Shih tzu od kilku lat pojawiają się na szczycie listy najczęściej wybieranych przez Polaków ras psów. Nic dziwnego – są nie tylko małe, lecz także zdrowe, długowieczne i inteligentne. Ich pielęgnacja wymaga systematyczności, jednak nie jest szczególnie trudna. Z ich temperamentem poradzi sobie nawet osoba, która wcześniej nie miała czworonożnego towarzysza. Podstawową trudnością jest niewątpliwie znajomość prawidłowej nazwy tych psów, bo jest również wyszukiwana jako: „shi tzu” lub „shihu tzu”. Poniżej znajdziesz wszystko, co każdy miłośnik psów powinien wiedzieć o tej rasie.
Podstawowe informacje
👉 Rozmiar | wysokość w kłębie: do 27 cm; masa ciała: od 4,5 do 8 kg |
⭐ Szata | sierść: długi, gęsty włos okrywowy, obfity podszerstek; maść: wszystkie kolory dopuszczalne; u psów łaciatych pożądane biała strzałka na czole i biała końcówka ogona |
❤️ Długość życia | 10–16 lat |
🐶 Charakter | czujny, żywy, przyjazny, inteligentny, dość niezależny |

Shih tzu – waga i wygląd
To niewielka rasa psów. Shih tzu osiągają wielkość między 22 a 27 cm u samców i zaledwie 20–25 cm u suczek. Ich waga waha się od 4 do 8 kg. Jak widać, są nieduże. Jednak chociaż sprawiają wrażenie kruchych i delikatnych, to są krzepkie i dość dobrze umięśnione, szczególnie w obrębie kończyn.
Jak wygląda rasa shih tzu?

Wyróżniająca jest okrągła głowa z sierścią układającą się w kształt chryzantemy. Wzorzec zakłada lekki przodozgryz albo zgryz cęgowy. Shih tzu mają okrągłe, duże oczy o ciemnym kolorze, chociaż u psów o umaszczeniu wątrobianym lub z wątrobianymi znaczeniami zdarzają się oczy jaśniejsze. Ich nosy przeważnie są czarne. Tu też są wyjątki – shih tzu wątrobiane będą miały już jaśniejsze nosy, zwykle o ciemnowątrobianej barwie. Mają zwisające i duże uszy, a ich ogon jest osadzony wysoko i bogato owłosiony.
Włos okrywowy tej rasy jest gęsty i długi, prosty lub lekko falisty. Szata nie powinna przeszkadzać im w poruszaniu się ani w widzeniu. Przy obfitej okrywie często na czubku głowy włos zbierany jest w kucyk. Dopuszczalne są wszystkie barwy sierści – w przypadku psów łaciatych pożądane są biała końcówka ogona oraz biała strzałka na głowie.
Usposobienie i charakter shih tzu
Miłośnicy shih tzu twierdzą, że należą one do psów o zrównoważonej i niekonfliktowej naturze. Chociaż to zwierzęta dość niezależne, które nie potrzebują bezustannej obecności człowieka w swoim otoczeniu, nie oznacza to, że nie przywiązują się do opiekuna. Wręcz przeciwnie. Rasa ta należy do oddanych i wiernych zwierząt o pogodnym usposobieniu, które będą chciały spędzać czas z ukochanym człowiekiem. Mogą potrzebować czasem momentów samotności, ale lubią towarzystwo opiekuna, nie stronią od przytulania, głaskania czy zabaw i treningów. Ich oddanie człowiekowi sprawia, że nie mają skłonności do ucieczek i na spacerach pozostają spokojne (choć nie zawsze są posłuszne).
Spokój i urok, czyli główne cechy rasy shih tzu
Shih tzu zjednują sobie otoczenie swoim naturalnym urokiem oraz przyciągają innych spokojnym i jednocześnie przesympatycznym charakterem. Dobrze dogadują się zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami. Praktycznie nie mają one instynktu łowieckiego. Mimo że są bardzo odważne, to ich naturalne zaufanie do ludzi sprawia, że nie nadają się do stróżowania.

