W przypadku gdy żadna z ras kotów domowych nie wygląda dla ciebie dostatecznie dziko i egzotycznie, możesz zaadoptować serwala afrykańskiego. Na pierwszy rzut oka przypomina on geparda. Czy jednak trzymanie w domu serwala jest możliwe i legalne?

Serwal afrykański – gatunek dzikiego kota

Serwale afrykańskie (z łac. Leptailurus serval) to koty, które żyją w naturze głównie w Afryce, w rejonie subsaharyjskim. Uwielbiają wysokie trawy w buszu i sawanny parkowe, wybierając miejsca zapewniające możliwość ukrycia się. Zazwyczaj przebywają w pobliżu zbiorników wodnych.

Serwal afrykański jest wspaniałym skoczkiem – jego zasięg wynosi nawet do 3 metrów w górę, dlatego bez trudu radzi sobie podczas polowań na owady i ptaki. W przeciwieństwie do bliżej nam znanych kotów domowych, serwal nie boi się wody, wybierając ją nawet na miejsce i polowań i chętnie łapiąc ryby.

Serwal – kot z sawanny

Z wyglądu serwal przypomina geparda. Ma ogromne uszy odpowiadające za słuch absolutny i cętkowaną sierść w kolorze piaskowym. Charakterystyczną cechą serwali afrykańskich są czarne pręgi biegnące od kącików oczu zwierzęcia, aż do czarnego nosa. Kot ten ma krótki ogon, naznaczony czarnymi cętkami z pierścieniami.

Dorosły serwal afrykański jest zdecydowanie większy od różnych ras mruczków domowych. Waży od 8 aż do 18 kg i mierzy w kłębie od 60 do 100 cm. Ma smukłe ciało i wydłużone nogi. Trudno więc mówić tu o niewielkim kociaku. To tylko jedna z kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przed rozważeniem adopcji serwala. 

Kliknij!
Lykoi – kot wilkołak – jak wygląda, skąd pochodzi i jaki ma charakter?

Są to zwierzęta znajdujące się pod ochroną z tytułu Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

serwal afrykański - gatunek dzikiego kota

Usposobienie serwala afrykańskiego

Zwinny, szybki i drapieżny – taki jest serwal afrykański. Z natury jest samotnikiem, poza okresem godowym, gdy serwale łączą się w pary. Największą aktywność zwierzę wykazuje w godzinach nocnych, kiedy poluje. Zawsze podkrada się bezszelestnie do zwierzyny i skacze na nią, kiedy ta niczego się nie spodziewa. Cierpliwie wyczekuje momentu, gdy będzie mógł zapolować.

Czy serwal w domu to dobry pomysł?

Serwal ma dziką naturę, ale choć zwykle występuje w naturalnym środowisku lub w ogrodach zoologicznych, to zdarza się go zobaczyć także w hodowlach domowych. Czy jednak wzięcie dzikiego zwierzęcia do domu to na pewno dobry pomysł? 

Popularność serwala jako zwierzęcia domowego niezaprzeczalnie wynika po części z tego, że w Polsce jest jednym z nielicznych gatunków dzikich kotów, na które właściciel nie potrzebuje żadnego specjalnego pozwolenia. Aby mieć serwala w domu, należy jedynie zgłosić ten fakt w urzędzie miasta lub w urzędzie gminy.

Jeśli chcesz serwala hodować w domu, weź pod uwagę również długość jego życia. Chociaż na wolności serwal żyje około 10 lat, w niewoli może dożyć nawet do lat 20.

serwal afrykański - czy serwal w domu to dobry pomysł

Gdzie kupić serwala? Hodowle renomowane

Szukając serwala do domu w ogłoszeniach internetowych, szczególnie uważaj na podejrzane hodowle. Po wyszukaniu hasła „serwal hodowla” możemy znaleźć bardzo dużo wyników i ciężko na pierwszy rzut oka ocenić, które z nich są bezpieczne. Zawsze szukaj tych zarejestrowanych, funkcjonujących od lat. Zanim zaadoptujesz małego serwala, koniecznie sprawdź, jak wygląda jego hodowla i w jakich warunkach kot ten dorastał oraz czy hodowca zadbał o jego socjalizację.

Kupowanie tych zwierząt z niepewnych hodowli jest groźne – takie dzikie koty mogą okazać się niebezpieczne dla otoczenia. 

Kliknij!
Kot syberyjski – piękny, długowłosy rosyjski dachowiec

Jak wychowywać serwala w domu?

