Pytony siatkowe od wielu lat można spotkać w pobliżu miejsc zamieszkania człowieka. Najdłuższy wąż zjawia się na polach uprawnych, a według niektórych doniesień poszczególne osobniki dotarły nawet do największych azjatyckich miast. W domach pyton siatkowy jest dosyć rzadko hodowany, ponieważ ma ogromne rozmiary i niemal równie duże wymagania. Jeżeli jednak zapewnisz mu odpowiednie warunki, będzie prawdziwą ozdobą twojej kolekcji. Sprawdź, czego potrzebuje ten imponujący gad!

Najdłuższy wąż świata – występowanie

pyton siatkowy

Pyton siatkowy występuje na bardzo szerokim obszarze geograficznym. W warunkach naturalnych możesz spotkać go w niemal całej Azji Południowo-Wschodniej, między innymi:

  • w Laosie;
  • w Wietnamie;
  • na Borneo;
  • na Filipinach;
  • w Tajlandii;
  • na Sumatrze. 

Te wszystkożerne drapieżniki nauczyły się żyć w bliskości ludzkich siedzib, gdzie nigdy nie brakuje dla nich jedzenia. Pożerają wszystko – szczury, ptaki, a nawet koty i duże psy

Pyton siatkowy – dlaczego pojawia się w pobliżu ludzi?

Tak wielkie i egzotyczne zwierzę kojarzy się przede wszystkim w dżunglą i dzikimi terenami. Skąd więc tak duża migracja pytonów siatkowych w stronę siedzib człowieka? Wszystko sprowadza się do pożywienia. 

Wiele egzotycznych zwierząt na całym świecie – od dzików po małpy – zbliża się do miast. Tam, gdzie jest człowiek, jest też jedzenie. Oczywiście, wpływ na zwierzęce migracje mają także zmiany klimatu, których jak na razie nie da się zatrzymać. 

Pyton siatkowy – długość i wygląd

pyton siatkowy długosć i wyglą

Nazwa pytona siatkowego pochodzi od wzoru na skórze tego węża, który przypomina sieć. Plamy w postaci czarno-żółtych diamentów łączą się w białymi paskami po obydwu stronach ciała gada. 

Długość zwierzęcia może wynosić nawet 6 metrów, co czyni z niego najdłuższego węża świata. Wbrew pozorom nie jest jednak największy. Jego ciało jest drobniejsze i smuklejsze niż chociażby u pytonów królewskich czy tygrysich. 

Odmiany kolorystyczne pytona siatkowego

W hodowlach pytony siatkowe mają bardzo różnorodne odmiany barwne. Wymienić można między innymi:

  • albino tiger;
  • super tiger;
  • stripped;
  • granit;
  • yellow head;
  • patternless;
  • albino yellow head;
  • axanthic. 

Jak szybko rośnie pyton siatkowy?

Pytony siatkowe mają ogromny potencjał wzrostu. Oznacza to, że w ciągu roku mogą z kilkudziesięciu centymetrów rozwinąć się nawet do 5-6 metrów. Ostateczna wielkość węża zawsze zależy od kilku czynników. Istotne są zwłaszcza geny oraz warunki, w jakich zwierzę dorasta. 

(Prawie) największy pyton świata w terrarium

pyton siatkowy największy wąż świata w terrarium

Czy tak ogromne węże można trzymać w terrarium? Jak najbardziej! Wielu doświadczonych terrarystów cieszy się ich obecnością we własnym domu. Musisz jednak mieć świadomość, że to bardzo wymagające zwierzęta. 

Wielkość terrarium dla pytona siatkowego

Minimalne wymiary terrarium dla pytona siatkowego wynoszą:

  • dla samicy – 180 x 90 x 50;
  • dla samca – 180 x 70 x 50.

Aby jednak wąż mógł komfortowo się rozwijać, potrzebuje zbiornika o wymiarach 250 x 100 x 90 cm. Pamiętaj, że każdy zbiornik powinien być trwały i odporny. Pytony tego gatunku to niezwykle silne węże, który bardzo szybko poradzą sobie z cienką szybką lub miękkimi drutami. 

Wyposażenie terrarium dla pytona siatkowego

  1. W terrarium najdłuższego węża świata nie trzeba umieszczać zbyt wielu wymyślnych ozdób. 
  2. Młode osobniki mogą korzystać z kryjówek, które przygotujesz im na przykład z przewróconych donic. Pamiętaj jednak, że miarę wzrostu wąż szybko niszczy wszystko, co znajdzie się na jego drodze. 
  3. W roli podłoża najlepiej sprawdzą się te elementy, które najłatwiej posprzątać. Możesz z powodzeniem zastosować zwykłe sterylne trociny lub nawet gazety.
  4. Koniecznym elementem wyposażenia jest miska z wodą. Pytony tego gatunku piją bardzo dużo wody, która wspomaga produkcję kwasów żołądkowych.

