Odróżnienie kota od kotki z jednej strony wydaje się proste, z drugiej jednak może sprawiać dosyć dużo problemów. Jeśli nie masz w tej materii doświadczenia, nie musi być to łatwe zadanie. Jednak właśnie dlatego stworzyliśmy ten poradnik. Jak rozpoznać płeć kota i na co zwracać uwagę, kiedy zaglądasz pod koci ogon? Podpowiadamy!

jak rozpoznać płeć kota

Jak odróżnić kota od kotki? 

Różnice morfologiczne między samcem a samicą są bardzo typowe dla wszystkich ssaków. Mowa tu o pierwszorzędnych i drugorzędnych cechach płciowych:

  • gonadach (jądrach u samców i jajnikach i samic);
  • zewnętrznych narządach rodnych.

Jak rozpoznać płeć kota – trzeciorzędne cechy płciowe

U dorosłych osobników można już na pierwszy rzut oka zaobserwować różnice między kotką a kotem, szczególnie w sytuacji, kiedy kocur nie jest wykastrowany. Co ciekawe, istnieją jednak także trzeciorzędne cechy płciowe, które również odgrywają rolę, jednak są o wiele trudniejsze do zestandaryzowania. Mowa tu o aspektach wyglądu zewnętrznego, która mają odróżniać samca od samicy. Czy dzięki nim dowiesz się, jak rozpoznać płeć kota?

Jak rozpoznać płeć kota? Wielkość może mylić

W procesie odróżniania kota od kotki zdecydowanie lepiej kierować się wyglądem narządów rodnych. Oczywiście, są pewne ogólniejsze założenia, które mogą mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Teoretycznie kocury są zazwyczaj większe od kotek, jednak w praktyce ta zasada często nie zdaje egzaminu. Koty są bowiem niezwykle zróżnicowane. Budowa ciała, rasa i inne cechy osobnicze mogą sprawiać, że kotki wyrastają naprawdę imponująco, podczas gdy wiele kocurów pozostaje do końca życia bardzo drobnymi zwierzakami. 

Kot a kotka – rasy, gdzie płeć widać po rozmiarach

Różnice w wielkości są dostrzegalne przede wszystkim u kotów dużych ras:

  • norweskich leśnych;
  • maine coonów;
  • brytyjskich. 

Kocury są tu zazwyczaj nie tylko większe, ale także mogą poszczycić się bardziej okazałą kryzą (dłuższymi włosami wokół szyi).

Jak rozpoznać płeć kota – umaszczenie

Co ciekawe, w niektórych przypadkach płeć kota można rozpoznać po umaszczeniu. Wszystko dlatego, że pewne geny odpowiedzialne za kolory sprzężone są z chromosomami płci. 

jak rozpoznać płeć kota

Dzieje się tak na przykład w przypadku rudych kotów. W 80% przypadków są to kocury. Aby na świat przyszła ruda kotka, musi mieć dwójkę rudych rodziców lub rudego ojca i szylkretową matkę. Same szylkretki to natomiast zawsze samice. Bardzo nieliczne przypadki wiążą się z anomaliami genetycznymi i dotyczą mniej niż jednego procenta kotów w tym umaszczeniu. 

Kot a kotka – jak rozpoznać płeć kociąt?

W przypadku kociąt rozpoznanie płci może wydawać się niemal niemożliwe do wykonania. Jądra nie są bowiem jeszcze umieszczone w mosznie i na pierwszy rzut oka po prostu ich nie widać. Na szczęście, są sposoby na to, jak rozpoznać płeć kota, który jeszcze nie ma dobrze wykształconych zewnętrznych narządów płciowych. Doświadczeni hodowcy bezbłędnie oceniają płeć nawet kilkudniowych kociąt. 

