👉 Rozmiarwysokość: 23–27 cm; waga: 4,5–9 kg
⭐ Umaszczeniedopuszczalne wszystkie kolory
🐶 Charakterniezależny, towarzyski, wesoły; toleruje inne zwierzęta domowe i dzieci; lubi spacery i zabawy ruchowe
❤️ Długość życia10–16 lat

Shih tzu od kilku lat pojawiają się na szczycie listy najczęściej wybieranych przez Polaków ras psów. Nic dziwnego – są nie tylko małe, lecz także zdrowe, długowieczne i dosyć inteligentne. Dowiedz się o nich więcej.

Spis treści pokaż

Ich pielęgnacja wymaga systematyczności, jednak nie jest szczególnie trudna. Z takim pieskiem poradzi sobie nawet osoba, która wcześniej nie miała czworonożnego towarzysza. Podstawową trudnością jest niewątpliwie znajomość prawidłowej nazwy tej rasy, bo jest również wyszukiwana jako: „shi tzu”, „shihu tzu”, czy po prostu „rasa psów shih tzu”. Poniżej znajdziesz wszystko, co chciałbyś wiedzieć o tej rasie. 

Kliknij!
Malamut giant

Shih tzu – waga i wygląd

Shih tzu należą do niewielkich ras psów. Samce osiągają wielkość między 22 a 27 cm, samice zaś – zaledwie 20–25 cm. Ich waga waha się od 4 do 8 kg. Jak widać, są nieduże. Jednak chociaż sprawiają wrażenie kruchych i delikatnych, to są krzepkie i dość dobrze umięśnione, szczególnie w obrębie kończyn. 

Jak wygląda ta rasa?

shih tzu-wyglad

Ich głowy są okrągłe, a szczęki szerokie. Czasami nawet pieski te mają lekki przodozgryz albo zgryz cęgowy. Shih tzu mają okrągłe, duże oczy o ciemnej barwie, chociaż u psów o umaszczeniu wątrobianym lub z wątrobianymi znaczeniami zdarzają się oczy jaśniejsze. Ich nosy przeważnie są czarne. Tu też są wyjątki – shih tzu wątrobiane będą miały już jaśniejsze nosy, zwykle o ciemnowątrobianej barwie. Mają zwisające i duże uszy, a ich ogon jest osadzony wysoko i bogato owłosiony.

Włos okrywowy tej rasy jest długi i gęsty. Mimo to sierść nie powinna przeszkadzać im w poruszaniu się ani widzeniu. Dopuszczalne są wszystkie barwy sierści – pożądane u łaciatych shih tzu są biała końcówka ogona oraz biała strzałka na głowie. 

Shih tzu – usposobienie

Shih tzu należą do psów o zrównoważonej i niekonfliktowej naturze. Chociaż to zwierzęta dość niezależne, które nie potrzebują bezustannej obecności człowieka w swoim otoczeniu, nie oznacza to, że nie przywiązują się do opiekuna. Wręcz przeciwnie. Rasa ta należy do oddanych i wiernych zwierząt, które będą chciały spędzać czas z ukochanym człowiekiem. Mogą potrzebować czasem momentów samotności, ale nie stronią od przytulania, głaskania czy zabaw i treningów. Ich oddanie człowiekowi sprawia, że nie mają skłonności do ucieczek i na spacerach pozostają spokojne (choć nie zawsze są posłuszne). 

