Wiele barwnych opakowań, liczne artykuły, które czasami sobie przeczą, a nawet porady sprzedawców w sklepach zoologicznych – to wszystko może prowadzić zamęt w głowie opiekuna. Nasz ranking karmy dla psa junior został przygotowany ze wstępem, który pozwoli ci dowiedzieć się, co powinna zawierać dobrej jakości karma dla psa w tym wieku.

Ranking karmy dla psa junior – co zawierają najlepsze produkty?

ranking karmy dla psa junior – co zawierają najlepsze produkty?
ranking karmy dla psa junior – opisy, polecane produkty 6

Za prawidłowy rozwój twojego pupila jesteś odpowiedzialny od momentu jego narodzin. Właściwe żywienie matki, która karmi własnym mlekiem szczeniaki, a potem rozszerzanie diety produktami przeznaczonymi dla psów w odpowiednim wieku są kluczowe dla zdrowia twojego psa. Przy pełnowartościowym posiłku nie musisz podawać mu witamin i minerałów. Dobrze zbilansowana karma zawiera nie tylko je (zazwyczaj witaminy z grupy B), ale też kwasy DHA w formie omega 3 i omega 6, fosfor, wapń czy dodatek chondroityny i glukozaminy. Takie karmy znajdziesz w rankingu karmy dla psa junior.

Typy karm dla szczeniąt

typy karm dla szczeniąt
ranking karmy dla psa junior – opisy, polecane produkty 7

Zasady żywienia szczeniąt są proste – posiłki podaje się im częściej niż dorosłym psom. Do twojej dyspozycji są:

  • sucha karma;
  • mokra karma;
  • półwilgotna karma.

To, którą wybierzesz, zależy od ciebie. Ważne, aby była ona przeznaczona dla szczeniaków, bo będzie miała inny skład niż produktów dla zwierząt dorosłych.

Skład karmy dla szczeniąt

skład karmy dla szczeniąt
ranking karmy dla psa junior – opisy, polecane produkty 8

W rankingu karmy dla psa junior znajdziesz wyłącznie produkty, które spełniają określone kryteria. Są to:

  • wysoka zawartość świeżego mięsa i dodatków odzwierzęcych w składzie produktu;
  • wysoka zawartość białka zwierzęcego, które powinno być podstawowym składnikiem karmy, zapewniającym zdrowy wzrost i rozwój psa;
  • odpowiedni poziom tłuszczu – niższy u ras dużych, wyższy u małych;
  • niska zawartość węglowodanów; idealna karma nie zawiera zboża;
  • błonnik, który zapewnia zdrową pracę układu pokarmowego;
  • brak sztucznych konserwantów, barwników, polepszaczy smaku.

Pamiętaj, że tania karma dla psa nie zawsze jest oszczędnością dla domowego budżetu. Jej dawkowanie może być wyższe, a kiepski skład przekładać się na zdrowie psa. Przy wyborze karmy kieruj się tym, czy zapewnia zdrowe żywienie szczeniaka. Jedynie karma przeznaczona dla młodych psów będzie realizowała wszystkie założenia diety małych, średnich i dużych ras szczeniąt.

Ranking karmy dla psa junior – przegląd produktów

ranking karmy dla psa junior – przegląd produktów
ranking karmy dla psa junior – opisy, polecane produkty 9

Wiesz już, co musi zawierać dobrze zbilansowana karma sucha dla młodego psa. W takim przypadku sprawdź, jakie karmy znajdują się w naszym zestawieniu.

1. Animonda GranCarno Original Junior Puszki wołowina i kurczak

W rankingu karmy dla psa junior ten produkt wysuwa się na prowadzenie z kilku powodów. Przede wszystkim karma mokra jest mniej przetworzona, a przez to w wielu aspektach łatwiej przyswajalna i zdrowsza dla psa. Po drugie, produkt zawiera wołowinę i kurczaka, zarówno mięso, jak i podroby, z dodatkiem oleju z łososia. To zaspokaja zapotrzebowanie zarówno na białko (11%), tłuszcz (8%), jak i nienasycone kwasy tłuszczowe. Prosty skład i spory stopień rozdrobnienia mięsa sprawia, że to dobry pokarm dla szczeniąt małych ras.

