Jeśli nasz pupil jest smutny, zadać należy sobie kilka pytań. Czy pies ma złe samopoczucie od dłuższego czasu? Czy stało się ostatnio coś, co mogłoby być przyczyną kiepskiego nastroju? Czy to możliwe, że twój pies ma zwyczajnie gorszy dzień? Przeczytaj, jakie są rodzaje pogorszonego nastroju u psów i jakie mogą być ich przyczyny.

Smutny pies – przyczyny apatii, osowiałości i depresji u psa

Analizując przyczyny psiego smutku, zawsze należy zastanowić się nad okolicznościami złego nastroju. Choć psy są z natury wesołe i pełne energii, nawet im może się przytrafić gorszy dzień. Zbyt długa rozłąka z ukochanym właścicielem, nieprzyjemna potyczka z kotem, deszczowa pogoda czy pusta miska – lista psich smutków może być naprawdę długa. Smutny pies nie zawsze jest powodem do niepokoju. Choć odpowiedzialny opiekun powinien zawsze zastanowić się, jakie są przyczyny pogorszonego nastroju, musimy również zaakceptować indywidualność zwierząt w odczuwaniu emocji. Najlepsze, co możemy zrobić, to go po prostu pocieszyć. Kilka minut zabawy, dłuższy spacer czy ulubiony smakołyk szybko wprawią naszego czworonożnego przyjaciela w lepszy nastrój.

Pamiętaj też, że to, co sprawia, że twój pies jest unikalny, to również jego charakter. Niektóre z piesków (chociażby emocjonalne posokowce) mają tendencje do tymczasowych melancholii. Brak energii, zmiany ciśnienia, kiepska pogoda – smutnemu psu trzeba po prostu czasem dać pospać.

Co zrobić, jeśli smutek utrzymuje się dłużej?

Jeśli stan smutku utrzymuje się dłużej, uznaje się, że pies cierpi na apatię lub osowiałość. Na czym polega stan apatii?

Apatia to stan zmniejszonej wrażliwości na bodźce emocjonalne i fizyczne. Nazwa bierze się od greckich słów apatheia (wrażliwość) i pathos (uczucie, doświadczenie). W terminologii często spotyka się określenie osowiałość. Apatii u psów towarzyszy obniżenie aktywności fizycznej, unikanie kontaktu z człowiekiem oraz niskie odczuwanie przyjemności. Osowiały czy smutny pies nie będzie miał ochoty na jedzenie ani zabawę. Apatia u psów może być symptomem rozwijającej się choroby, ale i zaburzenia behawioralnego takiego jak depresja. Kiedy powinien zaniepokoić cię stan twojego zwierzaka?

Czy apatia u psa to objaw choroby? Kiedy należy skonsultować się z lekarzem weterynarii?

Powodem do niepokoju jest przedłużający się stan apatii. Pierwszą z rzeczy, którą powinniśmy zrobić, jest wykluczyć nagłe pogorszenie się stanu zdrowia. Jeśli zdrowy pupil o radosnym charakterze staje się apatycznym, smutnym psem z dnia na dzień, prawie zawsze stoi za tym choroba. Koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, jeśli smutkowi towarzyszą objawy takie jak:

  • biegunka lub zatwardzenie;
  • brak apetytu;
  • wymioty;
  • problemy w oddawaniu moczu lub częstomocz;
  • opuchlizna brzucha;
  • zażółcenie skóry;
  • zmiana koloru białek oczu oraz śluzówki wokół pyska.

Warto również dokładnie sprawdzić skórę smutnego psa w poszukiwaniu zaczepionych kleszczy czy śladów po ukąszeniu. Jeśli podejrzewasz, że osowiałość psa może wynikać z zatrucia czy niedrożności narządów, najlepiej udaj się bezpośrednio do weterynarza.

Diagnostyka weterynaryjna

Weterynarz dokona dokładnych oględzin stanu psa i po zleceniu podstawowych badań podejmie decyzję na temat dalszego leczenia. Podstawową diagnostyką w kierunku wszelkich zaburzeń i zatruć jest szybkie wykonanie profilu krwi. W zależności od stanu psa weterynarz może przeprowadzić dodatkowe badania. W najlepszym z przypadków zwierzakowi wystarczy kilka dni odpoczynku i specjalnej lekkostrawnej diety. Nagłe zaburzenia nie powinny być jednak bagatelizowane. Obniżony nastrój psów może wynikać z nieprawidłowego działania narządów wewnętrznych. Apatia jest symptomem niemal każdej z psich chorób, sprawna diagnostyka może więc uratować życie zwierzęcia. Każde niepokojące zachowanie psa warto więc szybko konsultować z weterynarzem.

