Zapamiętaj!

  • Sajmiri są jednymi z najinteligentniejszych małp.
  • Chętnie są wybierane na towarzyszy osób niepełnosprawnych.
  • Szybko się uczą, wykonują proste polecenia.
  • Można je legalnie trzymać w domu.
  • Koszt zakupu małpki waha się od kilku tysięcy do nawet 25 tys. złotych.
  • Małpki wymagają szczególnej troski i dużo uwagi.

Sajmiri wiewiórcza – jak wygląda, gdzie występuje?

Sajmiri wiewiórcza znana jest również jako trupia główka lub po prostu małpka sajmiri. Charakterystyczną cechą jest mała głowa, duże, osadzone blisko siebie oczy i duże owłosione uszy podobne do ludzkich. Małpka ma gęstą i krótką, jasno ubarwioną sierść – oliwkowo-zielony grzbiet, żółte kończyny, biały brzuch i uszy. Sajmiri ma paznokcie zamiast pazurów i długi, zakończony na czarno ogon. Samica osiąga wagę 220 g, samiec 280 g. 

Sajmiri to zwierzęta prowadzące dzienny tryb życia, jednak są również aktywne po zmroku. Żyją w grupach liczących od 12 do nawet 100 osobników, gdzie przewagę liczebną stanowią samice. Ssaki te żywią się owadami, nasionami i owocami, a także jajami ptaków. Dieta małpki zależy od regionu występowania oraz pory roku.Zasięg występowania sajmiri wiewiórczej to północno-wschodnia część Amazonii w Gujanie, Brazylii, a także północna część Amazonii – Gujana Francuska, Surinam. Gatunek ten spotykany jest w suchych i wilgotnych lasach tropikalnych.

Grupy małp zamieszkują wyższe partie lasów, w których szukają schronienia. W dół schodzą, aby zaspokoić pragnienie w wodopoju. W gęstych gałęziach drzew i trudno dostępnych pnączach odnajdują schronienie na noc, zwijając się do snu w kłębek.

Saimiri – towarzysz człowieka

Sajmiri uznawana jest za jedną z najinteligentniejszych małp – ma największy mózg w stosunku do masy ciała ze wszystkich naczelnych. To jedna z przyczyn, dla których zwierzątka te pojawiły się w ludzkich domostwach. Mają doskonały kontakt z człowiekiem, są ufne, bardzo szybko się uczą i chętnie wykonują proste polecenia. Z tego powodu wybierane są na towarzyszy osób niepełnosprawnych, którym mogą pomagać – gasić światło, przynosić niewielkie przedmioty, podawać je. 

Czy sajmiri są legalne w Polsce?

Jakie małpki można hodować w Polsce legalnie? Polskie prawo zezwala na posiadanie niektórych gatunków małp. Warunkiem jest możliwość okazania dokumentów poświadczających pochodzenie zwierzęcia, potwierdzających legalny sposób jego nabycia (od hodowcy), a w niektórych przypadkach zezwolenie na trzymanie małpki w domu. W Polsce można bez pozwolenia trzymać małpki kapucynki i sajmiri. Popularne są również niewielkich rozmiarów marmozety – w Polsce można kupić małpki pochodzące z rodzimych hodowli.

Trzeba jednak podkreślić, że małpki sajmiri są gatunkiem chronionym konwencją Waszyngtońską CITES. Gdzie można kupić małpkę sajmiri? Należy wybierać znane hodowle, które prowadzone są w sposób legalny i profesjonalny. Właściciel powinien gwarantować wystawienie świadectwa urodzenia małpki i wszystkich dokumentów wymaganych przez Unię Europejską. 

Ile kosztuje małpka sajmiri?

Za egzotycznego towarzysza można zapłacić od kilku do nawet 25 tys. złotych. Warto jednak pamiętać, że koszt zakupu to nie jedyny wydatek. Przyszły właściciel musi zagwarantować zwierzakowi odpowiednie warunki do życia, pamiętać o odpowiednim odżywianiu, opiece weterynarza, a także zapewnieniu bezpiecznej przestrzeni do zabawy, biegania. Sajmiri potrzebuje dużo ruchu, ale również stymulacji intelektualnej, dlatego warto zaproponować małpkom zabawki interaktywne, które wymagają myślenia. Sprawdź też, ile kosztuje małpka kapucynka.

Ile żyje małpka sajmiri?

Sajmiri żyje 10-20 lat. W warunkach hodowlanych może jednak dożyć 40 lat. Małpka sajmiri jest uroczym zwierzątkiem, jednak wymaga od właściciela dużo uwagi. Jeśli zdecydujesz się na takiego towarzysza, pamiętaj, że musisz poświęcić mu mnóstwo czasu i troski. To ogromna odpowiedzialność. 

Zanim kupisz sajmiri, sprawdź, z jakiej hodowli pochodzi, czy była wychowywana w dobrych warunkach, a właściciel hodowli ma wszystkie wymagane dokumenty. W ten sposób chronisz zwierzęta i pokazujesz, że nie godzisz się na ich złe traktowanie.

Archiwum: maj 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.