Tradycje myśliwskie są bardzo dobrze zakorzenione w polskiej kulturze. Aż trzy z pięciu uznanych przez FCI polskich ras to właśnie psy myśliwskie. Wszystko wskazuje na to, że niedługo po kilku dekadach prac hodowlanych dołączy do nich czwarta – polski spaniel myśliwski. Co wyróżnia te piękne psy?

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 37 do 46 cm, psy od 41 do 50 cm;
masa ciała: od 12 do 26 kg
Szatasierść: średniej długości, nieco krótszy na głowie, prosty, miękki, tworzy frędzle i pióro; podszerstek miękki, krótki;
maść: przesiana czekoladowa lub czarna; rzadziej biała z brązowymi lub czarnymi łatami oraz dereszem
Długość życiaok. 13 lat
Charakterzdolny w pracy, temperamentny, pełen pasji łowieckiej, łagodny do człowieka

Polski spaniel myśliwski – wstępny wzorzec rasy

Obowiązujący jeszcze w styczniu 2022 roku wzorzec funkcjonuje jako tymczasowy. Spaniel polski jest już jednak uznany za rasę wyrównaną, więc można dokładnie opisać jego wygląd. Mamy do czynienia z psem średniej wielkości. Wysokość w kłębie waha się od 38 do 44 cm u suczek oraz od 43 do 48 cm u samców. Waga nie powinna przekraczać 26 kg. 

Spaniel polski – sierść i umaszczenie

Polski spaniel myśliwski ma włos średniej długości – prosty, dosyć miękki, odporny na trudne warunki atmosferyczne. Pod włosem okrywowym znajduje się podszerstek. Na brzuchu, nogach i ogonie tworzy się pióro. Sierść nie powinna mieć tendencji do skręcania się. 

Najczęściej spotykane są białe psy w czekoladowe łaty. Niekiedy zdarzają się osobniki z płowym podpalaniem.

Polski spaniel myśliwski – jaki ma charakter?

Spaniel polski jest psem inteligentnym i zrównoważonym. Lubi spędzać czas z człowiekiem i potrzebuje być częścią rodziny. Jak każdy pies myśliwski jest stworzony do pracy i bycia „pod komendą”. Oczywiście nie każdy pies tej rasy musi być oddanym myśliwym. Każdy jednak potrzebuje szkolenia, regularnych ćwiczeń i zadań do wykonania. 

W stosunku do obcych polski spaniel myśliwski może zachowywać rezerwę, jednak z reguły jest nastawiony bardzo przyjaźnie. Raczej nie sprawdzi się w roli stróża. 

Szkolenie i socjalizację warto zacząć jak najwcześniej. Najważniejsze jest nauczanie spaniela, aby nie reagował od razu na bodziec, tylko czekał na polecenie ze strony przewodnika. To kluczowe zarówno dla osobników, które polują, jak i dla tych, które żyją z człowiekiem w domu.

Spaniel polski – zdrowie i długość życia myśliwego

Tak jak wszystkie psy pracujące, polski spaniel myśliwski jest odporny na trudne warunki atmosferyczne, zdrowy i wolny od poważnych schorzeń genetycznych. Słabym punktem tego zwierzaka są uszy, o które trzeba regularnie dbać. Średnia długość życia spaniela polskiego wynosi około 13 lat. 

Polski spaniel myśliwski – hodowla i cena

Od 2017 roku każda hodowla spaniela polskiego myśliwskiego może być rejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Na stronie ZKwP znajdziesz więc dane i adresy tych miejsc, które są obecnie aktywne. Rasa nie należy do bardzo popularnych, jednak znalezienie szczeniaka nie powinno stanowić dużego problemu.

Ceny za psy tej rasy są mocno zróżnicowane. Zazwyczaj oscylują jednak w granicach 2000–3000 zł. 

Spaniel myśliwski – historia rasy

Obecność spanieli myśliwskich na polskich ziemiach ma bardzo długą tradycję. Przodkiem dzisiejszych spanieli polskich jest springer spaniel angielski. Psy tej rasy sprowadzono w latach trzydziestych XX wieku do majątku księżnej Izabeli Radziwiłłówny. 

Po II wojnie światowej szlacheckie dwory opustoszały, jednak psy w typie spanieli były dalej hodowane. Dzięki długotrwałej pracy hodowlanej dr. inż. Andrzeja Krzywickiego hodowla użytkowych spanieli polskich nabrała tempa. 

Krzywicki do swoich prac wykorzystywał psy w typie spaniela, żyjące od przedwojnia na tle dawnych Kresów Wschodnich. Za matronkę współczesnych polskich spanieli myśliwskich uznaje się suczkę Pestkę, która była przekazała swojemu potomstwu wybitne cechy użytkowe. Ich dalsze wzmacnianie doprowadziło do ujednolicenia rasy. Do dzisiaj za najbardziej dominujący uznaje się taki kolor, jaki miała Pestka – brązowy z białym przesianiem. 

Polski spaniel myśliwski – dla kogo jest ten pies?

Spaniel polski jest przede wszystkim psem użytkowym i myśliwskim. Ze względu na przyjazne usposobienie bywa jednak wybierany także w celach wyłącznie towarzyskich. 

Na szczeniaka tej rasy powinna zdecydować się osoba, która specyfikę pracy z psem myśliwskim. To bardzo aktywne zwierzęta, które potrzebują spacerów z eksploracją otoczenia oraz zadań do wykonania. Zdecydowanie nie nadają się dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub całe dnie spędzają w biurze. 

Czy spaniel polski może mieszkać w bloku? Teoretycznie jest to możliwe, jednak tylko wtedy, kiedy zwierzak będzie miał możliwość odbywania codziennych spacerów. Zdecydowanie lepiej niż w mieście będzie jednak czuł się w okolicy lasów i pól. 

Przyszłość spaniela polskiego

Najpewniej w najbliższych latach spaniele polskie staną się rasą pełnoprawnie uznawaną przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Oznacza to, że z sześciu naszych rodzimych ras aż cztery miejsca będą zarezerwowane dla psów myśliwskich. Przedstawiciele polskich spanieli myśliwskich mają dużą szansę rozsławić rodzimą kynologię na całym świecie.

Bibliografia

Wstępny wzorzec polskiego spaniela myśliwskiego 2016 r., https://www.zkwp.pl/wzorce/1002_PL.pdf, data publikacji obowiązującego standardu: 01.12. 2016.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.