Shih tzu, czyli pieski pełne energii
Shih tzu chętnie uczestniczą w zabawach i różnorodnych aktywnościach fizycznych. Harce są dla nich sposobem na rozładowanie nagromadzonej energii oraz na nawiązanie więzi z opiekunem. Są psami inteligentnymi, które przy odpowiednim treningu są podatne na szkolenie i szybko uczą się nowych komend. Jednocześnie jednak musisz mieć na uwadze, że potrzeba w stosunku do nich dużej dozy cierpliwości. Z natury są bowiem niezależne i nie zawsze chcą podporządkowywać się „rozkazom”.
Od Redakcji
Treningi i szkolenie to nie tylko sposób na nauczenie psa sztuczek, ale także możliwość spożytkowania psiej energii oraz umocnienie więzi z opiekunem. Niezależnie od wielkości i wieku swojego psa ćwicz z nim nowe zadania!
Jak utrzymać pieska w dobrej formie?
Treningi są niezwykle ważne, jeśli chodzi o te zwierzęta. Potrafią one dostosować się niemal do każdych warunków mieszkalnych, przez co niektórzy traktują je jak typowe „kanapowce” i zaniedbują ich potrzebę aktywności fizycznej. To z kolei może prowadzić do nadmiernego ich tycia – psy tej rasy należą do łakomczuchów i przez brak ruchu mogą zanadto przybrać na wadze. Ważne jest zatem racjonalne żywienie oraz regularne zabawy i treningi, aby były zdrowe i szczęśliwe.
Shih tzu – choroby
Shih tzu z dobrych hodowli są odporne i większość chorób jest im niestraszna. Chorują stosunkowo rzadko, jednak rasa wykazuje oczywiście skłonność do pewnych zaburzeń. Należy uważać na:
- choroby oczu;
- choroby zębów;
- zwężenia nozdrzy i alergie;
- zwyrodnienia stawów;
- udar cieplny;
- wypadanie dysku;
- zwichnięcia rzepek.
Choroby oczu i ich profilaktyka

Do najczęstszych schorzeń, jakie się im przytrafiają, należą choroby oczu. Zdarza się, że kanaliki łzowe się zwężają, a to powoduje nadmierne łzawienie z oczu. Ponadto oczy, przez swój rozmiar, są narażone na urazy mechaniczne. Opiekunowie psów chcą chronić ich oczy przed podrażnieniami i czasami związują im włosy gumką na czubku głowy. Warto także regularnie kontrolować i przemywać okolice oczu przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej, aby usunąć zanieczyszczenia.
Jak dbać o zęby, nerki i kręgosłup shih tzu?
Shih tzu bardzo często cierpią również na choroby zębów, dlatego opiekunowie powinni zwracać na nie szczególną uwagę. Regularne usuwanie kamienia może pomóc w zapobieganiu psuciu się oraz wypadaniu zębów. Zdarzają się zaburzenia pracy nerek, dlatego zalecane jest okresowe wykonywanie badań kontrolnych. Dzięki temu można wcześnie wykryć ewentualne choroby. Opiekunowie tej rasy powinni także zwracać uwagę na alergie. Ponadto, pieski do ok. 6–7 miesiąca nie powinny same korzystać ze schodów, może to bowiem zanadto obciążać ich kręgosłup oraz prowadzić do zwyrodnień stawów.
Mimo niektórych chorób, na które opiekunowie tych psiaków powinni oczywiście zwracać uwagę, są to zwierzęta wyjątkowo zdrowe. Dowód? Żyją one wyjątkowo długo – od 10 do nawet 20 lat!
Pielęgnacja shih tzu
Sierść shih tzu jest długa i bardzo gęsta. Z tego względu wymagają one starannej pielęgnacji. Włosy należy rozczesywać codziennie, przy użyciu specjalnego grzebienia lub szczotki z metalowymi zębami. Musisz zwracać szczególną uwagę na tworzące się w sierści kołtuny. U szczeniąt około 8 miesiąca życia sierść zmienia się ze szczenięcej na dorosłą.
Jak dbać o sierść shih tzu?