Spokój i urok, czyli główne cechy tej rasy

Shih tzu zjednują sobie otoczenie swoim naturalnym urokiem oraz przyciągają innych spokojnym i jednocześnie przesympatycznym charakterem. Dobrze dogadują się zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami. Praktycznie nie mają one instynktu łowieckiego. Mimo że są bardzo odważne, to ich naturalne zaufanie do ludzi sprawia, że nie nadają się do stróżowania. 

shih tzu-usposobienie

Shih tzu, czyli pieski pełne energii

Shih tzu chętnie uczestniczą w zabawach i różnorodnych aktywnościach fizycznych. Harce są dla nich sposobem na rozładowanie nagromadzonej energii oraz na nawiązanie więzi z opiekunem. Są psami inteligentnymi, które przy odpowiednim treningu szybko uczą się nowych komend. Jednocześnie jednak musisz mieć na uwadze, że potrzeba w stosunku do nich dużej dozy cierpliwości. Z natury są bowiem niezależne i nie zawsze chcą podporządkowywać się „rozkazom”. 

Jak utrzymać pieska w dobrej formie?

Treningi są niezwykle ważne, jeśli chodzi o te zwierzęta. Potrafią one dostosować się niemal do każdych warunków mieszkalnych, przez co niektórzy traktują je jak typowe „kanapowce” i zaniedbują ich potrzebę aktywności fizycznej. To z kolei może prowadzić do nadmiernego ich tycia – psy tej rasy należą do łakomczuchów i przez brak ruchu mogą zanadto przybrać na wadze. Ważne jest zatem racjonalne żywienie oraz regularne zabawy i treningi, aby były zdrowe i szczęśliwe. 

Kliknij!
Jak wygląda jamnik miniaturowy? Sprawdź, jak zająć się jamnikiem miniaturką

Shih tzu – choroby

Shih tzu z dobrych hodowli należą do psów odpornych i większość chorób jest im niestraszna. Chorują stosunkowo rzadko, jednak rasa wykazuje oczywiście skłonność do pewnych zaburzeń. Są to:

  • choroby oczu;
  • choroby zębów;
  • zwężenia nozdrzy i alergie;
  • zwyrodnienia stawów

Choroby oczu i ich profilaktyka

shin tzu choroby oczu i ich profilaktyka

Do najczęstszych schorzeń, jakie się im przytrafiają, należą choroby oczu. Zdarza się, że kanaliki łzowe ulegają zwężeniu, a to powoduje nadmierne łzawienie z oczu. Ponadto ich oczy, przez swój rozmiar, nieraz mogą ulegać mechanicznym urazom. Opiekunowie psów chcą chronić ich oczy przed podrażnieniami i czasami związują im włosy gumką na czubku głowy. Warto także regularnie kontrolować i przemywać okolice oczu, aby usunąć zanieczyszczenia.

Jak dbać o ich zęby, nerki i kręgosłup?

Bardzo często cierpią również na choroby zębów, dlatego opiekunowie powinni zwracać na nie szczególną uwagę. Regularne usuwanie kamienia może pomóc w zapobieganiu psuciu się oraz wypadaniu zębów. Oprócz tego psom nierzadko zdarzają się zaburzenia pracy nerek, dlatego zaleca się ich opiekunom, aby systematycznie zabierali swoje pupile na badania weterynaryjne. Dzięki temu można wcześnie wykryć ewentualne choroby. Schorzenia, na które opiekunowie tej rasy powinni także zwracać uwagę, to zwężenie nozdrzy oraz alergie. Ponadto, pieski do ok. 6–7 miesiąca życia nie powinny same korzystać ze schodów, może to bowiem zanadto obciążać ich kręgosłup oraz prowadzić do zwyrodnień stawów. 

Mimo niektórych chorób, na które opiekunowie tych psiaków powinni oczywiście zwracać uwagę, są to zwierzęta wyjątkowo zdrowe. Dowód? Żyją one wyjątkowo długo – od 10 do nawet 20 lat!

Pies shih tzu – pielęgnacja

Sierść shih tzu jest długa i bardzo gęsta. Z tego względu wymagają one starannej pielęgnacji. Włosy należy rozczesywać codziennie, przy użyciu specjalnego grzebienia lub szczotki z metalowymi zębami. Musisz zwracać szczególną uwagę na tworzące się w sierści kołtuny, szczególnie w okresie linienia. Takie zjawisko występuje u szczeniaków, około ósmego miesiąca. Wówczas ich sierść zmienia się ze szczenięcej na dorosłą. Niektórzy, chcąc ułatwić proces rozczesywania, spryskują włosy psów mieszanką delikatnej odżywki i wody. 

