Oglądanie odchodów psa to niezbyt przyjemna czynność. Większość opiekunów stara się jak najszybciej wyciągnąć z kieszeni worek i pozbyć się problemu w najbliższym koszu na śmieci.

Tymczasem dokładna obserwacja stolca twojego zwierzaka może powiedzieć bardzo wiele o stanie jego zdrowia. Śluz w kale, biegunka u psa, czy ślady krwi to symptomy, które powinny wzbudzić twoją czujność.

Obserwacja stolca psa – dlaczego jest taka ważna?

Prawidłowa kupa psa świadczy o zdrowej diecie i braku problemów z układem pokarmowym. Większość nieprawidłowości w wyglądzie i strukturze odchodów wynika z nieprawidłowej diety. Różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, alergie, czy zatrucia powodują zmiany w wyglądzie kału oraz jego konsystencji.

Czy pies jest odpowiednio karmiony?

Dodatkowo pokarm o niskiej strawności powoduje zwiększoną częstotliwość wypróżniania się. Psy karmione nieprawidłowo – na przykład karmą bogatą w zboża, a ubogą w mięso – robią większe, luźniejsze i gorzej pachnące kupy, które na dodatek pojawiają się dosyć często.

Regularna obserwacja odchodów pozwoli ci ocenić, czy sposób żywienia jest dla psa odpowiedni. Pozwoli również szybciej zauważyć niepokojące objawy i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak powinna wyglądać prawidłowa psia kupa?

Kształt i konsystencja psiego kału zależą od tego, jak długo zalega on w jelitach. Im dłużej, tym kupa będzie twardsza. Do porównania poszczególnych rodzajów kupy zazwyczaj używa się bristolskiej skali uformowania stolca. Za prawidłowy uważa się typ 4 i 5 według tej właśnie skali.

Prawidłowa będzie więc kupa miękka, gładka o podłużnym kształcie oraz taka, która ma wyraźne krawędzie. Ważne jest także, aby twój pies nie miał problemów z jej wydalaniem. Zbyt luźny lub zbyt suchy i twardy stolec wskazuje na problemy żywieniowe.

Śluz w kale psa – o czym może świadczyć?

Śluz w kale psa nie zawsze oznacza, że z jego układem pokarmowym dzieje się coś złego. Znajdują się tam bowiem błona śluzowa z naturalnymi gruczołami, które produkują śluzowatą substancję. Jeśli jest go niewiele, pojawia się rzadko i jest przezroczysty, to raczej nie masz powodów do obaw.

Żółty lub różowy śluz w kale

Zdecydowanie bardziej niepokojąca jest obecność gęstego żółtego lub różowego śluzu, który występuje w dużej ilości. To jedna z najczęściej pojawiających się anomalii w tym obszarze. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różne. Może być to:

  • zapalenie jelit;
  • pasożyty jelitowe;
  • problemy z trzustką;
  • infekcje bakteryjne;
  • zapalenie żołądka;
  • odwodnienie;
  • nadwrażliwość na jakiś składnik pokarmowy;
  • alergie;
  • niektóre nowotwory.

Badanie kału na obecność pasożytów

Jak widać, rozpiętość potencjalnych przyczyn jest tutaj bardzo szeroka. Jeżeli cokolwiek cię niepokoi zgłoś się do lekarza weterynarii i wykonaj profilaktyczne badanie laboratoryjne kału swojego pupila. Jest ono stosunkowo proste i tanie. Odchody z 3 dni zbiera się do kupionego w aptece jałowego słoiczka, a następnie oddaje do lecznicy weterynaryjnej lub bezpośrednio do laboratorium.

Zarobaczenie

Duża część potencjalnych problemów z układem pokarmowym (nawet tak poważna jak krew w kale) może być spowodowana zarobaczeniem. Profilaktyczne regularne odrobaczanie jest ważne, jednak nie zawsze działa na wszystkie gatunki pasożytów.

Pierwotniaki

Biegunka, luźny stolec, a nawet śluz w kale psa mogą być spowodowane przez pierwotniaki, takie jak:

  • giardie (Giardia intestinalus);
  • rzęsistki (Tritrichomonas foetus);
  • nicienie (Trichuris vulpis).

Śluz w odchodach psa a inne nieprawidłowości

Oprócz śluzu w kale psa warto omówić także inne nieprawidłowości w obrębie jelit i układu wydalniczego:

  • biegunka – luźne, obfite i brzydko pachnące odchody czworonoga to zawsze powód do niepokoju. Nawet jeżeli sytuacja trwa już od dawna, warto zbadać kał i w razie braku nieprawidłowości skonsultować się z dietetykiem;
  • zatwardzenie – utrudnione wydalanie twardego i suchego stolca to powód do konsultacji z weterynarzem;
  • krew w kale – obecność świeżej krwi w odchodach może świadczy o krwawieniu w obrębie odbytu lub okrężnicy. Czarne smoliste stolce świadczą o krwawieniu w dalszych odcinkach układu pokarmowego, na przykład w jelicie grubym. W obydwu przypadkach wizyta u weterynarza jest konieczna;
  • widoczne pasożyty – większości pasożytów nie widać w stolcu psa, ponieważ mają formę mikroskopijnych pierwotniaków. Niektóre z nich takie jak tasiemce, czy nicienie są jednak widoczne gołym okiem. W takich wypadkach najlepiej zbadać kał psa i podać odpowiedni środek na odrobaczenie.

Przewlekła biegunka u psa – gdzie szukać pomocy?

Niestety, wiele osób ciągle uważa, że wymioty i przewlekłe biegunki to u zwierząt stan naturalny, a ich psy „po prostu tak mają”. Tymczasem przewód pokarmowy psa bywa naprawdę delikatny, a biegunka zawsze świadczy o tym, że w organizmie zwierzęcia dzieje się coś niedobrego.

Jeżeli u swojego psa obserwujesz niepokojący wygląd stolca, a przez jakiś czas nic się nie zmienia to najwyższy czas, żeby skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Wizyta u weterynarza

Pierwszym krokiem zawsze powinna być wizyta u weterynarza, który wykona badania diagnostyczne. Konieczne będzie zbadanie kału na obecność pasożytów i ogólne badanie biochemiczne krwi. Jeżeli potencjalna choroba zostanie wykluczona, w następnej kolejności trzeba będzie przyjrzeć się diecie psa.

Rozważ zmianę diety swojego pupila

Najczęstszą przyczyną śluzu w kale psa oraz innych anomalii stolca są błędy żywieniowe. W Polsce psy często żywione są gotowanym mięsem z dodatkiem ryżu lub karmą opartą na zbożu. To niestety dieta niedoborowa o niewielkiej strawności.

Warto rozważyć jej zmianę w kierunku wysokomięsnej karmy mokrej lub suchej albo żywienia niekomercyjnego, na przykład diety BARF.

Podsumowanie

Śluz w kale psa nie w każdym przypadku powinien budzić niepokój. Jeżeli jednak jego obecność często się powtarza, a sam śluz jest żółty albo różowy, to jasny sygnał, żeby szybko udać się ze zwierzakiem na badania. Biegunki, luźne stolce, śluz, czy krew w kale psa to nieswoiste objawy, które mogą świadczyć o bardzo wielu problemach – od błędów żywieniowych po nowotwory.

Ważne jest to, aby przy sprzątaniu po psie dokładnie obserwować jego odchody i zwracać uwagę na wszelkie odstępstwa od normy.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.