Skręt żołądka u psa to dolegliwość, która może dotknąć każdego pupila bez względu na rasę, wiek i wielkość. Czasem łatwo przeoczyć jego pierwsze objawy, a warto pamiętać, że jest to przypadłość bardzo niebezpieczna. Sprawdź, jak ją leczyć i jej zapobiegać.

Skręt żołądka u psa – co się wtedy dzieje?

Dolegliwość rozpoczyna się od rozszerzenia żołądka. Organ wypełniony i rozdęty przez gazy, płyny oraz treść pokarmową uciska duże naczynia krwionośne, prowadząc do spadku ciśnienia krwi. Zaburza tym samym jej przepływ do narządów wewnętrznych, często zatrzymując dopływ krwi do żołądka i śledziony, którą czasem może poważnie uszkodzić. Sam żołądek również jest narażony na uszkodzenie tkanek i martwicę.

Zaburzenia krążenia w niektórych przypadkach prowadzą również do arytmii lub wstrząsu hipowolemicznego. Psy, które doświadczają rozszerzenia żołądka, mogą mieć też problemy z oddychaniem, ponieważ obrzęk ogranicza ruchy klatki piersiowej.

Rozszerzenie żołądka może, ale nie musi prowadzić do skrętu tego organu wokół własnej osi. Mowa o sytuacji, w której przez rozszerzające się więzadła narząd zaczyna się obracać i zmieniać swoje pierwotne ułożenie, co jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ narusza sąsiadujące organy, prowadząc do ich uszkodzenia.

Przyczyny skrętu żołądka u psa

Dokładny powód wystąpienia skrętu żołądka jest nadal nieznany. Istnieje jednak wiele czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania zwierzęcia. Obejmują one:

  • połykanie kości, które mogą blokować wydalanie pokarmu, płynów i gazów z żołądka;
  • niedrożność spowodowana ciałem obcym (np. połykanie zabawek, dużych kawałków pokarmu);
  • spożywanie jednego obfitego posiłku dziennie;
  • łapczywe jedzenie;
  • przyjmowanie zbyt dużej ilości pokarmu i płynów w krótkim czasie;
  • energiczne ćwiczenia po jedzeniu;
  • predyspozycje genetyczne.

Lekarze weterynarii prowadzą badania dotyczące tego, co dzieje się w żołądkach psów, u których rozwija się to schorzenie, aby lepiej bezpośrednie przyczyny występowania tego niebezpiecznego stanu. Nadal nie są one do końca poznane.

Skręt żołądka u psa – objawy

Jak rozpoznać, że twój pies cierpi na rozszerzenie i skręt żołądka? To niebezpieczne schorzenie często bardzo łatwo przeoczyć i zlekceważyć, ponieważ przypadłość nie charakteryzuje się na pierwszy rzut oka niczym wyjątkowym. Charakterystyczne mogą być następujące objawy:

  • apatia;
  • niepokój, trudności ze znalezieniem sobie miejsca;
  • ślinienie się;
  • utrata apetytu;
  • odruch wymiotny bez wymiotów (ewentualnie samą pianą);
  • psu często się odbija;
  • dyszenie;
  • dziwne odgłosy z jelit;
  • błony śluzowe zwierzęcia są blade.

Nie jest jednak tak, że powyższe zachowania i sytuacje występują w określonej kolejności czy częstotliwości i bezpośrednio nie muszą wcale wskazywać na rozszerzenie żołądka. Wiele z objawów może być pomylona z reakcją na stres czworonoga. Łatwo więc zignorować oznaki problemu.

O wiele bardziej na to niebezpieczne schorzenie wskazują późniejsze symptomy, takie jak:

  • twardość i bolesność brzucha
  • powiększanie się jamy brzusznej w dość krótkim czasie
  • trudności z chodzeniem
  • brak możliwości wygodnego położenia się.

Może też wystąpić przyspieszony albo nieregularny rytm serca.

Leczenie skrętu żołądka u psa: jak wygląda pomoc lekarza weterynarii?

Jeśli rozpoznałeś objawy skrętu żołądka u psa, należy szybko udać się do weterynarza. Lekarz po krótkim badaniu wstępnym wykona zdjęcie RTG, by zobaczyć, jak bardzo organ jest rozdęty i czy doszło do jego skręcenia. Samo rozszerzenie nie jest tak niebezpieczne jak skręt żołądka u psa. W przypadku rozdętego żołądka należy pozbyć się nadmiaru gazu za pomocą sondy i leków działających na jelita u psa.

