Rhodesiany to rasa psów gończych, które mają skłonność do ucieczek i są bardzo niezależne. Dobrze prowadzone bardzo przywiązują się do swojej rodziny. Są tolerancyjne wobec dzieci i łatwe w pielęgnacji. 

Co wiadomo o psie rasy Rhodesian ridgeback?

Wrażenie ogólneHarmonijnie zbudowany, mocny, muskularny, zręczny i aktywny. Zwraca uwagę swoją elegancją i sylwetką.
Kraj pochodzeniaAfryka Południowa
Klasyfikacja FCIGrupa 6 – Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne.
Sekcja 3 – Rasy pokrewne.
UżytkowanieWielu rejonach świata wykorzystywany jako pies myśliwski oraz pies stróżujący i przyjaciel rodziny.
RozmiarPsy: 63-69 cm w kłębie, Suki: 61-66 cm w kłębie
WagaPsy: około 36,5 kg, Suki: około 32 kg
SzataWłos krótki i gęsty, gładki i błyszczący. Nie jest ani welnisty ani jedwabisty.
UmaszczenieOd jasnopszenicznego do czerwono-płowego. Dopuszczalne niewielkie białe znaczenia.
Długość życia10-12 lat
CharakterDumny, inteligentny, zachowuje się z rezerwą wobec obcych, ale nie jest agresywny ani lękliwy.

Jaki jest wzorzec rasy Rhodesian ridgeback?

Rhodesian ridgeback siedzi w lesie

W przypadku rasy rhodesian ridgeback opis wzorca FCI zakłada, że są to psy bardzo jednolite. Oznacza to nic innego, jak tylko to, że wszystkie osobniki wyglądają bardzo podobnie. Rodezjan jest znany jako pies z pręgą na grzbiecie. Rzeczona pręga jest efektem tego, że włosy na jego grzbiecie rosną w inną stronę niż cała reszta. 

Wzorzec zakłada, że sierść rodezjanów jest krótka, błyszcząca i gładka, chociaż nie jedwabista. Psy te występują w barwach od jasnopszenicznej do płowoczerwonej. Dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia. 

Jaki charakter ma Rhodesian ridgeback?

W przypadku rodezjana charakter jest tym, co najbardziej cenią sobie hodowcy i miłośnicy tej rasy. Są to psy zrównoważone, które jednak wykazują dużą dozę niezależności. Potrzebuje bliskiego kontaktu z przewodnikiem, którego bardzo szanuje. Od rodezjana nie można jednak wymagać całkowitego posłuszeństwa. To pies z natury niezależny, który potrzebuje doświadczonego przewodnika.

Rhodesian ridgeback portret psa

Pierwotnie psy te służyły plemionom koczowniczym do polowania na lwy. Oczywiście w bezpośrednim starciu nie miałyby szans z tymi wielkimi kotami, dlatego nigdy nie dochodziło do bezpośredniej walki. Zadaniem rhodesiana było odwrócenie uwagi dzikiego zwierzęcia do czasu, kiedy pojawiał się myśliwy. Nic więc dziwnego, że do tej pory psy te wyróżniają się doskonałym refleksem i naprawdę wielką odwagą. 

Jaki temperament ma Rhodesian ridgeback?

psy rasy rhodesian ridgeback bawią się

Rodezjany afrykańskie są bardzo aktywne, żywiołowe, a także wytrzymałe. Zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, jednak powinieneś mieć na uwadze to, że dwóch samców na jednym terenie może mieć problem ze wzajemną akceptacją. 

Rodezjan jest bardzo inteligentny, nie oznacza to jednak, że jest to pies podatny na szkolenie. Wręcz przeciwnie, wyegzekwowanie posłuszeństwa i ustalenie zasad wymaga od przewodnika naprawdę żelaznej konsekwencji i siły charakteru. Nawet najmniejsze ustępstwo, czy poluzowanie zasad może sprawić, że pies wykorzysta twoją słabość i zrobi dokładnie to, na co ma ochotę. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że szkolenie wymaga brutalności, czy przemocy. Rhodesian ridgeback bardzo źle znosi tego typu praktyki i stosując kary cielesne nigdy nie zbudujesz z nim odpowiedniej relacji. 

Rhodesian ridgeback – jakie ma rozmiary?

rhodesian ridgeback w wysokiej trawie

Rhodesian to duży pies. Wysokość w kłębie u samców wynosi od 63 do 69 centymetrów, suki są nieco niższe. Waga tych psów może dochodzić do 37 kilogramów i zależna jest od płci oraz osobniczych cech konkretnego zwierzęcia. 

Rhodesian ridgeback – czy często choruje?

rhodesian ridgeback leży na kanapie

Rhodesiany na ogół uchodzą za psy odporne na trudne warunki atmosferyczne i stosunkowo zdrowe. Tak jak większość dużych psów narażone są na dysplazję stawów biodrowych i łokci. Właśnie dlatego warto wybierać hodowle, w których pieski mają przeprowadzone wszystkie potrzebne badania. 

