Shih tzu od kilku lat pojawiają się na szczycie listy najczęściej wybieranych przez Polaków ras psów. Nic dziwnego – są nie tylko małe, lecz także zdrowe, długowieczne i dosyć inteligentne. Dowiedz się o nich więcej.

Ich pielęgnacja wymaga systematyczności, jednak nie jest szczególnie trudna. Z takim pieskiem poradzi sobie nawet osoba, która wcześniej nie miała czworonożnego towarzysza. Podstawową trudnością jest niewątpliwie znajomość prawidłowej nazwy tej rasy, bo jest również wyszukiwana jako: “shi tzu”, “shihu tzu”, czy po prostu “rasa psów shih tzu”. Poniżej znajdziesz wszystko, co chciałbyś wiedzieć o tej rasie. 

Shih tzu – waga i wygląd

Shih tzu należą do niewielkich ras psów. Samce osiągają wielkość między 22 a 27 cm, samice zaś – zaledwie 20-25 cm. Ich waga waha się od 4 do 8 kg. Jak widać, są nieduże. Jednak chociaż sprawiają wrażenie kruchych i delikatnych, to są krzepkie i dość dobrze umięśnione, szczególnie w obrębie kończyn. 

Zobacz też:
Berneński pies pasterski – opis rasy kompana na każdą okazję

Jak wygląda ta rasa?

shih tzu-wyglad

Ich głowy są okrągłe, a szczęki szerokie. Czasami nawet pieski te mają lekki przodozgryz albo zgryz cęgowy. Shih tzu mają okrągłe, duże oczy o ciemnej barwie, chociaż u psów o umaszczeniu wątrobianym lub z wątrobianymi znaczeniami zdarzają się oczy jaśniejsze. Ich nosy przeważnie są czarne. Tu też są wyjątki – shih tzu wątrobiane będą miały już jaśniejsze nosy, zwykle o ciemnowątrobianej barwie. Mają zwisające i duże uszy, a ich ogon jest osadzony wysoko i bogato owłosiony.

Włos okrywowy tej rasy jest długi i gęsty. Mimo to sierść nie powinna przeszkadzać im w poruszaniu się ani widzeniu. Dopuszczalne są wszystkie barwy sierści – pożądane u łaciatych shih tzu są biała końcówka ogona oraz biała strzałka na głowie. 

Shih tzu – usposobienie

Shih tzu należą do psów o zrównoważonej i niekonfliktowej naturze. Chociaż to zwierzęta dość niezależne, które nie potrzebują bezustannej obecności człowieka w swoim otoczeniu, nie oznacza to, że nie przywiązują się do opiekuna. Wręcz przeciwnie. Rasa ta należy do oddanych i wiernych zwierząt, które będą chciały spędzać czas z ukochanym człowiekiem. Mogą potrzebować czasem momentów samotności, ale nie stronią od przytulania, głaskania czy zabaw i treningów. Ich oddanie człowiekowi sprawia, że nie mają skłonności do ucieczek i na spacerach pozostają spokojne (choć nie zawsze są posłuszne). 

Spokój i urok, czyli główne cechy tej rasy

Shih tzu zjednują sobie otoczenie swoim naturalnym urokiem oraz przyciągają innych spokojnym i jednocześnie przesympatycznym charakterem. Dobrze dogadują się zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami. Praktycznie nie mają one instynktu łowieckiego. Mimo że są bardzo odważne, to ich naturalne zaufanie do ludzi sprawia, że nie nadają się do stróżowania. 

shih tzu-usposobienie

Shih tzu, czyli pieski pełne energii

Shih tzu chętnie uczestniczą w zabawach i różnorodnych aktywnościach fizycznych. Harce są dla nich sposobem na rozładowanie nagromadzonej energii oraz na nawiązanie więzi z opiekunem. Są psami inteligentnymi, które przy odpowiednim treningu szybko uczą się nowych komend. Jednocześnie jednak musisz mieć na uwadze, że potrzeba w stosunku do nich dużej dozy cierpliwości. Z natury są bowiem niezależne i nie zawsze chcą podporządkowywać się „rozkazom”. 

