Płeć kota. Jak rozpoznać?

Zadaj pytanieKategoria: KotPłeć kota. Jak rozpoznać?
Marzena zapytał 5 miesięcy temu

Interesuje mnie płeć kota. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z chłopcem, czy dziewczynką? Słyszałam, że do pewnego momentu w ogóle nie da się tego określić.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Rozpoznanie płci kocich noworodków faktycznie może być nieco problematyczne, jednak doświadczeni hodowcy i lekarze weterynarii na ogół świetnie dają sobie z tym radę już w pierwszych dobach życia kociaka. 
Istnieje wiele powodów, dla których ogromne znaczenie ma właśnie płeć kota. Jak ją rozpoznać i prawidłowo określić? W tym celu trzeba zajrzeć pod ogon. Przyjrzyj się ujściu kanału moczowo–płciowego. U kocurków ma ono kształt kropki, a u kotek przecinka. 
Dodatkowo w przypadku kocich chłopców jest ono bardzo widocznie oddalone od odbytu. W pierwszych dniach, a nawet tygodniach życia może nie być to widoczne, jednak pomiędzy tymi dwiema „kropkami” musi znaleźć się jeszcze miejsce na jądra. Często można spotkać się z porównaniem do znaków interpunkcyjnych. Genitalia kocurów bardziej przypominają dwukropek, a kotek średnik. 
Na dalszych etapach życia można zauważyć inne cechy anatomiczne, które odróżniają od siebie koty i kotki – przede wszystkim wielkość i budowa ciała. Jest to  jednak teoria, która nie zawsze idzie w patrze z praktyką. Zdarzają się kocury drobniejsze od swoich sióstr. 
Co ciekawe, niektóre umaszczenia są bezpośrednio skorelowane z chromosomami płci. I tak rude koty to w 80% chłopcy. Szylkertowe są natomiast wyłącznie kotki.