Miłość do zwierząt sprawia, że często przypisuje się im ludzkie cechy. Tymczasem tak złożone emocje, jak wstyd czy złośliwość są typowe dla człowieka i tylko dla niego. Oglądając filmiki w mediach społecznościowych, widzi się psiaki, które po powrocie opiekuna „wstydzą się” za pogryzienie mebli lub robią zabawne miny przy kontakcie z małym dzieckiem. W większości przypadków takie śmieszne psy są po prostu niezrozumiane. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Śmieszne psy, które się wstydzą – czy to naprawdę zabawne?

przestraszony pies

Na filmach, które stają się wiralem, widzi się śmieszne psy, których zachowanie zazwyczaj wywołuje uśmiech na twarzy. Mając podstawową wiedzę o psiej komunikacji i mowie ciała, można dostrzec, że w wielu przypadkach ogląda się zwierzęta, które czują się niekomfortowo lub po prostu się boją. Napięta postawa ciała psa w momencie, kiedy dotyka go małe dziecko, na pierwszy rzut oka może wydawać się zabawna. Zwierzak strzela oczami, napina szczękę i stara się zachować spokój. Tymczasem w istocie obserwujemy psa, który z całych sił stara się wytrzymać w sytuacji, która jest dla niego ewidentnie niekomfortowa.

Czy pies może się wstydzić?

przestraszony pies

Podobnie jest w przypadku filmików, na których opiekun wraca domu i widzi pogryzioną ścianę, rozsypane produkty spożywcze czy zjedzone posłanie. W całym bałaganie siedzi pies, który kuli się, macha ogonem i „przeprasza”. W istocie można zauważyć tutaj stres i strach zwierzęcia. Pies nie ma poczucia winy, obawia się jedynie złości opiekuna.

Śmieszne psy w internecie – oglądaj krytycznie

Nie każdy filmik z pieskiem, który na pierwszy rzut oka wygląda zabawnie, faktycznie powinien śmieszyć. W ostatnim czasie powstaje coraz więcej reakcji szkoleniowców i behawiorystów, którzy oglądają i na bieżąco komentują najbardziej wiralowe filmiki z psami. Warto obserwować ten trend, ponieważ świetnie popularyzuje on wiedzę o psiej komunikacji i mowie ciała.

przestraszony pies

Oczywiście nie wszystkie śmieszne psy w internecie powinny budzić podejrzliwość. Warto jednak podchodzić do najbardziej popularnych filmików z dosyć dużym dystansem. Obecnie wiedza na temat psiej komunikacji jest na wyciągnięcie ręki i warto z niej skorzystać.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.