Kosmetyki stosowane do czyszczenia sierści shih tzu powinny charakteryzować się wysoką jakością i być przystosowane do pielęgnacji psów. Ludzkie kosmetyki mogą bowiem podrażniać skórę zwierząt. Bardzo istotnym czynnikiem pielęgnacji ich sierści jest także regulowanie jej długości. Włosy należy przycinać w okolicy łap oraz pod ogonem. Niektórzy decydują się również na delikatne strzyżenie grzywki, aby nie przysłaniała psom pola widzenia. Jeżeli zwierzę nie bierze udziału w wystawach, można udać się do groomera i poddać psa radykalnemu strzyżeniu. Wówczas odpadają częste kąpiele zwierzaka – myjemy go tylko w razie potrzeby.
Od Redakcji
W przypadku wielu ras długowłosych częstym błędem początkujących opiekunów jest brak przyzwyczajenia pupila do zabiegów pielęgnacyjnych. Warto zadbać o oswojenie psiaka ze szczotką, by uniknąć nieprzyjemnych kołtunów i przymusowego strzyżenia.
Oczy shih tzu są nierzadko narażone na różnego rodzaju schorzenia. Dość powszechne jest u nich zwężenie kanalików łzowych. Psie oczy nadmiernie łzawią, a to prowadzi do powstawania brunatnych zacieków. Regularna kontrola oczu psów, połączona z przemywaniem ich okolic pomoże w zachowaniu czystości i przyczyni się do zwiększenia ich komfortu.
Shih tzu a skrajne temperatury
Shih tzu należą do psów, które wyjątkowo kiepsko znoszą upały. W przypadku wysokich temperatur należy podawać im dużo świeżej wody i zapewnić odpowiednio zacienione miejsce. Warto również ograniczać dłuższe spacery. Nie należy golić psa! Okrywa włosowa chroni go przed temperaturą i słońcem.
Shih tzu dość dobrze radzą sobie za to podczas niskich temperatur. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku, kiedy twój pies jest krótko ostrzyżony, należy na czas spacerów zakładać mu ciepłe ubranko, aby nie narazić go na wyziębienie.
Dieta shih tzu, czyli podstawa dobrej kondycji
Żywienie shih tzu stanowi bardzo ważny element właściwej opieki. Są łakome i niestety wykazują skłonność do tycia. Porcje karmy powinny być odpowiednio dopasowane, podawane o regularnych porach (szczeniaki powinny jeść 3–4 razy dziennie, dorosłe osobniki zaś 1–2). W przypadku, kiedy zwierzę otrzymuje dodatkowe smaczki np. podczas zabawy lub treningu, powinno się wliczyć je w codzienną ilość pokarmu.
Można podawać gotowe karmy renomowanej firmy lub zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków – wówczas należy pamiętać o uzupełnianiu jedzenia specjalnymi preparatami z witaminami. Jeśli nie masz czasu zagłębiać się w profesjonalne komponowanie psich posiłków, zdaj się na wysokiej jakości karmę gotową.
Rasa shih tzu – hodowla
Psy te niezwykle popularne w naszym kraju, tym samym nie jest trudno o znalezienie zarejestrowanej hodowli. Należy jednak wystrzegać się miejsc, co do których masz podejrzenia, że nie działają zgodnie z zasadami etyki. Możesz się zetknąć z ogłoszeniami o sprzedaży tzw. shih tzu miniaturki – pamiętaj, że taka odmiana nie istnieje, a każdy pies tej rasy, który waży poniżej 4 kg, jest odstępstwem od wzorca. „Miniaturki”, czyli karłowate, często upośledzone osobniki, z reguły mają wiele wad genetycznych, które przyczyniają się do ich przedwczesnej śmierci.
Shih tzu – cena

Wszyscy, którzy chcą przyjąć pod swój dach psa rasy shih tzu, powinni nastawić się na wydatek rzędu około 3 tys. zł. Ostateczna cena za psa zależy jednak od wielu czynników, jak wiek i płeć zwierzaka oraz renoma hodowli.
Pieski shih tzu – historia rasy
Nie jest do końca jasne, kiedy można datować powstanie tej rasy. Najprawdopodobniej shih tzu pochodzi z XVII-wiecznych Chin, z okolic Tybetu. Mówi się, że shih tzu powstały, gdy cesarz z dynastii Qing po otrzymaniu piesków lhasa apso w darze od Dalajlamy, w wyniku skrzyżowania ich z pekińczykami, dał początek rasie. Możliwe jednak, że są znacznie starsze.
