Tak znana dziś razbora po raz pierwszy pojawiła się w europejskich akwariach dopiero w 1906 roku. Moda na nią dość szybko zapanowała także na ziemiach polskich. Brak szczególnych wymagań sprawił, że ten gatunek ryby szybko zyskał uznanie i stał się podstawą dla wielu akwarystów. W naturze rybki razbory żyją w stadach, a jedną z ich najbardziej charakterystycznych cech jest duża ruchliwość. Razbora klinowa uwielbia leśne strumienie, zaciemnione rzeki i torfowiska, a także… zbiorniki w domach. W naturze znajdziesz ją w Tajlandii i na Sumatrze, jednak jest popularna w akwariach na całym świecie. Chcesz dołączyć do grona hodowców? Sprawdź, z jakimi obowiązkami musisz się zmierzyć. Przeczytaj więcej o tych zwierzakach!

Razbora klinowa i jej charakterystyka

razbora klinowa - charakterystyka

Razbora klinowa to rybka o niewielkich wymiarach, zaliczana do dość szerokiej rodziny karpiowatych. Długość jej ciała zwykle nie przekracza 5 cm, przy czym samica jest nieznacznie większa i krąglejsza od samca. Cechami charakterystycznymi tych ryb są:

  • srebrzyste ubarwienie;
  • kolorowe (pomarańczowe lub czerwone) akcenty;
  • granatowy klin w tylnej części ciała (stąd nazwa). 

Warto wspomnieć, że u samców kolory są bardziej intensywne.

Razbora klinowa – karmienie i akwarium

razbora klinowa - wymagania

Wiesz już, gdzie żyje razbora w naturze. A jakie warunki musisz jej zapewnić w domowym akwarium? Sprawdź, o jakie wyposażenie musisz zadbać, by ryby poczuły się dobrze w twoim domu. 

Jak urządzić akwarium dla razbory klinowej? Temperatura i nie tylko

Razbora klinowa jest jedną z popularniejszych ryb akwariowych, więc wszystko, co jej potrzebne, znajdziesz w sklepach zoologicznych. Przygotowanie akwarium nie sprawi ci większych problemów, ale musisz wiedzieć, czego potrzebujesz.

To przede wszystkim: 

  • akwarium (ściany o co najmniej 100 cm długości; pojemność to minimum 54 litry); 
  • liście dębu i szyszki olchy (dodatki nawiązujące do naturalnego środowiska razbory);
  • rośliny pływające, które rozpraszają światło;
  • ciemny żwir.

Jaka temperatura wody dla razbory klinowej będzie najlepsza? Idealne parametry to 22–25°C, choć w okresie rozmnażania woda powinna być nieco cieplejsza. Jeśli dasz rybie dostęp do wody miękkiej, kwaśnej i ciemnej, zapewnisz jej najlepsze warunki.

Razbora klinowa i jej dieta

Razbora klinowa nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o pokarm. W naturze podstawą rybiej diety są bezkręgowce, owady i ich larwy. Jeśli chcesz dobrze nakarmić razborę w warunkach hodowlanych, serwuj jej pokarm żywy i suchy. Pamiętaj jednocześnie, że ważna jest nie tylko wybrana karma, lecz również metoda karmienia. Razbora klinowa nie sięga po pokarm z dna zbiornika, więc musisz podawać jej jedzenie częściej, za to w mniejszych ilościach. 

Hodowla ryby akwariowej

razbora klinowa - hodowla

Hodowla tych ryb nie powinna ci sprawić większych problemów, o ile w porę zapoznasz się z jej najważniejszymi zasadami. Co musisz wiedzieć? 

Razbora klinowa w ciąży i po niej

Rozmnażanie u razbory klinowej jest dość skomplikowane. Chcesz powiększyć stadko? Przygotuj w odpowiedni sposób specjalne akwarium, przeznaczone tylko do rozmnażania. Podstawa to dobre zaciemnienie i wyposażenie. 

  1. Postaw na roślinność o szerokich liściach, ponieważ na ich spodzie razbora złoży ikrę. 
  2. Rybkom w rozmnażaniu pomoże też odpowiednia temperatura wody (od 26 do 28 stopni Celsjusza). 
  3. Zadbaj też o sprzyjające pH wody, które w okresie rozmnażania powinno wynosić od 5.0 do 6.0.
  4. W przygotowaniu tych ryb do rozmnażania ważną rolę odgrywa też dieta. Tuż przed tarłem podawaj im żywy pokarm wysokiej jakości. Serwowane w tym czasie porcje powinny być większe niż do tej pory. 

Razbora klinowa – rozmnażanie

Co dzieje się po złożeniu ikry? Dorosłe osobniki razbory klinowej często zjadają ikrę, po tarle musisz je szybko odłowić i przenieść do innego zbiornika. Im prędzej zauważysz złożone jajeczka, tym większa szansa na spore potomstwo. Z ocalonych jajeczek w ciągu 24–48 godzin zaczynają się wylęgać małe rybki, które już po kilku dniach świetnie radzą sobie z pływaniem. 

Razbora klinowa – choroby, na które jest narażona

Odpowiedzialny hodowca musi zatroszczyć się o zdrowie swoich ulubieńców, a przede wszystkim zapewnić im ochronę przed najczęstszymi chorobami. U razbory częstym symptomem są zmiany skórne i zapadnięty brzuch.

Jeśli odpowiednio zadbasz o zdrowie razbory klinowej, możesz się cieszyć jej towarzystwem nawet przed 5 lat. Pamiętaj, by chronić swoje rybki przed nadmiernym światłem i żywić je w odpowiedni sposób. To podstawowe zasady, dzięki którym łatwiej utrzymać całe stadko w dobrej formie. 

Razbora klinowa – cena rybki 

Razbora klinowa to popularna wśród akwarystów ryba, więc jej cena nie jest zbyt wysoka. W sklepach zoologicznych koszt jednej rybki nie przekracza 7 złotych. Zwróć jednak uwagę na to, od kogo kupujesz razborę. Wybieraj sprawdzone hodowle, w których zwierzaki mają zapewnione możliwie jak najlepsze warunki i profesjonalną opiekę od pierwszych minut życia. 

Nie tylko razbora klinowa – z jakimi rybami możesz ją połączyć w akwarium? 

razbora klinowa - akwarium

Ryba, o której mowa, jest dość towarzyska, warto zatem zadbać, by nie przebywała w akwarium sama. Najlepsze rozwiązanie to stadko razbor, składające się przynajmniej z 10 osobników. Taka ruchliwa ławica wymaga jednak przestrzeni. Musisz ją zapewnić swoim podopiecznym już na samym początku hodowli. 

Chociaż najlepsze dla razbory jest towarzystwo ryb tego samego gatunku, ale można wybrać też inne rybki. W akwariach często umieszcza się je w towarzystwie:

  • bojownika;
  • krewetek;
  • małych rybek (np. pielęgniczek Ramireza). 

Hodowla razbory klinowej jest prosta, więc nawet początkujący miłośnicy akwarystyki poradzą sobie z tym zadaniem. Pamiętaj jednak, że nawet tak odporna rybka potrzebuje odpowiedzialnego opiekuna, który zapewni jej odpowiednie warunki. Kontroluj temperaturę w akwarium i dostarczaj żywy i suchy pokarm, a na pewno spełnisz jej podstawowe wymagania.

Źródło zdjęcia: Juan R. Lascorz via Wikipedia, CC 3.0

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mirosława Jankowiak