Chorobą typowa dla rasy jest tak zwana zatoka skórzasta, czyli dermoid sinus. Przypadłość ta pojawia się, kiedy cewa nerwowa i zawiązki skóry nie rozdzielają się zupełnie. Tworzy się wówczas kanał drążący, który zbudowany jest z martwych komórek skóry, mieszków włosowych, czy gruczołów łojowych. Zwykle ogranicza się to do tkanek miękkich, jednak niekiedy może docierać nawet do rdzenia kręgowego i powodować objawy ze strony układu neurologicznego. 

Jak pielęgnować Rhodesian ridgeback?

Rhodesian ridgeback jest psem krótkowłosym, dlatego nie będzie wymagał od ciebie szczególnej pielęgnacji. Raz na jakiś czas wystarczy go wyczesać po to, aby pozbyć się martwej sierści. Po intensywnym spacerze może być potrzebna kąpiel, jednak jej częstotliwość powinna być dostosowana do okoliczności. Nie potrzeba także środków pielęgnacyjnych.

Rodezjan afrykański – hodowla. Na co zwrócić uwagę?

Rhodesian ridgeback biegnie

Rhodesian ridgeback nie jest rasą szczególnie popularną w naszym kraju. Znalezienie hodowli nie powinno jednak przysporzyć ci dużych problemów, chociaż należy wziąć poprawkę na to, że czasami na miot trzeba trochę zaczekać. Wybieraj hodowlę zrzeszoną w Związku Kynologicznym w Polsce, która może wydawać rodowody FCI. 

Ile może kosztować Rhodesian ridgeback?

Za psa rasy rhodesian ridgeback musimy w tym momencie zapłacić od 5 000 do 7 000 złotych. Ceny są wypadkową różnych czynników i mogą nieznacznie się od siebie różnić. Jeżeli jednak znajdziesz ogłoszenie z psem za kilkaset złotych, albo takim, którego cena znacznie odbiega od średniej, najpewniej jest to pseudohodowla. Takie ogłoszenie najlepiej zignorować. 

Rhodesian ridgeback – dla kogo?

Rhodesian ridgeback śpi pod kocem

Rhodesian ridgeback jest psem dla doświadczonego i opanowanego opiekuna, który będzie w stanie zbudować z nim trwałą więź opartą na konsekwencji i szacunku. Potrzebuje dużej dawki ruchu i ćwiczeń – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Nie nadaje się na psa stróżującego, który żyje w kojcu. Swojego terenu będzie jednak bronił bardzo zajadle. 

Z natury jest to zwierzę zrównoważone, które nie wykazuje agresji. Jego rozmiary oraz odwaga mogą jednak zaskoczyć, dlatego autorytet przewodnika musi być niezachwiany. Rodezjany mają dosyć dużą cierpliwość do dzieci, jednak kontakt powinien przebiegać pod okiem dorosłego. 

Rhodesian ridgeback – jak wygląda?

Jakie ciekawostki znamy o Rhodesian ridgeback?

  • Słowo „ridge” w tłumaczeniu z angielskiego oznacza pasmo górskie, które w naszym języku nazywane jest pręgą.
psy rhodesian ridgeback siedzą i patrzą

Rhodesian ridgeback jest psem silnym i odważnym, który wymaga od opiekuna dużego doświadczenia i konsekwencji. Dobrze ułożony staje się jednak doskonałym towarzyszem.

Rhodesian ridgeback – jaką mają historię?

Rhodesian ridgeback stoi na łące

Chociaż rhodesian ridgeback to rasa ukształtowana przez człowieka, pochodzi ona bezpośrednio od psów, które przemierzały afrykańskie stepy i pracowały w miastach starożytnego Egiptu. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najstarszych ras. Psy z pręgami na plecach znajdziemy na wielu malowidłach odnajdywanych przez archeologów na terenie całej Afryki. W piśmiennictwie po raz pierwszy wzmianki o podobnych zwierzętach znalazły się w XIX wieku. Był to okres, w którym Europejczycy często podróżowali po Afryce i Azji i opisywali to, co tam zobaczyli. 

Rodezjany często łączy się psami myśliwskimi plemienia Hotentotów. One także miały na plecach pręgi. Służyły nie tylko do wspomnianego już polowania na lwy, ale także do pilnowania dobytku. Półdzikie zwierzęta słynęły z ogromnej siły fizycznej i odporności na zmiany temperatury. Mogły długo przetrwać bez wody, a duże amplitudy temperatur, tak charakterystyczne dla Afryki, nie stanowiły dla nich żadnego problemu. 

Współczesne afrykańskie rodezjany zaczęto rozmnażać w XX wieku. Pierwszy klub miłośników rasy powstał w 1924 roku. Historia tej rasy na ziemiach polskich jest stosunkowo krótka. Pierwsi jej przedstawiciele trafili do nas dopiero w 1994 roku.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 146 /02.04.1997/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/146.pdf, wzorzec dostarczony przez Związek Kynologiczny Afryki Południowej i Kennel Club Zimbabwe, data publikacji oryginalnego wzorca: 10.12.1996.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.