Największą popularność zyskały one w XIX wieku. Przyjmuje się, że profesjonalna hodowla tych zwierząt rozpoczęła się dopiero za czasów rządów cesarzowej Tzu Hsi.
Dzieje rasy w XX wieku
W 1934 roku powołano Związek Hodowców Psów w Pekinie, a w 1938 r. ustalono oficjalny wzorzec rasy. Po dojściu komunistów do władzy pozbyto się większości psów zamieszkujących pałacowe pokoje. Większość Chińczyków nadal traktowała owe psy z uwielbieniem, jednak nie było już tak łatwo się na nie natknąć, jak niegdyś.
Mieszkańcy Chin przez długi czas nie pozwalali na wywożenie psów za granicę. Mimo to pierwsze pojawienie się shih tzu w Europie można datować już na lata trzydzieste XX wieku. W 1935 roku założono w Wielkiej Brytanii klub miłośników psów owej rasy. W Polsce pojawiły się zaś dopiero w latach 80. XX wieku.
Shih tzu – dla kogo?
Jak już wspomnieliśmy, zwierzęta te bardzo dobrze dogadują się niemal z każdym i są nadzwyczaj pogodne. Wyróżnia je nieodparty urok, choć bywają uparte. Są ufne i garną się nawet do osób, których nie znają zbyt dobrze. Ich potencjalni opiekunowie powinni jednak nastawić się na to, że psy te nie zawsze są skłonne do przytulania i zabawy – nie odmawiają jej, kiedy same mają na nie ochotę, jednak nie należy ich do tego przymuszać.
Idealny kompan dla dzieci i osób starszych
Nie okazują agresji, są sympatyczne i bezkonfliktowe. Dzięki temu psy stanowią idealne towarzystwo również dla rodzin z dziećmi. Maluchy powinny przebywać w towarzystwie tej rasy wyłącznie pod opieką dorosłych, bowiem mogą tym niewielkim pieskom nieopatrznie wyrządzić krzywdę. Shih tzu nadają się również jako towarzystwo osób starszych. Powinni oni jednak pamiętać o zapewnieniu pieskowi codziennej dawki aktywności fizycznej, np. przy aportowaniu piłki.
Niemal zupełny brak instynktu łowieckiego sprawia, że psy te mogą mieszkać w domu, w którym znajdują się także inne zwierzęta. Z pewnością dogadają się z pokojowo usposobionymi psami, kotami, a także z mniejszymi zwierzętami, jak króliki czy świnki morskie.
Jaki powinien być opiekun psa tej rasy?
Psy rasy shih tzu potrzebują opiekuna, który będzie czuły i jednocześnie stanowczy. Nie potrzeba żadnych szczególnych umiejętności, aby zająć się nimi. Jednak należy pamiętać o kilku wskazówkach, które pozwolą na wychowanie psa przyjaznego i w miarę posłusznego. Zaniechanie treningów oraz ustępowanie mu we wszystkim może sprawić, że stanie się on sfrustrowany i krnąbrny.
Galeria zdjęć shih tzu










Shih tzu – ciekawostki
- Nazwa „shih tzu” wywodzi się z języka chińskiego i oznacza „lwi pies”. Przez kształt włosów na głowie nierzadko bywa także nazywany „psem chryzantemą”.
- Wiele znanych osób ma lub miało psy tej rasy, m.in. Colin Farell, Bill Gates, Beyonce i Mariah Carey.
To psy delikatne i sympatyczne, które potrzebują jednak wychowania i jasnego postawienia zasad. Jeśli odpowiednio wyważysz podejście czułe i stanowcze, taki piesek będzie twoim przyjacielem przez wiele lat.
Popularne imiona dla psa rasy shih tzu
Popularne imiona dla psa rasy shih tzu to:
- Luna;
- Lola;
- Maks;
- Bruno;
- Nela.
Najczęściej zadawane pytania
Ile może kosztować shih tzu?
Shih tzu zdecydowanie nie należy do najtańszych psów, szczególnie jeśli pochodzi od utytułowanych rodziców. „Zwykłe” pieski z metryką dokumentującą wielopokoleniowy rodowód, jeśli nie kupujemy ich z renomowanej hodowli, kosztują co najmniej 1,5–4 tysiące.