2. Brit Care Grain Free Junior Large Breed Salmon&Potato

Ten produkt suchy premium występuje również w wersji przystosowanej dla juniorów ras dużych, gdzie ma nieco inne proporcje składników odżywczych, a także w wersji z jagnięciną. W rankingu karmy dla psa junior postanowiliśmy zawrzeć jedynie wersję dla ras dużych. Karma Brit Care bazuje na łososiu oraz ziemniakach z dodatkiem zarówno tłuszczu z kurczaka, jak i oleju z łososia, co znacznie podnosi smakowitość. Jest przystosowana dla szczeniąt dużych ras z prostego powodu – ma wysoką wartość białka (28%) w stosunku do obniżonej zawartości tłuszczu (15%). Zawiera dodatki wspierające odporność, trawienie i zdrowy rozwój, m.in. zioła, owoce, MOS, FOS czy glukozaminę i chondroitynę z naturalnych źródeł.

3. Dolina Noteci Junior wątróbka z królika

Choć nazwa sugeruje, że ten produkt z rankingu karmy dla psa junior zawiera wyłącznie króliczą wątróbkę, nie jest to prawda. W składzie znajdziesz również wieprzowinę, wołowinę, podroby i produkty z kurczaka i indyka, a także jaja i marchew. Dodatki w formie np. rosołu czy oleju z łososia mają podnieść smakowitość i dodać substancji odżywczych. Formuła karmy zawiera 11% białka i 7% tłuszczu, przez co jest idealna dla psów w okresie dalszego rozwoju. W produkcie nie ma barwników, konserwantów i sztucznych dodatków poprawiających smak.

4. Delikan Original Junior

Ta sucha karma, choć określana jest jako junior, spełnia też założenia produktu puppy, bo jest przeznaczona dla szczeniąt od 2 do 12 miesiąca życia. Bazuje na mięsie drobiowym z dodatkiem wątróbki z kurczaka i tłuszczu drobiowego. Olej z łososia został zastąpiony olejem rozmarynowym, również zdrowym dla psów, ale w nieco mniejszym stopniu przyswajalnym. Dodatek glukozaminy i chondroityny czyni ją odpowiednią dla psów większości ras. Zawiera 28% białka i 14% tłuszczu, dlatego sprawdzi się jako karma dla szczeniąt ras dużych.

5. Fitmin Dog Maxi Junior

To sucha karma z rankingu karmy dla psa junior, przeznaczona przede wszystkim dla szczeniąt, które docelowo mają ważyć ponad 25 kg. Nadaje się dla psich nastolatków w wieku od 5 do 18 miesięcy, czyli praktycznie do momentu przejścia na karmę dla czworonogów dorosłych. Bazuje na mięsie drobiowym w różnych formach, a także ryżu i kukurydzy. Zawiera dodatek zarówno mączki rybnej, jak i oleju z łososia; za smakowitość odpowiada też tłuszcz drobiowy. Dodatek błonnika stanowią suszone wytłoki jabłkowe. Karma ma wysoką wartość białka, czyli 27%, w połączeniu z niską ilością tłuszczu, czyli 12%. W ten sposób wspiera rozwój szczeniaka bez obciążania go ryzykiem nadwagi.

Jak widzisz, trudno stwierdzić, jaka jest najlepsza karma dla szczeniaków i psów młodych. Wiele zależy od tego, jak chcesz zbilansować dietę psa i jaki produkt wybierzesz oraz na jaki cię stać. Pamiętaj, że twój pupil potrzebuje odpowiedniego żywienia, a ranking karmy dla psa junior pomoże ci je wybrać!