Jak dbać o jego sierść?

shih tzu-pielegnacja

Kosmetyki stosowane do czyszczenia sierści shih tzu powinny charakteryzować się wysoką jakością i być przystosowane do pielęgnacji psów. Ludzkie kosmetyki mogą bowiem podrażniać skórę zwierząt. Bardzo istotnym czynnikiem pielęgnacji ich sierści jest także regulowanie jej długości. Włosy należy przycinać w okolicy łap oraz pod ogonem. Niektórzy decydują się również na delikatne strzyżenie grzywki, aby nie przysłaniała psom pola widzenia. Jeżeli zwierzę nie bierze udziału w wystawach, można udać się do groomera i poddać psa radykalnemu strzyżeniu. Wówczas odpadają częste kąpiele zwierzaka – myjemy go tylko w razie potrzeby. 

Kliknij!
Lapinporokoira

Oczy shih tzu są nierzadko narażone na różnego rodzaju schorzenia. Dość powszechne jest u nich zwężenie kanalików łzowych. Psie oczy nadmiernie łzawią, a to prowadzi do powstawania brunatnych zacieków. Regularna kontrola oczu psów, połączona z przemywaniem ich okolic pomoże w zachowaniu czystości i przyczyni się do zwiększenia ich komfortu. 

Dieta shih tzu, czyli podstawa ich dobrej kondycji

Żywienie shih tzu stanowi bardzo ważny element właściwej opieki. Są łakome i niestety wykazują skłonność do tycia. Porcje jedzenia powinny być odpowiednio dopasowane, podawane o regularnych porach (szczeniaki powinny jeść 3–4 razy dziennie, dorosłe osobniki zaś 1–2). W przypadku, kiedy zwierzę otrzymuje dodatkowe smaczki np. podczas zabawy lub treningu, powinno się doliczyć je do codziennego bilansu kalorycznego. Do jedzenia można podawać gotowe karmy renomowanej firmy lub zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków – wówczas należy pamiętać o uzupełnianiu jedzenia specjalnymi preparatami z witaminami. 

Shih tzu a skrajne temperatury

Shih tzu należą do psów, które wyjątkowo kiepsko znoszą upały. W przypadku wysokich temperatur należy podawać im dużo wody i zapewnić odpowiednio zacienione miejsce. Warto również ograniczać dłuższe spacery. Dzięki swojemu podszerstkowi dość dobrze radzą sobie za to podczas niskich temperatur. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku, kiedy twój pies jest krótko ostrzyżony, należy na czas spacerów zakładać mu ciepłe ubranko, aby nie narazić go na wyziębienie.

Rasa shih tzu – hodowla

Psy te niezwykle popularne w naszym kraju, tym samym nie jest trudno o znalezienie zarejestrowanej hodowli. Należy jednak wystrzegać się miejsc, co do których masz podejrzenia, że nie działają zgodnie z zasadami wytyczonymi przez Związek Kynologiczny. Możesz się zetknąć z ogłoszeniami o sprzedaży tzw. shih tzu miniaturki – jednak pamiętaj, że taka rasa nie istnieje, a każdy pies, który waży poniżej 4 kg, jest odstępstwem od wzorca. „Miniaturki” z reguły mają wiele wad genetycznych, które przyczyniają się do ich przedwczesnej śmierci. 

Shih tzu – cena

shih tzu-cena

Wszyscy, którzy chcą przygarnąć pod swój dach psa rasy shih tzu, powinni nastawić się na wydatek rzędu około 3 tys. zł. Ostateczna cena za psa będzie zależała jednak od wielu czynników, jak wiek i płeć zwierzaka oraz renoma hodowli. 

