Spacer z psem to ważny element budowania więzi między zwierzęciem a właścicielem. Poza tym ogromną przyjemność sprawia psiakowi swobodna eksploracja terenu. Czy według przepisów prawa pies może biegać bez smyczy? Co spacer daje psu? Odpowiadamy na te pytania i przedstawiamy pomysły na najciekawsze zabawy podczas wspólnego spaceru.

Idealny spacer z psem – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że spacer z czworonogiem nie musi być ekstremalnie długi. Dla małych psów, które nie są przyzwyczajone do takiej aktywności, taki spacer może być wręcz męczący. Nie ograniczaj codziennych spacerów jedynie do załatwienia potrzeb fizjologicznych psa. Twój pupil potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i nowych bodźców. Spacery pozwolą psiakowi spożytkować energię i dają możliwość trenowania nowych sztuczek.

Ważne jest, aby zapewnić psu dostęp do wody podczas takiego wyjścia. Bawiąc się z psem, pamiętaj o tym, żeby schować telefon i inne przedmioty, które cię rozpraszają. To czas dla ciebie i twojego ulubieńca!

Pierwszy spacer z psem. Spacery ze szczeniakiem

Kiedy w domu pojawia się nowy pies, a zwłaszcza szczeniak, naturalne jest, że chcemy od razu wyjść z nim na spacer i pokazać mu okolicę. Spacer zapewni mu właściwą socjalizację i zaspokoi jedną z podstawowych potrzeb psa, jaką jest potrzeba ruchu. Z drugiej strony warto pamiętać, że lekarze weterynarii sugerują, aby pierwszy spacer z psem odbył się po tym, jak pupil otrzyma już wszystkie niezbędne szczepienia. Jeśli masz ogródek przy domu, to możesz wychodzić do niego ze swoim pupilem, dzięki czemu nauczysz swojego psa czystości w domu i oswoisz go ze światem zewnętrznym.

Szkolenie młodego psa warto rozpocząć od nauki chodzenia przy nodze. Podczas spaceru ze szczeniakiem trzeba być szczególnie ostrożnym, bo interesuje go wszystko, co go otacza i łatwo może wpakować się w tarapaty.

Jak urozmaicić czas spaceru ze zwierzakiem?

Ciekawy spacer dla psa, to taki, który dostarcza mu interesujących bodźców. Z tego powodu warto zorganizować wycieczkę do innego miasta, innej dzielnicy lub do parku, aby pies mógł poznać nowe trasy spacerowe. Obserwuj psa podczas spaceru. Dzięki temu będziesz w stanie określić, ile ruchu potrzebuje i jakie zabawy na spacerze najbardziej lubi. Na ogrodzonym terenie warto pozwolić psu biegać bez smyczy. Żeby spacer był ciekawszy, możesz urozmaicić go zabawami. Przeczytaj, jakie zabawy najbardziej lubią psy.

Bezpieczne zabawy z psem – eksploracja, węszenie i tropienie

Psy uwielbiają węszyć, więc na pewno chętnie będą brać udział we wszelkich zabawach węchowych, a także ucieszą się, gdy będą mogły poznawać nowe tereny. Podczas wędrówek nie przestają obwąchiwać terenu, co daje im możliwość zebrania informacji z otoczenia. W spokojnym i ustronnym miejscu można się pobawić z psem w tropienie. Trening możesz zacząć z jedną z lokalnych grup mantrailingu.

Frisbee dla psa

Psy bardzo lubią aportować, bo podczas tej zabawy mogą wykorzystywać swoje naturalne instynkty do pogoni i chwytania łupu. Można wykorzystać do tego frisbee dla psów. Jak nauczyć psiaka tej zabawy? Najpierw pokaż mu dysk. Pozwól pupilowi go obwąchać, a potem niech chwilę go poszarpie. Kiedy już się oswoi z tą nową zabawką, rzuć ją tak, aby toczyła się po ziemi w linii prostej. Pies powinien wtedy pogonić za toczącym się frisbee. Gdy ci je przyniesie, nie wyrywaj mu od razu zabawki, ale chwilę się z nim poszarp i pochwal go słowami „dobry pies”. Utrwal taką zabawę psu.

Potem można już przejść do rzutów. Najpierw właściciel powinien nauczyć się kontrolować lot frisbee. Na początek niech to będą krótkie rzuty, aby pies nauczył się łapać dysk. Taka zabawa to doskonały sposób, żeby utrzymać zwierzę w dobrej kondycji fizycznej.

Dogtrekking i jogging z psem – przyjemne z pożytecznym

Jeśli masz czworonoga i chcesz zadbać o swoje zdrowie i kondycję, to idealnym rozwiązaniem jest dla ciebie bieganie z psem. Psy z natury uwielbiają biegać i przychodzi im to bez większych trudności, ale dystanse należy zwiększać stopniowo. Bieganie z psem pomaga pozbyć się stresu, zrzucić zbędne kilogramy i poprawia działanie układu oddechowego.