Zobacz też:
Spaniel tybetański – z buddyjskiego klasztoru na światowe wystawy. Czym ta rasa podbiła serca psiarzy?

Jak utrzymać pieska w dobrej formie?

Treningi są niezwykle ważne, jeśli chodzi o te zwierzęta. Potrafią one dostosować się niemal do każdych warunków mieszkalnych, przez co niektórzy traktują je jak typowe „kanapowce” i zaniedbują ich potrzebę aktywności fizycznej. To z kolei może prowadzić do nadmiernego ich tycia – psy tej rasy należą do łakomczuchów i przez brak ruchu mogą zanadto przybrać na wadze. Ważne jest zatem racjonalne żywienie oraz regularne zabawy i treningi, aby były zdrowe i szczęśliwe. 

Shih tzu – choroby

Shih tzu z dobrych hodowli należą do psów odpornych i większość chorób jest im niestraszna. Chorują stosunkowo rzadko, jednak rasa wykazuje oczywiście skłonność do pewnych zaburzeń. Są to:

  • choroby oczu;
  • choroby zębów;
  • zwężenia nozdrzy i alergie;
  • zwyrodnienia stawów

Choroby oczu i ich profilaktyka

Shin tzu Choroby oczu i ich profilaktyka

Do najczęstszych schorzeń, jakie się im przytrafiają, należą choroby oczu. Zdarza się, że kanaliki łzowe ulegają zwężeniu, a to powoduje nadmierne łzawienie z oczu. Ponadto ich oczy, przez swój rozmiar, nieraz mogą ulegać mechanicznym urazom. Opiekunowie psów chcą chronić ich oczy przed podrażnieniami i czasami związują im włosy gumką na czubku głowy. Warto także regularnie kontrolować i przemywać okolice oczu, aby usunąć zanieczyszczenia.

Jak dbać o ich zęby, nerki i kręgosłup?

Bardzo często cierpią również na choroby zębów, dlatego opiekunowie powinni zwracać na nie szczególną uwagę. Regularne usuwanie kamienia może pomóc w zapobieganiu psuciu się oraz wypadaniu zębów. Oprócz tego psom nierzadko zdarzają się zaburzenia pracy nerek, dlatego zaleca się ich opiekunom, aby systematycznie zabierali swoje pupile na badania weterynaryjne. Dzięki temu można wcześnie wykryć ewentualne choroby. Schorzenia, na które opiekunowie tej rasy powinni także zwracać uwagę, to zwężenie nozdrzy oraz alergie. Ponadto, pieski do ok. 6-7 miesiąca życia nie powinny same korzystać ze schodów, może to bowiem zanadto obciążać ich kręgosłup oraz prowadzić do zwyrodnień stawów. 

Zobacz też:
Bernardyn, czyli doskonały stróż i oddany opiekun o wielkiej inteligencji

Mimo niektórych chorób, na które opiekunowie tych psiaków powinni oczywiście zwracać uwagę, są to zwierzęta wyjątkowo zdrowe. Dowód? Żyją one wyjątkowo długo – od 10 do nawet 20 lat!

Pies shih tzu – pielęgnacja

Sierść shih tzu jest długa i bardzo gęsta. Z tego względu wymagają one starannej pielęgnacji. Włosy należy rozczesywać codziennie, przy użyciu specjalnego grzebienia lub szczotki z metalowymi zębami. Musisz zwracać szczególną uwagę na tworzące się w sierści kołtuny, szczególnie w okresie linienia. Takie zjawisko występuje u szczeniaków, około ósmego miesiąca. Wówczas ich sierść zmienia się ze szczenięcej na dorosłą. Niektórzy, chcąc ułatwić proces rozczesywania, spryskują włosy psów mieszanką delikatnej odżywki i wody. 