Pieski shih tzu – historia rasy

Nie jest do końca jasne, na kiedy można datować powstanie tej rasy. Najprawdopodobniej wywodzi się ona z XVII-wiecznych Chin, z okolic Tybetu. Mówi się, że cesarz z dynastii Qing po otrzymaniu piesków Lhasa apso w darze od Dalajlamy skrzyżował je z pekińczykami, dając początek rasie podobnej do shih tzu. Możliwe jednak, że są znacznie starsze. 

Największą popularność zyskały one dopiero w XIX wieku. Przyjmuje się, że profesjonalna hodowla tych zwierząt rozpoczęła się dopiero za czasów rządów cesarzowej Tzu Hsi. 

Kliknij!
Chihuahua

Dzieje rasy w XX wieku

W 1934 roku powołano Związek Hodowców Psów w Pekinie, a w 1938 r. ustalono oficjalny wzorzec rasy. Po dojściu komunistów do władzy pozbyto się większości psów zamieszkujących pałacowe pokoje. Większość Chińczyków nadal traktowała owe psy z uwielbieniem, jednak nie było już tak łatwo się na nie natknąć, jak niegdyś.

Mieszkańcy Chin przez długi czas nie pozwalali na wywożenie psów za granicę. Mimo to pierwsze pojawienie się shih tzu w Europie można datować już na lata 30 XX wieku. W 1935 roku założono w Anglii klub psów owej rasy. W Polsce pojawiły się zaś dopiero w latach 80. XX wieku. 

Shih tzu – dla kogo? 

Jak już wspomnieliśmy, zwierzęta te bardzo dobrze dogadują się niemal z każdym. Wyróżnia je nieodparty urok i pogoda ducha. Są ufne i garną się nawet do osób, których nie znają zbyt dobrze. Ich potencjalni opiekunowie powinni jednak nastawić się na to, że psy te nie zawsze są skłonne do przytulania i zabawy – nie odmawiają jej, kiedy same mają na nie ochotę, jednak nie należy ich do tego przymuszać. 

Idealny kompan dla dzieci i osób starszych

Nie okazują agresji, są sympatyczne i bezkonfliktowe. Dzięki temu psy stanowią idealnego kompana również dla starszych dzieci. Maluchy powinny przebywać w towarzystwie tej rasy wyłącznie pod opieką dorosłych, bowiem mogą tym niewielkim pieskom nieopatrznie wyrządzić krzywdę. Shih tzu nadają się również jako towarzystwo osób starszych. Powinni oni jednak pamiętać o zapewnieniu pieskowi codziennej dawki aktywności fizycznej np. przy aportowaniu piłki. 

Niemal zupełny brak instynktu łowieckiego sprawia, że psy te mogą mieszkać w domu, w którym znajdują się także inne zwierzęta. Z pewnością dogadają się z pokojowo usposobionymi psami, kotami, a także z mniejszymi zwierzętami, jak króliki czy świnki morskie

Jaki powinien być opiekun psa tej rasy?

Psy rasy shih tzu potrzebują opiekuna, który będzie czuły i jednocześnie stanowczy. Nie potrzeba żadnych szczególnych umiejętności, aby zająć się nimi. Jednak należy pamiętać o kilku wskazówkach, które pozwolą na wychowanie psa przyjaznego i w miarę posłusznego. Zaniechanie treningów oraz ustępowanie mu we wszystkim może sprawić, że stanie się on sfrustrowany i krnąbrny. 

Shih tzu – ciekawostki

Nazwa „shih tzu” wywodzi się z języka chińskiego i oznacza „lwi pies”. Przez kształt włosów na głowie nierzadko bywa także nazywany „psem chryzantemą”. 

Wiele znanych osób ma lub miało psy tej rasy, m.in. Colin Farell, Bill Gates, Beyonce i Mariah Carey. 

