Uszy u psa mogą przybierać różne kształty. Jedne są malutkie, prawie niewidoczne, inne zawsze stoją na baczność, niczym u oficerów. Ale rasa psa z długimi uszami to dopiero wyjątkowy i niezwykle urokliwy pupil! Poznajcie przedstawicieli psów, których uszy są długie, ale i piękne!

Rasa psa z długimi uszami. Dlaczego psy mają długie uszy?

Psy z długimi uszami to przede wszystkim psy myśliwskie. Wygląd w przypadku tych ras to kwestia drugorzędna, bowiem najważniejsze są ich cechy charakteru, a przede wszystkim instynkt, dzięki któremu świetnie sprawdzają się na polowaniu.

Długie uszy u psów myśliwskich są wynikiem wieloletniego doboru. Łączenie ze sobą psów posiadających konkretne cechy charakteru miało za zadanie wzmocnienie poszczególnych zachowań oraz umiejętności. I faktycznie, tak też się stało, ale w parze z charakterem szedł także wygląd, w tym długie uszy w przypadku wybranych ras.

Myśliwska rasa psa z długimi uszami

Najbardziej znanym przedstawicielem długouchych jest nie kto inny, jak basset hound. Pies tej rasy ma prześliczne długie uszy, które są jego znakiem rozpoznawczym. Basset jest zarówno świetnym towarzyszem rodzinnym, jak i znakomitym psem myśliwskim, którego charakteryzuje wyśmienity węch oraz upór.

Jakie jeszcze rasy psów mają długie uszy? Rasa psa z długimi uszami to między innymi:

Czy rasa psa z długimi uszami wymaga specjalnej pielęgnacji?

Większość ras psów z długimi uszami to psy myśliwskie, a co za tym idzie – bardzo energiczne, posiadające pewne instynkty, które wymagają kontroli. Czworonogi te wymagają szkolenia, nie są też dobrymi psami tylko do towarzystwa, gdyż od swoich właścicieli wymagają odpowiedniej pielęgnacji, do której zalicza się między innymi ruch.

Kliknij!
Pudel duży – inteligentny i rodzinny pies o tajemniczym pochodzeniu

Psy myśliwskie bywają uparte, szczególnie gdy wyczują trop. Instynkt łowiecki nie jest łatwy do opanowania, jeśli mały pies, czyli szczeniak, nie będzie odpowiednio prowadzony.

Rasy psów myśliwskich nie są dobre dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi zwierzętami, nie oznacza to, że nie można adoptować ich jako psów do towarzystwa.

Zarówno wyżeł, jak i pies gończy czy przedstawiciel rasy basset hound doskonale odnajdą się w domu pełnym miłości oraz ruchu, nawet w miejskim blokowisku!

Problemy, z jakie mogą towarzyszyć rasom psów z długimi uszami

Każda psia rasa ma swoje indywidualne wymagania! Psy długowłose wymagają częstego szczotkowania, krótkowłose w zależności od konkretnej rasy mogą mieć też swoje genetyczne przywary. Nie inaczej jest w przypadku psów ze zwisającymi uszami. Choć mają one różne kształty i rozmiary, przeważne przylegają do policzków, co utrudnia wentylację kanałów słuchowych.

Pielęgnacja i profilaktyka

Rasa psa z długimi uszami jest zatem narażona na problemy ze słuchem. Pielęgnacja na szczęście jest bardzo prosta i wymaga sprawdzania po każdym spacerze, gdyż zwierzę ma tendencję do zbierania ciał obcych podczas przechadzki szczególnie w warunkach leśnych. Gałązka czy suchy kwiatek nie są dla psa zagrożeniem, ale gdy dostaną się w głąb ucha mogą powodować dyskomfort. Opiekun powinien również od czasu do czasu sprawdzać ilość woskowiny, a w przypadku nieprzyjemnego zapachu ważna jest konsultacja weterynaryjna.

Psia sierść może mieć różnorodne umaszczenie i tak też jest w przypadku psich uszu. Przybierają one przeróżne kształty, a na ich tle zdecydowanie wyróżniają się rasy psów z długimi uszami. Pupile te wymagają nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale także opieki – właściciel samodzielnie musi sprawdzić, czy przylegające do policzków uszy są na pewno zdrowe. Dodatkowym utrudnieniem mogą być też włosy, które, jak w przypadku afgańczyków, mają tendencję do kołtunienia, szczególnie w okolicach uszu oraz ogona!