Depresja u psa

Depresja u psa to określenie nawracającego lub przedłużającego się złego samopoczucia psa. Smutek u psa może być więc symptomem niespełnienia pewnych potrzeb behawioralnych. Być może poświęcasz psu mniej uwagi niż dawniej lub w domu pojawił się inny zwierzak? Przyczyn psiej depresji może być naprawdę wiele. W ich wykluczeniu pomoże ci behawiorysta. Warto podkreślić, że pierwszym punktem diagnostyki osowiałego i smutnego psa zawsze powinna być konsultacja z weterynarzem. Wiele niepożądanych zachowań psa to emocjonalne reakcje na zmiany zachodzące w organizmie.

Jakie są podstawowe potrzeby behawioralne psa?

Do podstawowych potrzeb psów należą:

  • właściwe żywienie;
  • możliwość odpoczynku;
  • poczucie bezpieczeństwa;
  • aktywność fizyczna;
  • aktywność umysłowa;
  • pielęgnacja.

Wszystkie z nich muszą być spełnione, aby pies był szczęśliwy. Depresja u psa może być tym samym znakiem, że twój pies potrzebuje więcej zabawy, dłuższych spacerów czy lepszej jakości karmy.

Kiedy warto skonsultować się z behawiorystą?

Jeśli podstawowe potrzeby psa są spełnione, a weterynarz wykluczył choroby współistniejące, warto skonsultować się z behawiorystą. Pomoże on znaleźć przyczyny obniżonego nastroju u psa. Do najczęstszych przyczyn behawioralnych należą:

  • lęk separacyjny i tęsknota za właścicielem;
  • samotność i potrzeba kontaktu z innymi psami;
  • nagłe zmiany otoczenia, np. przeprowadzka;
  • nagłe zmiany w życiu psa, np. pojawienie się nowego członka rodziny;
  • nuda i mało aktywny tryb życia;
  • depresja lub problemy w życiu właściciela.

Przyczyny depresji u psów są często bezpośrednio związane z właścicielem. Mocno lojalne względem swojego opiekuna zwierzęta mogą nie radzić sobie emocjonalnie z jego utratą. Jeśli więc czeka nas nerwowy okres w pracy, warto znaleźć chwilkę na długi spacer, jako rozładowanie stresu zarówno dla siebie, jak i czworonoga. Psy, przywiązane do terenu, kiepsko reagują na przeprowadzki i zmiany miejsca zamieszkania. Zmartwionemu pupilowi najlepiej dać czas na adaptację do nowych warunków, jednocześnie jednak wspierając go miłością i uwagą.

Jak rozweselić smutnego czworonoga, czyli recepta na wszelkie psie smutki

Smutny pies potrzebuje przede wszystkim twojej uwagi. Pamiętaj, że to ty swojego pupila znasz najlepiej. Jeśli cokolwiek niepokoi cię w smutku twojego psa, prawdopodobnie warto skontaktować się z weterynarzem. W zwalczeniu psiej depresji konieczne jest otoczenie psa uwagą.

Jak podnieść poziom energii psa i przywrócić przyjacielowi chęci do życia?

  1. Zapewnij psu odpowiednią dietę, opartą o tłuszcze i białka mięsne. Pozyskiwane z jedzenia składniki są niezbędne do prawidłowego rozwoju psa.
  2. Daj psu czas na adaptację do nowej sytuacji i poradzenie sobie z emocjonalnym stanem. Szczególnie w przypadku krótkotrwałych melancholii nie ma lepszego leku niż drzemka na wygodnym posłaniu.
  3. Poświęć przyjacielowi wiele czasu i uwagi. Dobrze wiesz, że zrobiłby dla ciebie to samo! Pieszczoty i zabawy poprawią humor każdemu z psów, oraz będą dowodem tak ważnego wsparcia właściciela.

Smutny pies najczęściej nie jest w stanie poradzić sobie z nagłymi zmianami w swoim życiu lub niespełnionymi potrzebami behawioralnymi. Apatia może być też objawem choroby lub bólu. Warto zastanowić się, co mogło wywołać stan. Empatyczne zwierzęta są silnie nastrojone na stan właściciela. Jeśli więc czeka nas nerwowy okres w pracy, warto znaleźć chwilkę na długi spacer, jako rozładowanie stresu zarówno dla siebie, jak i czworonoga.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.