To psy delikatne i sympatyczne, które potrzebują jednak wychowania i jasnego postawienia zasad. Jeśli odpowiednio wyważysz podejście czułe i stanowcze, taki piesek będzie twoim przyjacielem przez wiele lat.

Popularne imiona dla psa rasy shih tzu

Popularne imiona dla psa rasy shih tzu to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Najczęściej zadawane pytania

Ile może kosztować shih tzu?

Shih tzu zdecydowanie nie należy do najtańszych psów, szczególnie jeśli pochodzi od utytułowanych rodziców. „Zwykłe” pieski z rodowodem, jeśli nie kupujemy ich z renomowanej hodowli, kosztują co najmniej 1,5–4 tysiące.

Kliknij!
Gascon saintongeois

Czy psy shih tzu są chorowite?

Shih tzu to psy chorowite, ze skłonnością do chorób genetycznych. Szczególnie narażone są tak zwane pomeraniany miniaturki, które w rzeczywistości są pieskami tej rasy mniejszymi od wzorca. 

Czy shih tzu są dobre dla dzieci?

Shih tzu to dobry pies dla dziecka, o ile nasza pociecha będzie umieć odpowiednio się nim zajmować i traktować go delikatnie. Zwierzę to łatwo przystosowuje się do nowych warunków.

Czy shih tzu gryzie?

Shih tzu nie powinien gryźć ani przejawiać innych objawów agresji. Jeśli tak się dzieje, najprawdopodobniej jest to wina nieprawidłowego wychowania lub złych wspomnień.

Dlaczego shih tzu wymiotuje?

Wymioty u shih tzu mogą być objawem różnego rodzaju problemów z przewodem pokarmowym, infekcji, chorób nerek i wątroby, nowotworu lub po prostu stresu. Jeśli twój pies wymiotuje, najlepiej skonsultuj się z weterynarzem.

Na co choruje shih tzu?

Shih tzu cierpią zazwyczaj z powodu chorób genetycznych, takich jak rozszczep podniebienia, wypadanie gałki ocznej czy zespół oddechów psów krótkoczaszkowych i niedorozwój zastawki trójdzielnej

Kiedy wymiana włosa u shih tzu?

Wymiana włosa u shih tzu występuje około 8. miesiąca życia. Wówczas włos szczenięcy wymieniony jest na dorosły. Co ciekawe, poza tym, shih tzu nie linieje. 

Po czym poznać, że to shih tzu?

Shih tzu poznamy przede wszystkim po charakterystycznej sierści — długiej i gęstej, z gęstym podszerstkiem i małym rozmiarze.

Czy shih tzu lubi się przytulać?

Shih tzu to pies, który kocha się przytulać i być głaskany, uwielbia spędzać czas z właścicielem. Należy jednak pozwolić pieskowi zdecydować, kiedy nadszedł koniec pieszczot i nie głaskać go na siłę.

W jakim wieku shih tzu przestaje być szczeniakiem?

Shih tzu przestaje być szczeniakiem około pierwszych urodzin, pod względem rozwoju psychicznego. Wzrost fizyczny kończy się u psów tej rasy jeszcze szybciej, bo po około 6 miesiącach życia.

Co może a czego nie może jeść shih tzu?

Shih tzu nie może jeść tych samych rzeczy co wszystkie inne rasy, jednak w jego przypadku należy zwracać na to jeszcze większą uwagę: ze względu na jego mały wzrost, dużo mniejsza dawka będzie szkodliwa. Shih tzu nie może jeść więc wszelkiego rodzaju słodyczy, cebuli, czosnku i szczypiorku, czy kości poddanych obróbce termicznej. Możemy mu za to śmiało podawać jabłka, gotowane ziemniaki, czy banany. 

Czy shih tzu lubią spacery?

Wbrew obiegowej opinii, shih tzu nie są pieskami, które lubią jedynie leżenie na kanapie. Wręcz przeciwnie, są to zwierzęta pełne energii, nawet w podeszłym wieku. Lubią długie spacery i zabawę.

