Jeśli mieszkasz razem ze swoim pupilem, wiesz, jak ważne jest utrzymanie go w czystości. Oczywiście kąpiel psiaka ma zapewnić komfort nie tylko tobie, ale również pupilowi. Częstotliwość zabiegu zależy od rodzaju sierści, a także trybu i sposobu życia psa. Inaczej wygląda kwestia mycia u psów domatorów, rzadko opuszczających miejsce na kanapie, a inaczej u niezwykle aktywnych zwierzaków uwielbiających wyprawy w nieznane. Standardem są kąpiele co 3–6 miesięcy, jednak nadal jest to kwestia mocno indywidualna. Pytanie o to, kiedy można kąpać szczeniaka, pada stosunkowo często. Pierwszą kąpiel najlepiej zaplanować dopiero w momencie, kiedy szczeniak ma już za sobą wszystkie szczepienia ochronne. Z artykułu dowiesz się więcej na ten temat!

Kiedy można kąpać szczeniaka, czyli pierwsza kąpiel pupila

Pierwsza kąpiel szczeniaka to ważne wydarzenie – zarówno dla niego, jak i dla Ciebie. Musisz się do niego dobrze przygotować i zadbać o pozytywne skojarzenia u psiaka. Od tego zależy, jak będą przebiegały kolejne kąpiele, czy pies będzie miał ochotę na mycie, czy też ty będziesz mieć poważny kłopot. Dlatego też malucha musisz powoli oswajać z miejscem, w którym odbędzie się zabieg, z wodą czy też dźwiękami, jakie wydaje suszarka. Zabieraj psiaka do łazienki, często puszczaj wodę, włączaj suszarkę, aby pupil przestał się bać. Możesz też od czasu do czasu wkładać szczeniaka do wanny lub brodzika, żeby mógł zapamiętać to miejsce. Dobrym pomysłem jest położenie na dnie psich przysmaków, dzięki którym zadbasz o pozytywne skojarzenia. Taki wstęp na pewno ułatwi Ci zadanie. Kiedy szczeniaka można kąpać? Najlepiej, gdy ma 3–4 miesiące i za sobą wszystkie niezbędne szczepienia.

Jak wykąpać szczeniaka?

Skoro już wiesz, kiedy można kąpać szczeniaka, zostaje kwestia, jak to zrobić. Przygotowując psiaka do kąpieli, zapewnij mu spokój, zadbaj i miłą atmosferę. Nie próbuj działać na siłę, ponieważ możesz osiągnąć skutek przeciwny do zamierzonego. Czasem okazuje się, że maluch nie jest gotowy na swoją pierwszą kąpiel i trzeba odczekać kolejnych kilka dni. Możesz próbować z przysmakami, weź je ze sobą do łazienki i nagradzaj pieska za odwagę. O czym musisz pamiętać, przygotowując psa do kąpieli?

  1. Na dnie wanny połóż matę antypoślizgową, aby maluch czuł się komfortowo.
  2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody – powinna mieć około 37 stopni.
  3. Wybierz kosmetyk dostosowany do wieku psa, łagodny, chroniący delikatną skórę i sierść szczeniaka.
  4. Przygotuj ręcznik i pamiętaj, aby po kąpieli dokładnie wytrzeć psiaka.
  5. Jeśli konieczne jest wysuszenie sierści, ustaw chłodny nawiew.

Kąpiel psa krok po kroku

Jak kąpać psa krok po kroku? Gdy już ustaliłeś, kiedy można kąpać szczeniaka, czas przystąpić do działania. Pamiętaj, aby kąpiel zaplanować po ostatnim spacerze. Gdy twój pupil znajdzie się już w wannie, delikatnym strumieniem ciepłej wody namocz sierść. Omiń głowę i uszy. Nabierz na dłoń nieco szamponu i namydlaj delikatnie futro psiaka. Idealnie, jeśli uda się pozostawić na chwilę preparat na sierści, jednak może to być wyjątkowo trudne, a czasem wręcz niemożliwe do wykonania.

Spłukując szampon, uważaj, aby woda nie dostała się do oczu i uszu zwierzaka. Działaj ostrożnie i bardzo delikatnie. Na końcu umyj głowę i uszy. Sierść psa spłucz jeszcze raz, aby nie pozostawić na niej resztek kosmetyku. Po kąpieli przychodzi czas na osuszenie psa. Zacznij, gdy zwierzę jest jeszcze w wannie. Nie trzyj, a przykładaj chłonny ręcznik co psiego ciała. Podsuszonego psiaka wyjmij z wanny, dosusz suszarką i pozwól mu się otrzepać. To czas, gdy możesz go nagrodzić za wytrwałość i odwagę.

Po kąpieli pozwól swojemu czworonogowi odpocząć w ciepłym miejscu. Szczeniaka możesz owinąć miękkim kocykiem. Niektóre psiaki wymagają także szczotkowania, lecz niekiedy można do niego przystąpić dopiero następnego dnia.

