu zdobywa zaś serce samicy. Sam talent zwierzaki te rozwijają, wdając się w bitwy na głosy. W ten sposób ostrzegają swoich rywali, że nie poddadzą się bez walki w bitwie o samicę, a przy okazji stają się lepszymi śpiewakami.

Śpiew kanarków w domu i nauka ptasich sierot

Śpiew kanarków przechodzi z pokolenia na pokolenie, a konkretniej – z samca na samca. W przypadku ptasiej sieroty, która została wychowany bez ojca, zachodzi prawdopodobieństwo, że samiec nie będzie potrafił śpiewać. Czy da się temu zaradzić? Możesz włączyć mu filmiki, w których usłyszy świergot innych ptaków. W ten sposób twój kanarek domowy zapozna się z melodią i będzie w stanie ją powtórzyć. Musisz być jednak cierpliwy, bo kanarek musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do śpiewania. Sprawdź, dlaczego czasem ptaki milkną.

Niemy kanarka śpiew, czyli dlaczego ptak milczy?

Jeżeli twój kanarek do tej pory śpiewał i nagle zamilkł, prawdopodobnie szukasz informacji o powodach jego zachowania. W większości przypadków jesteś w stanie mu pomóc i zachęcić go do tego, aby „dał koncert”. Kanarki śpiewające czasami milkną, ale to nie zawsze powód do zamartwiania się. Czasem jednak zaistnieją okoliczności i czynniki, przez które śpiew kanarka nie jest możliwy. Są to przede wszystkim:

  • stres;
  • strach;
  • wymiana piórek;
  • wiek;
  • choroba;
  • zła dieta;
  • nieodpowiednia klatka.

Opiszemy je szerzej w dalszej części tekstu.

Śpiew kanarka wstrzymany przez stres

śpiew kanarka wstrzymany przez stres

Jeżeli właśnie wróciłeś ze sklepu i śpiew kanarka, wcześniej słyszany w całym pomieszczeniu, nagle ucichł, to prawdopodobnie twój pupil się zestresował. Powody mogą być różne, np. zmiana otoczenia, podróż autem lub autobusem, a także nowe głosy. Jedyne, co możesz zrobić w takiej sytuacji, to dać mu czas. Musi się oswoić ze swoim nowym domem i właścicielem. Zapewnij mu przede wszystkim spokój, ciszę i dobrą opiekę. Gdy tylko zwierzak poczuje się pewnie, bezpiecznie i komfortowo pod względem fizycznym i psychicznym, na pewno usłyszysz śpiew kanarka w całym swoim mieszkaniu lub domu.

Śpiew kanarka wstrzymany przez strach, czyli czego boją się kanarki śpiewające

Zdarza się, że wieloletni właściciele kanarka nagle zauważają, że w domu jest za cicho. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić w takiej sytuacji jest sprawdzenie, czy kanarek się czegoś nie boi. Najczęściej w takiej sytuacji okazuje się, że ptak dostrzegł kota, wokół zrobiło się zbyt hałaśliwie. Kanarki nie lubią również, gdy ktoś zbyt mocno je zaczepia. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej ukryć kota, jeśli to on jest przyczyną. W drugim przypadku wyjaśnij dzieciom, gościom czy rodzinie, że kanarek to nie zabawka i przenieś go w ciche miejsce, aby się uspokoił.

Śpiew kanarka samca wstrzymany przez wymianę piórek

Kanarek samiec może śpiewać przez cały rok, popisując się swoimi trelami i wielkim talentem muzycznym. Pamiętaj jednak, że jest taki czas, kiedy naturalnie milknie i śpiew kanarka nie jest możliwy. Okres ten nosi nazwę tzw. pierzenia i występuje regularnie, dwa razy w roku (wiosną i na jesieni). Kanarek w tym czasie przenosi całą swoją uwagę i siłę na wymienianie piórek. Wówczas ptak nie ma ochoty popisywać się swoim głosem i czuje się zwyczajnie zmęczony. Ta przerwa w śpiewaniu nie trwa jednak dłużej niż 4 miesiące w ciągu całego roku. Aby skrócić ten okres, zadbaj o prawidłową jego dietę i włączaj muzykę – śpiew kanarka.