Kiedy już serwal znajdzie się w twoim domu, licz się z tym, że najprawdopodobniej nigdy nie będzie tak oswojony, jak kot domowy. Jako drapieżnik ma niespożytą energię, dlatego dla jego zdrowia psychicznego i dobrej kondycji fizycznej powinieneś zapewnić mu duży wybieg. 

Jeśli to możliwe, wykonaj dużą wolierę i wyposaż ją tak, by ten czworonóg mógł swobodnie biegać, wspinać się i skakać. Pamiętaj o gruntownym zabezpieczeniu klatki. Jeśli serwal ucieknie z niej, mało prawdopodobne, że go dogonisz, chyba że sam będzie tego chciał.

Co istotne, serwal afrykański potrafi biegać z prędkością 80 km na godzinę. Sama woliera powinna być dla niego dobrym miejscem do życia. Przy jej projektowaniu możesz odwiedzić ogród zoologiczny i sprawdzić, jakie wybiegi serwale mają tam zorganizowane. Zwykle uwzględniają przynajmniej niewielkie oczko wodne, bo kot ten lubi wodę. Dobrym pomysłem jest woliera otwarta, na świeżym powietrzu, wykonana z solidnej stali. Można też wygospodarować dla serwala w domu pokój i wyposażyć go w drapaki i inne zabawki.

serwal afrykański - jak wychować serwala w domu

Tresura serwala

Jeśli chodzi o tresurę serwala, hodowla domowa wymaga od właściciela cierpliwości i konsekwencji. Ten czworonóg jest kotem cierpliwym i da się go oswoić, choć nie jest to zadaniem prostym. Kiedy jednak zaufa człowiekowi, w domu będzie się czuł dobrze i wykaże łagodność charakteru. Dopiero wtedy można zabrać serwala z domu na spacer na smyczy, czym możesz wywołać sensację w swojej okolicy.

Hodowla serwala afrykańskiego w domu jest trudna i wymaga zaangażowania ze strony właściciela. Serwal nie może być pozostawiony sam sobie, przynajmniej w pierwszym okresie jego obecności w nowym domu. Licz się z tym, że będzie wymagał wysokich nakładów finansowych. Pamiętaj także, że coś takiego jak serwal domowy nigdy nie będzie tak naprawdę istnieć, jako że jest to i pozostanie nim, dzikie zwierzę.

Kliknij!
Ragamuffin – co to za rasa kota?

Dieta serwala afrykańskiego

W naturze serwal afrykański żywi się owadami, przede wszystkim szarańczą, ale i rybami, ptakami, drobnymi ssakami i niejadowitymi gadami. Jeśli w czasie polowania nie może znaleźć pożywienia, jest skłonny nawet żywić się padliną.

Jednak w warunkach domowych żywienie serwala może być dla wyzwaniem. Gotowa karma nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej stosować tzw. dietę BARF, zapewniając mu kurczęta, perliczki, myszki i szczury, a także różne gatunki ryb. Dieta może zostać urozmaicona olejem z łososia, żółtkami jaj, a nawet drożdżami piwnymi. Zdobądź jak najwięcej informacji na temat tego, co serwal afrykański może jeść.

Ile kosztuje serwal afrykański?

Cena serwala afrykańskiego nie jest niska. Jeśli chcesz mieć go w domu, musisz nastawić się więc na spory wydatek rzędu 20–25 tys. zł. Jednocześnie powinieneś mieć też na uwadze koszty związane z wyposażeniem swojego domu i z utrzymaniem serwala afrykańskiego. Cena za wszystkie niezbędne woliery, wizyty weterynaryjne i odpowiednią dietę może sięgać nawet 30–40 tys. zł. Jest to więc pupil, który pociąga za sobą wysokie koszty. 

Alternatywa dla serwala – domowy kot Savannah

Serwal sawannowy to zjawiskowe zwierzę, ale jego miejsce jest na sawannach i w buszu Afryki. Ich piękno możemy podziwiać również w ogrodach zoologicznych. Jeśli jednak szczególnie fascynują cię serwale, możesz zdecydować się na kompromis – wybierz kota Savannah – krzyżówkę serwala i kota domowego o znacznie przyjaźniejszym usposobieniu i mniejszych wymaganiach.

Serwal afrykański to zjawiskowe zwierzę, które warto rozważyć, chcąc kupić kota. Pamiętaj jednak, że będzie to dość wymagający pupil.