W przypadku gdy żadna z ras kotów domowych nie wygląda dla ciebie dostatecznie dziko i egzotycznie, możesz zaadoptować serwala afrykańskiego. Na pierwszy rzut oka przypomina on geparda. Czy jednak trzymanie w domu serwala jest możliwe i legalne?

Serwal afrykański – gatunek dzikiego kota

Serwale afrykańskie (z łac. Leptailurus serval) żyją w naturze głównie w Afryce, w rejonie subsaharyjskim. To dzikie koty, które mieszkają w wysokich trawach w buszu i na sawannach parkowych. Z wyglądu serwal to kot który przypomina geparda. Ma ogromne, sterczące uszy odpowiadające za słuch absolutny i cętkowaną sierść w kolorze piaskowym. Charakterystyczną cechą serwali afrykańskich są czarne smugi biegnące od kącików oczu zwierzęcia, aż do czarnego nosa. Kot ten ma krótki, cętkowany z pierścieniami.

Dorosły serwal to kot o dużych gabarytach, w porównaniu z różnymi rasami mruczków domowych. Ma smukłe ciało i wydłużone nogi. Waży od 8 aż do 18 kg i mierzy w kłębie od 60 do 100 cm. Trudno więc mówić tu o niewielkim kociaku.

Są to zwierzęta znajdujące się pod ochroną z tytułu Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Usposobienie serwala afrykańskiego

Zwinny, szybki i drapieżny – taki jest serwal afrykański. Z natury jest samotnikiem, poza okresem godowym, gdy serwale łączą się w pary. Największą aktywność zwierzę wykazuje w godzinach nocnych, kiedy poluje. Zawsze podkrada się bezszelestnie do zwierzyny i skacze na nią, kiedy ta niczego się nie spodziewa. Cierpliwie wyczekuje momentu, gdy będzie mógł zapolować. Jest skocznym czworonogiem – jego zasięg wynosi nawet do 3 metrów w górę, dlatego bez trudu radzi sobie podczas polowań na owady i ptaki. Co ciekawe, serwal nie boi się wody. Wchodzi do niej i łapie ryby.

Zobacz też:
Kot chausie – potomek dzikiego kota błotnego

Czy serwal w domu to dobry pomysł?

Archeolodzy i historycy wysuwają teorie, że już w starożytnym Egiptu próbowano oswajać serwala. Kot ten ma dziką naturę, ale choć zwykle występuje w naturalnym środowisku lub w ogrodach zoologicznych, to zdarza się go zobaczyć także w hodowlach domowych.

Serwal hodowlany to z pewnością zwierzę egzotyczne. Jak wygląda kwestia jego trzymania w naszym kraju? W Polsce serwal jest jednym z nielicznych gatunków dzikich kotów, na które właściciel nie potrzebuje żadnego specjalnego pozwolenia. Jeśli chcesz mieć serwala w domu, musisz jedynie zgłosić ten fakt w urzędzie miasta lub w urzędzie gminy.

Gdzie kupić serwala? Hodowle renomowane

Nie należy szukać serwala do domu w ogłoszeniach internetowych, chyba że są one publikowane przez funkcjonujące od lat, zarejestrowane hodowle. Zanim zaadoptujesz małego serwala, koniecznie sprawdź, jak wygląda jego hodowla i w jakich warunkach kot ten dorastał oraz czy hodowca zadbał o jego socjalizację.

Kupowanie tych zwierząt z niepewnych hodowli jest groźne – takie dzikie koty mogą okazać się niebezpieczne dla otoczenia. Hodowla serwala afrykańskiego w domu jest trudna i wymaga zaangażowania ze strony właściciela. Serwal nie może być pozostawiony sam sobie, przynajmniej w pierwszym okresie jego obecności w nowym domu. Licz się z tym, że będzie wymagał wysokich nakładów finansowych.

