Ratler praski, zgodnie z klasyfikacją FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej), należy do IX grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Rzeczywiście jest to piesek wyjątkowo towarzyski, mocno przywiązujący się do swojej rodziny, a do tego świetny – bo bardzo głośny – stróż. Swego czasu z królewskiej maskotki „awansował” do roli szczurołapa, w której również nie ma sobie równych. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć? Już teraz poznaj jego historię, niepowtarzalny charakter i ciekawy wygląd. Zobacz, jak prawidłowo zajmować się tym niewielkim czworonożnym przyjacielem. 

Ratler praski – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 21 do 23 cm
masa ciała: ok. 2,6 kg
Szatasierść: krótka i gęsta lub półdługa z piórami na ogonie, uszach, nogach
maść: czarna lub czekoladowa z podpaleniami, bez białych znaczeń
Długość życia12–14 lat
Charakterciekawski, nieufny wobec obcych, przyjazny dla rodziny, łagodny

Praski ratler – historia rasy

ratler praski stoi na trawie

Trudno jasno określić, kiedy powstała ta rasa psa wyhodowana w Czechach. Liczne dokumenty historyczne, w których jest wzmiankowana, potwierdzają jednak, że musi ona istnieć co najmniej od kilku, jeśli nie kilkunastu stuleci. Początkowo prazsky krysarik dotrzymywał towarzystwa ludziom na królewskich dworach. Następnie, podobnie jak pinczera miniaturowego, zaczęto wykorzystywać go do polowania na szczury i inne gryzonie. Z biegiem lat rasa przestała budzić tak wielkie, jak dotychczas, zainteresowanie, konsekwencją czego w XX wieku niemal wymarła. Na szczęście została odtworzona i obecnie ma się dobrze. 

Ratlerek z Czech – skąd ta nazwa?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kiedy i w jakich okolicznościach pojawiła się nazwa rasy, ale istnieje kilka teorii, które są całkiem prawdopodobne. W języku czeskim krysa (wyraz kojarzący się z krysarikiem) oznacza szczura. Nazwa ratler praski również ma związek z tymi gryzoniami, ponieważ szczur w języku niemieckim to ratte. W każdym z języków nazwa rasy sprowadza się zatem do funkcji, z której słynął ratler praski, czyli roli szczurołapa. Warto o tym pamiętać, gdyż jest to pies, który rzeczywiście cechuje się silnym instynktem myśliwskim w stosunku do mniejszych zwierząt. 

ratler praski w parku w liściach

Czeski ratlerek – wygląd

Pies rasy ratler praski jest czworonogiem miniaturowych rozmiarów, jeszcze mniejszym od pinczera miniaturowego. Wysokość w kłębie wynosi średnio 20 cm, a jego waga, zgodnie ze wzorcem, nie powinna przekraczać 2,6 kg. Budowa ciała jest proporcjonalna, kwadratowa. Charakterystyczne stojące uszy o trójkątnym kształcie nie powinny się załamywać. Cienki, pokryty przylegającym włosem ogon zwęża się ku końcowi, nie może być cięty. 

Czeski pinczer miniaturka – szata i umaszczenie 

Ten niewielkich rozmiarów piesek na gęstą, krótką lub nieco przedłużoną sierść. Na ogonie, nogach i uszach mogą występować pióra. Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest czarne z podpalaniami w wyrazistym rudym kolorze, które występują na przodzie kończyn, policzkach, nad oczami, podgardlu, żuchwie, wargach, klatce piersiowej i brzuchu. Ponadto może występować maść czekoladowa podpalana. Niedopuszczalne są białe znaczenia, które eliminują ratlera praskiego z dalszej hodowli.

Ratler praski – charakter i zachowanie

Choć to bardzo mały pies, który wygląda na delikatnego, ratler praski jest naprawdę aktywny, żywiołowy, odważny i ciekawy świata; wszędzie go pełno. Ze względu na swoje małe rozmiary może być uważany, za pieska kanapowy, który będzie całymi godzinami wylegiwał się z opiekunem. To nieprawda! W rzeczywistości praski ratler to wulkan energii, który potrzebuje solidnej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. Znudzony, sfrustrowany, może zacząć przejawiać zachowania problemowe. Ratler praski uwielbia zarówno zabawę, jak i naukę – potrafi się skupić i zaangażować, chętnie współpracuje z człowiekiem. W domu potrafi zachować spokój. Jest głośnym stróżem, nieufnym wobec obcych.

Praski ratler – zdrowie i pielęgnacja

Ratler praski jest stosunkowo zdrowy i długowieczny. Jak w przypadku większości małych ras, miewa problemy stomatologiczne (odkładanie się kamienia nazębnego), dlatego wymaga regularnej kontroli. Ze względu na to, że nie jest w stanie ścierać pazurów w wystarczającym stopniu, wymagane jest ich podcinanie. Jego pielęgnacja jest szybka i prosta. Wystarczy czesać sierść raz na tydzień i kąpać psa w razie konieczności. W okresie jesiennym i zimowym pies może wymagać specjalnego ubranka, które ochroni go przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Powinien otrzymywać pełnowartościową karmę.

ratler praski uśmiechnięty

Ratlerek miniaturka z Czech – hodowla 

Pies ten jest popularny przede wszystkim w kraju swego pochodzenia, ale w Polsce zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością w ostatnim czasie. Istnieją dobre hodowle, w których możesz kupić zdrowego, zgodnego ze wzorcem ratlera praskiego. Pamiętaj o tym, że szczenię powinno trafić do nowego domu po osiągnięciu odpowiedniego wieku (nie wcześniej niż w 8–9 tygodniu życia). Jeśli „hodowca” chce pozbyć się szczeniąt wcześniej, powinno to wzbudzić twoje wątpliwości. Zanim dokonasz zakupu, odwiedź miejsce hodowli i zadaj mnóstwo pytań – masz do tego prawo!

Praski ratler jest wyjątkowym czworonogiem – zrównoważonym, oddanym rodzinie, odważnym, wesołym i energicznym. Jeżeli zastanawiasz się nad pupilem małych rozmiarów, może on okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Świetnie sprawdzi się w roli pierwszego psa. Pamiętaj jednak, że niewielki rozmiar i uroczy wygląd nie czynią z niego maskotki! To pies jak każdy inny, który wymaga stosownej opieki, socjalizacji i ćwiczeń z zakresu choćby podstaw posłuszeństwa. Jeśli zadbasz należycie o ratlera praskiego, stworzycie genialny zespół! 

Praski ratler – zdjęcia

Bibliografia

FCI-Standard N°363, 07.05.2019/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/363g09-en.pdf, TRANSLATION: Renata Cizmarova, Helena Jankova. Revised by Renée Sporre-Willes. Official language /EN, DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 20.02.2019.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.