Wiele kotów, gdy poznało uroki spacerów, potrafi przynosić smycz i szelki w pyszczku, aby oznajmić opiekunowi, że mają ochotę się przejść. Dziś kot na smyczy jest widokiem zupełnie normalnym. Wystarczy nauczyć kota chodzenia w szelkach, a następnie wybrać spokojny teren, po którym przechadzka dostarczy kotu miłych wrażeń, a nie stresu. Sprawdź, jak to zrobić.

Szelki i smycz dla kota – jak je wybrać?

Nawet jeśli nie zamierzasz wychodzić z ulubieńcem na spacery, pamiętaj, że szelki mogą być niezbędne podczas wyjazdów czy nawet krótkiego transportu kota do lecznicy. Wiele transporterów dla kotów, zwłaszcza tych w formie toreb na ramię, ma wewnątrz karabińczyk do przypięcia szelek. Z tego powodu szelki i smycz dla kota powinien posiadać każdy opiekun mruczka. 

kot na smyczy

Postój w trakcie dłuższego wyjazdu warto wykorzystać na rozprostowanie kocich łapek. Wtedy wystarczy przyczepić do szelek smycz dla kota. Z takim zabezpieczeniem mruczek będzie bezpieczny nawet na obcym terenie. Ponadto w sklepach zoologicznych dostępne są również specjalne szelki samochodowe z pasem bezpieczeństwa. Wpina się je w zatrzask na tylnym siedzeniu, jak standardowe pasy.

Szelki czy obroża dla kota?

Pamiętaj, aby nie przypinać smyczy do obroży. Szelki są bezpieczniejsze i dają ci większą kontrolę nad zwierzakiem, gdy ten się czegoś wystraszy i będzie chciał uciec. Kot ma zbyt delikatną szyję, aby móc komfortowo spacerować ze smyczą przypiętą do obroży. Obroża dla kota może spowodować nawet uszkodzenie kręgosłupa szyjnego. W szelkach część, do której można przypiąć smycz dla kota, jest na górnym pasku. To rozwiązanie bezpieczniejsze i wygodniejsze.

Szelki i smycz dla kota – wybór modelu

Wybierając szelki, zwróć uwagę na wielkość kota. Dla kociąt przeznaczone są specjalne, mniejsze modele o niewielkim obwodzie klatki piersiowej – najczęściej od 19 do 33 cm. Z kolei szelki dla kotów dorosłych powinny być regulowane. Te standardowe przeznaczone są dla zwierząt o obwodzie klatki piersiowej w granicach 42-46 cm. Istnieją również modele XXL dla dużych kotów, o obwodzie klatki piersiowej nawet do 57 cm.

Najczęściej spotykane modele szelek mają postać dwóch pasków szerokich na mniej więcej 1 cm i połączonych prostopadłym do nich paskiem na grzbiecie. Na nim znajduje się kółko, do którego przyczepisz smycz dla kota. Do wyboru są jednak także inne wersje, tzw. pełne szelki, wyglądające trochę jak ubranko, znakomicie dopasowujące się do ciała kota. Są one bezpieczniejsze od szelek standardowych – wyswobodzenie się z nich jest niełatwe, poza tym szelki te nie przesuwają się w trakcie spaceru.

Bez względu na to, czy wybierzesz szelki pełne, czy standardowe, zwróć uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Muszą pozwalać skórze oddychać, nie mogą jej uciskać. Bardzo delikatne dla kota są na przykład szelki welurowe. Modele z nylonu są natomiast bardzo wytrzymałe.

kot na smyczy

Smycz dla kota – o czym pamiętać?

Smycz dla kota dołączona do szelek ma zazwyczaj długość 120 cm. Jeśli planujesz wspólne spacery z kotem, pomyśl jednak o zakupie smyczy automatycznej, która ma długość od 3 do 5 m. Da ona kotu więcej swobody podczas eksploracji otoczenia, a tobie umożliwi kontrolę za pomocą guzika blokującego. W czasie spaceru nigdy nie puszczaj kota luzem! Owszem, może być on wzorowo nauczony przychodzenia na komendę i chodzenia blisko ciebie, ale jeśli coś go przestraszy czy zdenerwuje, nie będzie panował nad chęcią ucieczki.

Kot na spacerze – krok po kroku

Chodzenia na smyczy najłatwiej nauczyć kocięta, ale nawet w przypadku dorosłego kota nie generuje to zwykle problemów. 

Smycz dla kota – trening w domu

Na początek przyzwyczaj zwierzaka do samych szelek. Połóż je w domu, w miejscu, które chętnie odwiedza. Niech je powącha, oznaczy swoimi feromonami, przywyknie do ich widoku. Drugi etap to założenie szelek. Delikatnie załóż je kotu, najlepiej w porze jego aktywności lub blisko czasu karmienia. Po założeniu szelek podaj kotu smakołyk. Zdejmij szelki. Następnym razem możesz założyć je na nieco dłużej.

Gdy zwierzę przywyknie do szelek, przypnij do nich smycz dla kota – najpierw tę krótką. Zrób z pupilem w ten sposób obchód mieszkania. Równocześnie naucz kota reagować na imię bądź inną komendę przywołującą. Pamiętaj, że kota prowadzi się inaczej niż psa. Kot na spacerze nie będzie chodził przy nodze, tylko na luźnej smyczy. Gdy zwierzę zatrzymuje się, żeby coś powąchać, poczekaj na nie. Trenuj też komendy przywołujące.

Kot na spacerze po raz pierwszy

kot na smyczy

Pierwszy spacer poza domem powinien odbyć się w spokojnym miejscu, z dala od ruchu ulicznego. Nie powinno być to miejsce, gdzie przechadza się wielu ludzi, a tym bardziej – ludzi z psami. Jeśli masz taką możliwość, na początek zabieraj go do prywatnego ogrodu. Spacer nie powinien być długi. Na zakończenie podaj kotu smakołyk. Z czasem, jeśli kot polubi takie wypady, możecie spacerować dłużej.

Pupil na smyczy – wspólna aktywność

Wspólny spacer to znakomita forma spędzania z kotem wolnego czasu. Ale pamiętaj – gdy twój czworonóg polubi te eskapady, będzie się ich domagał! Nawet wówczas, gdy ty akurat nie będziesz miał ochoty wyjść. Smycz dla kota może stać się często używanym akcesorium, zwłaszcza w przypadku kotów, które przedtem żyły poza domem.

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)