Jeżeli jednak weterynarz rozpozna skręt żołądka u psa, konieczna jest operacja chirurgiczna i hospitalizacja zwierzęcia. Podczas zabiegu lekarz wprowadza sondę w celu odbarczenia żołądka, usuwa zawartość organu i umieszcza go w jego prawidłowym miejscu. Operację kończy zazwyczaj gastropeksja, czyli przyszycie żołądka do ściany jamy brzusznej. Dzięki temu ryzyko skrętu żołądka u psa zostaje niemal całkowicie wyeliminowane, ale nie ma skutecznego sposobu na całkowite zapobiegnięcie schorzenia w przyszłości. Koszt operacji to mniej więcej kilka tysięcy złotych. Oprócz samego zabiegu w tę kwotę wliczone są kolejne wizyty i dalsze leczenie farmakologiczne psa.

Jeśli zauważysz pierwsze niepokojące objawy rozszerzenia żołądka, nie zwlekaj. Nieleczony skręt żołądka u psa prowadzi do śmierci. Do weterynarza należy udać się najpóźniej 4 godziny od zaobserwowania symptomów, a leczenie operacyjne powinno odbyć się przed upływem 5 godzin od wystąpienia objawów. W ciągu kolejnych godzin od wystąpienia ostrego rozszerzenia i skrętu żołądka mogą zacząć pojawiać się groźne powikłania, takie jak martwica żołądka, a rokowania mogą nie być pocieszające.

Ryzyko wystąpienia skrętu żołądka u psa: jakie rasy są narażone na rozszerzenie i skręt żołądka?

Rozszerzenie żołądka u psa oraz jego skręt to przypadłość dotycząca każdego psa i pojawiająca się bez względu na rasę, wielkość, płeć czy wiek psa. Prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu żołądka u psa jest jednak większe u niektórych ras.

Szczególną ostrożnością powinni wykazać się właściciele psów dużych, z głęboką klatką piersiową. Ale schorzenie dotyka również zwierząt o wąskim tułowiu. W grupie ryzyka znajdują się więc psy takich ras jak:

Chociaż najbardziej narażone są rasy psów dużych, problem może wystąpić także u małych pupili, ale dzieje się to bardzo rzadko.

Rozszerzenie i skręt żołądka: jak zapobiegać schorzeniu?

Istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie rozszerzenia i skrętu żołądka. Ważny jest sposób karmienia psa i podawania posiłku. Psom szczególnie narażonym na tego typu dolegliwość zaleca się podawanie od dwóch do trzech mniejszych posiłków dziennie, zamiast jednego dużego. Nie należy łączyć karmy suchej z mokrą, ponieważ psie żołądki mają problemy z trawieniem pokarmu o zróżnicowanej obróbce.

Natomiast aby zapobiec nadprodukcji gazów, nie powinno się podawać warzyw i owoców tuż przed lub po posiłku. Psy łakomczuchy powinny być wyposażone w miski spowalniające spożywanie karmy, tace na przysmaki, kongi lub kule-smakule. Te sposoby karmienia utrudniają zwierzęciu szybkie połykanie karmy, a więc zmniejszają łykane powietrze. Nie tylko chronią przed skrętem żołądka, ale też przed zwykłym zadławieniem i utknięciem ciała obcego w przełyku.

Nie oznacza to jednak, że tradycyjna miska ma odejść w odstawkę. Powinna stanowić jeden ze sposobów karmienia. Wysiłek bezpośrednio po jedzeniu znacznie zwiększa ryzyko skrętu żołądka, dlatego najlepiej jest zaplanować spacer, zabawę lub trening psa najwcześniej po około godzinie od zjedzenia posiłku. Warto zachęcić zwierzaka do odpoczynku, a dopiero później aktywnie spędzać z nim czas.

Rozszerzenie i skręt żołądka najczęściej dotyczy dużych psów, ale to przypadłość, która nie wybiera i może dotknąć w zasadzie każdego czworonożnego przyjaciela. Z tego powodu należy zawsze bacznie obserwować swoje zwierzę. Jeśli zauważysz pierwsze objawy rozszerzenia żołądka, jak najszybciej udaj się do kliniki weterynaryjnej i poproś o natychmiastową pomoc specjalisty.

Chociaż nie ma skutecznego sposobu na całkowite wyeliminowanie tego niebezpiecznego schorzenia, pamiętaj, by dbać o brzuch psa, odpowiednio dawkując i podając karmę oraz pamiętając o unikaniu intensywnego wysiłku tuż po posiłku. Skręt żołądka u psa w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci pupila, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i natychmiast reagować, kiedy mamy podejrzenia, że do niego doszło. Na szczęście nie zawsze kończy się na operacji, więc lepiej działać bezzwłocznie.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.