Podczas gdy niektóre osobniki są bardzo łagodne, inne wyróżniają się gwałtownym, a nawet agresywnym temperamentem. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym fascynującym gadzie, którym jest pyton tygrysi.

Pyton tygrysi – pochodzenie i biotop

pyton tygrysi pochodzenie i biotop

Pytony tygrysie występują w dwóch podgatunkach:

  • pyton ciemnoskóry (Python molurus bivittatus) – występuje w Chinach, Birmie oraz w krajach Półwyspu Indochińskim.
  • pyton jasnoskóry (Python molurus molurus) – występuje w Pakistanie, na Cejlonie oraz w Indiach.

Te egzotyczne gady żyją przede wszystkim w lasach tropikalnych, na terenach podmokłych i w okolicach rzek. Świetnie pływają i często oczekują na ofiary w wodzie. Ze względu na dużą masę ciała pyton tygrysi większość czasu spędza na ziemi i rzadko się wspina.

Python molurus – charakterystyka i długość życia gada

pyton tygrysi-charakterystyka

W zależności od płci i podgatunku pytony tygrysie mogą osiągnąć nawet 8 m długości. W warunkach hodowlanych średnia długość ciała to mniej więcej 5 m. Ubarwienie jest uzależnione od podgatunku. Na ciele węża znajdują się jasnobrązowe lub ciemnobrązowe plamy oddzielone od siebie żółtymi pręgami.

Z reguły węże te nie są agresywne w stosunku do człowieka. Sporadycznie na świecie zdarzają się przypadki zjedzenia człowieka przez pytona, są one jednak bardzo rzadkie. Mimo wszystko warto pamiętać, że to ogromny gad, który jest w stanie skrzywdzić opiekuna.

Długość życia w dobrych warunkach hodowlanych wynosi średnio 25 lat. Niektóre osobniki dożywają nawet 35.

Pyton tygrysi – warunki i terrarium

pyton tygrysiwarunki i terrarium

Tak duży wąż potrzebuje dużego terrarium. Nie musi ono być wysokie, ponieważ pyton tygrysi to gatunek naziemny. Trzeba przygotować zbiornik o szerokości nawet 180 centymetrów. W terrarium musi znaleźć się basen – na tyle duży, aby zwierzę mogło się w nim zanurzyć. Najlepiej, aby basen miał odpływ do szybkiej wymiany wody. Musi być czysta, ponieważ wąż z niej pije. Jednocześnie bardzo często oddaje do niego nieczystości.

W części ziemnej powinno znaleźć się podłoże, które będzie jak najłatwiejsze do czyszczenia. Niektórzy decydują się na torf, inni wolą trociny, a nawet gazety. Ten wąż nie potrzebuje kryjówek, jednak trzeba zapewnić mu duże i stabilne korzenie do wylinki.

Ze względu na nocny tryb życia węża oświetlenie nie musi być intensywne. Terrarium oświetlaj w cyklu 12-godzinnym. Preferowana wilgotność to 65–80%. Temperatura za dnia powinna wynosić od 27 do 33°C. Nocą może spadać do 24°C.

Pyton tygrysi – pożywienie

pyton tygrysi-pożywienie

Pyton tygrysi to bardzo duży wąż, który potrzebuje dużej ilości jedzenia. Hodowca musi przygotować się na podawanie swojemu pupilowi stosunkowo dużej karmówki – na przykład królików lub większych ptaków (kur). Młode osobniki powinno się karmić raz w tygodniu, dorosłe raz na dwa tygodnie. W tym gatunku częstym problemem jest otyłość, dlatego pożywienie warto dobrać do kondycji i rozmiarów gada.

Pyton tygrysi jest pięknym, ale wymagającym wężem, którego hodowla nie jest łatwa. Jeżeli chcesz mieć go w swoim terrarium, zastanów się, czy twoje doświadczenie jest odpowiednio wysokie. Być może warto zacząć od jednego z mniejszych gatunków?

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.