Po co kotu wąsy?

PytanieKategoria: KotPo co kotu wąsy?
Aga zapytał 6 miesięcy temu

Zastanawiam się, po co kotu wąsy, które są tak długie i okazałe. Pełnią jakieś funkcje, czy to tylko ozdoba?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Kocie wąsy to tak naprawdę wibrysy, czyli włosy czuciowe. Są niezwykle ważne, można wręcz powiedzieć, że stanowią dla kota odpowiednik dodatkowego zmysłu! Jeżeli przyjrzysz się kotu, zauważysz, że wibrysy znajdują się nie tylko na wargach, ale także w miejscu brwi, na podbródku, ale także na łapach i między palcami.
Po co kotu wąsy? Wibrysy są niezwykle unerwiony, dlatego przesyłają do mózgu koty sygnały na temat tego co znajduje się w jego pobliżu. Mało kto wie, że koty są dalekowidzami i mają problem z dostrzeżeniem rzeczy, które znajdują się blisko ich pyszczka. Wibrysy uzupełniają zmysł wzroku i pozwalają rozeznać się w sytuacji.
Wibrysy pomagają w polowaniu, dają kotu wiedzę na temat tego, czy zmieści się wąskim tunelu, pomagają wyczuć zmianę ciśnienia i kierunek wiatru. Bez nich funkcjonowanie zwierzaka byłoby znacznie utrudnione – nie tylko na dworze, ale także w domu.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wibrysów, komplet informacji znajdziesz tutaj: https://zwierzaki.pl/wibrysy.