Jak dbać o jego sierść?

shih tzu-pielegnacja

Kosmetyki stosowane do czyszczenia sierści shih tzu powinny charakteryzować się wysoką jakością i być przystosowane do pielęgnacji psów. Ludzkie kosmetyki mogą bowiem podrażniać skórę zwierząt. Bardzo istotnym czynnikiem pielęgnacji ich sierści jest także regulowanie jej długości. Włosy należy przycinać w okolicy łap oraz pod ogonem. Niektórzy decydują się również na delikatne strzyżenie grzywki, aby nie przysłaniała psom pola widzenia. Jeżeli zwierzę nie bierze udziału w wystawach, można udać się do groomera i poddać psa radykalnemu strzyżeniu. Wówczas odpadają częste kąpiele zwierzaka – myjemy go tylko w razie potrzeby. 

Oczy shih tzu są nierzadko narażone na różnego rodzaju schorzenia. Dość powszechne jest u nich zwężenie kanalików łzowych. Psie oczy nadmiernie łzawią, a to prowadzi do powstawania brunatnych zacieków. Regularna kontrola oczu psów, połączona z przemywaniem ich okolic pomoże w zachowaniu czystości i przyczyni się do zwiększenia ich komfortu. 

Dieta shih tzu, czyli podstawa ich dobrej kondycji

Żywienie shih tzu stanowi bardzo ważny element właściwej opieki. Są łakome i niestety wykazują skłonność do tycia. Porcje jedzenia powinny być odpowiednio dopasowane, podawane o regularnych porach (szczeniaki powinny jeść 3-4 razy dziennie, dorosłe osobniki zaś 1-2). W przypadku, kiedy zwierzę otrzymuje dodatkowe smaczki np. podczas zabawy lub treningu, powinno się doliczyć je do codziennego bilansu kalorycznego. Do jedzenia można podawać gotowe karmy renomowanej firmy lub zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków – wówczas należy pamiętać o uzupełnianiu jedzenia specjalnymi preparatami z witaminami. 

Zobacz też:
Islandzki szpic pasterski – łagodny i ułożony towarzysz rodziny

Shih tzu a skrajne temperatury

Shih tzu należą do psów, które wyjątkowo kiepsko znoszą upały. W przypadku wysokich temperatur należy podawać im dużo wody i zapewnić odpowiednio zacienione miejsce. Warto również ograniczać dłuższe spacery. Dzięki swojemu podszerstkowi dość dobrze radzą sobie za to podczas niskich temperatur. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku, kiedy twój pies jest krótko ostrzyżony, należy na czas spacerów zakładać mu ciepłe ubranko, aby nie narazić go na wyziębienie.

Rasa shih tzu – hodowla

Psy te niezwykle popularne w naszym kraju, tym samym nie jest trudno o znalezienie zarejestrowanej hodowli. Należy jednak wystrzegać się miejsc, co do których masz podejrzenia, że nie działają zgodnie z zasadami wytyczonymi przez Związek Kynologiczny. Możesz się zetknąć z ogłoszeniami o sprzedaży tzw. shih tzu miniaturki – jednak pamiętaj, że taka rasa nie istnieje, a każdy pies, który waży poniżej 4 kg, jest odstępstwem od wzorca. „Miniaturki” z reguły mają wiele wad genetycznych, które przyczyniają się do ich przedwczesnej śmierci. 

Shih tzu – cena

shih tzu-cena

Wszyscy, którzy chcą przygarnąć pod swój dach psa rasy shih tzu, powinni nastawić się na wydatek rzędu około 3 tys. zł. Ostateczna cena za psa będzie zależała jednak od wielu czynników, jak wiek i płeć zwierzaka oraz renoma hodowli. 

Pieski shih tzu – historia rasy

Nie jest do końca jasne, na kiedy można datować powstanie tej rasy. Najprawdopodobniej wywodzi się ona z XVII-wiecznych Chin, z okolic Tybetu. Mówi się, że cesarz z dynastii Qing po otrzymaniu piesków Lhasa apso w darze od Dalajlamy skrzyżował je z pekińczykami, dając początek rasie podobnej do shih tzu. Możliwe jednak, że są znacznie starsze. 