W ostatnim czasie popularną formą rozrywki stał się dogtrekking, czyli spacer z psem przypiętym do właściciela za pomocą specjalnej linki amortyzującej. Organizowane są nawet zawody w dogtrekkingu na trasach od 10 do 50 kilometrów. Oczywiście nie każdy pies nadaje się do takiej aktywności, jednak większość uwielbia takie długie wędrówki.

Psie parki – zadbaj o kontakt psa z innymi przedstawicielami swojego gatunku

Psie parki są doskonałym miejscem do tego, aby pies mógł się swobodnie bawić bez smyczy, o ile jest dobrze zsocjalizowany. Poza tym zapewniają czworonogom nawiązywanie nowych, psich znajomości. Wybiegi są ogrodzone, więc właściciel nie musi się martwić o bezpieczeństwo psa, gdy ten biega. Jako właściciel psa musisz jednak cały czas go mieć na oku i pilnować, żeby nie przejawiał agresywnego zachowania w stosunku do innych zwierzaków, zwłaszcza tych, które są od niego mniejsze. Pamiętaj, że wybieg nie zastąpi innych form spaceru z psem.

Szarpak pozwoli rozładować nadmiar energii

Zabawką, którą można zabrać na spacer z psem, jest szarpak. Może być wykonany z różnych materiałów, oczywiście bezpiecznych dla psa. Jest przeznaczony do wspólnej zabawy i wykorzystuje naturalne instynkty psa. Zabawa z szarpakiem uczy psa skupienia się na jednej rzeczy. Ważne jest, aby określić wcześniej reguły gry. Jeśli pozwolisz psu czasem wyrwać ci zabawkę, to możesz przez to podnieść jego samoocenę. I na odwrót – jeśli to ty często wygrywasz w zabawie z psem, to utemperujesz tym jego charakter. Pamiętaj, żeby szarpak dobrać do rozmiarów pyszczka psa i koniecznie nauczyć psa komendy na puszczanie szarpaka.

Ulubione zabawki psów, czyli piłki

Chyba najbardziej wszechstronnymi zabawkami są piłki. Mogą się toczyć, odbijać, można nimi rzucać i je łapać. Lepiej, aby nie była to zwykła piłka tenisowa czy plastikowa, ale taka, która jest wykonana z przyjaznych dla psa materiałów. Niektóre piłki wspierają nawet czyszczenie zębów i masują dziąsła. Bardzo ważne jest, aby piłka była odpowiednich rozmiarów. Psy z dużym pyskiem mogą połknąć małą piłkę, a małe psy mogą mieć problem z tym, żeby schwytać zbyt dużą piłkę. Bierz też pod uwagę, że nie zawsze zabawa piłką jest dobrym rozwiązaniem. Może wzbudzać w psu frustrację i powodować problemy z zachowaniem.

Przeciąganie liny

Przeciąganie liny z psem to gra bardzo podobna do zabawy z szarpakiem. Świetnie nadają się do tego sznury powiązane w węzły. Może to być świetny przerywnik spaceru z psem. Im bardziej ty się zaangażujesz w tę zabawę, tym większą frajdę sprawisz psiakowi. Pamiętaj jednak, że twój pies powinien umieć oddawać zabawkę na komendę.

Wybierz doskonały moment na spacerowanie z psem

Częstotliwość i długość spacerów z psem trzeba dostosować do jego wieku, kondycji i temperamentu. Szczeniaki mają mniejsze pęcherze i częściej potrzebują się wypróżniać, za to szybciej się męczą podczas spaceru, podobnie jak starsze psy. Dorosłe psy potrzebują 2–3 spacerów dziennie. Dobrze jest wyprowadzać psa o stałych porach. Latem staraj się spacerować z psem wczesnym rankiem lub wieczorem, aby uniknąć upałów. Niektórzy lubią wyprowadzać psa na dłuższy spacer rano, bo wtedy pupil jest spokojniejszy w ciągu dnia. Oczywiście to właściciel decyduje, kiedy wyjść z domu, ale warto też uwzględnić prośby psiaka, gdy ma on szczególną ochotę na spacer.

Czy można spuszczać psa ze smyczy?

Trzeba mieć świadomość, że niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze. O tym, czy spacer z psem może odbywać się bez smyczy i kagańca, decydują przepisy miejscowe. Co więcej, spacerowanie z psem w ten sposób jest dopuszczalne w tylko wtedy, gdy właściciel ma nad nim pełną kontrolę. Można więc dać mu większą swobodę, jeśli psiak reaguje na komendy.

Według prawa puszczanie luzem psa w lesie podlega karze grzywny lub nagany. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wykonuje czynności związane z polowaniem.

Co jeszcze mówią przepisy prawa dotyczące psów?

W Polsce przepisy prawa regulują nie tylko kwestie spacerów z psami. Każdy pies musi być oznakowany tak, aby była możliwa jego identyfikacja.

Na obszarach konkretnych miast, gmin czy powiatów tworzone są przepisy prawa lokalnego, które każdy właściciel czworonoga powinien znać.

Podsumowując, spacer z psem to idealna okazja, żeby nauczyć go nowych sztuczek, nawiązać więź i zapewnić potrzebną dawkę ruchu. Pies z pewnością ci się odwdzięczy za poświęcony mu czas swoją lojalną przyjaźnią!

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.