Jak rozpoznać płeć kota tuż po porodzie? Zasada średnika i dwukropka

Rozpoznanie płci kota tuż po jego narodzinach jest bardzo trudne ze względu na opuchliznę w okolicach narządów płciowych. Pod koniec pierwszego tygodnia życia zaczynają one jednak wyglądać już całkiem zdrowo i wtedy można zdać się na zasadę średnika i dwukropka. Co to znaczy?

jak rozpoznać płec kota umaszczenie

Jak rozpoznać małego kota i małą kotkę?

Zanim powiemy, jak rozpoznać płeć kota, wyjaśnimy najpierw skojarzenia interpunkcyjne. Znajdujący się tuż pod ogonkiem odbyt ma okrągły kształt, dlatego można powiązać go z kropką. Kluczowe dla rozróżnienia płci jest natomiast ujście układu moczowego, które znajduje się poniżej: 

  1. Jeżeli masz do czynienia z kotką, jest ono podłużne, dlatego budzi skojarzenie z przecinkiem. Odległość między jednym a drugim jest stosunkowo nieduża, dlatego można porównać ten obszar do kształtu średnika (;). 
  2. U kocurków ujście układu moczowego również ma kształt kropki. Obszar między nią a odbytem jest zdecydowanie większy niż u kotki, ponieważ to tutaj po pewnym czasie pojawią się jądra. Tutaj budzą się więc skojarzenia z dwukropkiem (:)

Płeć u kota – czy wpływa na zachowanie? 

Kotów również nie ominęły kulturowe stereotypy na temat cech płciowych. Wiele osób ciągle uważa, że kotki są grzeczniejsze niż kocury, mają łagodniejsze charaktery i bardziej lubią się przytulać. Wystarczy jednak porozmawiać z doświadczonym hodowcą, a nawet z miłośnikiem kotów, aby dowiedzieć się, że nie ma to żadnego przełożenia na rzeczywistość. 
Kotki nie jest łagodniejsze od kocurów, a kocury wcale nie są mniej grzeczne. Wszystko zależy od doświadczeń konkretnego zwierzaka i od cech jego osobowości. Jeśli będziesz wiedział, jak rozpoznać płeć kota, nie wiąż jej z cechami charakteru i zachowaniami pupila

jak rozpoznać płeć kota

Kot a kotka – czy płeć kota w ogóle ma znaczenie?

Płeć u kota ma znaczenie wyłącznie w kontekście zachowań płciowych. Niekastrowane kocury mają tendencję do znaczenia terytorium moczem, co znacznie rzadziej zdarza się kotkom. Częściej także oddalają się od domu w poszukiwaniu partnerek do kopulacji. 

Każdy niehodowlany kot powinien zostać wykastrowany po osiągnięciu dojrzałości płciowej, aby ograniczyć zjawisko kociej bezdomności.

Co istotne, przez kastrację rozumiemy tu chirurgiczne usunięcie gonad. Dotyczy ona zarówno samic, jak i samców. Po zabiegu wszystkie cechy specyficznie płciowe zanikają. 

Jak rozpoznać płeć u kota – podsumowanie

Jak rozpoznać płeć kota? Najlepiej porównać narządy płciowe, bo wielkość zwierzaka może być myląca. Płeć możesz sprawdzić nawet u kocich niemowlaków, które dopiero kończą pierwszy tydzień życia. U kotek odbyt i ujście cewki moczowej układają się w kształt średnika. U kocurków jest on zbliżony do dwukropka. Najłatwiej oczywiście rozróżnić płeć kociąt, kiedy możesz na żywo porównać różne obszary pod ogonami maluchów. Po szybkim treningu z pewnością uda ci się to nawet u pojedynczego kociaka. 
Jeśli chcesz sprawdzić płeć u kota, to przypadku dorosłych zwierzaków jest to o wiele łatwiejsze, ponieważ zewnętrzne narządy płciowe są w pełni wykształcone. Zaznaczamy jeszcze raz, że nie warto kierować się wyłącznie wyglądem zewnętrznym, ponieważ kwestie takie jak wielkość zwierzaka czy nawet kolor jego futra nie zawsze dadzą ci odpowiedź, której potrzebujesz.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.