Rat terrier to rasa w Polsce mało znana, niemal niewystępująca. Oferty jej sprzedaży zdarzają się wyjątkowo rzadko. Niemniej, w kraju swego pochodzenia jest niezwykle popularna. Psy te mają cechy typowe dla większości terierów – są wyjątkowo energiczne, zadziorne i inteligentne, a przy tym mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Choć rat terrier jest niewielki, drzemie w nim ogromny potencjał! Dowiedz się więcej na temat tej intrygującej rasy. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: odmiana miniaturowa od 25 do 30 cm, odmiana standardowa od 30 do 45 cm;
masa ciała: zależnie od odmiany od 4,5 do 11,5 kg
Szatasierść: przylegająca, krótka, miękka, gładka;
maść: trójbarwna; dwubarwna z bielą; jednolita biała, błękitna, żółta, brązowa, czarna
Długość życiado 18 lat
Charakterenergiczny, nieufny wobec obcych, inteligentny, chętny do współpracy, lojalny, przywiązany do opiekuna

Rat terrier – historia rasy

Rat terrier, inaczej american rat terrier, jest najprawdopodobniej potomkiem psów, które dotarły do Stanów Zjednoczonych z brytyjskimi emigrantami. Jego historia i pochodzenie nie są dokładnie znane, ale przyjmuje się, że współczesne rat teriery powstały z krzyżówki takich ras jak m.in.:

  • foksterier krótkowłosy (smooth fox terrier);
  • manchester terrier (black and tan terrier);
  • west highland white terrier.
Rat terrier leży na trawie

W późniejszym czasie, w celu uzyskania określonych cech charakteru i wyglądu, rat terriera krzyżowano dalej z takimi rasami jak m.in.:

  • beagle;
  • charcik włoski;
  • whippet.

Rasa cieszyła się w Stanach Zjednoczonych szczególną popularnością w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Wykorzystywana była wówczas do tępienia gryzoni, przede wszystkim szczurów – na co zresztą wskazuje nazwa psa. Szybko okazało się jednak, że rat teriery są czworonogami bardzo wszechstronnymi i świetnie sprawdzają się także m.in. w roli stróża, pomocnika w czasie polowań i po prostu psa do towarzystwa. Pomimo tego, że rasa jest dobrze poznana i ma ustanowiony wzorzec, nie jest uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Uznają ją natomiast American Kennel Club (AKC) i United Kennel Club (UKC). 

Rat terrier – wygląd

Rat terrier na spacerze

Rat terrier należy do małych psów o zgrabnej, harmonijnej budowie. Występuje w odmianie miniaturowej (wysokość w kłębie od 25 do 30 cm) i standardowej (od 30 do 45 cm). Jego waga, w zależności od odmiany, waha się w granicach od 4,5 do 11,5 kg. Jego proporcjonalna głowa ma kształt tępego klina. Oczy o łagodnym, inteligentnym wyrazie są niewielkie i mają migdałowaty kształt. Występują w barwie od brązowej po orzechową. Trójkątne, stojące uszy są wysoko osadzone. Ogon jest dość długi, zwęża się ku końcowi, jest lekko zakręcony. 

Rat terrier – szata i umaszczenie

Rat terrier stoi i patrzy w obiektyw

Rat terrier krótką, przylegającą szatę, miękką i gładką w dotyku. Niewielkie fale dopuszczone są wyłącznie na grzbiecie. Rasa ta najczęściej występuje w umaszczeniu trójkolorowym, czyli tricolor. Inne akceptowane rodzaje maści to: dwukolorowa, czysto biała, błękitna, żółta, czarna, brązowa. Kombinacje kolorów bez białego nie są pożądane. 

Rat terrier – charakter

Ten „pies na szczury”, jak bywa często nazywany, jest czworonogiem wyjątkowo energicznym, inteligentnym i nastawionym na współpracę z człowiekiem. Wykazuje przyjazne nastawienie w stosunku do innych psów, ale pozostaje nieufny wobec nieznanych sobie osób, co czyni z niego doskonałego stróża. Przywiązuje się do swoich opiekunów i źle znosi długie godziny samotności. Sfrustrowany, pozostawiony sam sobie, bez rozrywek i wystarczającej dawki aktywności fizycznej i umysłowej, może przejawiać zachowania niszczycielskie.