Czy psy shih tzu są chorowite?
Shih tzu to psy chorowite, ze skłonnością do chorób genetycznych. Szczególnie narażone na to ryzyko są psy pochodzące z pseudohodowli.
Czy shih tzu są dobre dla dzieci?
Pies dla dziecka nie istnieje, jednak shih tzu to dobry kandydat na towarzysza rodziny z dziećmi. Należy pamiętać, by kontakty dzieci i psa odbywały się zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.
Czy shih tzu gryzie?
Shih tzu nie powinien gryźć ani przejawiać innych objawów agresji. Jeśli tak się dzieje, najprawdopodobniej jest to wina nieprawidłowego wychowania lub złych wspomnień. Warto wówczas skorzystać z pomocy behawiorysty.
Dlaczego shih tzu wymiotuje?
Wymioty u shih tzu mogą być objawem różnego rodzaju problemów z przewodem pokarmowym, infekcji, chorób nerek i wątroby, nowotworu lub po prostu stresu. Jeśli twój pies wymiotuje, najlepiej skonsultuj się z weterynarzem.
Na co choruje shih tzu?
Shih tzu cierpią zazwyczaj z powodu chorób genetycznych, takich jak rozszczep podniebienia, wypadanie gałki ocznej czy zespół oddechowy psów krótkoczaszkowych i niedorozwój zastawki trójdzielnej.
Kiedy wymiana włosa u shih tzu?
Wymiana włosa u shih tzu występuje w wieku około 8 miesięcy. Wówczas włos szczenięcy wymieniony jest na dorosły. Poza tym shih tzu nie linieje.
Po czym poznać, że to shih tzu?
Shih tzu poznamy przede wszystkim po charakterystycznej sierści – długiej i gęstej, z gęstym podszerstkiem. To niewielki pies o wydłużonej sylwetce i głowie w kształcie chryzantemy.
Czy shih tzu lubi się przytulać?
Shih tzu to pies, który kocha się przytulać i być głaskany, uwielbia spędzać czas z właścicielem. Należy jednak pozwolić pieskowi zdecydować, kiedy nadszedł koniec pieszczot i nie głaskać go na siłę.
W jakim wieku shih tzu przestaje być szczeniakiem?
Shih tzu przestaje być szczeniakiem około pierwszych urodzin, pod względem rozwoju psychicznego. Wzrost fizyczny kończy się u psów tej rasy jeszcze szybciej, bo około 6 miesiąca.
Co może a czego nie może jeść shih tzu?
Shih tzu nie może jeść tych samych rzeczy, co wszystkie inne rasy, jednak w jego przypadku należy zwracać na to jeszcze większą uwagę: ze względu na jego mały wzrost, dużo mniejsza dawka będzie szkodliwa. Shih tzu nie może jeść więc wszelkiego rodzaju słodyczy, cebuli, czosnku, szczypiorku, kości poddanych obróbce termicznej. Możemy mu za to śmiało podawać jabłka, gotowane ziemniaki albo banany.
Czy shih tzu lubią spacery?
Wbrew obiegowej opinii, shih tzu nie są pieskami, które lubią jedynie leżenie na kanapie. Wręcz przeciwnie, są to zwierzęta pełne energii, nawet w podeszłym wieku. Lubią długie spacery i zabawę.
Co najbardziej lubi robić shih tzu?
Shih tzu uwielbia zabawy wszelkiego rodzaju, zarówno z opiekunem, jak i innymi zwierzętami. Lubi też długie spacery, a także wspólny odpoczynek z właścicielem.
Co gotować dla shih tzu?
Dla shih tzu można gotować jedzenie, jeśli zna się podstawy komponowania pełnowartościowych psich posiłków. Nie należy przy tym przekraczać zapotrzebowania kalorycznego zwierzęcia.
Jakie mięso może jeść shih tzu?
Shih tzu może jest każdy rodzaj mięsa, na które nie jest uczulony. Ważne, by mięso nie miało przypraw ani soli.
Co na stawy dla shih tzu?
