Posiadanie rasy psa długowłosego ma wiele zalet. Głaskanie długiej, miłej w dotyku sierści jest przyjemne i wycisza emocje po trudnym dniu. Z drugiej strony takie rasy wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba wiedzieć, jak pielęgnować długą psią sierść, mieć na to czas i cierpliwość. Niektóre z tych psów mają osobowość trudną do ułożenia i wiele wymagań, a ponadto dość często wywołują uczulenia. Dowiedz się, jakie są rodzaje sierści i sposoby jej pielęgnacji. Poznaj rasy psów długowłosych.

Rasy długowłose. Co warto wiedzieć?

Mogą mieć różną wielkość, rodzaje sierści i należeć do różnych grup. Duże osobniki należą często do psów pasterskich lub zaprzęgowych. Wymagają codziennej dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Średnie należą często do grupy owczarków, wyżłów bądź szpiców. Niekiedy są wyhodowaną przez człowieka krzyżówką różnych ras. Małe pieski z długimi włosami wyglądają jak żywe maskotki. Nie potrzebują długich spacerów. Można je z powodzeniem trzymać w mieszkaniu w bloku. Pamiętaj jednak, że obecność takiego pupila w domu wiąże się z częstym sprzątaniem, bo pozostawia on sierść, zwłaszcza na nakryciach, tapicerowanych meblach i dywanach.

Psy bezwłose, z podwójną sierścią i długimi włosami

Rasy nagie psów pochodzą z krajów o gorącym klimacie. Nie gubią sierści, ale głaskanie ich nie jest tak przyjemne, jak psów długowłosych. Podwójną, gęstą i odporną na zimno sierść mają psy zaprzęgowe. Przy skórze jest warstwa podszerstka, a na niej włosy okrywowe. Są to piękne rasy psów z dalekiej północy. Zwykle linieją dwa razy w roku i wymagają regularnego wyczesywania martwych włosów. Ciężko znoszą upały. Lubią biegać i są bardzo inteligentne. Są też rasy z jedną warstwą długich włosów. Należą do nich niektóre charty, spaniele, a także yorki i maltańczyki.

Małe psy z długimi włosami

To pieski salonowe, żywiołowe i piękne. Choć małe, to swoim temperamentnym szczekaniem pretendują niekiedy do psów obronnych. Są bardzo towarzyskie i rodzinne, nieufne wobec obcych osób. Należą do nich:

  • jamnik długowłosy – ma warstwę podszerstka i włosy okrywowe, ciekawski podczas spacerów, bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów;
  • chihuahua – mały, ale waleczny piesek z czarnymi oczami, których wzrok rozbraja każdego przechodnia;
  • yorkshire terrier – ma sierść jednowarstwową;
  • lhasa apso – do głaskania, czesania, przyjaźni i chwalenia się przed gośćmi;
  • maltańczyk – sierść jednowarstwowa, świetny do towarzystwa i zabawy z dziećmi.

Średnie psy długowłose

Eleganckie i dumne, z silną osobowością, a niekiedy skłonnością do psich fochów. O kim mowa?

  • pudel – charakteryzują go zabawne fryzury i ubranka, lubi zwracać na siebie uwagę;
  • wyżeł niemiecki długowłosy – pies myśliwski i rodzinny o spokojnym usposobieniu;
  • samojed – biały lub kremowy, z czarnym nosem i czarnymi oczami, należy do psów zaprzęgowych i sportowych, ma podwójną sierść, jest odpowiedni na tereny górskie z długą zimą;
  • cocker-spaniel angielski – wyróżniają go długie obwisłe uszy i pociągła kufa, jest towarzyski, ma naturę psa łowczego;
  • owczarek pirenejski – inteligentny, nieskory do słuchania komend, wymaga konsekwentnego prowadzenia, odwdzięcza się wiernością i oddaniem.

Duże psy z długą sierścią

Są piękne, ale trzeba mieć sporo czasu na ich pielęgnację i odpowiednie podejście wychowawcze. To głównie psy sportowe i pasterskie, więc muszą się wybiegać. Oto one:

  • berneński pies pasterski – silny i muskularny, ale łagodny i rodzinny, jego umaszczenie to zwykle brunatny grzbiet, z biało-beżowym krawatem i zwisającymi uszami;
  • owczarek niemiecki długowłosy i krótkowłosy – pochodzi z ras pasterskich, wykorzystywany w policji i stróżowaniu, inteligentny, choć wymaga umiejętnego prowadzenia;
  • chart afgański – wysoki, dumny i kosztowny, częsty bywalec wystaw, wywodzi się z ras polujących;
  • owczarek szkocki collie – znana rasa psów rodzinnych i reprezentacyjnych, zachwyca miękkim, długim futrem i charakterystyczną długą kufą.

Jak pielęgnować długą sierść psa?

Przygotuj się na konieczność częstego wyczesywania czworonoga. Jeśli twój pies ma podwójną sierść, to kup w sklepie zoologicznym furminator dla psów długowłosych. Służy on do wyczesywania podszerstka i nie nadaje się do sierści jednowarstwowej, której wystarczy szczotka. Zaniedbanie pielęgnacji prowadzi do powstania kołtunów, których trudno się pozbyć. Szczotkowanie jest też konieczne w okresie wymiany szaty przez psy liniejące. Niektóre rasy najlepiej wyglądają umiejętnie przystrzyżone. Pielęgnacja sierści to też podawanie pupilowi odpowiednio dobranej karmy. Po każdym spacerze warto sprawdzić, czy w sierści nie ma zaplątanych patyków i liści.

Rasy psów długowłosych wymagają sporo uwagi, ale dają za to dużo radości całej rodzinie. Pielęgnacja takiego psa wymaga czasu i cierpliwości, a niekiedy jest dość kosztowna, ale zadbany wygląd pupila dobrze świadczy o jego właścicielu.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.