Wilgotność i temperatura w terrarium dla pytona siatkowego

Te dwa parametry są zdecydowanie najważniejsze. W zbiorniku pytona siatkowego musi utrzymywać się wilgotność na poziomie od 70 do 80%. W takich warunkach wąż będzie miał możliwość bezpiecznej wylinki. 

Temperatura powinna być dosyć wysoka i utrzymywać się na poziomie od 28 do 33 stopni Celsjusza. Terrarium musi koniecznie być ogrzewane poprzez maty lub kable grzejne. 

Pyton siatkowy – usposobienie

pyton siatkowy

Przez lata pytony siatkowe uchodziły za węże wyjątkowo nieprzyjemne i agresywne w stosunku do człowieka. Ich karmienie często było naprawdę niebezpiecznym zajęciem, dlatego do gada podchodziły jedynie odpowiednio przeszkolone osoby. 

Obecnie jednak wiadomo, że okazy wychowane w niewoli i stopniowo oswajane mogą być całkowicie spokojne w obecności człowieka. Nie można tego jednak powiedzieć o odławianych pytonach, które są niezwykle agresywne i trzeba bardzo ostrożnie się z nimi obchodzić. 

Pyton siatkowy – żywienie

Pyton siatkowy je wszystko, co jest w stanie połknąć. Trzeba karmić go:

Wiąże się oczywiście z ogromnymi kosztami, z którymi trzeba się liczyć. Im starszy wąż, tym rzadziej zjada pojedynczy, duży posiłek. 

Musisz pamiętać, że pyton siatkowy nigdy nie może zgłodnieć. Trzeba cały czas utrzymywać jego apetyt na co najwyżej umiarkowanym poziomie, ponieważ głodny staje się bardzo agresywny. 

Czy pyton siatkowy może połknąć człowieka?

pyton siatkowy czy może połknąć człowieka

Najdłuższy wąż świata może osiągnąć 6 metrów długości i ważyć ponad 100 kilogramów. Wiele osób zastanawia się jednak, czy taki zwierzak jest w stanie połknąć człowieka w całości. 

Warto przytoczyć udokumentowany przypadek pytona siatkowego, który poradził sobie z połknięciem ważącej ponad siedemdziesiąt kilogramów świni. Czy to powód do obaw? Dorosły człowiek raczej nie mógłby zostać przez niego zjedzony. Osoby drobnej budowy lub dzieci powinny jednak być trzymane z daleka od terrarium tego gada. 

Ile kosztuje pyton siatkowy?

Młodego pytona siatkowego w standardowym umaszczeniu możesz kupić już za około 600 złotych. Im bardziej dorosły i „odchowany” pupil, tym wyższa cena. 

O wiele więcej trzeba zapłacić za wyposażenie. Trwałe terrarium dla tego gatunku węża może kosztować nawet 5 tysięcy złotych. 

Zaporowe ceny mają jedną zaletę – sprawiają, że zakup tego węża dla większości osób musi być decyzją bardzo dobrze przemyślaną. 

Pyton siatkowy – to nie jest wąż dla każdego

pyton siatkowy to nie wąż dla każdego

Pyton siatkowy budzi zachwyt, jednak zdecydowanie nie jest to gatunek, który można hodować w domu bez odpowiedniego przygotowania. W tym wypadku niestety wiedza teoretyczna to za mało. To gatunek wyłącznie dla najbardziej doświadczonych terrarystów, którzy od lat mają do czynienia z dużymi wężami. Do gada trzeba podchodzić z ostrożnością.

Ze względu na swoje gabaryty i temperament pyton siatkowy może z łatwością skrzywdzić nawet dorosłego silnego człowieka. Oto podstawowe zasady.

  1. Karmienie węża i czyszczenie terrarium zawsze trzeba przeprowadzać w dwie osoby. W przeciwnym wypadku może się to skończyć tragedią. 
  2. Nigdy nie można doprowadzić do tego, aby pyton uciekł, ponieważ będzie wówczas stanowił zagrożenie dla osób postronnych. 

Pyton siatkowy – podsumowanie

Pyton siatkowy nie jest największym wężem na świecie, jednak uchodzi za najdłuższego. Dorosły osobnik w dobrych warunkach może mierzyć od 5 do nawet 10 metrów. Jest naprawdę fascynującym gadem, którego obserwacja przynosi wiele satysfakcji. 

To jednak bardzo wymagające zwierzę, którym potrafią się zaopiekować tylko najbardziej doświadczeni terraryści. 

Pytony siatkowe są nie tylko bardzo duże, lecz także potencjalnie niebezpieczne. Właśnie dlatego ich karmieniem i czyszczeniem terrarium powinny zajmować się przynajmniej dwie osoby. Choć osobniki wychowane w ludzkich siedzibach są łagodniejsze i mniej skłonne do agresji, ale przy tak dużym zwierzaku trzeba zachować dystans i ostrożność.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.