Na wzmocnienie stawów u shih tzu można stosować preparaty zawierające glukozaminę i chondroitynę, omułek zielonowargowy, kwasy omega-3, kolagen i kwas hialuronowy.
Czy shih tzu dużo szczeka?
Shih tzu to pies, który może szczekać dużo lub niemal wcale. Małe psy często swoim szczekaniem ostrzegają o niebezpieczeństwie. Jeśli jednak ustalimy przyczyny nadmiernego szczekania, możemy go psa oduczyć.
Czy shih tzu niszczą rzeczy w domu?
Psy shih tzu zazwyczaj nie niszczą rzeczy w domu. Należy jednak pamiętać, że te psy potrzebują towarzystwa i bliskości z właścicielem, a zostawione same na zbyt długo mogą przejawiać zachowania destrukcyjne.
Jak pozbyć się pcheł u psa shih tzu?
Aby pozbyć się pcheł u psa shih tzu, najlepiej skonsultować to z weterynarzem i zastosować profesjonalne preparaty do tego przeznaczone w odpowiedniej dawce. Należy też dokładnie wykąpać i wyczesać psa, aby pozbyć się jaj z jego skóry, a także wyczyścić jego otoczenie, legowisko i zabawki.
Jak rośnie shih tzu?
Shih tzu rośnie przede wszystkim pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia, osiągając wzrost i wagę psa dorosłego. Po tym czasie powinien osiągnąć wagę od 4 do 8 kilogramów i wzrost do 27 centymetrów w kłębie.
Czym przemywać oczy psa shih tzu?
Shih tzu należy przemywać oczy raz dziennie, letnią przegotowaną wodą, specjalnym płynem do higieny psich oczu lub roztworem soli fizjologicznej, za pomocą zwilżonego wacika.
Dlaczego shih tzu mlaska?
Mlaskanie u shih tzu może sygnalizować niestrawność lub refluks i nadmiar soków żołądkowych. Jeśli pies często zachowuje się w taki sposób, warto skonsultować to z weterynarzem.
Czy shih tzu może jeść kaszę?
Shih tzu może jeść kaszę, najlepiej gryczaną lub owsianą, o ile jest ona stosowana jako uzupełnienie diety, a nie jej podstawa.
Jaką długość ma shih tzu?
Według wzorca FCI długość shih tzu mierzona od kłębu do nasady ogona powinna być nieco większa od wysokości w kłębie.
Dlaczego shih tzu atakuje inne psy?
Shih tzu to psy o bardzo silnym charakterze, niestety ze względu na mały rozmiar, często nie są traktowane poważnie. Nieodpowiednie wychowanie lub złe traktowanie w przeszłości może sprawiać, że shih tzu atakuje inne psy lub nawet domowników.
Jaka jest najlepsza karma dla shih tzu?
Najlepsza karma dla shih tzu to taka, która zaspokaja jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki, a więc zawiera w sobie mięso z dodatkiem warzyw, owoców oraz tłuszczy. Nie powinna natomiast zawierać zbóż, kolorantów i zbędnych wypełniaczy.
Jakie są wady shih tzu?
Dla niektórych osób wadą shih tzu może być konieczność jego regularnego szczotkowania. Jednak planując zakup psa, musisz wziąć pod uwagę wszystkie aspekty prawidłowej opieki nad nim.
Czy shih tzu jest szczekliwy?
Shih tzu raczej nie należy do szczekliwych ras. Wiele jednak zależy od jego wychowania, charakteru oraz okoliczności, w których postanowi zaalarmować otoczenie.
Czego nie lubią psy shih tzu?
Jak każdy pies, również shih tzu nie lubi złego traktowania przez człowieka. Źle znosi także samotność i nudę.
Ile kosztuje mały shih tzu?
Szczeniak rasy shih tzu zależnie od hodowli może kosztować od około 1,5 do 5 tys. zł. Zależy to od jego rodowodu oraz hodowli. Nie daj się natomiast namówić na zakup tzw. shih tzu miniaturki, ponieważ najczęściej nie będzie to pies rasowy, a dodatkowo może być obciążony różnymi chorobami.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 208/16.02.2011, https://www.zkwp.pl/wzorce/208.pdf, wersja polska: luty 2011, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.
Dodaj komentarz