Rat terrier – użytkowość

Rat terrier biegnie ścieżką

Choć pierwotnie wykorzystywany był przede wszystkim do polowania na szkodniki, głównie szczury, „zakres jego obowiązków” znacznie się poszerzył:

  • w późniejszym czasie towarzyszył myśliwym w czasie polowań;
  • dostrzeżono w nim świetnego stróża – ze względu na to, że szybko i głośno reaguje na niepokojące zmiany w otoczeniu;
  • zaczęto traktować go jako psa do towarzystwa – przywiązuje się do najbliższych, jest stosunkowo łagodny i cierpliwy wobec dzieci;
  • uwagę na rasę zwróciły osoby aktywne, poszukujące doskonałego towarzysza do sportów outdoorowych – bardzo dobrze sprawdza się np. jako kompan osób uprawiających jogging;
  • zaczęto trenować z nim psie sporty – doskonale wypada w takich dyscyplinach kynologicznych jak m.in. agillity.

Warto pamiętać o tym, że rat terrier jako pies myśliwski, cechuje się bardzo silnym instynktem, miewa skłonności do ucieczek i atakowania mniejszych zwierząt.

Rat terrier – zdrowie

rat terrier leży na boku

Psy tej rasy cieszą się dość dobrym zdrowiem, żyją długo i raczej rzadko zapadają na poważne choroby, choć mogą mieć problemy m.in. z trzustką, sercem, dysplazją stawów biodrowych i zwichnięciem rzepki. Decydując się na rat terriera, warto znaleźć dobrą hodowlę, a następnie dbać o jego zdrowie poprzez regularną aktywność fizyczną i umysłową, zbilansowaną dietę i regularne kontrole u lekarza weterynarii, które pozwolą wychwycić ewentualne kłopoty ze zdrowiem na wczesnym etapie. 

Rat terrier – długość życia

Rat terrier należy do ras długowiecznych. W dobrym zdrowiu i kondycji może przeżyć nawet 18 lat, a znane są przypadki psów, które żyły ponad 20 lat!

Rat terrier – pielęgnacja

Rat terrier w ubranku zimą

Pielęgnacja tego niewielkiego pieska nie jest trudna ani czasochłonna. Wystarczy szczotkować sierść raz na kilka dni. W celu odświeżenia szaty można przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Kąpiel należy stosować w razie potrzeby. Warto regularnie sprawdzać stan oczu, uszu i uzębienia. Jeśli pies nie ma możliwości ścierania pazurów na twardej powierzchni, konieczne jest regularne podcinanie. 

Rat terrier – żywienie

Rat terrier nie jest wymagającym czworonogiem w kwestii diety. Rzadko cierpi na nietolerancje i alergie pokarmowe, dlatego zazwyczaj nie przejawia specjalnych potrzeb żywieniowych. Oczywiście jego dieta, niezależnie od tego, czy będzie karmiony gotową karmą suchą, mokrą lub domowym jedzeniem, musi być zbilansowana. Oznacza to, że musi dostarczać psiemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze do jego prawidłowego funkcjonowania

Rat terrier – szkolenie

Rat terrier nad wodą

Rat terrier jest psem nastawionym na współpracę z człowiekiem, inteligentnym i chętnie zdobywającym nowe umiejętności, ale… Jednocześnie jest to czworonóg do pewnego stopnia uparty i niezależny, dlatego wymaga konsekwentnego, doświadczonego przewodnika, który będzie wiedział, jak z nim postępować. Choć stanowczość w przypadku tego teriera jest wskazana, musi ona iść w parze z łagodnością i sprawiedliwym traktowaniem psa. 

Rat terrier – hodowla

Rat terrier nie jest rasą popularną w Polsce. Szczenięta tej rasy są bardzo rzadko dostępne. Jeśli chcesz kupić rat terriera od dobrego hodowcy, musisz poszukać sprawdzonej hodowli poza granicami kraju. Możesz w tym celu skontaktować się z właścicielami psów, np. za pośrednictwem różnych forów, i poprosić o pomoc.

Rat terrier to bardzo interesująca rasa psa, powstała w celu tępienia szczurów. Zwraca uwagę, choć nie jest uznana przez FCI i w Polsce nie cieszy się dużą popularnością. To pies inteligentny i wszechstronny, którego pokocha każdy, komu będzie dane bliżej go poznać!

Bibliografia

Official UKC Breed Standard: https://www.ukcdogs.com/docs/breeds/rat-terrier.pdf, revised January 1, 2004.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Janicki

Jego rodzice zawsze mieli w domu pupila, więc od dziecka uczył się odpowiedzialności za zwierzę i troski o nie. Obecnie posiada psa rasy husky i kotkę, którą przygarnął z ulicy kilka lat temu. Są jego nieodłącznymi towarzyszami w życiu codziennym. Z pasją opowiada o różnych gatunkach zwierząt oraz ciekawych faktach z nimi związanych, zawsze zwracając uwagę na potrzebę szacunku dla zwierząt i ich naturalnego środowiska.