Przy kupowaniu serwala afrykańskiego do domu kot ten powinien być już wysterylizowany (jeśli to samica) lub wykastrowany (w przypadku samca). W przeciwnym wypadku jego wychowanie będzie drogą przez mękę i z pewnością nie zakończy się sukcesem ponieważ wszystkie twoje starania zostaną zniweczone przez pierwotne instynkty serwala. Hodowla wykastrowanych lub wysterylizowanych dzikich kotów jest łatwiejsza. Serwale afrykańskie żyją średnio 12–15 lat.

Jak wychowywać serwala w domu?

Kiedy już serwal afrykański znajdzie się w twoim domu, licz się z tym, że najprawdopodobniej nigdy nie będzie tak oswojony jak kot domowy. Jako drapieżnik ma niespożytą energię, dlatego dla jego zdrowia psychicznego i dobrej kondycji fizycznej powinieneś zapewnić mu duży wybieg. Jeśli to możliwe, wykonaj dużą wolierę i wyposaż ją tak, by ten czworonóg mógł swobodnie biegać, wspinać się i skakać. Pamiętaj o gruntownym zabezpieczeniu klatki. Jeśli serwal ucieknie z niej, mało prawdopodobne, że go dogonisz, chyba że sam będzie tego chciał.

Zobacz też:
Jak narysować kota? Sprawdź, jak to robić krok po kroku!

Co ciekawe, serwal afrykański potrafi biegać z prędkością 80 km na godzinę. Sama woliera powinna być dla niego dobrym miejscem do życia. Przy jej projektowaniu możesz odwiedzić ogród zoologiczny i sprawdzić, jakie wybiegi serwale afrykańskie mają tam zorganizowane. Zwykle uwzględniają przynajmniej niewielkie oczko wodne, bo kot ten lubi wodę. Dobrym pomysłem jest woliera otwarta, na świeżym powietrzu, wykonana z solidnej stali. Można też wygospodarować dla serwala w domu pokój i wyposażyć go w drapaki i inne zabawki.

Jeśli chodzi o tresurę serwala, hodowla domowa wymaga od właściciela cierpliwości i konsekwencji. Ten czworonóg jest kotem cierpliwym i da się go oswoić, choć nie jest to zadaniem prostym. Kiedy jednak zaufa człowiekowi, w domu będzie się czuł dobrze i wykaże łagodność charakteru. Dopiero wtedy można zabrać serwala z domu na spacer na smyczy, czym możesz wywołać sensację w swojej okolicy.

Zawsze musisz być konsekwentny w wychowywaniu zwierzęcia. Nie możesz pozwolić, by to on ciebie zdominował. Kot ten może być trzymany w domu, w którym są dzieci, o ile od samego początku jest do nich przyzwyczajony.

Dieta serwala afrykańskiego

W naturze serwal afrykański żywi się owadami, przede wszystkim szarańczą, ale i rybami, ptakami, drobnymi ssakami i niejadowitymi gadami. Jeśli w czasie polowania nie może znaleźć pożywienia, jest skłonny nawet żywić się padliną.

Jednak w warunkach domowych żywienie serwala może być dla wyzwaniem. Gotowa karma nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej stosować tzw. dietę BARF, zapewniając mu kurczęta, perliczki, myszki i szczury, a także różne gatunki ryb. Dieta może zostać urozmaicona olejem z łososia, żółtkami jaj, a nawet drożdżami piwnymi. Zdobądź jak najwięcej informacji na temat tego, co serwal afrykański może jeść.

Ile kosztuje serwal afrykański?

Cena serwala afrykańskiego nie jest niska. Jeśli chcesz mieć go w domu, musisz nastawić się więc na spory wydatek rzędu 20–25 tys. zł. Jednocześnie powinieneś mieć też na uwadze koszty związane z wyposażeniem swojego domu i z utrzymaniem serwala afrykańskiego. Cena za wszystkie niezbędne woliery, wizyty weterynaryjne i odpowiednią dietę może sięgać nawet 30–40 tys. zł. Jest to więc pupil, który pociąga za sobą wysokie koszty. 

Zobacz też:
Transporter dla kota – jak wybrać kontener lub torbę do transportowania kota?

Serwal afrykański to zjawiskowe zwierzę, które warto rozważyć, chcąc kupić kota. Pamiętaj jednak, że będzie to dość wymagający pupil.