Skakuna możesz spotkać w naturalnym środowisku. Jest jednak tak niewielki, że prawdopodobnie nawet go nie zauważysz. Ma doskonałą pamięć i świetnie orientuje się w swoim otoczeniu. To zręczny drapieżnik, który prowadzi dzienny tryb życia. Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć? Jaki jest skakun arlekinowy? Sprawdź!

Pająk skakun – jak wygląda?

skakun jak wygląda

Skakun arlekinowy to mały pająk. Samice są nieco większe od samców, ale nawet one nie osiągają długości jednego centymetra. Ciało tego pająka jest zwarte, a czarno-białe kolory układają się bardzo charakterystyczny wzór. Para dużych oczu sąsiaduje z licznymi, mniejszymi gałkami ocznymi. Pająk ma standardowo sześć par odnóży, z czego cztery służą mu do poruszania się.

Terrarium dla skakuna

Pająk skakun jest maleńki, dlatego nie potrzebuje dużego terrarium. Świetnie sprawdzi się niewielki pojemnik, na przykład słoik z zakrętką. Pamiętaj tylko, że muszą być wykonane w nim liczne i bardzo małe otwory wentylacyjne. Rozmiary tego pajęczaka są naprawdę niewielkie, dlatego musisz się upewnić, że nie będzie miał szansy na ucieczkę. 

Malutkie terrarium dla skakuna warto wypełnić włóknem kokosowym lub torfem, który będzie regulował wilgotność w środku. Skakun arlekinowy to polski gatunek, dlatego temperatura w jego mieszkaniu powinna wynosić od 20°C do 25°C. Dla ozdoby możesz umieścić w pojemniku kamyczki czy patyki. 

Żywienie skakuna – co jedzą małe pająki?

skakun żywienie

Niech cię nie zwiedzie uroczy wygląd skakuna arlekinowego. W rzeczywistości to zręczny i bardzo skuteczny myśliwi. Skakun – pająk drapieżny – żywi się wyłącznie owadami. W naturze spożywa:

  • niewielkie żuki;
  • ćmy;
  • muszki;
  • sporadycznie – inne pająki

W warunkach domowych możesz karmić go muszkami owocówkami. Latem warto odławiać owady, które wpadną do domu przez okno. Z pewnością będą ciekawym urozmaiceniem diety twojego skakuna. 

Skakun arlekinowy – skuteczny łowca

skakun skuteczny łowca

Skakuny mają doskonały wzrok, są szybkie i bardzo inteligentne. Często polują na dużo większe od siebie owady, które są w stanie wypatrzeć z odległości nawet 10 centymetrów. Zaczajają się na swoją ofiarę, a kiedy są już blisko, wykonują skok w jej kierunku. Badania nad skakunami dowiodły, że te małe pająki przez całe życie doskonalą strategię polowania i uczą się na własnych błędach.

Skakun arlekinowy – podsumowanie

Hodowla skakuna arlekinowego może przynieść wiele satysfakcji. Ten mały pająk jest nie tylko uroczy, ale także wyjątkowo inteligentny i bystry. Ma doskonałą pamięć i skutecznie poluje. W niewoli żyje około 2 lat, przy czym samice są bardziej długowieczne od samców. 

Pająka tego gatunku możesz kupić lub odłowić z naturalnego środowiska. Rozejrzyj się dobrze. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz skakuna arlekinowego na własnym podwórku.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.