Największą popularność zyskały one dopiero w XIX wieku. Przyjmuje się, że profesjonalna hodowla tych zwierząt rozpoczęła się dopiero za czasów rządów cesarzowej Tzu Hsi. 

Zobacz też:
Hiszpański pies dowodny – uroczy psiak podobny do owcy

Dzieje rasy w XX wieku

W 1934 roku powołano Związek Hodowców Psów w Pekinie, a w 1938 r. ustalono oficjalny wzorzec rasy. Po dojściu komunistów do władzy pozbyto się większości psów zamieszkujących pałacowe pokoje. Większość Chińczyków nadal traktowała owe psy z uwielbieniem, jednak nie było już tak łatwo się na nie natknąć, jak niegdyś.

Mieszkańcy Chin przez długi czas nie pozwalali na wywożenie psów za granicę. Mimo to pierwsze pojawienie się shih tzu w Europie można datować już na lata 30 XX wieku. W 1935 roku założono w Anglii klub psów owej rasy. W Polsce pojawiły się zaś dopiero w latach 80. XX wieku. 

Shih tzu – dla kogo? 

Jak już wspomnieliśmy, zwierzęta te bardzo dobrze dogadują się niemal z każdym. Wyróżnia je nieodparty urok i pogoda ducha. Są ufne i garną się nawet do osób, których nie znają zbyt dobrze. Ich potencjalni opiekunowie powinni jednak nastawić się na to, że psy te nie zawsze są skłonne do przytulania i zabawy – nie odmawiają jej, kiedy same mają na nie ochotę, jednak nie należy ich do tego przymuszać. 

Idealny kompan dla dzieci i osób starszych

Nie okazują agresji, są sympatyczne i bezkonfliktowe. Dzięki temu psy stanowią idealnego kompana również dla starszych dzieci. Maluchy powinny przebywać w towarzystwie tej rasy wyłącznie pod opieką dorosłych, bowiem mogą tym niewielkim pieskom nieopatrznie wyrządzić krzywdę. Shih tzu nadają się również jako towarzystwo osób starszych. Powinni oni jednak pamiętać o zapewnieniu pieskowi codziennej dawki aktywności fizycznej np. przy aportowaniu piłki. 

Niemal zupełny brak instynktu łowieckiego sprawia, że psy te mogą mieszkać w domu, w którym znajdują się także inne zwierzęta. Z pewnością dogadają się z pokojowo usposobionymi psami, kotami, a także z mniejszymi zwierzętami, jak króliki czy świnki morskie. 

Zobacz też:
Mops – piesek niepowtarzalnej urody. Dowiedz się wszystkiego o tej rasie!

Jaki powinien być opiekun psa tej rasy?

Psy rasy shih tzu potrzebują opiekuna, który będzie czuły i jednocześnie stanowczy. Nie potrzeba żadnych szczególnych umiejętności, aby zająć się nimi. Jednak należy pamiętać o kilku wskazówkach, które pozwolą na wychowanie psa przyjaznego i w miarę posłusznego. Zaniechanie treningów oraz ustępowanie mu we wszystkim może sprawić, że stanie się on sfrustrowany i krnąbrny. 

Shih tzu – ciekawostki

Nazwa „shih tzu” wywodzi się z języka chińskiego i oznacza „lwi pies”. Przez kształt włosów na głowie nierzadko bywa także nazywany „psem chryzantemą”. 

Wiele znanych osób ma lub miało psy tej rasy, m.in. Colin Farell, Bill Gates, Beyonce i Mariah Carey. 

To psy delikatne i sympatyczne, które potrzebują jednak wychowania i jasnego postawienia zasad. Jeśli odpowiednio wyważysz podejście czułe i stanowcze, taki piesek będzie twoim przyjacielem przez wiele lat.