Kąpiel psów długowłosych

Długa sierść wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Musisz o nią zadbać w domu, a także odwiedzając regularnie groomera. Psy z długim włosem trzeba przede wszystkim czesać, by nie dopuścić do tworzenia się kołtunów. Do wyczesania sierści przydadzą się metalowy grzebień i szczotka, a także preparat pozwalający pozbyć się kołtunów. Pamiętaj, aby czesać delikatnie, nie zrażając psa do tej czynności. Po kąpieli możesz nałożyć odżywkę, wmasowując ją w sierść. Podczas zabiegu staraj się nie mierzwić włosów psa. Po psiej kąpieli przychodzi czas na suszenie – nie rób tego pod włos, zaczynaj od tylnych części ciała, w trakcie zabiegu prostuj sierść szczotką.

Pielęgnacja psów z problemami skórnymi

Dużo więcej uwagi musisz poświęcić psu z alergią lub innymi chorobami skóry. Takiego psa należy pokazać weterynarzowi, który pomoże dobrać odpowiedni preparat do kąpieli. Najczęściej są to szampony o działaniu przeciwświądowym, przeciwzapalnym, nawilżającym, łagodzącym. O częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych twojego czworonoga zadecyduje lekarz. Czasem kąpiele lecznicze zalecane są nawet 2-3 razy w tygodniu, a dopiero po poprawie stanu zdrowia psa, rzadziej np. kilka razy w miesiącu. W tym przypadku to, kiedy można kąpać szczeniaka, zależy od zaleceń specjalisty.

Kąpiel szczeniaka – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Czasem odpowiedź na pytanie, kiedy można kąpać szczeniaka, nie jest tak oczywista. Choć szczenię należy kąpać, dopiero gdy skończy kilka miesięcy i zostanie zaszczepione, czasem musisz zrobić to nieco wcześniej. Z sytuacją taką masz do czynienia, gdy psiak jest bardzo zaniedbany i brudny. W takim przypadku nie zwlekaj, usuń cały brud jak najszybciej.

Uważaj jednak, aby nie przestraszyć malucha, zwłaszcza jeśli nie miałeś czasu, by przyzwyczajać go powoli do tego stresującego wydarzenia. Postaraj się sprawić, by kąpiel przebiegła w spokoju i miłej atmosferze, okaż pupilowi wiele miłości, czułości i cierpliwości. Musisz delikatnie zmoczyć ciało, nałożyć szampon, a następnie dokładnie wypłukać. Możesz polewać psa, nabierając wody do pojemnika, aby nie lać wody bezpośrednio z prysznica. Pamiętaj, że konieczne jest dokładne usunięcie kosmetyku. Wybieraj tylko szampony przeznaczone dla szczeniąt, najlepiej hipoalergiczne. Osusz psa ręcznikiem, ale rób to naprawdę spokojnie i delikatnie. Na podłodze również rozłóż ręcznik, by psiak nie ślizgał się na mokrych łapkach. Odnieś malucha na ciepłe legowisko. Nie zapomnij o nagrodzie.

Kiedy kąpać psa?

Kiedy można kąpać szczeniaka? Psy powinny być kąpane po ostatnim wieczornym spacerze. W ten sposób unikniesz przeziębienia i ponownego zabrudzenia zwierzaka. To bardzo ważne, by psiak nie zmarzł po kąpieli. Częstotliwość kąpieli psów dorosłych jest różna – od jednej w tygodniu do jednej w roku. Jak często powinieneś kąpać twojego psa? Zależy, jaka to rasa, jaki rodzaj sierści, ile czasu pies spędza na zewnątrz, jak bardzo lubi się ubrudzić. Psy unikające nadmiernej aktywności zazwyczaj kąpie się rzadziej niż te, którym charakter wręcz każe się pobrudzić (nie omijają żadnej kałuży, kochają błoto). Szczeniak zazwyczaj nie potrzebuje częstych kąpieli, ma on bardzo słabą naturalną barierę ochronną, dlatego mycie najlepiej przeprowadzić wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Kiedy można kąpać szczeniaka, czyli dlaczego pierwsza kąpiel jest tak ważna?

Zmiana miejsca zamieszkania, oddzielenie od matki to bardzo duży stres dla szczenięcia. Zbyt szybka kąpiel może dodatkowo pogorszyć sytuację. Choć w zasadzie można myć psiaka już od pierwszych tygodni życia, poczekaj, jeśli uznasz, że mycie nie jest konieczne. Możesz zacząć pracować z maluchem, przyzwyczajać do kontaktu z wodą, powoli przygotowywać do tego ważnego rytuału. Na początku warto czyścić tylko oczy, łapki i pyszczek. Pierwsza kąpiel jest istotna dla ciebie i szczenięcia, dlatego nie szczędź trudu, by pozostawiła miłe wspomnienia. Dzięki temu każda kolejna przebiegnie bez trudu.

Pamiętaj, aby do kąpieli używać wyłącznie bardzo delikatnych kosmetyków przeznaczonych dla młodych psów. Pierwsze mycie szczeniaka powinno przebiegać w dobrej atmosferze i odbyć się wtedy, kiedy piesek ma dobry nastrój.

Kiedy można kąpać psa? Jeśli nadal masz wątpliwości, boisz się, że zaszkodzisz maluchowi, zapytaj weterynarza. Znając twojego malucha, będzie umiał podpowiedzieć ci, kiedy będzie najlepszy moment na pierwszą kąpiel. Posiadanie psa to duża odpowiedzialność i sporo obowiązków. Jednym z nich jest właśnie pielęgnacja sierści i skóry.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.