Co najbardziej lubi robić shih tzu?

Shih tzu uwielbia zabawy wszelkiego rodzaju, zarówno z opiekunem, jak i innymi zwierzętami. Lubi też długie spacery, a także wspólny odpoczynek z właścicielem. 

Kliknij!
Malinois, czyli owczarek belgijski

Co gotować dla shih tzu?

Dla shih tzu można gotować jedzenie w postaci mięsa z kurczaka i indyka, ryżu i warzyw, takich jak marchewka. Należy pamiętać, aby nie przekraczać zapotrzebowania kalorycznego zwierzęcia, które dla 5-kilogramowego  shih tzu wynosi 374 kilokalorii na dobę.

Jakie mięso może jeść shih tzu?

Shih tzu może jest mięsa takie jak wołowina, jagnięcina, mięso z królika, dziczyzna, drób, ryby morskie, podroby.

Co na stawy dla shih tzu?

Na wzmocnienie stawów u shih tzu można stosować preparaty zawierające glukozaminazę i chondroitynę, omułek zielonowargowy, kwasy omega-3, kolagen i kwas hialuronowy.

Czy shih tzu dużo szczeka?

Shih tzu to pies, który sporo szczeka. Wynika to z jego natury, jako że pierwotnie małe psy miały swoim szczekaniem ostrzegać o niebezpieczeństwie. Jeśli jednak ustalimy przyczyny  nadmiernego szczekania, możemy go psa oduczyć.

Czy shih tzu niszczą rzeczy w domu?

Psy shih tzu zazwyczaj nie niszczą rzeczy w domu. Należy jednak pamiętać, że te psy potrzebują towarzystwa i bliskości z właścicielem, a zostawione same na zbyt długo mogą zachowywać się destrukcyjnie.

Jak pozbyć się pcheł u psa shih tzu?

Aby pozbyć się pcheł u psa shih tzu, najlepiej zastosować profesjonalne preparaty do tego przeznaczone. Należy też dokładnie wyczesać psa, aby pozbyć się jaj z jego skóry oraz wyczyścić jego otoczenie, jak kojec i zabawki. 

Jak rośnie shih tzu?

Shih tzu rośnie przede wszystkim pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia, osiągając po tym czasie wzrost i wagę psa dorosłego. Po tym czasie powinien osiągnąć wagę od 4,5 do 8 kilogramów i wzrost do 27 centymetrów w kłębie.

Czym przemywać oczy psa shih tzu?

Shih tzu należy przemywać oczy raz dziennie, letnią wodą, rumiankiem, lub specjalnym płynem do higieny psich oczu, za pomocą zwilżonego wacika.

Dlaczego shih tzu mlaska?

Mlaskanie u shih tzu może sygnalizować niestrawność lub refluks i nadmiar soków żołądkowych. Jeśli pies często zachowuje się w taki sposób, warto skonsultować to z weterynarzem.

Czy shih tzu może jeść kaszę?

Shih tzu może jeść kaszę, najlepiej gryczaną lub owsianą, o ile jest ona stosowana jako uzupełnienie diety, a nie jej podstawa. 

Jaką długość ma shih tzu?

Według wzorca FCI długość shih tzu mierzona od kłębu do nasady ogona powinna być nieco większa od wysokości w kłębie. 

Dlaczego shih tzu atakuje inne psy?

Shih tzu to psy o bardzo silnym charakterze, niestety ze względu na mały rozmiar, często nie są traktowane w ten sposób. Nieodpowiednie wychowanie lub złe traktowanie w przeszłości może sprawiać, że shih tzu atakuje inne psy, lub swoich domowników.

Jaka jest najlepsza karma dla shih tzu?

Najlepsza karma dla shih tzu to taka, która zaspokaja jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki, a więc zawiera w sobie mięso, ryby, warzywa, owoce oraz oleje. Nie powinna natomiast zawierać zbyt dużo zbóż.