Kanarek samiec – śpiew kanarka a wiek

Kanarek samiec – śpiew kanarka a wiek

Jeżeli kanarek samiec wciąż milczy, powodem może być także jego wiek. Kanarek śpiewa bowiem wtedy, gdy jest młody, a jego testosteron jest w normie. W przypadku tego ptaka, podobnie zresztą jak w przypadku człowieka, poziom hormonów maleje wraz z upływem lat. Kanarek staje się milczący i osowiały. Jeżeli więc ptak milczy, być może przeszedł już na zasłużoną „emeryturę” i zakończył swoje „koncertowanie”. To normalne i nic na to nie poradzisz, choćbyś chciał.

Śpiew kanarka wstrzymany przez chorobę

Kanarki bardzo rzadko chorują. Czasem jednak mają problemy ze zdrowiem, co odbija się też na ich zachowaniu. Milczenie może być w tym przypadku oznaką infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub wirusowej. W takiej sytuacji należy skonsultować się z weterynarzem, który wystawi trafną diagnozę i rozpocznie leczenie. Śpiew kanarka lub jego brak jest więc nieraz świadectwem jego zdrowia.

Śpiew kanarka wstrzymany przez złą dietę

Zdarza się, że kanarek milknie, ponieważ jest niewłaściwie karmiony. Dieta ma ogromny wpływ na jego samopoczucie i chęć do śpiewania. Właśnie dlatego kanarka nie wolno przekarmiać, zwłaszcza tłustym ziarnem. Ptak ma nadwagę? Prawdopodobnie czuje się ociężały i leniwy. Śpiew kanarka mogą wstrzymać także głód i jedzenie słabej jakości. W takiej sytuacji zwierzak nie śpiewa, ponieważ jest za chudy i zwyczajnie nie ma siły wydobywać z siebie żadnych dźwięków. Oznacza to, że zmiana diety czasami może pomóc. Pamiętaj o tym, zanim skontaktujesz się z weterynarzem.

Śpiew kanarka wstrzymany przez złą dietę

Śpiew kanarka wstrzymany przez nieodpowiednią klatkę

Jak oswoić kanarka? To proste:

  • opiekuj się nim;
  • zmieniaj mu wodę i dosypuj jedzenie;
  • zadbaj o to, aby miał piasek dla kanarków.

Zanim jednak kupisz zwierzaka i zaczniesz o niego właściwie dbać, kup klatkę, dzięki której będzie mógł rozwinąć skrzydła. Czasami właśnie miejsce, gdzie kanarek na co dzień przebywa, jest powodem jego milczenia. Wymiana klatki na większą może przywrócić mu ochotę do wokalnych popisów. Wypróbuj tę metodę, a możliwe, że śpiew kanarka znów zagości w twoim domu. Czasami właśnie tak banalne rzeczy mogą sprawić, że twój pupil znowu stanie się szczęśliwy i chętny do śpiewania.

Śpiew kanarka samicy – czy śpiewa tylko samiec?

Często pojawia się pytanie, czy śpiewać potrafi jedynie kanarek. Samica, jak wspomnieliśmy, słucha jego popisów. Ale czy sama śpiewa? Ptakami śpiewającymi są wyłącznie samce kanarka. To one uchodzą za utalentowanych śpiewaków. Oczywiście, samica także może wydawać z siebie dźwięki, ale nie będzie to tak spektakularny występ, jakiego oczekujesz. W takim przypadku masz trzy wyjścia. Możesz zamienić samicę na samca, dokupić samca lub pogodzić się z ciszą w domu.
Kanarki są doskonałymi śpiewakami, ale niestety tylko spektakularne występy dają tylko samce. Masz ptaka, który dotychczas wzbudzał zachwyt swoim śpiewem, ale ucichł? Prawdopodobnie zwierzak jest zestresowany, czegoś się boi albo wymienia piórka. Śpiew kanarka ma ścisły związek z poziomem hormonów i rywalizacją o samicę. Jeśli więc ptak jest stary, a poziom jego testosteronu spada, to ta żywa istotka milknie. Nieraz przyczyną ptasiego milczenia okazuje się choroba, zła dieta lub za mała klatka. Pamiętaj, że te ostatnie przypadki zależą wyłącznie od ciebie. Warto zatem dbać o swojego pupila, aby zachwycał swoim śpiewem jak najdłużej.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)